Kadro Dereceleri

sah_mat

Öğrenci
hocam iyi aksamlar şunu soracaktım
akademik ilanların (genelde arastırma görevlisi ve öğretim görevlisi için) 6 veya 7 tabi başka derecelerde var malumunuz mesela 2,3,4 gibi,
şimdi şunu sorcam hocam bu 2,3,4 dereceye sahip ilanlarda "adayların ilan edilen kadro derecelerine atanma şartlarını taşıyor olması"
gibi ibareler var acaba bu ifade başvuru için 6 ve 7 derece başvurularından farklı ne barındırıyor iyi akşamlar

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Örneğin 4. derecede ilan çıkılmışsa buna hiç iş hayatına atılmamış biri giremez. Normalde akademik kadrolara başlama derecesi 7'dir. Bu derecelendirmeler 3 yılda bir artar. Yani sizin 4. dereceye başvurabilmeniz için12 yıl gibi bir çalışma süresine sahip olmanız gerekir. O kadro derecesini haketmeniz gerekir dediği odur.

sah_mat

Öğrenci
peki hocam diyelim ki böyle bir ibare yok (yani yukarıdaki gibi) 12 yıllık çalışmıslık olmamasına rağmen atanabilir miyim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
peki hocam diyelim ki böyle bir ibare yok (yani yukarıdaki gibi) 12 yıllık çalışmıslık olmamasına rağmen atanabilir miyim
Yönetim kuruluna bağlı aslında atamayı yaparlar ama ileride personel dairesinde sorun çıkabilir ve işten çıkmanıza kadar gidebilir. Zaten orda ibare olması gerekmiyor, bağlı olduğu bir yönetmelik var ve o yönetmelikte yazıyor zaten.

love_freedom

Araştırma Görevlisi
hocam benim kadro derecem 9, memur olarak çalışmaktayım. öğretim görevlisi olarak hangi kadro derecelerine atanabilirim.yönetmelik var mı sizde

bir de hocam tecrübe şartı isteniyor ya, bazı üniversiteler mezuniyet öncesi yapılan çalışmaları dahil ediyor.bu uygulama doğru mu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Öğretim Görevlisi 7/1'den başlar. Mühendis iseniz 6/1'den başlarsınız. Mezuniyet öncesini artık YÖK'ün üniversiteler gönderdiği yazıdan sonra saymamaya başladılar. YÖK'e göre tecrübe mezun olduktan sonra başlarmış..

kiges

Öğrenci
1- Yüksek Mühendis hangi dereceden başlar öğretim görevliliğine ?
2- Ve bekar , batıda maaşı nasıl olur?
3- Öğretim görevlileri 12 saatin üstünde her ders için ek ücret alıyor diye biliyorum, üni.nin ek ders için ek ücret vermeme gibi bir hakkı var mı ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Yüksek lisansın dereceye bir etkisi bulunmadığından sizde mühendis olarak 6/1'den başlarsınız. Maaş olarak 1.750 civarında olur aile geçim indirimi ile. Vemeniz gereken zorundu ders saati 12'dir. İdare mecburen bunun üstünde verdiğiniz dersleri ek ders olarak gösterir ve ücretini alırsınız. Çünkü kanıtlama imkanınız var yazmamazlık edemezler.

oaydin

Öğrenci
Valla güzel kardeşim bu ek ders ücretleri için durumlar değişik. Bende bir üniversite de öğretim görevlisiyim. Gündüz ek ders ücretlerinde hiç bir zaman kesinti olmaz ammmaaa gece ek ders ücretlerini ben her dönem en fazla 2 ay alabiliyorum. Ondan sonra para bitti diyerek ödeme yapmıyorlar. Normalde bu olağan bir durum ancak bir sonraki dönem paranın yatırılması gerekir, ama bu da yatırılmıyor. Zor iş akademisyenlik ben bu ateşe düştüm şimdi çıkamıyorum. Üniversiteler tam bir siyaset meydanı haline gelmiş. Asıl yapmaları gereken bilim iken insanlar akşama kadar o şöyle bu böyle diyerek ortalığı karıştırıyorlar. İmkanın varsa ve gerçekten de akademisyenlik yapmak istiyorsan eğer en azından doktarını bitir kadronu al ve oyle gir bu camiaya.

oaydin

Öğrenci
Hee bir de başka bir saçmalık var, nedir o ?

Uygulamalı derslerin toplamı gündüz ve gece olmak üzere 10 u aşamaz. 10 aştığı zaman bunlar gece ek dersinde düşülebilir. Örnek vereyim. Ben bir bilgisayarcıyım, genel olarak derslerimiz 1 teori, 2 uygulamadır. Ben haftalık yaklaşık 24 saat gündüz , 9 saat gece dersine girdiğim de ;

Gündüz 8 saat teori, 16 saat uygulama
Gece 3 saat teori, 6 saat uygulama yapar.

