ALES Sınav Sonucunun Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Fırat

Araştırma Görevlisi
ALES'te daha önceki haliyle 24 ay ( 2 yıl ) olan geçerlilik süresi, 36 ay ( 3 yıl ) olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklikten önce veya sonra girmiş olduğunuz tüm ALES sınavlarınızın sonuçları 3 yıl süresince geçerli olacaktır.

Diğer bir deyişle değişikliğin gerçekleştiği tarihten önce de sınava girmiş olsanız, örneğin 2007 yılında girdiğiniz ALES sınavının puanı da 2010 yılına kadar geçerli olacaktır.

meyva

Öğrenci
lütfen bu sorumu cevaplarsanız çok sevinirim çünkü bu konuda kimseden net bir cevap alamadım; son aralık ayında yapılan KPDS,ÜDS ve ALES sonuçları internette açıklandı. yalnız sonuçlar artık evlere postalanmayacakmış. Bu bilgiyi osmangazi üniv ösym birimden öğrendim. Fakat şu an açılan kadrolara başvuru belgelerinde "ÖSYM ONAYLI SONUÇ BELGELERİ" isteniyor. Doğrudan internet çıktısı gönderilmesi sizce mantıklı mı? Eğer öyle değilse sonuç belgelerimi KİME veya HANGİ BİRİME ONAYLATMALIYIM?

pinar

Öğrenci
Evet haklısın ama OSYM adrese yollamama kararını verdiğinde kurulumların kontrol etmesi için bir sistem geliştirmiştir heralde :)
OSYM çıktı parasından mı kar etmek istedi bilmem ama bence bizim içinde iyi oldu belgeler kaybolacak diye korkular kalktı.
Geçen sene ÜDS eve gelmemişti ve lazım olduğu için Ankaraya gidip almak zorunda kalmıştım.

lito hd

Öğrenci
Arkadaşlar, süreyle ilgili şöyle bir sorum olacak: mesela ben 16 Kasım 2008 tarihinde ALES'e girdim, 3 yıl sonrası derken 2011 yılına girdiğimiz andan itibaren mi geçerliliği bitecek yoksa 16 Kasım 2011 tarihine kadar devam eder mi?
Bu konuda kesin bilgisi olan cevaplayabilir mi? Çünkü 2011'e gireli beri açılan kadrolarda sonuç belgemin kabul edilip edilmeyeceği hakkında endişem var.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Sınavın yapıldığı günden itibaren 3 yıl geçerlidir. Sonuç açıklamada değilde sınavın hangi gün yapıldığına bakarsanız tam 3 yıl sonra geçerliliğini yitirir yani yılbaşlarında yitirmez.

Nuri CAN

Öğrenci
lütfen bu sorumu cevaplarsanız çok sevinirim çünkü bu konuda kimseden net bir cevap alamadım; son aralık ayında yapılan KPDS,ÜDS ve ALES sonuçları internette açıklandı. yalnız sonuçlar artık evlere postalanmayacakmış. Bu bilgiyi osmangazi üniv ösym birimden öğrendim. Fakat şu an açılan kadrolara başvuru belgelerinde "ÖSYM ONAYLI SONUÇ BELGELERİ" isteniyor. Doğrudan internet çıktısı gönderilmesi sizce mantıklı mı? Eğer öyle değilse sonuç belgelerimi KİME veya HANGİ BİRİME ONAYLATMALIYIM?

Ben belgeleri netten cıkarttım ve enstitüye aslı gibidir oynaylattırdım.. pc'den girip sonuclarımı doğruladıktan sonra tabiki.. ösym bürosuna gittimm oradaki görevli ya ankaraya gideceksin yada noterden onaylatacaksın dedi.. Tek belgeye de 19 lira istiyolarmış sanırım :D inş gönderdiğim birimler bi kıllık yapmaz :confused:

Emine86

Öğrenci
Arkadaşlar hakikatten nasıl olacak bu iş ALES sonuç belgeleri eve gelmiyor sayfayı istenen birimlere göndermeden herhangi bir kuruma onaylatmamız gerekiyor mu?

CELLULA

Öğrenci
Arkadaşlar hakikatten nasıl olacak bu iş ALES sonuç belgeleri eve gelmiyor sayfayı istenen birimlere göndermeden herhangi bir kuruma onaylatmamız gerekiyor mu?

selam arkadaşım...başımdan geçen bir şeyi söyleyim.bir üniv'e başvurdum ve üds ile ales belgen onaysız diye başvurumu iptal edeceklerdi ki...son anda engeledim...internet çıktısını kabul eden üniversitede var....daha bundan haberi bile olmayan üniversitelerde....ve bu internet çıktısını onaylayacak hiçbir kurum yok...en azından benimkileri onaylamadılar....sadece noterler onaylıyor.o da 3 tane mühüre 25 tl alıyor.....

tavsiyem şu dur ki..ben de öyle yapıyorum....başvuru yapmadan önce üniv. i arıyorum ve kabul edip etmeyeceklerini soruyorum.ona göre belgelerimi gönderiyorum

Mustafa

Araştırma Görevlisi
selam arkadaşım...başımdan geçen bir şeyi söyleyim.bir üniv'e başvurdum ve üds ile ales belgen onaysız diye başvurumu iptal edeceklerdi ki...son anda engeledim...internet çıktısını kabul eden üniversitede var....daha bundan haberi bile olmayan üniversitelerde....ve bu internet çıktısını onaylayacak hiçbir kurum yok...en azından benimkileri onaylamadılar....sadece noterler onaylıyor.o da 3 tane mühüre 25 tl alıyor.....

tavsiyem şu dur ki..ben de öyle yapıyorum....başvuru yapmadan önce üniv. i arıyorum ve kabul edip etmeyeceklerini soruyorum.ona göre belgelerimi gönderiyorum

Hocam valla geçmiş olsun direkten dönmüşsünüz. Nasıl kurum bunlar, YÖK'ün ÖSYM'den, üniversitelerin hiçbirinden haberi yok.

sedu

Öğrenci
merhaba arkadaşlar ben öyp ye ilk kez başvuruyorum.ales e 2009 güzde girdim fakat bilgi giriş ekranında ales puanımı gireceğim alan inaktif ne yapmam gerekiyor?

aysemlym

Öğrenci
merhaba ben 2008 sonbahar ALES e yılında girdim ancak puanım sisteme yansımıyor 3 yıl geçerli olduğunu sanıyordum sorun nedir acab bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
KPDS açıklandı sistem yoğunluktan Alesi çekemiyor 1 ay başvuru süresi var acele etmeyiniz.