2012 Güz (Aralık) Döneminde ÖYP Puanları Düşer mi?

P

PhD

Guest
Zaten arkadaşlarım ve özellikle ben haksızlıkları ve yapılması gerekenleri hemen her platformda paylaşıyoruz. Ama böyle bir bölümü açmayı da düşünüyoruz. Haftaya bir toplantımız olacak ondan sonra burada gelişmeleri sizinle paylaşacağız. Artık nokta atışı tercih için sizlerinde iyi araştırması lazım Hocalarım. Hayata bir kere geliniyor ve yaşınız 23-24 de olsa zaman çabuk geçeceğinden NOKTA ATIŞI tercih yapılıp, geleceğinizi şekillendirmeniz için elimizden geleni yapmaya çalıştık, umarım Allah sağlık verdikçe de yapmaya devam edeceğiz.

Hocam foruma diyecek laf yok, gerçekten çok faydalandığımı kendi adıma söylemeliyim, eminim çoğunluk da böyle düşünüyordur. Forumu takip ediyoruz, YÖK'ten direkt bir bilgilendirme var mıdır bilmiyorum ama atananların puanlarını, bölümlerini, nereye atandıklarını gösteren tahmini listeler var forumda, biraz fikir veriyor ama tercihler öncesi, bölümlere göre ya da puanlarımıza göre tavsiyeleriniz de çok önemli olacaktır bizim için. Dediğiniz gibi zaman hızlı geçiyor, yeterli puanı almışken açıkta kalmayı kimse istemez. İnşallah bu tür şeyler minimum seviyede olur. Gayretleriniz için de teşekkürler.

Arkadaşım bu zor değil. Öncelikle, ömrünü geçirmek istemediğin yeri tercih etmeyeceksin. Mesela Ben Sivas'ın ötesine geçmeme kararı almıştım. Eğer bu kararı almamış olsaydım şuan 2 yıllık ÖYPliydim. İlk kural budur. Tercih edeceğin yerde doktoradan sonra uzun yıllar yaşayacaksın. Bunu göze alarak tercih yapmalısın. Ama ne yazık ki bazı insanlar "bilinçli şekilde" yanlış tercih yapıyor. "Buraya kapağı atalım da diğer atamalarda batıya doğru zıplarız" mantığındalar. 1 sene içindeki puan kesintisi fayda etmez. Çünkü bu ek atamada bile 2010 ve 2011'de atanan ÖYPliler puan kaybına uğramadan tercih yapabilecek. Puanlar yine yüksek kalacak ve yine en az 700-800 kayıp olacak. Adamakıllı önlemler alınmadıkça bunlar olur. Öncelikle puan kaybı şartı en az 2 sene olmalı.

Hocam iyi de doğu dediğin yerde de güzel yaşanabilecek yerler var, yani bunu gitmeden bilmemiz çok zor. Tabi ki herkes en rahat edeceği yeri ister, memleketini ya da sevdiği bir şehri, yalnız ÖYP demek yeni üniversitelere öğretim görevlisi olarak yetiştirilmek demek, yani özellikle yeni açılan ya da geri kalmış üniversitelerdeki akademisyen açığını gidermek için böyle bir program var, üni. mezunu iş bulamayanlara iş imkanı sağlayalım diye hazırlamış bir program değil bu ÖYP programı, bi şekilde birilerinin kimsenin gitmek istemediği yerlere gitmesi lazım ki ÖYP işe yaramış olsun. Gençler olarak çoğunlukla memnuniyetsiz olduğumuzu düşünüyorum. Atandığı yerde mobbing olur, başka sıkıntılar olur bunu anlarım ama yok şehri sevmedim, yok gezecek yer yok burda gibi bahaneler bana çok şımarıkça geliyor açıkçası... Burası çok soğuk, üşümek istemiyorum diye Erzurum'dan daha batıya geçmek isteyen insanlar biliyorum, gerçekten şaşkınlık verici :D Keşke herkes sizin gibi yapsa, istemiyorsa hiç tercih etmese ama ediyorlar, sonra da batıya geçmek için tekrar başvuruyorlar, en kısa zamanda bunun önüne geçilmeli... Yine de hayırlısı, umarım herkesin gönlüne göre olur.

