Araştırma Görevlisi Alımında Hangi ALES Puanı Kullanılır?

elvis22

Öğrenci
Öncelikle merhabalar ben eki okudum ama heyecandan birşey anlayamadım. Ben arkeoloji kazandığımda sözel ile alınıyordu. Şimdi ise eşit ağırlıkta arkeoloji. Ben cari atamada sözel puanımdan sorumluyum değilmi bi allahın kulu cevaplasın sorumu

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
İşletme lisans mezunuyum.Sağlık kurumları işletmeciliği bölümüne Ales sözel bölüm puanı ile öğretim görevlisi yada araştırma görevlisi kadrolarına başvuru yapabilirmiyim?
Hayır EA kullanmalısınız, sağlık kurumları işletmeciliği EA değil mi?
Hocam bölümüm dışında bir bölüme atandım. Asıl bölümüm sayısal puanlı (mühendislik) ama atandığım bölüm YGS 2 ile alım yapıyormuş lisansa bu sayısal puan mı oluyor. Sayısal ALES geçerli olur değil mi?
YGS-1 ve YGS-2 eski sistemdeki Sayısal-1 yerine geçen puan türleridir yani say ALES geçerli evet.
Öncelikle merhabalar ben eki okudum ama heyecandan birşey anlayamadım. Ben arkeoloji kazandığımda sözel ile alınıyordu. Şimdi ise eşit ağırlıkta arkeoloji. Ben cari atamada sözel puanımdan sorumluyum değilmi bi allahın kulu cevaplasın sorumu
Evet sizin alan türünüz değişmiş siz SÖZEL ile başvuru yapabileceksinzi cari veya ÖYP alımlarında.

panzehir65

Öğrenci
mrb. Araştırma görevlisi kadrosuna başvuru yapacağım. öncelikle online başvuru alınıyor. ancak Ales dönemi diye bir bölüm var doldurmam gereken. O kısma tıkladığımda ''sonbahar-ilkbahar dönemi'' şeklinde değil de ay olarak görünüyor. bu durumda sonuçların açıklandığı tarihi mi sınav tarihini mi baz almalıyım?

ran

Doçent
Merhaba,

DİL 1 puanıyla alım yapan lisans bölümüne araştırma görevlisi olmak için hangi puanı kullanmalıyız ? Bölümün yüksek lisans ve doktora ilanlarında hem EA hem SÖZ puanları kabul ediliyor.

ksg

Öğrenci
sınır yok arkadaşlar, sınır sizsiniz :D diye berbat bir espiri yapsım geldi kusura bakmayın :D
ÖSYM'yi zengin etmeye deavm ;)

S

sadecematematik

Guest
ales

Merhaba. Acikcasi biraz yabanciyim bu konulara pek arastirma firsatim olmadi. Matematik ogretmenligi mezunuyum sayisal puanim 76. Bu puanla neler yapabilirim?

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba. Nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazdım kusura bakmayın. benim sorum şu sağlık kurumları yöneticiliği için yüksek lisans yaptığım zaman bu mesleği yapabilme ihtimalim nedir? Şimdiden teşekkürler. İyi günler

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba. Nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazdım kusura bakmayın. benim sorum şu sağlık kurumları yöneticiliği için yüksek lisans yaptığım zaman bu mesleği yapabilme ihtimalim nedir? Şimdiden teşekkürler. İyi günler

Tezli yüksek lisans yaparsanız şansınız olur tezsize hiç bulaşmayın akademisyenlik istiyorsanız.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Tezsiz yapsam bu süre sonunda sağlık kuruluşlarında çalışma ihtimalim nedir peki?
Sağlık kuruluşlarında tabiki yönetici pozisyonları için uygun bir yüksek lisanso zaman tezsiz olması önemli olmaz alanınızda bir uzmanlık edinmiş olursunuz.

A

Akademik Forum

Guest
Sağlık kuruluşlarında tabiki yönetici pozisyonları için uygun bir yüksek lisanso zaman tezsiz olması önemli olmaz alanınızda bir uzmanlık edinmiş olursunuz.
Hocam çok teşekkür ederim. Biraz fazla oldu kusura bakmayın ama ben lisansımı eğitim fakültesinde tamamladım. Şimdi yüksek lisansımı sağlık kurumları yöneticiliğinde yaptığımda da sağlık sektöründe çalışabilirim değil mi? Gerçekten özür diliyorum fakat bilemediğim için bilene danışmak istedim.

droscoe

Öğrenci
Merhaba hocam, Güzel sanatlar fakültesi mezunları öyp için hangi ales puanlarını kullanabilir? herhangi bir alandan olan puanımızı kullanabilir miyiz? sadece sözel kullanacaksın diyenler de var.
şu sitede şöyle bir açıklama buldum. doğru mudur?

"Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir."

ÖYP'ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım? | ÖYP 2014-2015

A

Akademik Forum

Guest
Hocam 2015 öyp temmuz alımlarında, 2012 sonbahar ales puanımı kullanabilir miyim?

