Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında

eczak

Yardımcı Editör
Hocam bende istifa etmek istiyorum ama senet ne olacak bu durumda? beni ya tekrar 33/a ya atayacaklar yada atacaklar ozaman, 50 de ye geçiremezler değil mi? İade işlemim yapılmadı yazı bugün gelmiş işlemlerimi bir iki gün ertelemelerini rica ettim bu durumu netleştirene kadar bana bir akıl verin bir yol gösterin nolur istifa edersem bu durumda senet isteyebilirler mi? ne yapmalıyım nolursunuz ailecek çok zor bir dönemeçten geçiyoruz...

Valla hocam benzer durumda ben istifa ettim. İlişiğim de kesildi şu an. Senetle ilgili bir haber yok henüz. Dava bile açarsalar kendime güveniyorum açıkcası. YÖK'ün kararını eke ekleyerek noter aracılığıyla istifa ettim. Kadro iadem yapılmadan ilişiğim de kesilmiş oldu.

Seraaa

Öğrenci
merhabalar ben de bir üniversitede öğr. gör. olarak çalışmaktayım. başka bir üniversitede yar. doç. luğu kazandım. muaffakiyetimi vermediler. ben de istifa ettim. benim merak ettiğim istifanın kabul edilip edilmediğinin belirlenmesinin bir süresi var mı. kabul edilmezse ben nasıl bir yol izleyebilirim. bir de diğer üniversitedeki hakkım 2018 de silinir mi.

eczak

Yardımcı Editör
merhabalar ben de bir üniversitede öğr. gör. olarak çalışmaktayım. başka bir üniversitede yar. doç. luğu kazandım. muaffakiyetimi vermediler. ben de istifa ettim. benim merak ettiğim istifanın kabul edilip edilmediğinin belirlenmesinin bir süresi var mı. kabul edilmezse ben nasıl bir yol izleyebilirim. bir de diğer üniversitedeki hakkım 2018 de silinir mi.

Hocam dilekçenize 1 ay içinde cevap vermeleri gerekir. İstifanız kabul olursa ilişik kesmeniz istenir. İlişik kesme formu hazırlarsınız, maaşınızın aldığınız kısmını iade edersiniz. İlgili merciilre imza attırırsınız. SGK çıkışınızı alırsınız ve kadro boşaltma işlemi gerçekleşir. Daha sonra yrd. doç. kazandığınız yere bildirirsiniz ve güvenlik soruşturmanız başlar. Güvenlik soruşturma süreci sonunda da atamanız yapılır.
İstifanız kabul edilmezse, akademik personel ihityacı olduğundan örneğin istifanız kabul edilmemiştir diye size bildirilir. 1 ay bekledikten sonra avukat aracılığı ile yeniden istifa edersiniz. Yasal olarak ikinci istifanızda doğrudan ilişik kesmeleri gerekir. Aynı süreç yeniden başlar.

Kazanılmış hakkınızı kaybetmezsiniz. Ne zamanki istifa sürecinden vazgeçtiniz veya güvenlik soruşturmasıdan boşta kalmak istemediniz vs. gibi sizin istemediğiniz bir durum oluşur, o zaman kadroya atamanız gerçekleşmez.

Son düzenleme:

Seraaa

Öğrenci
Öncelikle verdiğiniz bilgilere için çok teşekkür ederim. kazandığım üniversitenin güvenlik soruşturması tamam. benimde kendi üniversitemden istifa edişimin 28. günü. ben 30 gün bittikten sonra eğer istifam kabul edilmezse hemen mi ikinci istifa dilekçesini vermeliyim.

Seraaa

Öğrenci
Hocam dilekçenize 1 ay içinde cevap vermeleri gerekir. İstifanız kabul olursa ilişik kesmeniz istenir. İlişik kesme formu hazırlarsınız, maaşınızın aldığınız kısmını iade edersiniz. İlgili merciilre imza attırırsınız. SGK çıkışınızı alırsınız ve kadro boşaltma işlemi gerçekleşir. Daha sonra yrd. doç. kazandığınız yere bildirirsiniz ve güvenlik soruşturmanız başlar. Güvenlik soruşturma süreci sonunda da atamanız yapılır.
İstifanız kabul edilmezse, akademik personel ihityacı olduğundan örneğin istifanız kabul edilmemiştir diye size bildirilir. 1 ay bekledikten sonra avukat aracılığı ile yeniden istifa edersiniz. Yasal olarak ikinci istifanızda doğrudan ilişik kesmeleri gerekir. Aynı süreç yeniden başlar.

Kazanılmış hakkınızı kaybetmezsiniz. Ne zamanki istifa sürecinden vazgeçtiniz veya güvenlik soruşturmasıdan boşta kalmak istemediniz vs. gibi sizin istemediğiniz bir durum oluşur, o zaman kadroya atamanız gerçekleşmez.

öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. bu gün istifa edişimin 31.günü ama üniversite hala bana bir cevap vermedi. ben bu durumda ne yapmalıyım bilemiyorum.

eczak

Yardımcı Editör
öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. bu gün istifa edişimin 31.günü ama üniversite hala bana bir cevap vermedi. ben bu durumda ne yapmalıyım bilemiyorum.

Hocam hukuktaki hocalarımız daha iyi bilir bu konuyu. 30 gün içinde size cevap verilmesi gerekir. 30 gün içinde cevap verilmemişse dilekçeniz reddedilmiş demek olabilir. Bence personeli arayıp durum ile ilgili bilgi alın. Olumlu veya olumsuz bir şey diyene kadar aramaya devam edin. Eğer bir sonuç çıkmıyorsa 1 ay bekleyip ilkine cevap alınamadığını istifanızın tekrar değerlendirmeye alınmasını noter kanalıyla gönderin.

luceyn

Öğrenci
Hocam iki istifayı da kabul etmedikten sonra müstafilik sonucunda soruşturma açan üniversiteler de var. Böylelikle YÖK tarafında akademisyenin tekrar işe dönmesi engellendiği haberini aldık. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?

S

sprknn

Guest
Merhaba, ben öncelikli alanlarda araştırma görevlisi kadrosuna atandım. Mart 2017 de göreve başladım. 50d kadrosundayım. Şu an atandığım kurumda çalışmaktayım. Herhangi bir görevlendirme verilmedi. İstifa etmek istiyorum. Süreç nasıl işliyor? Sonrasında başka bir devlet üniversitesine girmem konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Cevap verirseniz çok sevinirim.

AmeonnA

Öğrenci
İyi günler;
Bir araştırma görevlisi bulunduğu üniversiteden memnun değilse ve başka bir üniversiteye geçiş yapmak istiyorsa bu ne şekilde yapılır? Beklenilmesi mi gerek mesela?

Teşekkür ederim şimdiden.

enf007

Öğrenci
Merhaba, ÖYP (zorunlu hizmet yükümlülüğüm yok) kadrosunda araştırma görevlisiyim. TÜBİTAK'ta uzman yardımcılığı pozisyonuna hak kazandım. Şuan bulunduğum kadrodan daha aşağı bir kadro. Bu hallerde muvafakat kurumun isteğine bağlıymış ama ben kurumumdan muvafakat alınmasından yanayım. (Memuriyetten istifa etme hakkı hala iki mi bilemiyorum ama eğer öyleyse diye) Ancak başlayacağım enstitünün İK'sı muvafakat talep etmek istemediklerini istifa edip gelmemi söylüyor ısrarla. Bu durumda, istifa ettiğim için TÜBİTAK'ta hak kazandığım kadroya başlamamla alakalı bir sıkıntı olur mu?

B

begumkantar34

Guest
33a arastirma gorevlisi istifa edip baska devlet universitesi kadrosuna gecme

Merhaba hocam, eski usul 33/a arastirma gorevlisiyim dogudaki bir universitede. batidaki bi universitesinenin Dr. ogretim uyesi ilanina basvuracagim birkac gun icerisinde; kazandigim taktirde, kendi universitemden istifa etmek istiyorum. Senetlerin tamamini pesin odememmi gerekiyor, diger devlet universitesinin Dr. ogr uyesi kadrona gecebilmem icin. Taksitlendirme vs. talep edebilirmiyim. Yoksa tum borcu odeyip kurtulup, ondan sonrami devlet universitesine gecmem gerekiyor.Cok acil yardiminiza ihtiyacim var. Simdiden cok tesekkur ederim.

H

he-16

Guest
Muvafakat süreci istifaya engel midir?

Merhaba ben X üniversitesine öğretim görevlisi iken Y üniversitesine öğretim görevlisi olarak geçmek istiyorum geçmek istediğim üniversiteye evraklarımı teslim ettim ve muvafakat yazım yazıldı. Çalıştığım üniversite muvafakata cevap verme sürelerinin 2 ay olduğunu ve bu süreyi sonuna kadar kullanacaklarını ve olumsuz cevap vereceklerini söyledi. Bende istifa etme kararı aldım ancak bana yasal bir süreç devam ederken diğerinin başlatılamayacağı istifamı 2 ayın sonunda verebileceğimi söylediler. Böyle bir hakları var mı muvafakat süreci tamamlanana kadar istifa edemem mi? Bunun yasal dayanağı nedir? Lütfen acil yardım!

Mehmedd

Öğrenci
Merhaba hocam, eski usul 33/a arastirma gorevlisiyim dogudaki bir universitede. batidaki bi universitesinenin Dr. ogretim uyesi ilanina basvuracagim birkac gun icerisinde; kazandigim taktirde, kendi universitemden istifa etmek istiyorum. Senetlerin tamamini pesin odememmi gerekiyor, diger devlet universitesinin Dr. ogr uyesi kadrona gecebilmem icin. Taksitlendirme vs. talep edebilirmiyim. Yoksa tum borcu odeyip kurtulup, ondan sonrami devlet universitesine gecmem gerekiyor.Cok acil yardiminiza ihtiyacim var. Simdiden cok tesekkur ederim.

