IELTS Nedir? Neden IELTS'e Girmeliyim? YDS Denkliği Var mıdır?

sidneh

Profesör
IELTS'e girmek kısa yoldan 65 almak demek değil. 65 ve üstünü hak edip de YDS'nin saçmalıkları yüzünden bir türlü alamayanlar için 65 almanın yolu. Dili olmayan bir insan zaten IELTS'ten de 65 üstü bir puan alamayacaktır.

kartpostal

Öğrenci
Dediklerinize zaten katılıyorum. Merak ettiğim sorunun cevabı? 6 aylık dil eğitimi ÖYP sürecinde bir şeyleri riskte bırakıyor mu? Geciktiriyor mu? Dezavantajı var mı?

C

Can.Onur

Guest
Nazmi hocam, kelime grammerim iyi değil. Şuanda yds için bir kursa gidiyorum. Yds den 35 Aldım ilkbahar sınavında. Sizce ieltse girsem 1 eylüldeki yds'de denkliği 65 (4.5) olan puanı alabilir miyim? Ne önerirsiniz bana?

Gamze

Administrator
Dediklerinize zaten katılıyorum. Merak ettiğim sorunun cevabı? 6 aylık dil eğitimi ÖYP sürecinde bir şeyleri riskte bırakıyor mu? Geciktiriyor mu? Dezavantajı var mı?

6 ay dil eğitimini alırken lisansüstü eğitim kontenjanlarını kaçırıyorsunuz ve toplamda 1 yılınıza mal oluyor kurs. ÖYP sürecinde bir riski yok.

aglot

Öğrenci
İyi günler hocam. Araştırdım ama bulamadım sorumun cevabını. Malum ÖYP kontenjanlarını bekliyorken, gereken belgeleri hazırlayayım diyorum.
Ben IELTS Akademik Modülü'ne girdim ve sonuç belgem elime ulaştı. Ben ÖYP başvurusunda bu puanımı kullanmayı planlıyorum. Sormak istediğim soru şu:
Benim bu sonuç belgem ile denklik için ÖSYM'ye (veya başka bir kuruma) başvurmam gerekiyor mu yoksa ÖYP başvurusunda okula direk bana British Council tarafından yollanan sonuç belgesini mi teslim edeceğim?

Eğer bir başvuru süreci varsa bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

Gamze

Administrator
İyi günler hocam. Araştırdım ama bulamadım sorumun cevabını. Malum ÖYP kontenjanlarını bekliyorken, gereken belgeleri hazırlayayım diyorum.
Ben IELTS Akademik Modülü'ne girdim ve sonuç belgem elime ulaştı. Ben ÖYP başvurusunda bu puanımı kullanmayı planlıyorum. Sormak istediğim soru şu:
Benim bu sonuç belgem ile denklik için ÖSYM'ye (veya başka bir kuruma) başvurmam gerekiyor mu yoksa ÖYP başvurusunda okula direk bana British Council tarafından yollanan sonuç belgesini mi teslim edeceğim?

Eğer bir başvuru süreci varsa bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

Burada cevapladım: http://www.akademikpersonel.org/19132-ielts-sinavi-hakkinda-sorular-16.html#post195410

Aynı soruyu birden fazla yerde sormamaya özen gösterin lütfen.

nirvana

Öğrenci
IELTS Nedir?

· IELTS ÖSYM tarafından YDS eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavdır.
· British Council tarafından ayda 4 defaya kadar girebileceğiniz bir sınavdır.
· Sınava Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa illerinde girilebilir.
· İhtiyaç dahilinde yeni test merkezleri açılabilmektedir.
· Dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur.
· Kağıt kalem ile yapılan bir sınavdır.
· Sadece konuşma bölümü yüz yüze yabancı konuşmacı ile yapılır.
· Sınav sonucu 13 gün sonra saat 16:00’da internetten yayınlanır ve aynı gün kargoya verilir.
· Sınav ücreti 345 TL’dir.

Neden IELTS’e girmeliyim?

