50/D Görev Süresi

A

Akademik Forum

Guest
yüksek lisans sürelerinin sıfırlanması 50 d ye geçen öyplileri de kapsamıyor mu? eşitlik ilkesine aykırı bu uygulama. aynı kadrodaki araş görlere farklı muamele yapılmakta. enstitü ile ilişiği kesilmeyen araş görü neye dayanarak atacaklar?

A

Akademik Forum

Guest
Peki bu durum yeni kazanılan ihtisaslaştırılmış ÖYP kadrolarını da ilgilendiriyor mu? Yüksek lisansın 3. yılında bunu kazandık diyelim, 4. yılında atılıyor muyuz?

merve1

Öğrenci
Sorunuza cevap bulabildiniz mi?

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar merheba,
Yök hali hazırda kayıtlı olan lisansüstü öğrencilerin, öğrencilik sürelerini sıfırladı ve bu dönem birinci dönemimiz. Bu durumda 50/d kadrosu için de birinci dönem olarak kabul edilebilir mi? Yani kadroyla ilişiğimiz azami süre dolunca kesiliyor fakat azami süremiz sıfırlandığı için ilişik kesilme riskimiz kalkmış mı oluyor?
Sorunuza cevap bulabildiniz mi?

A

Akademik Forum

Guest
50 D ihtisaslaştırılmış ÖYP kadrosu

Nazmi hocam acil cevap verebilirmisiniz. Peki bu durum yeni kazanılan ihtisaslaştırılmış ÖYP kadrolarını da ilgilendiriyor mu? yani yüksek lisans sürelerinin sıfırlanması 50 d li htisaslaştırılmış ÖYP yi kapsamıyor mu? Yüksek lisansın 3. yılında bunu kazandık diyelim, 4. yılında atılıyor muyuz? yada nasıl bir yol izlememiz gerekiyor çünkü halihazırda öğretmenim üniveristeye geçip bir yıl sonra işsiz kalmak istemem. ve acil cevap bulmam gereken bir konu

ondyildiz

Öğrenci
Merhaba hocalarım,
Benim şöyle bir sorum var. 2013 eylülde yüksek lisansa başlayan bir öğrenci 2017 ocak ayında 50/d araştırma görevlisi kadrosuna atanabilir mi? Bu öğrenci daha önce hiç bir yerde araştırma görevliliği yapmamış ve güncel öğrenci belgesinde öğrenci hakkı vardır yazıyor. Bilgisi olan acil cevap verebilirse çok sevinirim.

eczak

Yardımcı Editör
Merhaba hocalarım,
Benim şöyle bir sorum var. 2013 eylülde yüksek lisansa başlayan bir öğrenci 2017 ocak ayında 50/d araştırma görevlisi kadrosuna atanabilir mi? Bu öğrenci daha önce hiç bir yerde araştırma görevliliği yapmamış ve güncel öğrenci belgesinde öğrenci hakkı vardır yazıyor. Bilgisi olan acil cevap verebilirse çok sevinirim.

Merhaba yl veya doktora öğrencisi olmak ile akademik kadrolara atanmak arasında belirli bir ilişki yoktur aslında. 50/d kadrosuda akademik bir kadrodur. yl yapsanızda yapmasanızda başka bir işte de çalışsanız atama kriterlerinde belirtilen şartları taşıyorsanız kadroyu kazanıp atanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra alsında yl/doktora ile araştırma görevliliği arasında ilişki başlıyor. araştırma görevlilerin yl ve doktora yapma yükümlülüğü oluyor.
Bu nedenle öğrenci belgesi veya başka bir belge önemli değil. Atanmak istediğiniz kadronun başvuru tarihlerine bakın ne istediğine bakın sonra başvurun.

ozlem_uymaz

Öğrenci
Merhaba, ben de bir devlet üniversitesinde 50d kadrosunu kazandım. (Şuan güvenlik soruşturması işleri için beklemedeyim.) Yüksek lisans yapıyor olmak şartı vardı. İlgili alanda yüksek lisansa Ocak 2014 yılında başladım. Bir dönem kayıt dondurdum. Şuan 6. dönemimdeyim ve Mayıs ayında tezimi teslim edeceğim. Eğer yıl şartı varsa 3 yılı doldurdum. Bu sebepten kazandığım kadroya atanamayacak mıyım? Yoksa dönem sayısı mı etkili?
Teşekkürler.

ondyildiz

Öğrenci
Merhaba yl veya doktora öğrencisi olmak ile akademik kadrolara atanmak arasında belirli bir ilişki yoktur aslında. 50/d kadrosuda akademik bir kadrodur. yl yapsanızda yapmasanızda başka bir işte de çalışsanız atama kriterlerinde belirtilen şartları taşıyorsanız kadroyu kazanıp atanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra alsında yl/doktora ile araştırma görevliliği arasında ilişki başlıyor. araştırma görevlilerin yl ve doktora yapma yükümlülüğü oluyor.
Bu nedenle öğrenci belgesi veya başka bir belge önemli değil. Atanmak istediğiniz kadronun başvuru tarihlerine bakın ne istediğine bakın sonra başvurun.