papirus

Araştırma Görevlisi
Doğu hep üvey evlat, kimse taşın altına elini koymak istemiyor ama bi şehit haberi alsın maaşallah mangalda kül bırakmıyor! Askerler analarının kuzusu değil mi Şırnak'a, Hakkari'ye Van'a vs gidiyor? Üstelik onların eline silah veriliyor, ama üniversitede kimse elinize silah verip al dağa çık terörist avla demiyor... Masa veriyor, kalem kağıt veriyor, kitap veriyor bilgisayar veriyor! İşte bu ötekileştirme politikanız yüzünden doğu güneydoğu hep geri kalıyor, oralara sahip çıkarsanız oralara da barış gelir emin olun. Bir arkadaşım geçen alımda Şırnak'a atandı ben de gittim Şırnak'a babanız yaşındaki insanlar size dolmuşta yer vermeye kalkıyor,yol soruyorsunuz Hocam ben götüreyim sizi hemen şurda diyor, Hocam da Hocam o hürmetin altında eziliyor insan, ama daha bir önemli hissediyor kendini... Orada kurşun sesleri, bomba sesleri eksik olmuyor diyorlar, emin olun artık o kurşunlar bombalar her yerde patlayabiliyor bunu haberlerde görebilirsiniz ki Gaziantep'e gittiğim sırada bana yazın patlayan ve bir küçük kızın ölümüne sebep olan bombanın patladığı yeri gösterdiler şehrin göbeğiydi! Siz akademisyenliği ne için seçiyorsunuz bilmiyorum, ama ben büyük şehirde yüksek standartlarda bir hayat dilediğim için değil, bilime ve insanlığa hizmet etmek istiyorum ve bu insan her nerede olursa ben de orada olurum bu işin matematiği bu!

Mr December

Baş Editör
Doğu hep üvey evlat, kimse taşın altına elini koymak istemiyor ama bi şehit haberi alsın maaşallah mangalda kül bırakmıyor! Askerler analarının kuzusu değil mi Şırnak'a, Hakkari'ye Van'a vs gidiyor? Üstelik onların eline silah veriliyor, ama üniversitede kimse elinize silah verip al dağa çık terörist avla demiyor... Masa veriyor, kalem kağıt veriyor, kitap veriyor bilgisayar veriyor! İşte bu ötekileştirme politikanız yüzünden doğu güneydoğu hep geri kalıyor, oralara sahip çıkarsanız oralara da barış gelir emin olun. Bir arkadaşım geçen alımda Şırnak'a atandı ben de gittim Şırnak'a babanız yaşındaki insanlar size dolmuşta yer vermeye kalkıyor,yol soruyorsunuz Hocam ben götüreyim sizi hemen şurda diyor, Hocam da Hocam o hürmetin altında eziliyor insan, ama daha bir önemli hissediyor kendini... Orada kurşun sesleri, bomba sesleri eksik olmuyor diyorlar, emin olun artık o kurşunlar bombalar her yerde patlayabiliyor bunu haberlerde görebilirsiniz ki Gaziantep'e gittiğim sırada bana yazın patlayan ve bir küçük kızın ölümüne sebep olan bombanın patladığı yeri gösterdiler şehrin göbeğiydi! Siz akademisyenliği ne için seçiyorsunuz bilmiyorum, ama ben büyük şehirde yüksek standartlarda bir hayat dilediğim için değil, bilime ve insanlığa hizmet etmek istiyorum ve bu insan her nerede olursa ben de orada olurum bu işin matematiği bu!

Yazdıklarınız gayet güzel ve anlamlı ama bazıları da araştırma görevlisine kağıt/kalem vermek te nerden çıkmış diyor oralarda. Biz amaçlarımızla oraya gidiyoruz ama kafalarında birşeyleri aşamamış insanlar var orada.

alpertunga84

Profesör
İnsanların doğudaki üniversiteleri seçmemelerinin altında çeşitli sebepler vardır. Kimi sebepler özeldir ve burada açıklanmak zorunda değildir. Kimseyi bu tercihinden ötürü yargılayamaz veya o kişileri "senin vatan millet sevgin bu kadar mı" gibi içi boş milliyetçilik söylemleriyle yaftalayamayız. Kimisi doğudaki üniversiteleri lise gibi görür tercih etmez. Kimisi memleketinden çok uzak durmak istemediği için seçmek istemez. Kimisi de kültürel farklılıktan ötürü seçmek istemez. Bence bunların hepsi de mantıklı sebeplerdir. Yani bu nedenlerden ötürü gitmeyenlere karşı edebiyat yapmaya gerek yok diye düşünmekteyim.