· Sadece 7 ile 30 günlük bir çalışmayla 60 ve üzeri eşdeğer bir puan (4.0) kolaylıkla alınabilir. Lütfen gurur tablomuza bakın.
· Bu puanları aldırabilecek şu anki tek sınav IELTS’dir. En fazla ikinci girişinizde 4 ve üzeri puan alabilirsiniz. Sınava hazırlanan kullanıcılarımızın neredeyse tamamı ilk girişinde 4 ve üzeri puan almışlardır.
· Okuma bölümünde okuduğunuzu çok anlamasanız da, sadece kelime bilginizi kullanarak 4 ile 5 puan arası aldırabilecek soru sayısı 10- ile 15 arasıdır.
· Dinleme bölümünde dinlediğinizi çok anlamasanız da, sadece kelime bilginizi kullanarak 4 ile 5 puan arası aldırabilecek soru sayısı 10- ile 15 arasıdır.
· Yazma bölümünde 4 puanın karşılığı çokça yazım yanlışı, gramer hatası, yanlış kelime kullanımı olan kullanıcıya denk gelir. Sadece temel basit cümleleri kullanarak 4 ve üzeri puanı alabilirsiniz.
· Konuşma bölümünde de, aynı yazmada olduğu gibi, 4 puanın karşılığı, konuşmasında çokça hatalı gramer yapısı, yanlış kelime kullanımı olan, duraksayarak konuşan, çoğu soruya cevap veremeyen, ama temel aşina konularda konuşabilen kullanıcıya denk gelir. Lise veya üniversite hazırlık okumuş bir kişinin rahatlıkla alabileceği skor bu bölümde 4 ve üzeridir. Gurur tablomuzda yer alan puan sahiplerinin konuşma seviyeleri sizinkinden farklı değildir, ve hepsi de IELTS sınavı ile ilk kez tanışmış ve ilk girişlerinde bu puanları almışlardır.

Ne kadar sürede hazırlanabilirim?

· Seviyenize bağlı olarak 7 ile 30 Günlük bir çalışma yeterlidir.
· Tavsiye edilen çalışma programı günde 3 saat ve haftanın 4-5 günü düzenli çalışmadır.
· Bu şekilde 1 ayda bitebilecek olan programla sınava hazır hale gelebilirsiniz.

Sınavın Bölümleri

Sınav 4 bölümden oluşur ve kağıt üstünde yapılır.
· Dinleme (40 soru 30 dakika)
· Okuma (40 soru 60 dakika)
· Yazma ( 2 adet Yazma: Graphic Writing ve Independent Writing- Toplam 60 Dakika)
· Konuşma (Yüz yüze 3 aşamalı 11-14 dakika)

Örnek Sorular

Örnek sorular ve çözüm stratejileri için lütfen burayı tıklayın. Açılan sayfada alt menüde Demo’yu tıklayın.

YDS Eşdeğerliliği

OSYM’nin 2 Şubat 2013 tarihinde belirlemiş olduğu eşdeğerlikler aşağıdadır. Ayrıca burayı tıklayarak OSYM’nin sitesinden de aynı tabloya ulaşabilirsiniz.

ielts.jpg

Sınava Girenlerin Aldıkları Skorlar

7 ile 30 günlük çalışma yapıp 4 ve üzeri puan alan kullanıcılarımızdan oluşan gurur tablomuza erişmek için lütfen burayı tıklayın.

OSYM'nin o aşırı ama aşırı yerinde "İngilizce ALES" sınavı YDS'ye başvurular düştü ki eşdeğerliliklerle yeniden oynamış paşalar. Tü tü tü maşallah, hey maşallah, heyt be babayiğitler. Kim tutar sizi.

Yeni eşdeğerlilik tablosu >>> http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69730/h/yabanci-dil-esdegerlikleri-250713.pdf

nirvana

Öğrenci
son bir kaç aydır esdegerlılık bu sekıldeydı zaten hocam ıelts ıcın konusuyorum

Ben henüz öğrendim ve çok iyi oldu çok da güzel oldu bu 10 puanlık düşüş eşdeğerliliklerde. Neredeyse 3 ay arayla 2 kez "uzmanların raporları değerlendirilerek" değiştirilmesi süper bir aklın örneği. Acaba YDS'ye başvurular mı düştü cicişlerim demek istiyor insan. Ya da YDS başvurularının bitmesine 2 mi 3 gün mü ne kala değiştirmişler. Bu da mı gol değil! Hell yeaaah. Birde komik tarafı bir çok kişi sağda solda "ÖSYM'de IELTS gibi 4 aşamalı sınav yapacağ ya ondan beyle ediyi" diyor. He he tabi tabi.