ALES Takıldığınız/Çözemediğiniz Sorular Bölümü Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Salper

Öğrenci
Oooo olasılık en sevdiğim. Madem bugün konu olasılık ben de bir olasılık sorusu sorayım da beyinlerimiz çalışsın değil mi? İşleyen demir pas tutmaz :D

Farzedin ki elimde 1000 resimden oluşan bir kolleksiyon var. Bu resimlerden 700ü mavi çerçeveli diğer 300 ü ise kırmızı çerçeveli. Maviler var ya :D işte onların 300 ünün kendine ait kutusu var kırmızıların da 100 tanesinin kutusu var.

Resim odasına bir giriyorum bakıyorum orada bir kutu var yerde. Bu kutunun kırmızı çerçeveli bir resme ait olma olasılığı nedir?

Bunu doğru çözene çikolata var :D

Soruyu çözmek için diğer verilerin hiçbir önemi yok, matematikte aslolan verilerin ne eksik ne fazla olmasıdır. bu bakımdan değişik bir soru olmuş diyebilirim:D
Toplam 400 tane kutu var, 300 ünde mavi 100 ünde kırmızı çerçeveli tablo var. cevap ise çok aşikar... 100/400= 1/4 :p

alialexander

Öğrenci
hocam henüz hesap yapmadım bir saniye :)

- - - Güncellendi - - -

Evet doğru çikolata sizindir :)

teşekkürler :)...

bende benxzer bir tip soru sorayım.

SORU: bir torbanın içindeki patlatılacak mısır tanelerinin 2/3 ü beyaz 1/3 ü ise sarı renklidir. Beyaz mısırların yarısı patlarken sarı mısırların 2/3 ü patlıyor. poşet içinden rastgele bir mısır tanesi alınıyor ve patlatılıyor. Alınan mısır sarı renkli olma ihtimali kaçtır? good luck...

C

ch.accepted

Guest
Soruyu çözmek için diğer verilerin hiçbir önemi yok, matematikte aslolan verilerin ne eksik ne fazla olmasıdır. bu bakımdan değişik bir soru olmuş diyebilirim:D
400 tane kutu var, 300 ü mavi 100 u kırmızı. cevap ise çok aşikar... 100/400= 1/4

burada tesadüfen öyle denk gelmiş . O 1/4 kesinlikle tamamen tesadüf. Sorunun çözüm yolu farklı. Size tavsiyem bu tip bir sorularda öyle bir yorum yapmamanız çünkü yanlış çözmüş olursunuz. İsteyen olursa nasıl çözüldüğünü de yazabilirim açıkça.

Soruda eksik ya da fazla bir veri kesinlikle yok.

alialexander

Öğrenci
burada tesadüfen öyle denk gelmiş . O 1/4 kesinlikle tamamen tesadüf. Sorunun çözüm yolu farklı ondan. Size tavsiyem bu tip bir soruda öyle bir yorum yapmamanız çünkü yanlış çözmüş olursunuz.

evet ch. accepted sana katılıyorum bu soru da öyle denk gelmiş. yoksa sorunun çözüm yolu çok farklı. sorduğum soru da aynı tip. sanıyorum ki bu soru da öyle bir tesadüfe yer yok. "no country for the coincidence" :)

Gamze

Administrator
burada tesadüfen öyle denk gelmiş . O 1/4 kesinlikle tamamen tesadüf. Sorunun çözüm yolu farklı. Size tavsiyem bu tip bir sorularda öyle bir yorum yapmamanız çünkü yanlış çözmüş olursunuz. İsteyen olursa nasıl çözüldüğünü de yazabilirim açıkça.

Bu tip soruların nasıl çözüldüğünü açıklarsan çok iyi olur. Olasılık konuları karıştıkça hiç yapamıyorum :)

Salper

Öğrenci

diğer kutusuz resimlerin değere hiçbir etkisi yok :S Çözüm yolu farklı ise 2000 çerçeveli resim , 1500 ü mavi ve 500 ünü kırmızı alın. Fakat kutulu renkli resimlerin sayısı diğer sorudaki gibi olsun. Kaç bulacaksınız?
"Resim odasına bir giriyorum bakıyorum orada bir kutu var yerde." dediğiniz an kutusu olmayan tüm resimler egale edilmiş oluyor. Sadece kutulularla işlem yapmaya başlıyorsunuz.

C

ch.accepted

Guest
Bu tip soruların nasıl çözüldüğünü açıklarsan çok iyi olur. Olasılık konuları karıştıkça hiç yapamıyorum :)

Açıklayım. Bu tip sorulara kesikli Bayes olasılığı deniyor bir de süreklisi var üniversitede anlatılan ama o ALES'te sorulmaz zaten her neyse.

Şimdi rastgele bir resmin kırmızı çerçeveli olma olasılığı 300/1000
kırmızı çerçeveli resmin kutulu olma olasılığı ise 100/300

işte bizden istenen sonuç da aslında bu. yani 300/1000*100/300 = 1/10 (İSTENEN ŞEY)

ama bir de o kutunun mavi çerçeveli resme ait olma olasılığı var. yani 700/1000*300/700 = 3/10 durumu gerçekleşmiş de olabilir.

Bu durumda tüm ihtimaller 1/10+3/10 = 4/10 olur.