Merve

Baş Editör
Merhaba hocam, Güzel sanatlar fakültesi mezunları öyp için hangi ales puanlarını kullanabilir? herhangi bir alandan olan puanımızı kullanabilir miyiz? sadece sözel kullanacaksın diyenler de var.
şu sitede şöyle bir açıklama buldum. doğru mudur?

"Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir."

ÖYP'ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım? | ÖYP 2014-2015
Evet, orada yazanlar doğru hocam. Herhangi bir puan türü olur.

Hocam 2015 öyp temmuz alımlarında, 2012 sonbahar ales puanımı kullanabilir miyim?
Kullanabilirsiniz.

mehmetali_es

Öğrenci
Merhabalar

Nazmı hocam, mezun olunan lisans programı hangi puan türünden öğrenci alıyorsa şeklinde belitmişsiniz.

Şöyle bir durum var.

Ön Lisans: Polis Meslek Yüksek Okulu (Sözel)
Lisans: Açıköğretim İşletme (herhangi bir puan türü)
Yüksek: Lisans Marmara Bilişim (Sözel)

Böyle bir senaryoda lisans puan türü belli değil. herhangi bir puan türünden alım yapıyor.
Ales den Sözel mi geçerlidir?

şimdiden teşekkurler.

Cnnzr

Öğrenci
Hocam merhaba ;
Benimde benzer bi sorunum var ve cevap bulamadım cevap verirseniz çok memnun olurum çünkü internette çok fazla bilgi kirliliği var.durumumu kısaca anlatayım benimde lisansım sayısal ziraat fakültesi mezunuyum.yüksek lisansım ise ingilterede yaptım uluslararası işletme eşit ağırlık alanında oluyor o da bu arada yökten denklikte aldım. Şimdi bende üniversiteye başvurmak istiyorum fakat hangi puan türünü kullanmalıyım bilmiyorum.
Teşekkürler
İyi çalışmalar

Merve

Baş Editör
Hocam merhaba ;
Benimde benzer bi sorunum var ve cevap bulamadım cevap verirseniz çok memnun olurum çünkü internette çok fazla bilgi kirliliği var.durumumu kısaca anlatayım benimde lisansım sayısal ziraat fakültesi mezunuyum.yüksek lisansım ise ingilterede yaptım uluslararası işletme eşit ağırlık alanında oluyor o da bu arada yökten denklikte aldım. Şimdi bende üniversiteye başvurmak istiyorum fakat hangi puan türünü kullanmalıyım bilmiyorum.
Teşekkürler
İyi çalışmalar

Tercih yapmak istediğiniz alana bağlı. Lisans bölümünüzden ilanlara başvuracaksınız sayısal ales kullanacaksınız. Uluslararası işletmeden başvurmak isterseniz EA puan türü olmalı.

A

Akademik Forum

Guest
Tercih yapmak istediğiniz alana bağlı. Lisans bölümünüzden ilanlara başvuracaksınız sayısal ales kullanacaksınız. Uluslararası işletmeden başvurmak isterseniz EA puan türü olmalı.
Son bir sorum daha olacak.
Hocam cok tesekkurler ancak bir sorum daha var lutfen.
Lisansım sayısal alandan,Yüksek lisansım eşit ağırlık alanından demiştim.
Devam etmek istediğim ve başvuru yapmak istediğim alanlar ise işletme-dış ticaret ve pazarlama alanları,yani eşit ağırlık.Ancak yöksis ilanlarında öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ilanlarında benim için 2 farklı ALES alanı ortaya çıkıyor.
1)Atama yapılacak programın Lisans/Önlisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES'ten en az 70 puan almış olmak.
2)Lisans mezunu olunan alanda ALES'ten en az 70 puan almış olmak.
Ben öğretim görevlisi için İşletme bölümüne başvuruda bulunmak istersem sizin daha önce dediğiniz gibi EA puanım mı ? Yoksa İlandan anladığım gibi lisans mezunu olduğum alan yani sayısal puanım mı geçerli olacaktır ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merve

Baş Editör
Son bir sorum daha olacak.
Hocam cok tesekkurler ancak bir sorum daha var lutfen.
Lisansım sayısal alandan,Yüksek lisansım eşit ağırlık alanından demiştim.
Devam etmek istediğim ve başvuru yapmak istediğim alanlar ise işletme-dış ticaret ve pazarlama alanları,yani eşit ağırlık.Ancak yöksis ilanlarında öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ilanlarında benim için 2 farklı ALES alanı ortaya çıkıyor.
1)Atama yapılacak programın Lisans/Önlisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES'ten en az 70 puan almış olmak.
2)Lisans mezunu olunan alanda ALES'ten en az 70 puan almış olmak.
Ben öğretim görevlisi için İşletme bölümüne başvuruda bulunmak istersem sizin daha önce dediğiniz gibi EA puanım mı ? Yoksa İlandan anladığım gibi lisans mezunu olduğum alan yani sayısal puanım mı geçerli olacaktır ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

EA olacak. Hocam siz ilan YL şartına dayanarak başvuruyorsunuz değil mi? Buraya kadar sıkıntı yok. Aynı alanda lisans mezuniyet şartı istememesine dikkat edin lütfen.