IELTS Sınavı Geçerlilik Süresi

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, şöyle bir sorunla karşı karşıyayım; Haziran 2013 te alınmış IELTS puanım ile doktora programına başvurmak istedim (Muğla Üni.) ancak okul ÖSYM tarafından yeni bir eşdeğerlilik yayınlandığını ve bu puanı kullanamayacağımı söylüyor. Ben ÖSYM nin açıklamasını (18 Temmuz 2014 tarihli) okudum, bana sadece eşdeğerlilikle ilgili gibi geldi... yani geçerlilikten bahsetmiyor.... acaba okul bunu yanlış mı yorumladı... benzer bir durumla karşılaşan oldu mu ? yorumunuz nedir ? teşekkür ederim...

Sercan

Profesör
Merhaba, şöyle bir sorunla karşı karşıyayım; Haziran 2013 te alınmış IELTS puanım ile doktora programına başvurmak istedim (Muğla Üni.) ancak okul ÖSYM tarafından yeni bir eşdeğerlilik yayınlandığını ve bu puanı kullanamayacağımı söylüyor. Ben ÖSYM nin açıklamasını (18 Temmuz 2014 tarihli) okudum, bana sadece eşdeğerlilikle ilgili gibi geldi... yani geçerlilikten bahsetmiyor.... acaba okul bunu yanlış mı yorumladı... benzer bir durumla karşılaşan oldu mu ? yorumunuz nedir ? teşekkür ederim...

Hocam İelts'in geçerliliği 14 şubat 2014'te kalktı. Görevli memurlar açıklamaları okumaktan aciz. ÖSYM'nin duyurusunu alın ve gösterin. Olmadı siz okuyun o dinlesin. Okuma bilmiyorlar bari dinlesinler!

optimum

Öğrenci
Hocam İelts'in geçerliliği 14 şubat 2014'te kalktı. Görevli memurlar açıklamaları okumaktan aciz. ÖSYM'nin duyurusunu alın ve gösterin. Olmadı siz okuyun o dinlesin. Okuma bilmiyorlar bari dinlesinler!

Hocam puanı 14 Şubat öncesi aldığımız için hala geçerli o zaman Haziran 2015 e kadar kullanabiliriz.... Doğru mudur ?

A

Akademik Forum

Guest
Böyle bir sistem olur mu ya her kurum veya memur kafasına göre yorumluyor bazı şeyleri.Fırat üniversitesi doktora programına başvuru yapacağız IELTS sınavının kabul edilmeyeceğini söylüyorlar hemde herhangi bir duyuru ilan yapmadan hiç mi emeklerimize saygıları yok

rehberim

Öğrenci
Hocam Dilekçe ve ÖSYM'nin bu konudaki duyurularını ekleyip resmi başvurun. Cevabı resmi isteyip maddi manevi dava açacağınızı bildirin.

- - - Güncellendi - - -

Öyle bir hakları yok. Kabul eden üniversiteleri örnek gösterin. İstanbul Üniverstesi kabul ediyor. Dilekçe verin hak kaybı yaşarsanız mahkemeye verirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
zaten bu konuda eger bir dava açılacaksa tartısma tamamen yds ve ielts sınavlarının kapsamı uzerınden yurutulerek acılmalıdır...

ielts den alınan puan ıkı yıl ama yds sınırsız... ielts den puan alan kısı speakıng ı cok daha ıyı... yds den puan alan ıse tamamen ezber ve speakıng genelde sıfıra yakın...

ıngılızceyı konusabılen kısı mı daha cabuk unutur yoksa uc bes teknık ve kelıme ezberleyen kısı mı ??

tartısma tamamen ıcerık uzerıne olmalı...