Ozan86

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, öyp puanları düşer mi demişken benim aklıma bir şey geldi ama mümkün mü uygulamak bilmiyorum keşke bir imkan olsa, bir sistem bizde tıpkı KPSS ye giren öğretmen arkadaşlarımız gibi önümüzde kaç kişi var kaçıncı sıradayız ÖYP'de görebilsek, ne kadar güzel olurdu... Bir de gazetecilikten sizce aralık atamasında kadro açılır mı?

sweety

Öğrenci
2011 ek yerleştirme puanları 2012 temmuz atamalarına göre çok daha düşük. puanları incelerseniz en azından bazı bölümler için..

P

PhD

Guest
İnsanların doğudaki üniversiteleri seçmemelerinin altında çeşitli sebepler vardır. Kimi sebepler özeldir ve burada açıklanmak zorunda değildir. Kimseyi bu tercihinden ötürü yargılayamaz veya o kişileri "senin vatan millet sevgin bu kadar mı" gibi içi boş milliyetçilik söylemleriyle yaftalayamayız. Kimisi doğudaki üniversiteleri lise gibi görür tercih etmez. Kimisi memleketinden çok uzak durmak istemediği için seçmek istemez. Kimisi de kültürel farklılıktan ötürü seçmek istemez. Bence bunların hepsi de mantıklı sebeplerdir. Yani bu nedenlerden ötürü gitmeyenlere karşı edebiyat yapmaya gerek yok diye düşünmekteyim.

Hocam, haklısınız kimse kimseyi yargılayamaz, herkesin kendine göre hayatı, kendine göre tercihleri vardır ve kimseye açıklama yapmak zorunda değildir. Yalnız bu yazdıklarınız ÖYP'yi idrak etmediğiniz düşüncesini uyandırdı bende, lise gibi görüp gitmemek, bence mantıklı bir sebep değil, çünkü siz eğer iyice düşünürseniz " öğretim görevlisi olarak yetiştirilme programı" nın amacını rahatça görürsünüz, yani yetişip, lise gibi olan o okulu SİZ ( yani atananlar) "üniversiteleştireceksiniz". Atananlardan istenen başlıca bu zaten, ne bekliyordunuz, ben anlayamıyorum :S ODTÜ , İTÜ zaten köklü üniversiteler, mezun olur olmaz yeterli donanıma sahip olmayanı ( yabancı dil....vb. ) zaten neden alsın da yetiştirmeye uğraşsın ki... Bunları alıp, yetiştirip, üniversitesini onlarla büyütmesi gereken doğudaki üniversiteler, sizin tabirle "liseler"... Edebiyat kısmına gelince de papirus arkadaşımız edebiyat yapmamış, sadece bazı gerçekleri dile getirmiş, eğer terörden dolayı tercih edilmiyorsa bunun aslında tam olarak da medyanın bize pompalandığı gibi olmadığını anlatmaya çalışmış. Dediğim gibi ÖYP istihdam amacıyla başlatılmış bir program değildir, bunu anlayıp kabul edersek söylediklerimi daha iyi anlayacağınızdan şüphem yok, idrak etmemişsiniz anlamamışsınız derken belki de ben anlatamamışımdır lütfen hakaret olarak algılamayın bunları da...

papirus

Araştırma Görevlisi

Sevgili alpertunga asıl içi boş olan ne biliyor musun? memleket, lise, kültürel fark vs... ben etliye sütlüye karışmam, oradaki insanlık umrumda değil, ben keyfime bakarım desen daha içi dolu ve gerçek sözler olurdu... Ayrıca milliyetçilikten bahsetmişsin doğu ve güneydoğu nüfusunun %99'u kürtlerden oluşuyor, ne milliyeti onu anlamış değilim. Ben insana değer veririm, bir öğretmen olarak bunu benimsememiş olman beni ancak üzer, yolun açık olsun...

P

PhD

Guest
Yazdıklarınız gayet güzel ve anlamlı ama bazıları da araştırma görevlisine kağıt/kalem vermek te nerden çıkmış diyor oralarda. Biz amaçlarımızla oraya gidiyoruz ama kafalarında birşeyleri aşamamış insanlar var orada.

