Araştırma Görevlisi Alımında Hangi ALES Puanı Kullanılır?

hakandikmen

Öğrenci
sayın hocam ben iki yıllık pazarlama mezunuyum sonra açıköğretim 3.sınıf işletmeye geçiş yaptım ales sözelden 72 aldım fakat ea ağırlık istediler benim ön lisansım sözel çıkışım eşit ağırlık alan puanım değişti yök bir kanunu derki alan puanı değişen öğrenciler lisans-ön lisans öğretimine hangi alanda başladıysa o puan türü dikkakete alınır 2. ise açıköğretim işletmwe fakültesinin alan puan türü yok bu durumda ben ne yapmam lazım yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim

MUS_TUR

Öğrenci
Merhabalar Herkese,
Sorum, Araştırma görevlisi olarak atanırken hangi puan türünden alımının gerçekleşeceğiyle ilgilidir.
Şöyle ki "Amerikan Kültürü ve Edebiyatı" olan lisans eğitimime "dil puanı" ile yerleştim. Sonrasında ikinci üniversite kapsamında Aöf "uluslararası ilişkiler" bölümüne başladım. Şimdi bu alanla(u.a. ilişkiler) ilgili "arş. gör." olarak atanabilmem için ilk olarak lisansına başladığım "Amerikan Kültürü ve Edebiyatı" bölümün mü; yoksa arş. gör. kadrosuna atanmayı planladığım "uluslararası ilişkiler" bölümünün lisansa yerleşme puan türüne göre ALES puanıyla mı yerleştirme yapılması beklenir? Çünkü Aöf 2. üniversite kapsamı sebebiyle "uluslararası ilişkiler" bölümünün alımı yapıldığı puan türüyle(EA-2) değil "Amerikan K. ve Ed." bölümünün alımının yapıldığı puan türüyle(DİL) lisansa yerleştim.
Teşekkür Ederim.

finduilas

Profesör
Merhabalar Herkese,
Sorum, Araştırma görevlisi olarak atanırken hangi puan türünden alımının gerçekleşeceğiyle ilgilidir.
Şöyle ki "Amerikan Kültürü ve Edebiyatı" olan lisans eğitimime "dil puanı" ile yerleştim. Sonrasında ikinci üniversite kapsamında Aöf "uluslararası ilişkiler" bölümüne başladım. Şimdi bu alanla(u.a. ilişkiler) ilgili "arş. gör." olarak atanabilmem için ilk olarak lisansına başladığım "Amerikan Kültürü ve Edebiyatı" bölümün mü; yoksa arş. gör. kadrosuna atanmayı planladığım "uluslararası ilişkiler" bölümünün lisansa yerleşme puan türüne göre ALES puanıyla mı yerleştirme yapılması beklenir? Çünkü Aöf 2. üniversite kapsamı sebebiyle "uluslararası ilişkiler" bölümünün alımı yapıldığı puan türüyle(EA-2) değil "Amerikan K. ve Ed." bölümünün alımının yapıldığı puan türüyle(DİL) lisansa yerleştim.
Teşekkür Ederim.
Uluslararasi Iliskilere gore tabii ki Amerikan Kulturu ve Edebiyati ile bir alakaniz yok o alandan akademisyenlige basvurmayacaksaniz.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

finduilas

Profesör
Zaten akademisyenlik basvurularinda sizin mezun oldugunuz bolumun puan turu degil basvurdugunuz bolumun puan turu esas alinir.

MUS_TUR

Öğrenci
Zaten akademisyenlik basvurularinda sizin mezun oldugunuz bolumun puan turu degil basvurdugunuz bolumun puan turu esas alinir.

Teşekkür Ederim Bilgilendirdiğiniz için, cevabı hanidir bekliyordum saolun. Fakat beni düşündüren nokta diğer konunun açılış metninde bahsedilen şu ifadeydi:
"Öğretim Görevlisi/Okutman/Uzman alımında lisans öğreniminden hangi alandan mezun olunmuşsa o alandan en az 70 ALES şartı bulunmaktadır. Ayrıca Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile lisans öğrenimi yapanların ALES'de hangi puan türünden 70'i sağlıyorsa o puan türleri dikkate alınır."