B

Black man

Guest
Toefl geçerlilik sınırı yoktur

Hocam, toefl Ibt sınavı akademik başvurularda sınırsız geçerlidir ve üzerinde geçerlilik tarihi belirtilmemiştir. Arka sayfasının en altında kurumlar önemli not olarak; fotokopisine kesinlikle güvenmeyiniz, belgenin sahte olup olmadığını anlamak için ön sayfanın en üst kısmındaki yazıyı üfleyin eğer, yazı silinip birkaç saniye içerisinde tekrar ets logosu ile birlikte yazı gelirse orjinalidir yazmaktadır.
En son cümlesinde ise 2 yıl önceden alınan belge bizim tarafımızca rapor edilemez veya teyit edilemez denİşmektedir. Bunun sebebi ise ets belgeleri internet ortamında 2 yıl arşivlenmektedir. ETS kurumuna mail attım onlarda 2 yıl önceden alınan belgeyi teyit edemeyeceklerinden dolayı sınava katılan kişilere başvuru esnasında hangi kuruma başvuru yapacaklarsa onların kodunu yazmaları istenmektedir. ETS o koda göre ücret karşılığında direk kuruma belgeyi yollamaktadır. Bundan dolayı arka sayfasında öyle yazı bulunmaktadır
Eilts gibi üzürinde geçerlilik tarihi bulunmamaktadır.
2000 yılımda alınan kararım üzerine 10 defa karar alındı. Biraz Hakkı'nızı arayın arkadaşlar yok E dilekçe yazın onlar gerekeni size 15 gün içerisinde bildirmek zorundadır. Toefl ıbt valided yazıyo diye sınırlandırmazsınız. Gereken bilgileri yazdım umarım yardımcı olur

A

Akademik Forum

Guest
toefl ıbt

Hocam, toefl Ibt sınavı akademik başvurularda sınırsız geçerlidir ve üzerinde geçerlilik tarihi belirtilmemiştir. Arka sayfasının en altında kurumlar önemli not olarak; fotokopisine kesinlikle güvenmeyiniz, belgenin sahte olup olmadığını anlamak için ön sayfanın en üst kısmındaki yazıyı üfleyin eğer, yazı silinip birkaç saniye içerisinde tekrar ets logosu ile birlikte yazı gelirse orjinalidir yazmaktadır.
En son cümlesinde ise 2 yıl önceden alınan belge bizim tarafımızca rapor edilemez veya teyit edilemez denİşmektedir. Bunun sebebi ise ets belgeleri internet ortamında 2 yıl arşivlenmektedir. ETS kurumuna mail attım onlarda 2 yıl önceden alınan belgeyi teyit edemeyeceklerinden dolayı sınava katılan kişilere başvuru esnasında hangi kuruma başvuru yapacaklarsa onların kodunu yazmaları istenmektedir. ETS o koda göre ücret karşılığında direk kuruma belgeyi yollamaktadır. Bundan dolayı arka sayfasında öyle yazı bulunmaktadır
2000 yılımda alınan kararım üzerine 10 defa karar alındı. Biraz Hakkı'nızı arayın arkadaşlar yok E dilekçe yazın onlar gerekeni size 15 gün içerisinde bildirmek zorundadır. Toefl ıbt valided yazıyo diye sınırlandırmazsınız. Gereken bilgileri yazdım umarım yardımcı olur
Hocam, ösym ye telefon açtım TOEFL IBT sınavını kendileri yapmadıklarından dolayı herhangi bir bilgilerinin olmadığın söyleyerek konuyu kapattılar. Bende YÖK'ün denetleme kurumuna dilekçe yazım 15 gün içerisinde bir cevap bekliyorum. Dediklerinie kesinlikle katılıyorum. Arka sayfadaki son cümleyi yeminli tercümana çevittirdim 2 yıl öncesinde alına belgeyi ETS rapor edemez veya teyit edemez diyo. herhangi bir geçerlilik süresinden bahsetmediğini söyledi. Ayrıca hikmet şahiner hocanın web sayfasında da TOEFL IBT sınavının akademik anlamda geçerli olduğunu bildirmiş.
Ayrıca, enstitülerin geçerlilik konusunda hi bir bilgisinin olmadığını da öğrenmiş oldum. Bizce hiç bir sorun olmadığını ve geçerli olması için bir örnek veya taslak aradıklarını biliyorum .

