Kadro Dereceleri

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam, öğretim görevlisi olarak 2. derece ve 1. kademeye kadar yükseldim ve 2700 ekgösterge ile maaş aldım. Ardından bu yılın şubat ayında araştırma görevlisi olarak 6/9 dereceli bir kadroya müracaat ettim ve atandım. Bu durumda maaş ve emekliliğe esas derecem 6/9 oldu ve ek göstergem de 2300 oldu. Ellerinde başka kadro olmadığnı ve böyle devam edeceğini söylediler. Şimdi sorum şu:
1. Bu arada doktoram bitti ve yrd. doç. olarak bu ay içerisinde atanmam gerçekleşecek. Bu durumda derecem kaç olacaktır. önceki 2/1 derecem iade edilecek mi? bu konuda ne yapmalıyım? 12 yıllık kamu hizmetim var.
2. Önceki hak kayıplarım telafi edilir mi? Böyle bir şeyi talep etmeye hakkım var mı?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun hocam.

2. derecedeyken 6. dereceden kadroya atandığınız zaman zaten sizin 12 yıllık kamu hizmetiniz baki kalır ancak bu yükselme bir sonraki sözleşme yenileme tarihinde olur çünkü atama esnasında sadece ilana çıkılan derece verilebilir bir sonraki sene ise daha üst derece kadro istenir. Araştırma görevlisi olarak en fazla 4. dereceye yükseleiblir ve geri kalan kademenizi yandan alırsınız ve yrd. doç. olarak atandığınızda ise o zaman size hangi kadronun geleceği önemli örneğin 3. derece gelirse yine 3/4 gibi bir derece/kademede kalacaksınız.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Teşekkürler sayın hocam,
O zaman benim için uygun kadro neyse ilerleyen yıl ayarlanacaktır.
Evet, ama şunu unutmayın üniversitenin kadrolarında size uygun boş kadro derecesi olması lazım eğer yoksa bu süre içinde hakkınız saklı kalır ama o derecenin avantajları varsa yararlanamazsınız ta ki derecenize uygun kadro boşalana kadar.

A

Akademik Forum

Guest
Nazmi Hocam merhaba,

ben tıp fakültesinde 4. yıl araştırma görevlisiyim ve bölüm 5 yıl. Bordromda derece/kademe 4/1, derece kademe (emekliliğe esas ) 6/1 yazıyor.
seneye d/k 3/3 olacak, uzman olunca 1 derece artıyor diye biliyorum o zaman 2/3 olacak,
bu durumda yeşil pasaport alabilmek için yeterli mi ?

birde ortaokuldaki okuduğum hazırlık direk işleniyor mu, yoksa benim işletmem mi gerekiyor? işenip işlenmediğini nasıl öğrenebilirim ? .

- - - Güncellendi - - -

Nazmi Hocam merhaba,

ben tıp fakültesinde 4. yıl araştırma görevlisiyim ve bölüm 5 yıl. Bordromda derece/kademe 4/1, derece kademe (emekliliğe esas ) 6/1 yazıyor.
seneye d/k 3/3 olacak, uzman olunca 1 derece artıyor diye biliyorum o zaman 2/3 olacak,
bu durumda yeşil pasaport alabilmek için yeterli mi ?

birde ortaokuldaki okuduğum hazırlık direk işleniyor mu, yoksa benim işletmem mi gerekiyor? işenip işlenmediğini nasıl öğrenebilirim ? .

seneye 4/2 olacak yanlış yazmışım, uzman olunca 3/2 si mi olacak, bu durumda yeşil pasaport alabiliyor muyum ?

A

Akademik Forum

Guest
?

merhaba ben yüksek lisans yapıyorum. kadro derecesi 6 olan bir ilana başvurabilir miyim?

landon

Öğrenci
bugun personel dairesinden bir yetkili ile görüştüğümde;

2008 yılından sonra ise baslayan akademik personele 1 derece verilmeyeceğini, bu 1 derece olayının memurları kapsadığını söyledi.

Bu konuda bilgisi olan var mı? Cevap için teşekkürler.

Kirbasoglu1

Öğrenci
Araştırma görevlisi kardolarının hepsine başvurabilirsiniz orda yazan derece fark etmez.

