Akademik Kadrodan M.E.B'e Geçiş

mustafa38

Öğrenci
hocam tercihler ve beklentiler önemli.Yoksa inan akademi çok saçma,zaten bilim de yapılmıyor gibi gerekçelerle almış olduğum bir karar değil.Kaldı ki o tür nedenlerle ayrılmak istenmesi gerçekçi değil

- - - Güncellendi - - -

Hocam ben mebden universiteye gecmek istiyorum, siz memnun kalmadiniz sanirim sebebini kisaca yazarmisiniz, pisman olmak istemiyorum ilerde

hocam tercihler ve beklentiler önemli.Yoksa inan akademi çok saçma,zaten bilim de yapılmıyor gibi gerekçelerle almış olduğum bir karar değil.Kaldı ki o tür nedenlerle ayrılmak istenmesi gerçekçi değil

nrt

Öğrenci
arkadaşlar, 2 yılını dolduran araştırma görevlisi MEB'e kurumlar arası geçişle geçebilir.Bunu biliyoruz.Ama şu soruların cevabını merak etmekteyim:
1)kurumlar arası geçişle ilgili 2017 yılı içerisinde herhangi bir gelişme var mı yapılacağına dair?
2)kurumlar arası geçiş genel atama dönemlerinde mi yapılıyor yoksa ayrı bir ilan başlığı altında duyurusu mu yapılıyor?

Ben de mesajınızı alıntılayarak hatırlatmış olayım?Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

shapsugh

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
A üniversitesinde 2 yılını doldurmuş ve 33/A kadrosunda çalışmakta olan bir araştırma görevlisiyim. B üniversitesinde git gel ile doktora yapmaktay(d)ım, ve doktora süreci bu nedenle çok sıkıntıya uğradı. Yani iki TİK üstüste kaçırmış oldum. Yakın zamanda YÖK'te sessiz devrim olarak nitelendirilen bir karara ilişkin olarakta doktoradan atılma durumum olduğunu öğrendim. Bulunduğum üniversete bu nedenle ilişik kesmeye gidebilir mi?
Düzeltme: Hali hazırda öğretmenliğe geçiş yapmayı arzulamaktayım, zira bulunduğum birimde yeterince memurluk yaptım. Bu yüzden bu soruyu bu konu başlığı altında soruyorum ancak kimse bu geçiş için elle tutulur bir yanıt verememiş.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde araştırma görevlisi olup KPDS B seviyesinde (YDS 80+) İngilizce puanı olan biri İngilizce öğretmeni olarak atanabilir mi?

A

Akademik Forum

Guest
Atanamaz.KPDS A olan çok sayıdaki İngilizceci varken sizin atanmanız çokta mantıklı olmazdı zaten.Siz kendi branşınızdan atanmaya çalışsanız hem siz hem de öğrenciler için çok daha sağlıklı olur.

I

ikrim16

Guest
Akademik Kadrodan Tekrar Öğretmenliğe Geçiş- (Muvafakatla Öğretmenlikten Akademik Kadroya Geçmiştim)

Merhaba,
Ben 4 yıl MEB'de Kadrolu öğretmenlik yaptım, daha sonra A üniversitesine araştırma görevlisi olarak atandım. Eylül ayının sonunda doktora tezim biteceği için ilişğim kesilecek. Öğretmenlikten istifa etmedim, muvafakatla geçiş yaptım. Tekrar öğretmenliğe nasıl dönebilirim? Kpss-Öabt 2017 sınavına girdim 75 puan aldım. Muvafakatla geçiş yapanların Öğretmenliğe dönüş şartları nelerdir? Nereye başvurabilirim? Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

A

Akademik Forum

Guest
Atanamaz.KPDS A olan çok sayıdaki İngilizceci varken sizin atanmanız çokta mantıklı olmazdı zaten.Siz kendi branşınızdan atanmaya çalışsanız hem siz hem de öğrenciler için çok daha sağlıklı olur.
Kurumlar arası geçiş haricinde bu teorik olarak mümkün görünüyor. Aynı şeyin kurumlar arası geçişte mümkün olmadığını gösteren bir yönetmelik vs. var mı?

A

Akademik Forum

Guest
SORU : İngilizce Öğretmenliğine kimler, hangi şartları taşımaları halinde başvurabilirler?
CEVAP : MEB-Talim ve Terbiye Kurulunun 12.07.2004 tarih ve 119 sayılı Kararı eki çizelgede İngilizce Öğretmenliği için;
• İngilizce Öğretmenliği ile
• İngiliz Dili ve Edebiyatı,
• Amerikan Kültürü ve Edebiyatı,
• Mütercim-Tercümanlık,
• İngiliz Dil Bilimi bölümleri, kaynak olarak gösterilmektedir.
• Bu bölümlerin mezunları ile yapılacak atamalar sonucunda öğretmen açığının kapanmaması halinde; İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programını tamamlamak şartıyla;
• Yabancı dilde öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının Ek Çizelgede yer verilen lisans düzeyinde İngilizce öğretim yapan bölümlerinden mezun olanlar,
• Ek çizelgede her hangi bir alan öğretmenliğine kaynak olarak gösterilen programlarından mezun olup, KPDS'de "B" ve daha yukarı düzeyde puan alanlar puan üstünlüğüne göre atanırlar

Görüldüğü üzere ingilizce alanı mezunları ile açığın kapanmaması halinde ingilizce öğretmenliği sertifika programını tamamlamak kaydıyla deniyor. Alan mezunları ile açığın kapanmaması durumu ne yazık ki günümüz için mümkün görünmüyor.