Hocam bu arkadaşımızın durumu şöyle özet geçeyim. Kadro başvuru şartlarında yl yapıyor olmak var. Arkadaşta eylül 2013 ten beri bir yl programına kayıtlı, yaklaşık 3,5 senedir aktif öğrenci. Malum 50/d kadrosundaki arş.gör ler 3. senelerini doldurur doldurmaz ilişikleri kesiliyor. Üniversite yl kayıt tarihinin üzerinden 3,5 sene geçtiğini, aktif öğrenci olmadığını ve aktif öğrenci olmadığı için atanmaya hak kazandığı halde kadroya başlayamayacağını söylüyor. Fakat 20 Nisan 2016 tarihli yönetmelikten sonra öğrencinin yl de ki süreleri sıfırlandığını ve 2016/2017 güz döneminin ilk dönemi gibi olması gerektiğini ve kadroya başlayabileceğini düşünüyoruz. Sıkıntımız bundan ibaret.

eczak

Yardımcı Editör
Hocam bu arkadaşımızın durumu şöyle özet geçeyim. Kadro başvuru şartlarında yl yapıyor olmak var. Arkadaşta eylül 2013 ten beri bir yl programına kayıtlı, yaklaşık 3,5 senedir aktif öğrenci. Malum 50/d kadrosundaki arş.gör ler 3. senelerini doldurur doldurmaz ilişikleri kesiliyor. Üniversite yl kayıt tarihinin üzerinden 3,5 sene geçtiğini, aktif öğrenci olmadığını ve aktif öğrenci olmadığı için atanmaya hak kazandığı halde kadroya başlayamayacağını söylüyor. Fakat 20 Nisan 2016 tarihli yönetmelikten sonra öğrencinin yl de ki süreleri sıfırlandığını ve 2016/2017 güz döneminin ilk dönemi gibi olması gerektiğini ve kadroya başlayabileceğini düşünüyoruz. Sıkıntımız bundan ibaret.

Hocam bu durumda bende sizin gibi düşünüyorum. Güncel durumda öğrenciliğe devam ediyor olması önemli. İlişiği kesilmediyse güncel öğrenci olarak görünüyorsa ataması yapılır diye tahminim. İyice personel anlatmak lazım bu durumu sanırım süreye bakıp karar vermemeleri lazım. İnşallah ataması yapılır.

kuramci

Araştırma Görevlisi
Sıfırlanan süreler öğrencilik değil, atılmak için olan süreler. Yüksek lisansta 3 yıl dolunca öğrencilik hakları düşer. Bu nedenler doğru demişler.

ondyildiz

Öğrenci
Sıfırlanan süreler öğrencilik değil, atılmak için olan süreler. Yüksek lisansta 3 yıl dolunca öğrencilik hakları düşer. Bu nedenler doğru demişler.

Peki hocam http://sablon.mu.edu.tr/Icerik/fenbilimleri.mu.edu.tr/Duyuru/13062016%20TARIHLI%20%20YOK%20LISANSUSTU%20EGITIM%20YAZISI(1).pdf buradaki b. maddeden öğrencilik hakkının devam ettiğini çıkmaz mı? Ve öğrencinin güncel öğrenci belgesinde öğrencilik hakkı vardır yazıyor.

ozlem_uymaz

Öğrenci
Merhaba, ben de bir devlet üniversitesinde 50d kadrosunu kazandım. (Şuan güvenlik soruşturması işleri için beklemedeyim.) İlgili alanda yüksek lisansa Ocak 2014 yılında başladım. Bir dönem kayıt dondurdum. Şuan 6. dönemimdeyim ve Mayıs ayında tezimi teslim edeceğim. Eğer yıl şartı varsa 3 yılı doldurdum. Bu sebepten kazandığım kadroya atanamayacak mıyım? Yoksa dönem sayısı mı etkili?
Teşekkürler.

Fikri olan var mıdır?

kıpır

Öğrenci
Peki hocam http://sablon.mu.edu.tr/Icerik/fenbilimleri.mu.edu.tr/Duyuru/13062016%20TARIHLI%20%20YOK%20LISANSUSTU%20EGITIM%20YAZISI(1).pdf buradaki b. maddeden öğrencilik hakkının devam ettiğini çıkmaz mı? Ve öğrencinin güncel öğrenci belgesinde öğrencilik hakkı vardır yazıyor.

