Akademik Personele Yapılacak Zammın Oransal İfadesi

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Bugün Bakanlar Kuruldan sonra Bülent Arınç'ın açıklamalarında geçen "Yükseköğretim Personel Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na ait %100-%115 artışlar yapılacaktır ifadesisinin açıklamasıdır.

Ek göstergenin geçtiği ve %'lik olarak verilen tek madde 2914 Sayılı Kanunda (Arınç'ın değişiklik yapılacak dediği kanun) şu şekilde geçiyor, hesaplamayı buradan yapıyoruz.

Madde 12 (Değişik : 20/3/1997 - KHK - 570/4 md.)

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuru bürüt aylık (ek gösterge dahil) tutarının (bu tutar 731,48 tl'dir); ve bu tutar çeşitli oranlarla üniversite ödeneği olarak maaşa yansıtılır, %100-%115 artışlar da bu oranlar üzerinden hesaplanacaktır (B). Aşağıdaki oranların TL karşılığını mevcut bordronuzda (A) Üniversite tazminatı ya da Üniversite ödeneği olarak görebilirsiniz,

A) Yürürlükte Olan Oranlar ve bordroya yansıması;
1) Profesörlerden Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan,
Dekan Yardımcısı, Yüksekokul Müdürü olanlar ile
Profesör kadrosunda üç yılını tamamlamış bulunanlara % 245'i, (1.792,12 tl)
2) Diğer Profesör kadrosunda bulunanlara % 215'i, (1.572,68 tl)
3) Doçent kadrosunda bulunanlara % 175'i, (1.280 tl)
4) Yardımcı Doçent kadrosunda bulunanlara % 165'i (1.206.94 tl)
5) Diğer Öğretim elemanlarından;
a) Birinci dereceden aylık alanlara % 130'u, (950.92 tl)
b) İkinci dereceden aylık alanlara % 117'si, (855,83 tl)
c) Üçüncü dereceden aylık alanlara % 110'u, (804,58 tl)
d) Dördüncü ve beşinci dereceden aylık alanlara % 104'ü, (760,74 tl)
e) Diğer derecelerden aylık alanlara % 98'i, (716,85tl)

B) Yükseköğretim personel kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile yansıması beklenen oranlar ( Bülent Arınç'ın söylemleri üzerine öğretim üyelerine %100 ve diğer öğretim elemanlarına %115 artış olacağı düşünülerek hesaplanmıştır) ve zam miktarı;

1) Profesörlerden Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan,
Dekan Yardımcısı, Yüksekokul Müdürü olanlar ile
Profesör kadrosunda üç yılını tamamlamış bulunanlara % 345 / 731 tl zam
2) Diğer Profesör kadrosunda bulunanlara % 315 / 731 tl zam
3) Doçent kadrosunda bulunanlara % 275 / 731 tl zam
4) Yardımcı Doçent kadrosunda bulunanlara % 265 / 731 tl zam
5) Diğer Öğretim elemanlarından;
a) Birinci dereceden aylık alanlara % 245 / 841 tl zam
b) İkinci dereceden aylık alanlara % 232 / 841 tl zam
c) Üçüncü dereceden aylık alanlara % 225 / 841 tl zam
d) Dördüncü ve beşinci dereceden aylık alanlara % 219 / 841 tl zam
e) Diğer derecelerden aylık alanlara % 213 / 841 tl zam

Kısacası zam miktarı 731,48 TL üzerinden %100 ve %115 olarak hesaplanabilir.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
hayirlisi olsun tesvik sanirim ek gosterge uzerinden verilecek denmisti ama cok fazla bir miktar olmayacakti

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar, %115'lik artış olarak belirttiğiniz yaklaşık 840 liralık artış için herhangi bir kesinti olmayacak mıdır? Gelir vergisinde şimdiki maaşa oranla 140 liralık artış olacağını düşünüyorum. Ayrıca damga vergisi vb. kesintiler de olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

M

MİSAFİR

Guest
merhabalar,
açıklama mantıklı görünüyor.
ancak ben batıdaki üniversitelerden birinde yardımcı doçent olarak görev yapıyorum ve bordromda belirttiğiniz üniversite ödeneği 731 tl değil 1206 tl olarak görünüyor.
dolayısıyla bu noktayı anlayamadım?
teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhabalar, %115'lik artış olarak belirttiğiniz yaklaşık 840 liralık artış için herhangi bir kesinti olmayacak mıdır? Gelir vergisinde şimdiki maaşa oranla 140 liralık artış olacağını düşünüyorum. Ayrıca damga vergisi vb. kesintiler de olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

merhabalar,
açıklama mantıklı görünüyor.
ancak ben batıdaki üniversitelerden birinde yardımcı doçent olarak görev yapıyorum ve bordromda belirttiğiniz üniversite ödeneği 731 tl değil 1206 tl olarak görünüyor.
dolayısıyla bu noktayı anlayamadım?
teşekkürler...

Zaten (A) cetveline bakarsanız mevcut yani bordronuzda görünen durumunuzun "Yardımcı Doçent kadrosunda bulunanlara % 165'i (1.206.94 tl)"olduğunu görürsünüz. (B) cetveli ise yeni oranlar var %100 eklenmiş hali ise "Yardımcı Doçent kadrosunda bulunanlara % 265'i (1.938 tl)" olacak, kısacası 1.206 olarak gördüğünüz rakam 1.938 tl olacak ve bu tutardan kesinti olmayacak (%100 olarak hesaplandığında) ve net 731 tl zam almış olacaksınız.

A

Akademik Forum

Guest
pardon dikkatimden kaçmış, haklısınız.
dün akşamdan bu yana herkes birşeyler tahmin edip yazıyordu ama en doğru açıklama bu oldu.
teşekkürler...

Cemal

Öğrenci
Nazmi hocam bunca bilgi kirliliği arasında bu netlik için teşekkürler. Bir de söylenen bir konuda 2005 sonrası memur olanlara 1 derece verilmesi durumu vardı. Bunun hakkında bir bilgi var mı ?

east'n bull

Öğrenci
Peki, Sn. Hocalarım;

bu zam kurum geliştirmeyi etkiler mi?

Kuruluş geliştirme ödeneği "(Aylık gösterge+Ek gösterge)*maaş katsayısı" formülü ile hesaplanıyor. Uygulamada ek gösterge tutarı 2300 olarak alınmış. Buna etkisi var mıdır?