ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular Bölümü Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

karmate

Öğrenci
iptal iptal

bazı yayın evleri osym sorularını alırken yanlış alıntılama yapıyor bu yüzden soru yanlış görünüyor. Bu da onun gibi bir şeymiş. Sonradan farkettim maalesef. Mesaj silineilir.

pepetye

Öğrenci
Selamlar ;)

Soruyu yeni gördüm ;) Öncelikle belirtmeliyim ki eğer x, y ve z değerlerini tam sayı olarak kabul edersek soru hatalıdır; çünkü bu koşulları sağlayan ve x, y, z'yi tam sayı bulmaya çalışırsak yalnızca 2 eşitsizlik bulabiliriz ve x tam sayı kabul edilirse y tam sayı çıkmaz veya tersi.Bu eşitsizlikler, elde ettiğim y=x/(0,028x-1) denklemiyle bulunabilir.

1) x=70 --> x=70<y=72,91<z=73
2) x=71 --> x=71<y=71,86<z=73

Şimdi bu değerleri rasyonel olarak kabul edelim ve soruyu çözelim.

x, y, z değerlerinin birbirine eşit olduğunu varsayalım.Bu durumda 1/x+1/x+1/x=1/24 denklemi yazılabilir.Buradan 3/x=1/24 ve x=y=z=72 bulunur.

Dengenin bozulmadan, yani işin 24 günde bitmesini sağlayarak x<y<z koşulunu elde edebilmek için z'nin elde ettiğimiz 72'den büyük olması gerekir.Bu durumda z=73 olabilir.

Dikkat edersek şıklarda yalnızca tam sayılar mevcuttur, sorunun hatalı olduğu kanaatindeyim.

Kolay gelsin ;)

yildiz41

Öğrenci
80 saatte tükenen bir mutfak tüpü dolu iken 12 kg gelmektedir.20 saat sonra 10 kg geldiğine göre boş tüpün ağırlığı kaç kg?

sidneh

Profesör
G: gaz

T + G = 12 kg imiş.

80 saatte G tükeniyorsa 20 saatte G/4 tükenir. Tüpün içinde G - G/4 = 3G/4 kalır. O halde;

T + 3G/4 = 10 kg

Bu iki denklemden G/4 = 2 kg ise G = 8 kg'dir. Buradan da T = 12 - 8 = 4 kg bulunur.

C

ch.accepted

Guest
Yardımcı olmak isterdim ama ben gerçekten bazı kısımları okuyamadım. Büyütünce de çözünürlük kayboluyor maalesef.

C

ch.accepted

Guest
Arkadaşlar bu tip soruları üslü sayılardan çözmeye kalkarsanız hem çok zamanınız gider hem de çoğu zaman sonuca ulaşamayabilirsiniz nitekim ben de önce üslü sayılardan uğraştım birkaç dakika olmadı.

Sayısalcıysanız üniversitede yüksek matematik almışsınızdır işte bu soruyu da logaritma ile çözmek en kolayı oluyor.

Birinci denklemin her iki tarafının 2 tabanına göre 2. denklemin her iki tarafının 9 tabanına göre logaritmasını alın. Şöyle bir eşitlik gelir.

x+1= log(2)27
x-1= log(9)16 daha sonra logaritmanın üstü kenara atma özelliğinden

x+1= 3*log(2)3
x-1=2*log(3)2 olur. ifadeler çarpılırsa logaritmalar malumunuz birbirini götürür tersi olduğu için.

(x-1)*(x+1)=3*2 yani (x kare - 1)=6 olur.

Yanlışım varsa düzeltin.

Gamze

Administrator
Arkadaşlar bu tip soruları üslü sayılardan çözmeye kalkarsanız hem çok zamanınız gider hem de çoğu zaman sonuca ulaşamayabilirsiniz nitekim ben de önce üslü sayılardan uğraştım birkaç dakika olmadı.

Sayısalcıysanız üniversitede yüksek matematik almışsınızdır işte bu soruyu da logaritma ile çözmek en kolayı oluyor.

Birinci denklemin her iki tarafının 2 tabanına göre 2. denklemin her iki tarafının 9 tabanına göre logaritmasını alın. Şöyle bir eşitlik gelir.

x+1= log(2)27
x-1= log(9)16 daha sonra logaritmanın üstü kenara atma özelliğinden

x+1= 3*log(2)3
x-1=2*log(3)2 olur. ifadeler çarpılırsa logaritmalar malumunuz birbirini götürür tersi olduğu için.

(x-1)*(x+1)=3*2 yani (x kare - 1)=6 olur.

Yanlışım varsa düzeltin.

Sayısalcıyım ama logaritmadan çözmek aklımın ucuna dahi gelmemişti :)

C

ch.accepted

Guest
üstlü sayılardan da çözülür de nasıl çözülür bilemiyorum :D çok işlem yapmak gerekebilir o da zaman kaybı demek.

Gamze

Administrator
Şu soruma bakar mısınız bir de:

KL ve LK iki basamaklı doğal sayılar olmak üzere; KL-3(LK)=5 ise K=?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...