Hocam gelişmeler nedir anlatabilir misiniz benzer durumdayım ışık tutmanızı rica ediyorum.

L

Guest
Müstafi

Merhabalar,
Istifa dilekcemizi posta yoluyla gonderebiliyor muyuz? Baska bir kuruma vs de gecmeyecegim. Mustafi sayilirsak bize cok ilerisi icin ne gibi zarari olur?

MERHABALAR; istanbulda bir özel okulda 50d kadrosu ile araştırma görevlisiyim. Ailem ankarada yaşıyor. Ankara kadro açmadığı için mecburen İsranbulda AR GÖR lüğe başladım. Sözleşme sürem daha dolmadı ama Ankarada yine bir özel üni. kadro açtı. Başvurmam ve kazanmam halinde İsanbuldaki görevimden istifa edip zarar görmeden ankarada araştırma görevlisi görevime devam edebilir miyim? yardımlarınızı bekliyorum

Harun2828

Öğrenci
Hocam bu tarih itibariyle de geçerli mi söyledikleriniz. Yani 50/d arş gör olarak istifamın kabul görmemesi gibi bir durum var mı ya da istifa sonrasında kpss ile atanabilmek için beklemem gerekn bir süre.yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Aynı şekilde süre yok, aynı gün istifa edip geçersiniz.

xxxaaa

Öğrenci
Hocam bu tarih itibariyle de geçerli mi söyledikleriniz. Yani 50/d arş gör olarak istifamın kabul görmemesi gibi bir durum var mı ya da istifa sonrasında kpss ile atanabilmek için beklemem gerekn bir süre.yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Hocam bende aynı durumdayım. Eylül’de KPSS’ye girip iyi bir puan alırsam ekimde istifa edip MEB’e atanmak istiyorum. 50/d öncelikli alan araştırma görevlisiyim. Hemen istifa edebilir miyim ve hemen kabul ederler mi acaba hiçbir yerde bulamadım cevabı

Harun2828

Öğrenci
Hocam istifa kabulü noktasında şöyle bir pürüz var 1. İstifa dilekçesini gönderdikten sonra cevabı 1 ay sonra alınıyor ve genelde olumsuz oluyor, sonrasında noterden 2. Dilekçeyi gönderince 2. Ay da mecburen ilişiğiniz kesiliyormuş, bu durumda da kpss yle atandığınız kurum için 15 günlük göreve başlama süresini kaçırmış olursunuz bazı üniversitelerde istifa aşamalarını bir kaç gün içinde halleden de duydum ama idareci insiyatifinde olduğu için net bir zaman dilimi yok okuduklarımdan anladığım kadarıyla böyle yanlış yönlendirmek istemem. Ayrıca 657 ye tabi olmadığımız için istifa sonrası başka bir göreve başlamak için belirlenen 6 ay 1 sene gibi kısotlamalara tabi değiliz.

xxxaaa

Öğrenci
Hocam istifa kabulü noktasında şöyle bir pürüz var 1. İstifa dilekçesini gönderdikten sonra cevabı 1 ay sonra alınıyor ve genelde olumsuz oluyor, sonrasında noterden 2. Dilekçeyi gönderince 2. Ay da mecburen ilişiğiniz kesiliyormuş, bu durumda da kpss yle atandığınız kurum için 15 günlük göreve başlama süresini kaçırmış olursunuz bazı üniversitelerde istifa aşamalarını bir kaç gün içinde halleden de duydum ama idareci insiyatifinde olduğu için net bir zaman dilimi yok okuduklarımdan anladığım kadarıyla böyle yanlış yönlendirmek istemem. Ayrıca 657 ye tabi olmadığımız için istifa sonrası başka bir göreve başlamak için belirlenen 6 ay 1 sene gibi kısotlamalara tabi değiliz.

Hocam süre açısından sıkıntı yok gibi. Çünkü ben daha atanmadım Eylül’de sınav var ekimde sonuçlar açıklanıyor atamalar mart gibi yapılıyor. O aradaki 5 aylık sürede istifa edebilirim umarım. Tek korkum istifamı saymazlar veya maddi açıdan yaptırımların olması. Üniversite içinden kimseyle konuşamıyorum bu mevzuyu zaten üzerimde fazlaca mobbing var. Yüksek lisans tezimi de yazamıyorum bu şartlarda içimden gelmiyor. Umarım eylüldeki sınavda iyi bir puan alıp kurtulabilirim biran önce. KPSS ile atanmak en güzeli hocam. Akademi çok kötü. Sizde bir sonuç alırsanız burdan da bilgilendirme yaparsanız çok sevaba girersiniz hocam