IELTS Nedir? Neden IELTS'e Girmeliyim? YDS Denkliği Var mıdır?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
IELTS Nedir?

· IELTS ÖSYM tarafından YDS eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavdır.
· British Council tarafından ayda 4 defaya kadar girebileceğiniz bir sınavdır.
· Sınava Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa illerinde girilebilir.
· İhtiyaç dahilinde yeni test merkezleri açılabilmektedir.
· Dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur.
· Kağıt kalem ile yapılan bir sınavdır.
· Sadece konuşma bölümü yüz yüze yabancı konuşmacı ile yapılır.
· Sınav sonucu 13 gün sonra saat 16:00’da internetten yayınlanır ve aynı gün kargoya verilir.
· Sınav ücreti 345 TL’dir.

Neden IELTS’e girmeliyim?

· Sadece 7 ile 30 günlük bir çalışmayla 60 ve üzeri eşdeğer bir puan (4.0) kolaylıkla alınabilir. Lütfen gurur tablomuza bakın.
· Bu puanları aldırabilecek şu anki tek sınav IELTS’dir. En fazla ikinci girişinizde 4 ve üzeri puan alabilirsiniz. Sınava hazırlanan kullanıcılarımızın neredeyse tamamı ilk girişinde 4 ve üzeri puan almışlardır.
· Okuma bölümünde okuduğunuzu çok anlamasanız da, sadece kelime bilginizi kullanarak 4 ile 5 puan arası aldırabilecek soru sayısı 10- ile 15 arasıdır.
· Dinleme bölümünde dinlediğinizi çok anlamasanız da, sadece kelime bilginizi kullanarak 4 ile 5 puan arası aldırabilecek soru sayısı 10- ile 15 arasıdır.
· Yazma bölümünde 4 puanın karşılığı çokça yazım yanlışı, gramer hatası, yanlış kelime kullanımı olan kullanıcıya denk gelir. Sadece temel basit cümleleri kullanarak 4 ve üzeri puanı alabilirsiniz.
· Konuşma bölümünde de, aynı yazmada olduğu gibi, 4 puanın karşılığı, konuşmasında çokça hatalı gramer yapısı, yanlış kelime kullanımı olan, duraksayarak konuşan, çoğu soruya cevap veremeyen, ama temel aşina konularda konuşabilen kullanıcıya denk gelir. Lise veya üniversite hazırlık okumuş bir kişinin rahatlıkla alabileceği skor bu bölümde 4 ve üzeridir. Gurur tablomuzda yer alan puan sahiplerinin konuşma seviyeleri sizinkinden farklı değildir, ve hepsi de IELTS sınavı ile ilk kez tanışmış ve ilk girişlerinde bu puanları almışlardır.

Ne kadar sürede hazırlanabilirim?

· Seviyenize bağlı olarak 7 ile 30 Günlük bir çalışma yeterlidir.
· Tavsiye edilen çalışma programı günde 3 saat ve haftanın 4-5 günü düzenli çalışmadır.
· Bu şekilde 1 ayda bitebilecek olan programla sınava hazır hale gelebilirsiniz.

Sınavın Bölümleri

Sınav 4 bölümden oluşur ve kağıt üstünde yapılır.
· Dinleme (40 soru 30 dakika)
· Okuma (40 soru 60 dakika)
· Yazma ( 2 adet Yazma: Graphic Writing ve Independent Writing- Toplam 60 Dakika)
· Konuşma (Yüz yüze 3 aşamalı 11-14 dakika)

Örnek Sorular

Örnek sorular ve çözüm stratejileri için lütfen burayı tıklayın. Açılan sayfada alt menüde Demo’yu tıklayın.

YDS Eşdeğerliliği

OSYM’nin 2 Şubat 2013 tarihinde belirlemiş olduğu eşdeğerlikler aşağıdadır. Ayrıca burayı tıklayarak OSYM’nin sitesinden de aynı tabloya ulaşabilirsiniz.

ielts.jpg

Sınava Girenlerin Aldıkları Skorlar

7 ile 30 günlük çalışma yapıp 4 ve üzeri puan alan kullanıcılarımızdan oluşan gurur tablomuza erişmek için lütfen burayı tıklayın.

merve35

Öğrenci
ben öyp ile atandığımda dil puanım 51.25 di.dil kursu başlamadan önce ielts e girip puanımı 65in üzerine çıkarsam dil kursuna gitme zorunluluğum ortadan kalkarmı ? yoksa 51.25 ile atandığımdan dolayı gitmek zorundamıyım

Gamze

Administrator
ben öyp ile atandığımda dil puanım 51.25 di.dil kursu başlamadan önce ielts e girip puanımı 65in üzerine çıkarsam dil kursuna gitme zorunluluğum ortadan kalkarmı ? yoksa 51.25 ile atandığımdan dolayı gitmek zorundamıyım

Dil kursundan önce 65'i geçip dil puanınızı güncellerseniz dil kursuna katılmanıza gerek kalmaz.

s48selcuk43

Öğrenci
Peki hangi üniversitelerin bu ielts'yi kabul ettiğini öğrenebiliriz. Hepsi kabul ediyor mu?
Ben hiç yüksek lisens şartlarında görmedim bunu?