Nazmi hocam ben lisans mezunuyum ve arastirma gorevlisi kadrolarina basvurmak istiyorum,bir ilan vardi ozel sartlarda '... bolımden lisans mezunu olmak' diye. Smdi benim sorum burda devreye girecek ve kadro derecesi 5'ten baslatilacakmis. Acaba ben bu kadroya basvurabilir miyim?

- - - Güncellendi - - -

İlan şartını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.
[MENTION=2365]Merve[/MENTION] hocam ben lisans mezunuyum ve arastirma gorevlisi kadrolarina basvurmak istiyorum,bolumumle alakali bir ilan vardi ozel sartlarda '... bolımden lisans mezunu olmak' diye. Smdi benim sorum burda devreye girecek ve kadro derecesi 5'ten baslatilacakmis. Acaba ben bu kadroya basvurabilir miyim?

Mustafa Ercys

Öğrenci
Merhaba.Kadro derecesine başlığına sorumu yazmak istedim.Devlet memuruyum.Kadro derecem 2/2.Örneğin üniversitede öğretim görevlisi kadrosuna geçtim diyelim.Kaldığım yerden intibak ettirilip 1/4'ne kadar akademisyenlikte gidebiliyor muyum?Emekli ikramiyesi ve emekli maaşı aynen devlet memurluğunda olduğu gibi var değil mi?
İlk defa böyle şeyleri araştırıyorum sorum inşallah garip değildir.Teşekkürler...

A

Akademik Forum

Guest
başlangıç derecesi öğretim görevlisi için

"Öğretim Görevlisi 7/1'den başlar. Mühendis iseniz 6/1'den başlarsınız. Mezuniyet öncesini artık YÖK'ün üniversiteler gönderdiği yazıdan sonra saymamaya başladılar. YÖK'e göre tecrübe mezun olduktan sonra başlarmış.."

merhaba Nazmi hocam buradaki yazınızıa istinaden soruyorum Öğretim görevlisi olarak başlangıç derecemin,Teknik eğitim fakültesi mezunu/ mühendislik mezunu olanlar için 1 derece ilerlemesi yapılarak 8/1 den başlamam gerekir mi. Bu ilerlemeyi yapmadıkları takdirde ne yapmam gerekir. Deniyor ki siz 657 yerine 2547'nin 2914 sayılı personel kanununa tabisiniz sizde ilerleme 657 ye göre olmaz deniyor.

A

Akademik Forum

Guest
Hocam selamlar SDU bir MYO'da öğretim görevliliğine başvurdum ön değerlendirmeyi geçtim sınava gireceğim, ilanda kadro derecesi 1 yazıyor, bu neyi ifade eder. Bölüm yerel yönetimler. Kamu mezunu olmak ve alanda 5 yıl deneyim istiyor. Ben kamu mezunu işletme tezsiz yüksek lisans mezunuyum, 5 yıldır da havacılık sektöründe çalışıyorum. ikinci sorumda bu alanda tecrübe ile ilgili ön değerlendirmeyi geçtiğime göre deneyimim kabul görmüş demek mi oluyor?

Teşekkürler.

Aphy

Öğrenci
Merhabalar, Şu an emekliliğe esas derecem 7-2, maaş derecem 6-2 ve bu öğretim yılı sonunda doktora tezim bitmiş olacak ve kadromun olduğu üniversiteye döneceğim. Döndükten sonra Yard. Doç kadrosu gelmesi halinde yeşil pasaporta hemen hak kazanmış olacak mıyım? Yoksa gelen kadronun derecesine göre birkaç yıl daha çalışmam mı gerekecek?

Mr December

Baş Editör
Merhabalar, Şu an emekliliğe esas derecem 7-2, maaş derecem 6-2 ve bu öğretim yılı sonunda doktora tezim bitmiş olacak ve kadromun olduğu üniversiteye döneceğim. Döndükten sonra Yard. Doç kadrosu gelmesi halinde yeşil pasaporta hemen hak kazanmış olacak mıyım? Yoksa gelen kadronun derecesine göre birkaç yıl daha çalışmam mı gerekecek?

Yeşil pasaport için 3/1'i olmalısınız.