Haftalık zorunlu ders saatim 12 saattir.Bunun gündüzden düşülen bölümü 8 saat teori, 4 saat uygulamadır. Gündüzden geri 12 saat uygulama kalıyor. Bu 12 saat uygulama 10 saat sınırını aştığı için gece ek ders ücreti alabilmek adına mecburen haftalık 10 saat gündüz ek ders ücretini bağışlıyorsun. Eğer gündüz alayım dersen uygulaman fazla olduğundan bu sefer gece ek ders alamıyorsun. Yök' ün böyle de bir saçmalığı mevcut.

karateboy

Öğrenci
Kadro derecesi 5 olan bir ilana, yüksek lisans öğrencisi başvurabilir mi bir sıkıntı yaşanır mı?
Bu derecelerle ilgili geniş bir bilgi alabileceğimiz bir yönetmelik falan var mı?

bergerac

Araştırma Görevlisi
Örneğin 4. derecede ilan çıkılmışsa buna hiç iş hayatına atılmamış biri giremez. Normalde akademik kadrolara başlama derecesi 7'dir. Bu derecelendirmeler 3 yılda bir artar. Yani sizin 4. dereceye başvurabilmeniz için12 yıl gibi bir çalışma süresine sahip olmanız gerekir. O kadro derecesini haketmeniz gerekir dediği odur.

karateboy sorunun cevabı burda var sanırım.

ercu

Öğrenci

Nazmi Hocam,

7.derecedeki biri 9 yıl çalışarak 10. yılda 4. dereceye yükselebilir. Sizin hesapta bir yanlışlık yok mu? 12 yıl demişsiniz.

poz

Öğrenci
normal memurlukta hazırlık sınıfı okuyanlar 1 derece ilerleme alıyor acaba aynı durum akademik kadrolardada var mı? yeni mezun, iş hayatına başlamamış kişi 6.dereceye bu sebeble başvurabilir mi?

bergerac

Araştırma Görevlisi
normal memurlukta hazırlık sınıfı okuyanlar 1 derece ilerleme alıyor acaba aynı durum akademik kadrolardada var mı? yeni mezun, iş hayatına başlamamış kişi 6.dereceye bu sebeble başvurabilir mi?

Sırf hazırlık sınıfı okunduğu için mi ? Hazırlık sınıfıyla iş tecrübesi ikame edilemez sanırım.

egeiletişim

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba;
şu an sayfadaki yazışmaları okudum ve çok büyük şaşkınlık oldu kafam karıştı. ÖYP için iş deneyimi mi isteniyor yoksa ben mi yanlış anladım çünkü ben yeni mezunum ve sadece 1 yıllık bir part-time çalışma olarak iş tecrübem var. Bu kadro derecesi tam olarak ne oluyor kafam karıştı açıkcası yardımcı olursanız sevinirim.

bergerac

Araştırma Görevlisi
Hayır arkadaşlar ÖYP'ye girerken iş tecrübesi falan istenmiyor, sadece akademik personel ilanları çıkarken kadro dereceleri belirtilir, 6. derece veya 5. dereceye veya daha üste başvuramazsanız eğer daha önce çalışmadıysanız, ama öyp'de başlarken 7. dereceden başlatıyorlar zaten, yok öyle bişey..

love_freedom

Araştırma Görevlisi
Hayır arkadaşlar ÖYP'ye girerken iş tecrübesi falan istenmiyor, sadece akademik personel ilanları çıkarken kadro dereceleri belirtilir, 6. derece veya 5. dereceye veya daha üste başvuramazsanız eğer daha önce çalışmadıysanız, ama öyp'de başlarken 7. dereceden başlatıyorlar zaten, yok öyle bişey..

bu konuda yanlış bir bilgi var.öyp ilanlarında da 3,4,5,6 dereceler var.yökün sayfasından bakabilirsiniz.örnek:https://personel.yok.gov.tr/OypDuyuru/?sayfa=detay&i=f41f883a0bcf10d936498aefb76a7a86

love_freedom

Araştırma Görevlisi
arkadaşlar bu konu hakkında kesin bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen.öyp ilanlarına bakarsanız değişik kadro dereceleri var.

üniversite mezunu olan ve çalışma tecrübesi olmayanlar bile 4,5,6,7 kadro derecelerini seçebilmeli.aksi takdirde sadece 7.dereceler mi tercih edilecek?

müfettiş ve uzman yardımcıları kadro derceleri de 3,4,5 diye başlıyor.ama çalışma tecrübesi olmayan yeni üniversite mezunu biri bu kadrolara yerleşbiliyor.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
ÖYP ilanlarındaki dereceler daha önce de belirttiğim gibi kafanızı karıştırmasın. Onlar üniversite içi derecelendirmeler memur derecesi değildir. Orda ne yazarsa yazsın hiç önemli değil sizin için. Tüm araştırma görevlileri 7/1'den başlar (mühendisler 6/1) sizn sadece bunu bilin. Orda yazan derecelerle hiç bir işiniz yok.