Hocam burda ilk cümlenizde tam olarak ne demek istediniz anlayamadım ama 2. cümleye şunu söylemek isterim ki, kafalarında birşeyleri aşamamış insanları suçlamak yerine aşmalarına yardımcı olamaz mıyız? Bu hayat tarzı haline getirilmedikçe öyle kolay birşey değil ama özellikle akademisyenlerin yapması gereken de bu değil midir?

Mr December

Baş Editör
Hocam burda ilk cümlenizde tam olarak ne demek istediniz anlayamadım ama 2. cümleye şunu söylemek isterim ki, kafalarında birşeyleri aşamamış insanları suçlamak yerine aşmalarına yardımcı olamaz mıyız? Bu hayat tarzı haline getirilmedikçe öyle kolay birşey değil ama özellikle akademisyenlerin yapması gereken de bu değil midir?

Yazılanları beğendiğimi belirtmeye çalıştım o kısımda.
İnsanları suçlamıyorum onların o şekide davranmalarına gözyumanları suçluyorum daha fazla.

Aşmalarına yardımcı olabileceğimi sanmıyorum. Kendilerini oranın kralı sanıyorlar ve yazılı kuralları uygulamıyorlar bile. Akademisyene sabah gelen akşam 5te giden memur gözüyle bakıyorlar.

alpertunga84

Profesör
Sevgili alpertunga asıl içi boş olan ne biliyor musun? memleket, lise, kültürel fark vs... ben etliye sütlüye karışmam, oradaki insanlık umrumda değil, ben keyfime bakarım desen daha içi dolu ve gerçek sözler olurdu... Ayrıca milliyetçilikten bahsetmişsin doğu ve güneydoğu nüfusunun %99'u kürtlerden oluşuyor, ne milliyeti onu anlamış değilim. Ben insana değer veririm, bir öğretmen olarak bunu benimsememiş olman beni ancak üzer, yolun açık olsun...

Önceki yazımda da belirtmiştim, bu tarz şeylere gerek yok. Kimse kimsenin vatan-millet sevgisini bu şekilde yargılayamaz demek istiyorum. " ben etliye sütlüye karışmam, oradaki insanlık umrumda değil, ben keyfime bakarım desen daha içi dolu ve gerçek sözler olurdu." ifadesi çok basit bir yargı olmuş. Ben bu tarz tartışmaları üniversite 2. sınıfta bıraktım. O bakımdan çok uzatmak istemiyorum.

- - - Güncellendi - - -

Hocam, haklısınız kimse kimseyi yargılayamaz, herkesin kendine göre hayatı, kendine göre tercihleri vardır ve kimseye açıklama yapmak zorunda değildir. Yalnız bu yazdıklarınız ÖYP'yi idrak etmediğiniz düşüncesini uyandırdı bende, lise gibi görüp gitmemek, bence mantıklı bir sebep değil, çünkü siz eğer iyice düşünürseniz " öğretim görevlisi olarak yetiştirilme programı" nın amacını rahatça görürsünüz, yani yetişip, lise gibi olan o okulu SİZ ( yani atananlar) "üniversiteleştireceksiniz". Atananlardan istenen başlıca bu zaten, ne bekliyordunuz, ben anlayamıyorum :S ODTÜ , İTÜ zaten köklü üniversiteler, mezun olur olmaz yeterli donanıma sahip olmayanı ( yabancı dil....vb. ) zaten neden alsın da yetiştirmeye uğraşsın ki... Bunları alıp, yetiştirip, üniversitesini onlarla büyütmesi gereken doğudaki üniversiteler, sizin tabirle "liseler"... Edebiyat kısmına gelince de papirus arkadaşımız edebiyat yapmamış, sadece bazı gerçekleri dile getirmiş, eğer terörden dolayı tercih edilmiyorsa bunun aslında tam olarak da medyanın bize pompalandığı gibi olmadığını anlatmaya çalışmış. Dediğim gibi ÖYP istihdam amacıyla başlatılmış bir program değildir, bunu anlayıp kabul edersek söylediklerimi daha iyi anlayacağınızdan şüphem yok, idrak etmemişsiniz anlamamışsınız derken belki de ben anlatamamışımdır lütfen hakaret olarak algılamayın bunları da...