Hocam bahsettiğiniz gibi ilgili yazının b.maddesi "....yönetmelikte yer alan hakların öğrencilere verilmesi gerektiği ve ilişiklerinin kesilemeyeceği" şeklinde ve yönetmelik öncesi azami süre aşımında ilişik kesilmeden sadece tez izleme ve savunmaya girebilme, öğrenci haklarından yararlanamama gibi bir durum varken, şu aşamada okulda öğrenci haklarından yararlanarak eğitime devam edebiliyorum. Yeni yönetmelik ile azami sürelerin sıfırlanmasının yanı sıra öğrencilik haklarının da devam ettiği kanaatindeyim.

ondyildiz

Öğrenci
Fikri olan var mıdır?

Bir dönem kayıt dondurysanız şuanda 6. dönemin içindesiniz. 6. döneminiz bitmediğinden atama yönünden sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Zaten güvenlik soruşturması aşamasında olduğunuzu söylemişsiniz. Yani atama için gerekli evrakları teslim etmişsiniz. Sıkıntılı bir durum söz konusu olsaydı evraklarınız teslim alırken size bildirirlerdi diye düşünüyorum.

- - - Güncellendi - - -

Hocam bahsettiğiniz gibi ilgili yazının b.maddesi "....yönetmelikte yer alan hakların öğrencilere verilmesi gerektiği ve ilişiklerinin kesilemeyeceği" şeklinde ve yönetmelik öncesi azami süre aşımında ilişik kesilmeden sadece tez izleme ve savunmaya girebilme, öğrenci haklarından yararlanamama gibi bir durum varken, şu aşamada okulda öğrenci haklarından yararlanarak eğitime devam edebiliyorum. Yeni yönetmelik ile azami sürelerin sıfırlanmasının yanı sıra öğrencilik haklarının da devam ettiği kanaatindeyim.

Hocam maalesef personel b maddesini bizim yorumladığımız gibi yorumlamıyor, yl başlangıç tarihini baz alıyor ve 3 seneyi geçtiği için atamanın yapılamayacağını söylüyor.

kıpır

Öğrenci
Bir dönem kayıt dondurysanız şuanda 6. dönemin içindesiniz. 6. döneminiz bitmediğinden atama yönünden sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Zaten güvenlik soruşturması aşamasında olduğunuzu söylemişsiniz. Yani atama için gerekli evrakları teslim etmişsiniz. Sıkıntılı bir durum söz konusu olsaydı evraklarınız teslim alırken size bildirirlerdi diye düşünüyorum.

- - - Güncellendi - - -

Hocam maalesef personel b maddesini bizim yorumladığımız gibi yorumlamıyor, yl başlangıç tarihini baz alıyor ve 3 seneyi geçtiği için atamanın yapılamayacağını söylüyor.

Hocam, personel dairenin yorumlamasından dolayı bir sıkıntı yaşıyorsanız, konu hakkında YÖK ile görüşseniz daha iyi olur sanki. Bir de bahsettiğiniz bu kadro 24 Kasım tarihinde ilan edilen ihtisaslaştırılmış öyp kapsamında mıdır?

ondyildiz

Öğrenci
Hocam, personel dairenin yorumlamasından dolayı bir sıkıntı yaşıyorsanız, konu hakkında YÖK ile görüşseniz daha iyi olur sanki. Bir de bahsettiğiniz bu kadro 24 Kasım tarihinde ilan edilen ihtisaslaştırılmış öyp kapsamında mıdır?

En iyisi durumu yök le görüşmek, hangi birimi aramak daha doğru olur. Kadro ihtisaslaştırılmış öyp kapsamında değil hocam.

A

Akademik Forum

Guest
Fikri olan var mıdır?

Özlem Hanım benim durumum da sizinki gibi, üniversitede kime sorsam herkes ayrı bir görüş bildiriyor. YÖK'ü aradım ancak oradaki personel de bu hafta izin kullanıyormuş, diğer memurlar da biz kesin cevap veremeyiz diyor. Sizde bir gelişme oldu mu? Ben de bir yandan araştırmaya devam edeceğim, haberleri buradan paylaşırım.

ozlem_uymaz

Öğrenci
İki yüksek lisansı aynı anda yapanlar için 50d süresinde bir farklılık var mı? Bu dönem kadroya alındığım yüksek lisans programının tez dönemindeyim (6.dönem). Diğer yüksek lisansım da yine alanımla ilgili, onda 4. dönemimdeyim. Bu dönem tezi verip, ikinci yükseğe devam edebiliyor muyum? Yoksa kaydımı sildirip hemen doktoraya mı geçmem gerekecek? O zaman da ikinci yüksek lisanstaki emeklerim boşa gidecek! Umarım Forumda cevap verebilecek birileri vardır...
Teşekkürler

A

Akademik Forum

Guest
Geçerli olan yüksek lisansınız kadroya başvururken verdiğiniz belgede bulunan yldır. Dolayısıyla bitirdiğinizde doktoraya başlamanız gerekir.