ALES'te Hangi Bölümleri Çözmeliyim?

Merve

Baş Editör
ben hukuk okuyorum , normalde eşit ağırlık alanını çözmeliyim, ama bu sene bi değişiklik oldu mu,sözel alana geçtimi , hukuk okuyabilmek için artık sözel çözmek gerekiyor bu yüzden tereddütteyim

EA çözüyorsunuz. Değişse bile siz girerken EA'tan aldığı için yine aynı puan türünü çözmeniz gerekiyor.

Yastık

Öğrenci
Merhaba. EA alanından Antropoloji mezunuyum. Anladığım kadarıyla yine EA'dan girmem lazım, ama matematik bende sıfırlandı. Söz 1, söz 2, say 1 çözüp sözel bir fakültede okuma ihtimalim var mı?

A

Akademik Forum

Guest
merhabalar ingiliz dili ve edbyt bolum mezunuyum Ales sinavnda hangi sorulari cozmem gerekiyor ? Simdiden tesekkurler..

Emrebay

Öğrenci
merhabalar ingiliz dili ve edbyt bolum mezunuyum Ales sinavnda hangi sorulari cozmem gerekiyor ? Simdiden tesekkurler..

Hangi tür ALES puanına(SÖZ/SAY/EA) ihtiyacınız varsa o testleri çözmelisiniz. Sizin ihtiyacınıza bağlı. Mesela bir başvuru için EA puanı isteniyorsa, siz de EA puanınızı yüksek çıkaracak bir strateji ile SÖZ-1, SAY-1, SAY-2 testlerini çözersiniz. Mesela ben EA bir bölümden mezun olmama rağmen, bir yerde kullanmak üzere SÖZ puana ihtiyacım olduğu için ilgili testleri çözdüm. Yani "x bölümü directly y puan türünü almalıdır" cümlesi, ALES için nonsense :)

A

Akademik Forum

Guest
sayısal çıkışlıyım, üniversitede işletme okudum yükseklisans yapmak istiyorum hangi puan türlerini çözmem lazım?

Anubani

Öğrenci
Selamlar Arkadaşlar; Almanca Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Ales'e girdim ve sadece sözel testleri cevapladım. Düz Lise eşit ağırlık mezunuyum ve kısmetse Yabancı Dil bölümünden mezun olacağım. Ales'te hangi testleri çözmem gerekiyor, yüksek lisansı Almanca programından yapmam için? Diğer yandan Konaklama İşletmeciliği mezunuyum galiba bu programdan yüksek lisans başvurusu için ea puanı kullanılıyor yanılmıyorsam.
Saygılarımla!

Merve

Baş Editör
Selamlar Arkadaşlar; Almanca Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Ales'e girdim ve sadece sözel testleri cevapladım. Düz Lise eşit ağırlık mezunuyum ve kısmetse Yabancı Dil bölümünden mezun olacağım. Ales'te hangi testleri çözmem gerekiyor, yüksek lisansı Almanca programından yapmam için? Diğer yandan Konaklama İşletmeciliği mezunuyum galiba bu programdan yüksek lisans başvurusu için ea puanı kullanılıyor yanılmıyorsam.
Saygılarımla!

Merhaba, dil puanınızla yerleştiğiniz için istediğiniz alan türünden çözebilirsiniz. Genelde sözel çözüyor dilciler. Konaklama işletmeciliği için dediğiniz gibi eşit ağırlık olmalı.

muzzpol

Öğrenci
Merhabalar,

İstatistik mezunuyum, Biyoistatistik alanında yüksek lisans düşünüyorum.
bunun için Hangi ALES (EA-SÖZ-SAY) puanımı kullanacağım konusunda yardımcı olur musunuz?
Birisi Fen bilimleri , diğeri Sağlık bilimleri alanında olduğu için kafam karıştı. ALES (EA,SAY,SÖZ) puanıma ait 3 puan türünden en yüksek olanı ile başvuru yapabiliyor muyum?

Cevabınız için teşekkür ederim.

irem!

Öğrenci
Sayısal puan için; sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1

Eşit ağırlık puanı için; sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1

Sözel puan için; sözel 1, sözel 2 ve sayısal 1 alanları çözülmelidir.

A

Akademik Forum

Guest
Ben okul öncesi öğretmenliğinde yüksek lisans yapmak istiyorum ales sınavında hangi bölümleri cözmeliyim? ? ?

Leonine09

Öğrenci
Merhaba, Ben aöf lisans felsefe mezunuyum. Ales sınavına hazırlanıyorum. Ancak yüksek lisans ı rehberlik ve psikolojik danışmanlık, Felsefe, Psikoloji ya da Sosyoloji olarak yapmak istiyorum.(bunlar alacağım puana göre değişecek sanırım) Bunun için ales te hangi soruları yanıtlamam ve 70 alabilmek için kaç sayısal net çıkartmam gerekiyor? Ayrıca yanlış doğru götürüyor mu sınavda??

G

gokce_

Guest
Merhaba. Liseden esit agirlik cikisliyim.resim ogretmenligi lisans mezunuyum.aleste benim cozmem gereken kismin sayisal 1ve sozel 1 olduğunu soylediler.dogru mudur. Sinava da az kaldi aydinlatirsaniz sevinirim

A

Akademik Forum

Guest
acil

Iyi akşamlar ben bölümüme sozelden girdim BESYO yüksek lisans yapmak içinhangi bolumleri çözeceğim acil cevap yazarmisiniz

A

Akademik Forum

Guest
Hangi ALES Puanı ?

Sosyal puanı ile (-ki o Zamanlar eşit ağırlıktan alınmıyordu) hukuk fakültesine girip 2000 yılında mezun oldum.Şimdi hukuk alanında yüksek lisans yapmak için sözel ales puanımı , eşit ağırlık ales puanı mı gerekiyor?

A

Akademik Forum

Guest
sayısalcı

Merhaba,

Biyoloji Öğretmenliği mezunuyum yani sayısalcıyım Fakat Ales sözelden 83 puan aldım. Sözel bölümlerde yüksek lisans yapabilir miyim?

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar, ben eğitim fakültesi okul öncesi öğrt bu sene mezun oldum, alese girdim eşit agirlik 75 puan geldi. kendi bolumumde yuksek lisans basvurusu yapmak icin oncelikle napmaliyim? universiteye mi ugramaliyim? Ayrica sizden bi ricam var. kendi bolumumde yuksek lisans yapmasam 75le revaçta olan hangi bolumleri yazabilirim? cevaplarsaniz sevinirim.

A

Akademik Forum

Guest
Yüksek lisans

İngilizce öğretmeniyim ve yüksek lisans yapmak istiyorum. Yüksek lisans yapmak istediğim alanlar psikoloji , eğitim bilimleri veya ingilizce .. Bu üçünden birinde yüksek lisans yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor alesten hangi bölümleri çözmeliyim.