Doğuda yeni açılmış üniversiteleri liselere benzeten sadece ben değilim. Birçok akademisyen de bu görüşte zaten. ÖYP istihdam amacıyla başlatılmadı ama başvuran bazı insanların mantığında "istihdam" olarak yer alıyor. Özellikle yüzde 40 civarındaki kayıp bize bunu gösteriyor bence. Bu arada üniversite 3. sınıftan beri (2006) akademik dünyayı takip eden ve 2007'de ÖYP'nin merkezi alımdan önceki haline de başvuru yapmış biri olarak ÖYP'yi idrak edememiş olmamı fizik kurallarına uygun buluyorsanız daha da birşey diyemeyeceğim. Benim bahsetmek istediklerimin ÖYP'yi idrak edememem ile ilgisi yok.

P

PhD

Guest
Doğuda yeni açılmış üniversiteleri liselere benzeten sadece ben değilim. Birçok akademisyen de bu görüşte zaten. ÖYP istihdam amacıyla başlatılmadı ama başvuran bazı insanların mantığında "istihdam" olarak yer alıyor. Özellikle yüzde 40 civarındaki kayıp bize bunu gösteriyor bence. Bu arada üniversite 3. sınıftan beri (2006) akademik dünyayı takip eden ve 2007'de ÖYP'nin merkezi alımdan önceki haline de başvuru yapmış biri olarak ÖYP'yi idrak edememiş olmamı fizik kurallarına uygun buluyorsanız daha da birşey diyemeyeceğim. Benim bahsetmek istediklerimin ÖYP'yi idrak edememem ile ilgisi yok.[/QUOTE]

Hocam tamam işte ben de diyorum ki, herşey kendi rahatımızdan ibaret olmasa bu dünya daha güzel bir yer olabilir belki, liseye benzetiyorsa o akademisyen, bir bilim insanı olarak batıdaki rahatını bırakıp, gitsin doğuya, ama yok, bizde sadece çene var, eleştiri var, sen gitmezsen ben gitmezsem kim gidecek oralara? Nasıl lise olmaktan kurtulacak ordaki üniversiteler? Tam olarak anlatmak istediğim bu benim, ÖYP'nin isminden bile anlamamız gereken şey buyken "orası lise gibi, ben gitmem oraya" demek bana biraz bencillik, rahatına düşkünlük gibi geliyor, eğitimcilerin özellikle de akademisyenlerin ( ya da akademisyen adaylarının ) bu şekilde düşünüyor olmaları da içimi acıtıyor açıkçası... Ama idealist olmak da bir yere kadar tabi bu ülkede... Bu da, ideali olan ya da idealinin peşinden gitmekten aciz insan yetiştiren, ideali olanı ise donanımsız, yer yer çaresiz bırakan, rahatından başka hiçbirşey düşünmeyen insanları yetiştiren eğitim sistemimizin suçu zaten... Ama dediğim gibi kimseyi yargılamıyorum, suçlamıyorum bu benim haddimin işi de değil zaten, sadece benim düşüncem budur... Her ne kadar sistem içinde yapacaklarımız sınırlı olsa da her birey kendi payına düşeni yapmak için azami gayret göstermelidir. Hele de eğitimci ya da akademisyense...

- - - Güncellendi - - -

Yazılanları beğendiğimi belirtmeye çalıştım o kısımda.
İnsanları suçlamıyorum onların o şekide davranmalarına gözyumanları suçluyorum daha fazla.

Aşmalarına yardımcı olabileceğimi sanmıyorum. Kendilerini oranın kralı sanıyorlar ve yazılı kuralları uygulamıyorlar bile. Akademisyene sabah gelen akşam 5te giden memur gözüyle bakıyorlar.

Anladım hocam, haklısınız, o davranışlara gözyumanlar yapanlardan daha büyük vebal altında kalıyor zaten...

alpertunga84

Profesör
Doğuda yeni açılmış üniversiteleri liselere benzeten sadece ben değilim. Birçok akademisyen de bu görüşte zaten. ÖYP istihdam amacıyla başlatılmadı ama başvuran bazı insanların mantığında "istihdam" olarak yer alıyor. Özellikle yüzde 40 civarındaki kayıp bize bunu gösteriyor bence. Bu arada üniversite 3. sınıftan beri (2006) akademik dünyayı takip eden ve 2007'de ÖYP'nin merkezi alımdan önceki haline de başvuru yapmış biri olarak ÖYP'yi idrak edememiş olmamı fizik kurallarına uygun buluyorsanız daha da birşey diyemeyeceğim. Benim bahsetmek istediklerimin ÖYP'yi idrak edememem ile ilgisi yok.

