Akademisyenlere 1 Derece Verilmesi

aocter22

Öğrenci
Hem emeklilik hem de maaşa esas dereceniz artacak 3/1 ve 5/1 olacak.

1- Bir derece 15 Ocak 2016'da görevde bulunan kamu personeline verilecek. Ayrıca bu tarihten önce emekli olanlarda 1 dereceden yararlanacak.

2- Düzenleme, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek.

3- Bir derecenin yürürlüğe girmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olmayacak. Toplu sözleşme hükmü yasa hükmündedir.

Nazmi hocam, her ikisi de 1 derece artacak demiştiniz ancak kazanılmış hak aylığım 1 derece artarken, görev aylığım aynı kaldı.

Yani 8/1 ve 6/1 idim. 15 Ocak 2016 itibariyle 7/1 ve 6/1 oldum.

Vildanhoca

Öğrenci
5510 SGK kanununa göre 4/c'liyiz (yani eski emekli sandığı) ama 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre de 4/a'lıyız yani kamu görevlisi (kısaca memur). İkisi tamamen farklı sizin bahsettiğiniz 4/c 657'nin sözleşmeli personeli olandır, o kadro ile ilgimiz yoktur.

1 derecenin de maaşa etkisi 15 tl dir en fazla, emekli olunca işinize yarar eğer Araştırma Görevlisi değilseniz de daha çabuk 3. dereceye çıkıp yeşil pasaport alabilirsiniz demektir, ayrıca emeklilik için de faydası vardır ;)

Araştırma Görevlisi isek ne gibi bir değişiklik olacak hocam? Ben bu dönem son öyp ile atandım.

A

Akademik Forum

Guest
16.01.2016 da görevli olmadığınıza göre bu kanundan yararlanamazsınız. 7/1 den başlayacaksınız.

aydost_40

Öğrenci
Hem emeklilik hem de maaşa esas dereceniz artacak 3/1 ve 5/1 olacak.

1- Bir derece 15 Ocak 2016'da görevde bulunan kamu personeline verilecek. Ayrıca bu tarihten önce emekli olanlarda 1 dereceden yararlanacak.

2- Düzenleme, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek.

3- Bir derecenin yürürlüğe girmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç olmayacak. Toplu sözleşme hükmü yasa hükmündedir.

Nazmi Hocam dediğiniz gibi olmuyormuş.

Ödemeye esas olan derece/kademeye herhangi bir ekleme yok. Emekliliğe esas olan derece/kademeye ekleme var. Onun da bir hükmü yok.

Neyse canımız sağ olsun. İyi forumlar...

hulkk35

Öğrenci
Merhabalar. Bordroma bakınca emeklilik derecem 6/3'ten 7/3'e düşmüş. Maaşa esas derecem ise değişmemiş. Bu işte bir yanlışlık yok mu? Emeklilik derecem 5/3 olmalıydı değil mi?

lecturer23

Öğrenci
Hocam maaşa esas derecenizin değişmemesi doğru. Bir sıkıntı yok. Lakin 6/3'ten 7/3'e düşmesi de ne demek! Geriye doğru bir gidiş olmuş. 3 yıl hizmet yılınızdan düşülmesi demektir bu. Çok ciddi bir hata var. Personel biriminizle mutlaka görüşün derim hocam...

hulkk35

Öğrenci
Hocam inşallah yarın ilk işlerimden biri bu olacak. Bir yanlışlık olduğunu zaten farketmiştim. 5/3 olmalıydı. İlginiz için teşekkür ederim.

A

Akademik Forum

Guest
Hocam maaşa esas derecenizin değişmemesi doğru. Bir sıkıntı yok. Lakin 6/3'ten 7/3'e düşmesi de ne demek! Geriye doğru bir gidiş olmuş. 3 yıl hizmet yılınızdan düşülmesi demektir bu. Çok ciddi bir hata var. Personel biriminizle mutlaka görüşün derim hocam...

Niye normal ?

diferansiyel

Öğrenci
Benim derece 6/6 görünüyor, bu normal mi? 5'e düşmesi gerekmiyor muydu? Ocak 6/5, şubat 6/6. Anlayan varsa açıklayabilir mi?

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar. Bordroma bakınca emeklilik derecem 6/3'ten 7/3'e düşmüş. Maaşa esas derecem ise değişmemiş. Bu işte bir yanlışlık yok mu? Emeklilik derecem 5/3 olmalıydı değil mi?

Hocam benim emeklilik derecem 9dan 10'a çıkmış. Acaba bizim bodro hesaplamalarımız farklı mı anlayamadım.