F

fersliler

Guest
TOEFL iBT skorunu akademik amaçla kullanacaksanız GEÇERLİLİK SÜRESİ YDS’de olduğu gibi sınırsızdır. Bir başka deyişle, hiçkimse size ‘Yabancı Dil şartını karşılamanızdan bu yana 2 yıl geçti, bir daha TOEFL’a girmelisiniz’ demeyecektir!
– Size gönderilecek TOEFL iBT skor belgenizin, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, Noter onaylı bir tercüme bürosunda çevirisini yaptırtarak başvuru yapacağınız Enstitüye verebilirsiniz veya Doçentlik Dosyanıza ekleyebilirsiniz!
– TOEFL iBT skoru SADECE Yurtdışındaki Üniversitelere kabul için başvuru söz konusu olduğu zaman 2 yıl geçerlidir. ETS, TOEFL iBT skorlarını doğrudan başvuru yaptığınız yurtdışındaki (başta Amerika ve Kanada) üniversitelere bildirir ve alınan bir skorun gerçek olup olmadığını 2 yıl süresince TEYİT edebilir!
– TOEFL iBT Skor Belgesinin üzerinde geçerlilik süresi diye bir ibare YOKTUR! Yani, TOEFL iBT skor belgesinin üzerinde, PTE Academic sınav belgesinin aksine, VALID UNTIL XXX diye bir ibare yoktur!ÖSYM’nin 14 Ocak 2015 tarihli YABANCI DİL SINAVLARI EŞDEĞERLİKLERİ belgesindeki ‘Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerindebir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.’ ibaresi gereğince, TOEFL iBT skorunuzu yüksek lisans, doktora veya doçentlik başvurusu için kullanacaksanız aynen YDS’de olduğu gibi TOEFL iBT skorunuzun da geçerlilik süresi kısıtlaması yoktur.
TOEFL iBT sınav sonuç belgesinin üzerinde geçerlilik süresi yazmaz, ama Amerika başta olmak üzere yurtdışındaki üniversiteler TOEFL skorunuzu 2 yıl geçerli kabul eder.

A

Akademik Forum

Guest
Ielts dava açalım

Diyelimki 2005 yılında ielts sınavına girip 6,5 almış birinin sonuç belgesinde geçerlilik süresi yazmıyor ama 2016 yılında girip 6,5 almış birinin belgesinde 2 yıl geçerlidir yazıyor.. Biz bunu şöylemi anlamalıyız; 2005 yılında sınava girmiş kişi aradan 30 yıl geçsede asla İngilizce seviyesi düşmez, istediği yere bu dil puanıyla yerleşebilir. Ama sınava bugün giren birinin puanı 2 yıl sonra geçersiz olacak çünkü bu kişi 2 yıl sonra bütün bildiklerini unutur, yine çalışıp yine sınava girsin. ARKADAŞLAR BU SÖYLEDİĞİM BİLE MAHKEMEDE KAZANMAMIZI SAĞLAYACAKTIR. BENCE BİRLİKTE Bİ DAVA AÇALIM. YA HERKESİN 2 YIL SONUNDA İNGİLİZCE SEVİYESİ DÜŞEBİLİR YADA HİÇKİMSENİN İNG SEVİYESİ 2 YILDA DÜŞMEZ... NE YANİ ''KAĞIDIN ÜZERİNDE SÜRE YAZIYORSA YADA YAZMIYORSA''YA GÖREMİ İNG DİL SEVİYEMİZ DEĞİŞİYORMUŞ?