Not: Aynı mesajı arka arkaya döşemeyiniz lütfen.

rosalight

Öğrenci
son zamanlarda YDS iyice can sıkmaya başladı ve ben de İELTS düşünmeye başladım. şöyle bir durum var YDS-ÜDS-KPDS sınavlarında bilseniz bile başarısız olabiliyorsunuz çnkü süre çok büyük bir dezavantaj. Örneğin ben süresiz yaptığımda neredeyse 20 soru dopru yapıyorum. İELTS sınavında da elbette zorluklar vardır ancak ben inceledim writing baya kolay geldi, speakingde de gayet kolay bir konuda bir şeyler anlatmanız isteniyor. 4 bölümden oluştuğu içinse baya avantajlı vallahi 300 küsür tl.yi gözden çıkarmaya değer diye düşünüyorum. YDS'yi kazanamazdan heemn İELTS'e gireceğim. Çünkü anlıyorum konuşuyorum çözüyorum ama ösym sınavları bi garip...

efendi

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar kesinlikle tavsiye ederim. Eğer az olsun konuşabiliyorsanız 4.5 almak çok kolay.son Kpds notları 40-50 arası olan 4 arkadaş geçen ay ielts sınavına girdik sadece 2 haftalık çalışmayla 4.5-5.5 arası puanlar aldık.

alper27

Öğrenci
IELTS'ten 5 ve üzeri alınırsa (yaniyds karşılığı 70) bu puanı doktora hatta doçentliğe kadar kullanabilir miyiz? Mesela IELTS süresi 2 sene ama biz 5 aldığımızda tekrar 2 sene sonra puanı güncellememiz mi gerekecek mi yoksa sürekli kullanacak mıyız?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
IELTS'ten 5 ve üzeri alınırsa (yaniyds karşılığı 70) bu puanı doktora hatta doçentliğe kadar kullanabilir miyiz? Mesela IELTS süresi 2 sene ama biz 5 aldığımızda tekrar 2 sene sonra puanı güncellememiz mi gerekecek mi yoksa sürekli kullanacak mıyız?

2 sene sonra geçerliliği bitiyor.

alper27

Öğrenci
Nazmi Hocam, Yani doktora için tekrar sınava mı gireceğiz. Çünkü ben IELTS sınavından 5 aldım. sonuç belgem 19.02.2013 tarihli. OYP kapsamında doktoraya başvurmak için benden dil isteyecekler mi?

- - - Güncellendi - - -

2 sene sonra geçerliliği bitiyor.
Nazmi Hoca,
Yukarıdaki sorum önemli açıkçası durumu tam olarak netleştirmek istiyoum...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
· British Council tarafından ayda 4 defaya kadar girebileceğiniz bir sınavdır.
· Sınava Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa illerinde girilebilir.

lonicera88

Öğrenci
ielts sinavinin acedemik olanina mi general olaninami girmeliyim oypli arastirma gorevlisiyim dili gecemiyorum 7 nisan son hakkim kaldi bende ielts ye hazirlaniyorum simdi ama aciklanan es degerlik tablosunda academik yada general yazmiyor yöku aradim uzunca sure oyaladiktan sonra biz bilmiyoruz bizim isimiz degil diyip baslarindan savdilar .general a girebiliyorsak o cok daha kolay sansim daha fazla olur diyedusunuyorum bana bu konuda bilgi verirseniz cok mutlu olurum

- - - Güncellendi - - -

ielts sinavinin acedemik olanina mi general olaninami girmeliyim oypli arastirma gorevlisiyim dili gecemiyorum 7 nisan son hakkim kaldi bende ielts ye hazirlaniyorum simdi ama aciklanan es degerlik tablosunda academik yada general yazmiyor yöku aradim uzunca sure oyaladiktan sonra biz bilmiyoruz bizim isimiz degil diyip baslarindan savdilar .general a girebiliyorsak o cok daha kolay sansim daha fazla olur diyedusunuyorum bana bu konuda bilgi verirseniz cok mutlu olurum