A

Akademik Forum

Guest
neden normal anlamadım. ocaktaki bordromda emekliliğe esas 7/2 maaşa esas 5/2 görünüyor.
şubatta ise emekliliğe esas 6/2 maaşa esas 5/2 gözüküyor. maaşa esas 4/2 olmalıydı

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba,
Biraz evvel bordrolarımı kontrol ettim. Ocak ayı bordrosu maaşa esas derece/kademe 7/2 ve emekliliğe esas derece/kademe 7/2 iken şubat ayı da aynı derece/kademeleri gösteriyor. Her ikisinin de 6/2 olması gerekmiyor muydu? Biraz kafam karıştı. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler

the_ozz

Öğrenci
Merhaba,
Ben ÖYP'li araştırma görevlisiyim. Biraz evvel bordrolarımı kontrol ettiğimde ocak ayı bordrosunda gösterilen derece/kademe bilgilerimin şubat ayında aynen muhafaza edildiğini gördüm. Hiçbir değişiklik olmamış. ÖYP'li olmamın bununla bir ilgisi olabilir mi?
Daha açık konuşmak gerekirse ocak ayında hem maaşa esas hem de emekliliğe esas derece/kademem 7/2. Şubat ayında her ikisinin de 6/2 olacağını düşünmüştüm. Ancak, şubat ayında da 7/2 görünüyorlar.
Bu normal mi? Benim bilmediğim bir şey mi var acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler

A

Akademik Forum

Guest
Hocam, 7 ay önce öğretim görevlisi olarak göreve başladım. Benim maaş kadro ve derecem ilerlememiş, emekliliğe esas derecem ise 1 ilerlemiş. Ama araştırdığımda "Bir derece kazanılmış hak aylık derecesini yükseltmektedir, kadro derecesini değiştirmemektedir. Bir derece hem kazanılmış hak aylığını hem de emekliliğe esas derece ve kademesini artıracaktır." yazıyor haber sitelerinde.

Benim kazanılmış hak aylık dereceminde ilerlemesi gerekmiyor mu?

orobans

Öğrenci
Arkadaşlar personel ile şimdi görüştüm. Onların demesi her ne kadar bana saçma gelsede paylaşmak istedim. Belki Nazmi hocam daha iyi biliyordur. Maaşa esas araştırma görevlisi okutman öğretim görevlisi gibi kadrolarda aynen kalırken emekliliğe esasa işlemişler. ancak yardımcı doçent ve öğretim üyelerine birer derece eklenmiş. yani çok pis tufaya düştük. :)) bende dedim ne güzel 5/6 sıydım 4/6 sı olucam diye ama yemedi.

A

Akademik Forum

Guest
şubat 2015 de uzman olarak göreve başladım. Aralık bordromda Maaşa esas 7/2 , emekliliğe esas 7/2 görünüyor. Ocakta 2 bordro düzenlenmiş adıma. enflasyon farkı ödemesinde maaşa esas 7/2 emekliliğe esas 7/2 iken normal maaş ödememe ait bordromda 7/2 - 9/2 olmuş. Şubatta ise 7/3 - 8/3 olmuş. Bizim personel büyük bir hata mı yapmış, yoksa ben yanılıyor muyum? Yorumlarsanız memnun olurum. Bence ortada bir yanlış var.

- - - Güncellendi - - -

Derece Kademe 6/6

Derece Kademe 6/6
(Emekliliğe Esas)

Sanırım emeklilik düşürülmüş. Dolayısıyla bu verilen derece işlenmiş gibi geldi bana.

6/6 olan maaş kademe normalde kaç oluyor 5/3 mü olmam lazım benim arkadaşlar? Maala etkisi ay/yıl bazında nedir?

superEGO_

Öğrenci
ben yar doçum dediğin gibi bizim personel işleri de emeklilikteki dereceden düştüğünü söyledi..

yanı benım esas derdim olan pasaporttan düşme olmamış

A

Akademik Forum

Guest
Hocam, 7 ay önce öğretim görevlisi olarak göreve başladım. Benim maaş kadro ve derecem ilerlememiş, emekliliğe esas derecem ise 1 ilerlemiş. Ama araştırdığımda "Bir derece kazanılmış hak aylık derecesini yükseltmektedir, kadro derecesini değiştirmemektedir. Bir derece hem kazanılmış hak aylığını hem de emekliliğe esas derece ve kademesini artıracaktır." yazıyor haber sitelerinde.

Benim kazanılmış hak aylık dereceminde ilerlemesi gerekmiyor mu?
Kazanılmış hak aylık derecesi zaten emekliliğe esas derecedir