simyacı5154

Öğrenci
Hocam bu konuda cevap geldimi

- - - Güncellendi - - -

Hocam bu konu ile bende yök ile basvurumu yaptım cevap bekliyorum benden önce başvuru yapıp ta cevabı gelen varmı yada docenlik sınavına bu sınav ile giren hocamız varsa konuşmak isteriz

- - - Güncellendi - - -

Nazmi hocam dil için bi iki yıl söylemi 2007 yılında parantez içinde belirtmişlerdir fakat 2015 yayınlanan es degerliliklte böyle bir ibare yoktur toefl ve ielts sinavlarin iki yıl ibarasi rapor edilemez anlamında bir yaz sizin tanıdığınız bu sınavlardan gecipte docenntlik için basvuran arkadaşlar varsa mumkunse görüşe bilirmiyiz

K

KESTANEC,İ

Guest
Yukarıda paylaşılan üniversiteler arası kurul kararı olduktan sonra toefl ıbt geçerlilik süresi konusunda tartışılacak bir şey yok sınırsız tani

A

Akademik Forum

Guest
Toefl ve ieltts

uak yazısısnı okuduk kardeşler sıkıntımız bızım için ıelts ve TOEFL uzerınde bır geçerlik tarihi yazmıyor fakat arka yüzünde bu sonuç 2 yıl goruntulenebılır ve sonuç skorunu alamazsınız deniyor fakat TOEFL sınavına tekrardan giren bır kışı eski sonucunu talep ettigi zaman sistemde gözüktüğünü söyleyenler var 2006 yıllarında TOEFL veya ielts sınavına gırmış yds bazında 75 almış giren arkadaş yeni dil geçerliliğine göre 2014 yılında 2006 yılında aldığı bu puanla doçentliğe müracaat eden varmı varsa bıldıgınız hocalar kimse irtibata geçmek istiyoruz 2010 yılında 66 TOEFL sonucum var yds de hep 63 64 62 gibi puanlarda takılı kalıyorum o yüzden docentlıge müracaat edeceğim edebilirmiyim eden örnek hocalar varsa onlarla konuşmak ısterız

- - - Güncellendi - - -

uak yazısısnı okuduk kardeşler sıkıntımız bızım için ıelts ve TOEFL uzerınde bır geçerlik tarihi yazmıyor fakat arka yüzünde bu sonuç 2 yıl goruntulenebılır ve sonuç skorunu alamazsınız deniyor fakat TOEFL sınavına tekrardan giren bır kışı eski sonucunu talep ettigi zaman sistemde gözüktüğünü söyleyenler var 2006 yıllarında TOEFL veya ielts sınavına gırmış yds bazında 75 almış giren arkadaş yeni dil geçerliliğine göre 2014 yılında 2006 yılında aldığı bu puanla doçentliğe müracaat eden varmı varsa bıldıgınız hocalar kimse irtibata geçmek istiyoruz 2010 yılında 66 TOEFL sonucum var yds de hep 63 64 62 gibi puanlarda takılı kalıyorum o yüzden docentlıge müracaat edeceğim edebilirmiyim eden örnek hocalar varsa onlarla konuşmak ısterız

- - - Güncellendi - - -

Hocalarim benim bir sorum olacak konu ile ilgili;
2014 şubatta ielts den 5.5 yani 66 ya denk olan bir puan aldım ve OYP kabul etti. Ancak ielts in 2 yıl süresi olmasını gerekçe göstererek doktora başvurusundan önce YDS istedi . İngilizce kursu veren bir hocamiz ve Arkadaşlar ilets sonucumu noterden onaylatıp yokten geçerlilik belgesi almam durumunda süresiz kullanabilecegimi söyledi. Nedeni ise ielts sonuç belgesinde süresini belirtmemiş olmasi ve bu konuda açılan davanın kazanılmış olmasi.
Benim izlemem gereken süreç nedir?
Şubatta bitiyor süresi ielts in ne yapmam gerekiyor