Akademisyenlere 1 Derece Verilmesi

A

Akademik Forum

Guest
Nazmi Hocam Saygılar;
Öğretim Görevlisiyim.

Ödemeye Esas Derece Kademem: 4/1
Emekliliğe Esas Derece Kademem: 6/1

İlave 1 derece verilirse ödemeye esas 3/1; emekliliğe esas 5/1 mi olacak,
yoksa sadece emekliliğe esas olan 6/1, 5/1 mi olacak?

İyi forumlar...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi Hocam Saygılar;
Öğretim Görevlisiyim.

Ödemeye Esas Derece Kademem: 4/1
Emekliliğe Esas Derece Kademem: 6/1

İlave 1 derece verilirse ödemeye esas 3/1; emekliliğe esas 5/1 mi olacak,
yoksa sadece emekliliğe esas olan 6/1, 5/1 mi olacak?

İyi forumlar...
Hem emeklilik hem de maaşa esas dereceniz artacak 3/1 ve 5/1 olacak.

1- Bir derece 15 Ocak 2016'da görevde bulunan kamu personeline verilecek. Ayrıca bu tarihten önce emekli olanlarda 1 dereceden yararlanacak.

2- Düzenleme, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek.

3- Bir derecenin yürürlüğe girmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olmayacak. Toplu sözleşme hükmü yasa hükmündedir.

aydost_40

Öğrenci
Hem emeklilik hem de maaşa esas dereceniz artacak 3/1 ve 5/1 olacak.

1- Bir derece 15 Ocak 2016'da görevde bulunan kamu personeline verilecek. Ayrıca bu tarihten önce emekli olanlarda 1 dereceden yararlanacak.

2- Düzenleme, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek.

3- Bir derecenin yürürlüğe girmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olmayacak. Toplu sözleşme hükmü yasa hükmündedir.
Nazmi Hocam açıklamaların için hem forum adına hem de kendi adıma teşekkür ederim. [emoji106]

fztbatu

Öğrenci
nazmi hocam konu dışında ama bir sorum olacaktı acaba öğretim görevlisi cari alımlarında alanında yüksek lisans yapıyor ve alanında 2yıl tecrübeli diye ilan oluyor mu devlet üniversitelerinde

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
nazmi hocam konu dışında ama bir sorum olacaktı acaba öğretim görevlisi cari alımlarında alanında yüksek lisans yapıyor ve alanında 2yıl tecrübeli diye ilan oluyor mu devlet üniversitelerinde
Hayır o şekilde olmaz, ya yl yapmış olacak (myo ve fakülte için) ya da 2 yıl tecrübe (myo için) veya 5 yıl tecrübe (fakülte için) ilan olur.

A

Akademik Forum

Guest
Ben de ÖYP Araştıram Görevlisiyim. Derecem 5/4 emekliliğe esas da 5/4. yaklaşık 5 yıl oldu başlayalı.kadro 5.derece ile açılmıştı. bu durumda benim lisansütü eğitimi yaptığım üniversitede de derecem yatay ilerliyor. bu ilave derece beni 5/5 mi yapacak yoksa 4/4 mü?

biophysics

Öğrenci
Ben de ÖYP Araştıram Görevlisiyim. Derecem 5/4 emekliliğe esas da 5/4. yaklaşık 5 yıl oldu başlayalı.kadro 5.derece ile açılmıştı. bu durumda benim lisansütü eğitimi yaptığım üniversitede de derecem yatay ilerliyor. bu ilave derece beni 5/5 mi yapacak yoksa 4/4 mü?

Yatay ilerlediğinizi kendiniz söylemişsiniz, derece alamadığınıza göre 3 kademe alırsınız

A

Akademik Forum

Guest
Yatay ilerlediğinizi kendiniz söylemişsiniz, derece alamadığınıza göre 3 kademe alırsınız

yatay ilerliyor kısmını tahmin ettim çünkü bordro da dereceler öyle görünüyor. 3 kademe alırsam 5/7 mi olacak? bazı kadro dercelerinin alınabilcek en yüksek derece olduğu söyleniyor. Mesela ben kadroya başvurduğumda kadronun dercesi 5 idi yani en fazla 5. dereceye yükselebilirim gibi. böyle bir şey var mı?

biophysics

Öğrenci
yatay ilerliyor kısmını tahmin ettim çünkü bordro da dereceler öyle görünüyor. 3 kademe alırsam 5/7 mi olacak? bazı kadro dercelerinin alınabilcek en yüksek derece olduğu söyleniyor. Mesela ben kadroya başvurduğumda kadronun dercesi 5 idi yani en fazla 5. dereceye yükselebilirim gibi. böyle bir şey var mı?

Bildiğim kadarıyla yok, buradaki önemli nokta şu; araştırma görevlileri teammüllere göre 3. dereceye düşemiyor. 4/4,4/5,4,5 ... gibi devam ediyor

A

Akademik Forum

Guest
Bende 6/5'yim derecem 6 yani şuanda 5/2'yi haketmiş durumdayım. Bende 6/5'ten yıl sonunda devletin vereceği bir derece ile 6/8 felan olacağımı sanıyordum. Ancak sanırım durum farklı.

Verilen derece maaş kademeden ziyade emeklilik kademesine yansıtılacak. Hatta bu da kesintileri arttıracağı için maaşın azalma durumu var şaka gibi. :)

Ayrıntılı bilgi sahibi arkadaşlar lütfen yazsın memurlarda bir arkadaştan bu cevabı aldım.

M

Murat Deniz

Guest
Merhaba, 2004 Eylülde işe başlayan biri olarak bu artıştan yararlanamıyor muyum?

C

cece123

Guest
derece ile ilgili

Nazmi hocam 15 ocaktan sonra istifa etsek bu haktan yararlanabilir miyiz?? Şu yüzden soruyorum ben istifa edip baska bir devlet kurumuna geçeceğim ama personel işlerindeki hanımefendi şubatta çalışıyor olmam gerektiğini söyledi.

ysesen

Öğrenci
Alıntı:
Maliye Bakanlığının 4 Ocak 2016 tarihli Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Genelge"sinde ilave 1 derece ile ilgili olarak "15/1/2016 tarihinde görevde bulunanlar ..., mali haklarına bu tarihten itibaren yansıtılmak suretiyle ilave bir derece verilecektir." denilmektedir. Toplu Sözleşme hükümlerinden hareketle, ilave derece uygulamasının 15 Şubat itibariyle maaşlara ilk etkisni göstereceği yönündeydi. Ancak Maliye Bakanlığının genelgesine göre hareket edilecektir.

O zaman bu durumda Ağustos 2015 de 7-3 ü olmuş bir personel, 6-3'ü olacak Şubat 2016 da. Mesela Ağustos 2016 da da 5-1'i olacak. Böyle mantıklı olanıdır. Her ihtimalde ilerleme hızlanacak :)