A

Akademik Forum

Guest
Onu biliyorum da şu an çalıştığım üniversitede yard doç kadrosu gelen herkes kadro gelir gelmez yeşil pasaport aldılar, soruyu yanlış sordum sanırım. Bütün Yard doç kadroları yeşil pasaporta hak kazanılan dereceden mi geliyor yoksa buradaki arkadaşlar uzun yıllardır çalıştıklarından mı yard doç olur olmaz yeşil pasaporta hak kazandılar onu öğrenmek istiyordum aslında.

Aphy

Öğrenci
Onu biliyorum da şu an çalıştığım üniversitede yard doç kadrosu gelen herkes kadro gelir gelmez yeşil pasaport aldılar, soruyu yanlış sordum sanırım. Bütün Yard doç kadroları yeşil pasaporta hak kazanılan dereceden mi geliyor yoksa buradaki arkadaşlar uzun yıllardır çalıştıklarından mı yeşil pasaporta hak kazandılar onu öğrenmek istiyordum aslında.

Juddy

Öğrenci
Onu biliyorum da şu an çalıştığım üniversitede yard doç kadrosu gelen herkes kadro gelir gelmez yeşil pasaport aldılar, soruyu yanlış sordum sanırım. Bütün Yard doç kadroları yeşil pasaporta hak kazanılan dereceden mi geliyor yoksa buradaki arkadaşlar uzun yıllardır çalıştıklarından mı yeşil pasaporta hak kazandılar onu öğrenmek istiyordum aslında.

Her derecede 3 kademe bulunur. 7- 1,2,3 gibi. Çalıştığınız her yıl bir kademe düşersiniz, 3 yılın sonunda da 1 derece düşersiniz. 7-3 ten 6-1 e düşmek gibi. Düşmek lafın gelişi ilerlemek aslında. Neyse, şu anki dereceniz ne ise 3.derece 1. kademeye yani 3-1 e gelene kadar kaç yıl geçmesi gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Yard.doç arkadaşlarınızın 7-1 den başladığını düşünürsek 3-1 e gelmeleri için yani yeşil pasaport için teorik olarak 12 yıl çalışmış olmaları gerek. Ancak devlet memurları kanununda yüksek + doktora yapmış olmak 1 derece yükseltilmesini gerektirir. Yani 9 yıl. Bunları tamamlamak için de 6 yıl çalışınca 2 derece gelir kaldı mı 3 yıl :) Tabi yönetmelikte yard.doç ünvanı gelince 1 derece yükseltilmesi gibi birşey var mı bilmiyorum. Bazı meslek gruplarında (Ör; müftettiş yrd. müfettiş olunca 1 derece yükseltilir) bu uygulamanın olduğunu biliyorum. Varsa hemen alınabilir. Yoksa 3 yıl daha çalışmak lazım.
Bağımsız bilgi, profesör olunca da 1 derece yükseltilirsiniz.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Merhaba arkadaşlar bordrodan emeklilik ve K.H.A derecem 7 G.A derecem 6 görünüyor. Fakat ben 6 dereceli kadroya atandım. Şimdi bunlardan hangisi benim derecem?

esakura

Öğrenci
Yurtdışınd master yapmaktayım. Niyetim doktorayı da burda yapmaktı ama msjları biraz okuyunca endişeye kapılmadım değil.
Sormak istediğim şu master ya da doktoramızı yapıp sıfır akademisyenlik tecrübesiyle basvurduğumuzda 7 den mi başlayacağız?
Ayrıca hocamız yurtdışında doktora yapanların TR de dr değil yrd.doç unvanını aldığını söylemişti. Doğru mudur?
Teşekkürler

ran

Doçent
Yurtdışınd master yapmaktayım. Niyetim doktorayı da burda yapmaktı ama msjları biraz okuyunca endişeye kapılmadım değil.
Sormak istediğim şu master ya da doktoramızı yapıp sıfır akademisyenlik tecrübesiyle basvurduğumuzda 7 den mi başlayacağız?
Ayrıca hocamız yurtdışında doktora yapanların TR de dr değil yrd.doç unvanını aldığını söylemişti. Doğru mudur?
Teşekkürler

Merhaba,

Yurt içi - dışı fark etmez. Doktorayı bitirdiğinizde kadro bulursanız yrd doç dr olarak atanırsınız.