Ben de Üniversiteye Dil puanı ile yerleştiğim için bu duruma göre bir değerlendirme ile mi karşılaşabilirim diye düşündüm ilk olarak yani.

Dediğiniz gibi böyle bir durum geçerli olmaz, Uluslararası İlişkilerin puan türü olan EA puanıma bakılır değil mi şuan şu durumda?

Son düzenleme:

kuramci

Araştırma Görevlisi
Teşekkür Ederim Bilgilendirdiğiniz için, cevabı hanidir bekliyordum saolun. Fakat beni düşündüren nokta diğer konunun açılış metninde bahsedilen şu ifadeydi:
"Öğretim Görevlisi/Okutman/Uzman alımında lisans öğreniminden hangi alandan mezun olunmuşsa o alandan en az 70 ALES şartı bulunmaktadır. Ayrıca Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile lisans öğrenimi yapanların ALES'de hangi puan türünden 70'i sağlıyorsa o puan türleri dikkate alınır."

Ben de Üniversiteye Dil puanı ile yerleştiğim için bu duruma göre bir değerlendirme ile mi karşılaşabilirim diye düşündüm ilk olarak yani.

Dediğiniz gibi böyle bir durum geçerli olmaz, Uluslararası İlişkilerin puan türü olan EA puanıma bakılır değil mi şuan şu durumda?

Siz kısaca amerikan edebiyatı kadrolarına başvuracaksanız sözel puan, uluslararası ilişkiler kadrosuna başvuracaksanız eşit ağırlık puanı kullanacaksınız. "Sözel puanım daha yüksek, uluslararası ilişkilerde sözel puan kullanayım" diye bir şey yok.

MUS_TUR

Öğrenci
Siz kısaca amerikan edebiyatı kadrolarına başvuracaksanız sözel puan, uluslararası ilişkiler kadrosuna başvuracaksanız eşit ağırlık puanı kullanacaksınız. "Sözel puanım daha yüksek, uluslararası ilişkilerde sözel puan kullanayım" diye bir şey yok.

Detaylı olarak bilgilendirdiğiniz ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim

A

Akademik Forum

Guest
Yurt disindan Sinav basvurusu?

merhaba, ben Americada Psikoloji bolumunden bu sene mezun oldum liseyi Turkiye'de okumustum Esit Agirlik olarak. Bu sene kasim da olacak olan Ales siavina basvuru yapmak istiyorum fakat daha once hiv bir sinav basvurum olmadigi icin inetrnet uzerinden kayit yapamiyormusum, sinavdan 1 hafta once gelmeyi duusnuyorum Turkiye'de acaba nasil basvuru yapabilirim burdan ?

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba ben Çeko mezunuyum ales sözel puandan 69.26 puan çıkardım ortalamam 3.20 bu puanı nasıl değerlendirebilirim herhangi bir yüksek lisans programına girme şansım veya araştırma görevlisi olma şansım nedir?

A

Akademik Forum

Guest
Süresi dolanlar, sınavın ertelenmesi ile mağduriyet yaşadılar. Bu sebeple Yök te ilan edilen kadrolara şuan başvuru yapamayan çok kişi var. Mağduriyetlerin giderilmesi adına en kısa sürede sonucun açıklanması için ÖSYM yi sürekli aramak gerekecek sanırım.

MUS_TUR

Öğrenci
Yüksek lisans için başvuruları takip etmenizi öneririm, Çünkü şartlar üniversiteden üniversiteye değişir. Mesela Yükseklsns almında 70 Ales şartı koyan üniv. de vardır, bu şartı aramayan üniversite de olabilir yani.

Araştırma görevlisi alımlarına gelecek olursak, başvurularda en az 70 Ales puanı aranır. Dolayısıyla 70in altı başvuramıyor maalesef.

A

Akademik Forum

Guest
Mrb bn fen bilgisi ogretmenligi okuyorum arastirma gorevlisi olmam icin hangi ales puani gereklidir