Hocam tamam işte ben de diyorum ki, herşey kendi rahatımızdan ibaret olmasa bu dünya daha güzel bir yer olabilir belki, liseye benzetiyorsa o akademisyen, bir bilim insanı olarak batıdaki rahatını bırakıp, gitsin doğuya, ama yok, bizde sadece çene var, eleştiri var, sen gitmezsen ben gitmezsem kim gidecek oralara? Nasıl lise olmaktan kurtulacak ordaki üniversiteler? Tam olarak anlatmak istediğim bu benim, ÖYP'nin isminden bile anlamamız gereken şey buyken "orası lise gibi, ben gitmem oraya" demek bana biraz bencillik, rahatına düşkünlük gibi geliyor, eğitimcilerin özellikle de akademisyenlerin ( ya da akademisyen adaylarının ) bu şekilde düşünüyor olmaları da içimi acıtıyor açıkçası... Ama idealist olmak da bir yere kadar tabi bu ülkede... Bu da, ideali olan ya da idealinin peşinden gitmekten aciz insan yetiştiren, ideali olanı ise donanımsız, yer yer çaresiz bırakan, rahatından başka hiçbirşey düşünmeyen insanları yetiştiren eğitim sistemimizin suçu zaten... Ama dediğim gibi kimseyi yargılamıyorum, suçlamıyorum bu benim haddimin işi de değil zaten, sadece benim düşüncem budur... Her ne kadar sistem içinde yapacaklarımız sınırlı olsa da her birey kendi payına düşeni yapmak için azami gayret göstermelidir. Hele de eğitimci ya da akademisyense...

- - - Güncellendi - - -

Anladım hocam, haklısınız, o davranışlara gözyumanlar yapanlardan daha büyük vebal altında kalıyor zaten...[/QUOTE]

Arkadaşım yanlış anlama da yaş ilerledikçe daha farklı pencerelerden olaya bakıyor insan. Ülke gerçekleri, yaşanan olaylar vs. insanın düşünce sistemini etkiliyor.

horozigo

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar, tartışma konusundan uzaklaşılmış bazı yorumlarda, üzmeyelim birbirimizi :) Ben standart sapmanın etkisinin biraz olsun artacağını, puanların ise düşeceğini düşünüyorum.İlk yorumlarda Nazmi Hocamın görüşlerine katılıyorum.Ek olarak; birçok kişi Öyp sürecinin çok sıkıntılı olduğundan şikayetçi.66 ile yerleşen bile vardı son alımlarda.

LordTR

Öğrenci
23-24 yaşındaki bir insan Siirt Üniversitesini kazandığında Siirt'te ömrünün bir kısmını (hatta en önemlisini) geçireceğini bilemiyorsa yorum yok. Burada konu daha farklı bence. Aslında herşeyin fakında millet ve "ne de olsa diğer atamada da şansımızı deneyebiliriz" mantığı daha hakim. Benim kaç senedir ÖYP izlemlerim bu yönde.

Neyin peşindesin anlamadım doğrusu.. Yok sivas ötesine geçilmez iyi düşünün yok doğudakiler batıya zıplama derdinde.. Ne alakası var bunları nerden çıkarıyorsunuz anlamaıyorum. Milletin kafasını bulandırmaya gerek yok. "Doğudakilerin çoğu dil eğitiminde" bu yargıyı nasıl koyuyorsun sivas ötesine geçmemiş birisi burda kazananlar hakkında nasıl yorumda bulunabilir. 90 puanla Siirt'e yerleştim ve çok mutluyum. 85 üstünde 15 ten fazla arkadaşım var. Hiç kimseye yanlış bilgilendirme yapmayın ve yönlendirmeyin lütfen!!!! Sizin gibiler yüzünden ülke bu hale geliyor..

horozigo

Araştırma Görevlisi
Sivas olur, Diyarbakır (özellikle istiyorum) olur, Hakkari, Van fark etmez.Akademik alanda çalışabileceğim her yer benim için önemlidir ama gençler puan konusunda ne düşünüyorsunuz ben de çok merak ediyorum o konuda yazarsanız konu dağılmamış olacak.