Buna göre istenen / tüm ihtimaller dersek 1/10/4/10=1/4 gelir.

Bu arada alialexander hocanın sorduğu soru da aynı şekilde kesikli Bayes sorusudur. Aynı mantıkla o da çözülebilir.

Gamze

Administrator
teşekkürler :)...

bende benxzer bir tip soru sorayım.

SORU: bir torbanın içindeki patlatılacak mısır tanelerinin 2/3 ü beyaz 1/3 ü ise sarı renklidir. Beyaz mısırların yarısı patlarken sarı mısırların 2/3 ü patlıyor. poşet içinden rastgele bir mısır tanesi alınıyor ve patlatılıyor. Alınan mısır sarı renkli olma ihtimali kaçtır? good luck...

accepted'in anlatımına benzer çözmeye çalıştım ve 1/4 buldum doğru mu ?

Son düzenleme:

Salper

Öğrenci
SORU: bir torbanın içindeki patlatılacak mısır tanelerinin 2/3 ü beyaz 1/3 ü ise sarı renklidir. Beyaz mısırların yarısı patlarken sarı mısırların 2/3 ü patlıyor. poşet içinden rastgele bir mısır tanesi alınıyor ve patlatılıyor. Alınan mısır sarı renkli olma ihtimali kaçtır?

cevap 2/9 mu?

Gamze

Administrator
Bir daha bak lütfen cevap 2/5

Sanırım kesirleri kullanırken hata yaptım. İşlemleri tekrar yaptıkça daha beter karıştı. İstenen durumda 2/9'u buluyorum o durumda da sonucu 1/2 buluyorum. Benim kafam çok karıştı biriniz lütfen anlatır mısınız?

Son düzenleme:
C

ch.accepted

Guest
Galadriyel, evet doğru istenen 2/9 diğer ihtimal de 1/3 geliyor.

tüm ihtimaller 5/9 olur.

2/9 / 5/9 = 2/5 gelir. Kelimeler farklı ama dediğim gibi mantık aynı. Hepsi kesikli bayes sorusu.

Salper

Öğrenci
soruya ödül koymamıştık ama bende size patlamış mısır ısmarlayayım :)
:) kesenize bereket.
ali hocam, Ch hocamızın sorduğu soruyu cevapta belirttiğim gibi alarak kendi yaptığınız yöntemle yapabilirmisiniz sonucu kaç çıkacak.

- - - Güncellendi - - -

ch hocam ben halen kutulu resimler hariç, diğer tabloların sayısı değiştiğinde ihitmalin değişeceğine inanmıyorum :D onu rakamları değiştirerek tekrar yaparmısınız sonuç kaç çıkacak.

Gamze

Administrator
Galadriyel, evet doğru istenen 2/9 diğer ihtimal de 1/3 geliyor.

tüm ihtimaller 5/9 olur.

2/9 / 5/9 = 2/5 gelir. Kelimeler farklı ama dediğim gibi mantık aynı. Hepsi kesikli bayes sorusu.

Ben diğer ihtimali de 2/9 buluyorum. Hatam nerede inceler misin?

2/3*1/3=2/9 buldum diğer ihtimali ben.

C

ch.accepted

Guest
ali hocam, Ch hocamızın sorduğu soruyu cevapta belirttiğim gibi alarak kendi yaptığınız yöntemle yapabilirmisiniz sonucu kaç çıkacak.

hocam bu soru da bayes sorusu sizin az önce benim yazdığım soruda kullandığınız yönteme çözsek 4/21 gelir. dediğim gibi tesadüf yani. O surdaki 300 ve 100 den dolayı tesadüf ana örneklem uzayını değişseniz 1de bu tesadüf gitmez. Neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz anlamadım. Tüm Bayes sorularında geçmez diye ifade ettim size. Zaten öyle kısa bir yolu olsaydı bugün Bayes teoremi diye bir şey olmazdı.

Burada amaç bilgi paylaşmak mı gereksiz tartışma ortamı yaratmak mı anlayamadım. Her neyse iyi akşamlar iyi forumlar herkese.

alialexander

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

ch hocam ben halen kutulu resimler hariç, diğer tabloların sayısı değiştiğinde ihitmalin değişeceğine inanmıyorum :D onu rakamları değiştirerek tekrar yaparmısınız sonuç kaç çıkacak.

kusura bakmayın ama anlamadım hocam ne sorduğunuzu

- - - Güncellendi - - -

Ben diğer ihtimali de 2/9 buluyorum. Hatam nerede inceler misin?

2/3*1/3=2/9 buldum diğer ihtimali ben.

galadriyel doğru yoldasın. bulduğun istenen olay.
şimdi tüm olasılığı bulacaksın. o da şöyle;

beyazlar mısır tanelerinin 2/3 ü ve yarısı (1/2) si patlıyor. bu iki rasyonel sayıyı çarp. 1/3 bulursun.

sarılarda mısır tanelerinin 1/3 ü ve 2/3 ü patlıyor. bunları da çarp. ki bulmuştuk 2/9.

2/9 ve 1/3 ü topla ve bu tüm durumlar olacak. 5/9 bulursun.

isten durum / tüm durum = 2/9 bölü 5/9 = 2/5 tir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...