A

Akademik Forum

Guest
MEBin hangi lisans mezunlarının hangi öğretmenlik alanlarına atanabileceğine dair bir listesi olacaktı. Dil belgesi ile değil lisans diploması ile atama yapılır.
Eğitim Fakülteleri, Fen Fakülteleri, Edebiyat Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin alan öğretmenliği bölümlerinden mezun olup "Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS)"nda (B) ve daha yukarı düzeyde puan alanlardan İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programını bitirenler, İngilizce öğretmenliğine atanabilecektir.

A

Akademik Forum

Guest
ingilizce alanından ihtiyaç tamamlanamadığı takdirde sizin dediğiniz gibi sertifika vs alanlar başvurabiliyor.Ancak arkadaşlar eğer bu denli ihtiyaç olsaydı eskiden olduğu gibi ingilizce öğrt alımlarında kpssye gerek duyulmazdı.Sizin istediğiniz şey eskiden ing öğrt açığı olduğunda gerçekleşiyordu.O dönemde mesela odtü mezunları ing öğrt olarak atanabiliyordu.Bizim lisedeki ing öğretmenimiz odtü felsefe mezunuydu mesela.Kendisi İngilizce bilmiyordu :)

hakmakine

Öğrenci
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam merhabalar,
50 d kadrosunda yaklaşık 26 ay çalıştıktan sonra bölümümüzde doktora programı olmadığı için ilişiğim kesildi. Acaba açıktan atama usulü ile MEB öğretmenlik kadrolarına KPSS olmadan geçebiliyor muyum? Bilen başka hocalarım varsa onlar da cevap verebilirler. Daha önceki sayfalarda sorulmuş ancak cevap verilememiş. Ben bir kez daha gündeme getirmek istedim.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba arkadaşlar, bir üniversitede araştırma görevlisiyim. Mebe geçmek istiyorum. Üniversitede mebe geçmek isteyenler için en son ne zaman kontenjan açıldı bunları bilen var mı? 2016 yılı şubay ayında kurumlararası yeniden atama taban puanları ( aslında günleri) diye bi liste buldum. Bu listedeki kontenjanlar ve taban puanlar akademisyenlerin taban puanları mı yoksa başka kurumlardan başvuranlar da var mı aralarında? konuyla ilgili bilgisi olan varsa yazsın lütfen.

_mahmut_

Öğrenci
Öğretmenlikten akademisyenliğe geçmeyi düşünüyordum. Yazılanlar kafamı karıştırdı. Yer değiştirme sebepleri özel değilse paylaşırsanız sevinirim Teşekkür ederim şimdiden.

hakmakine

Öğrenci
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam merhabalar,
50 d kadrosunda yaklaşık 26 ay çalıştıktan sonra bölümümüzde doktora programı olmadığı için ilişiğim kesildi. Acaba açıktan atama usulü ile MEB öğretmenlik kadrolarına KPSS olmadan geçebiliyor muyum? Bilen başka hocalarım varsa onlar da cevap verebilirler. Daha önceki sayfalarda sorulmuş ancak cevap verilememiş. Ben bir kez daha gündeme getirmek istedim.

Hocam bu soruma cevap verebilecek olan yok mu acaba ?

linguistics1

Öğrenci
Merhabalar. Sayfada birçok kez soruldu fakat net bir cevap verilmedi. İki yıl (ÖYP'li) araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra sınavsız bir şekilde öğretmen olmak mümkün mü? Şayet mümkünse sözleşmeli öğretmen olarak mı alınıyor? Cevap verirseniz sevinirim.

Dün bu konuda cevap yazmıştım fakat başka bir başlıktaydı sanırım.
İki yıl araştırma görevlisi olarak çalışanların sınavsız olarak kurumlar arası nakil yoluyla MEBe geçmesi mümkün.
Ancak son birkaç yıldır MEB kurumlar arası nakil için kontrnjan ayırmadığından fiilen geçemezsiniz.
MEB son yıllarda kadrolu öğretmen yerine sözleşmeli öğretmen alımına yönelmiş durumda.

linguistics1

Öğrenci
Dün bu konuda cevap yazmıştım fakat başka bir başlıktaydı sanırım.
İki yıl araştırma görevlisi olarak çalışanların sınavsız olarak kurumlar arası nakil yoluyla MEBe geçmesi mümkün.
Ancak son birkaç yıldır MEB kurumlar arası nakil için kontrnjan ayırmadığından fiilen geçemezsiniz.
MEB son yıllarda kadrolu öğretmen yerine sözleşmeli öğretmen alımına yönelmiş durumda.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.