Öğretim Görevlilerine Ait 2547 Sayılı Kanunun 31. Maddesi

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Öğretim görevlileri:
Madde 31

Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış
öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen
konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve
eserleri ile tananmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler. Öğretim
görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, öğretim üye yardımcısı ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler. Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi bulunmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır. Konservatuvarlar ile meslekyüksekokullarına gerektiğinde sürekli olarak öğretim görevlisi atanabilir.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Sözleşme yıllık imzalanır, ama yüz kizartici bir suc islenmedikce kimde isten çıkarılmaz.

kiges

Öğrenci
Yani hocam öğretim görevlisi kadrosuna atanan bir kişi normal seyrinde işine 20 yıl da devam edebilir mi?
2 yıl sonra başka biri başvuru yapınca sizi çıkarıp onu alma ihtimali yok mu, eğer her hangi bir suç işlemediyseniz? Sizi çıkartıp başkasını almaları normal bir durum olabilir mi , yoksa bunun için illa bir neden göstermeleri mi gerekiyor, yani o işte sürekli kalabilmeniz için yasal bir güvencesi var mı öğretim görevlisinin, dur bakalım kardeşim kimi çıkarıyorsun işten diyebiliyor mu? Pratikte ve teorikte olay nasıldır? 2 yılda bir her hangi bir yenileme işlemi yapılıyor mu? Kanunu okuyunca öğretim görevlisi her an topun ağzındaymış gibi anlaşılıyor. Nasıl geldiyse öyle işine son veririz gibi.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam şimdi kolay kolay çıkartamazlar, normal devler memuruna nasıl uygulanıyorsa sizede aynı uygulanır, yüz kızartıcı bir suç işlemedikçe çıkartmaları zor en fazla sürgün yersiniz uzak bir MYO'ya gönderebilirler ama öğretim görevlisi açığı her zaman olduğu için onuda zor yaparlar. Yani tutupta müdürünüze/dekanınıza küfür etmedikçe kimse çıkartmaz :) Emekli olana kadar çalışabilirsiniz bu 30 yılda olabilir, her yıl yenilenir otomatik olarak sözleşmeniz.

karadeniz

Öğrenci
bende şunu sormak istiyorum. ben memurluktan naklen myo'ya naklen öğretim görevlisi olarak geçtim.. akademik personelde tayin sözkonusu değil, tekrar memurluğa dönüş yapmak istesek nasıl bir yol izlenmeli, bi süresi var mıdır, yada çıkacak engeller ve sıkıntılar nelerdir?

karadeniz

Öğrenci
memuriyette 1 yıl 9 ay 13 gün. sonra üniversiteye naklen geçtim. bunun önemi var mı ki.. asil devlet memuruydum, tekrar dönebilmem için 2 yıl şartı var mı? önceki gün bi memur personel bana istediğin zaman dönebilrisin dedi yanılıyormu acaba? geldiğin kurumla görüşürsün kabul ederse, üniversite seni naklen göndermese bile ki göndermez, kurum seni açıktan alır dedi.geldiğim kurum dışında başka bir kamu kurumuda olurmuş kabul etmeleri önemliymiş, 657'nin 92. maddesi gereği alırlarmış beni. lütfen doğrudur mümkündür deyin bana...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
memuriyette 1 yıl 9 ay 13 gün. sonra üniversiteye naklen geçtim. bunun önemi var mı ki.. asil devlet memuruydum, tekrar dönebilmem için 2 yıl şartı var mı? önceki gün bi memur personel bana istediğin zaman dönebilrisin dedi yanılıyormu acaba? geldiğin kurumla görüşürsün kabul ederse, üniversite seni naklen göndermese bile ki göndermez, kurum seni açıktan alır dedi.geldiğim kurum dışında başka bir kamu kurumuda olurmuş kabul etmeleri önemliymiş, 657'nin 92. maddesi gereği alırlarmış beni. lütfen doğrudur mümkündür deyin bana...
Bildiğim kadarı ile 2 yıl çalışmış olma şartı var evet üniversiteler o şekilde naklen göndermiyor sadece üni.den üni.ye naklen atama var. Açıktan alabiliyor eski kurmunuz evet kabul etmeleri önemli doğru ama yinede aynı istifa sonrası geri dönüş gibi 2 yıl istediklerini biliyorum. Eski kurumunuzun personel işleri ile görüştünüz mü? Birde nedir sizi memnun etmeyen öğretim görevlisi olarak?

karadeniz

Öğrenci
üni.den üni.ye naklen atama derken, memur olarak mı akademik personel olarak mı? çümkü akademik personelde nakil ve tayin yok değil mi?
ben işimden çok memnunum, bulunduğum üniv ve şehirden memnun değilim, böyle giderse ya istifa edip memur olarak geldiğimkurumu (veya başka birine ) geçicem, ya da başka üni. sınavlarına girip yine öğrt. görevlisi olarak gitmek isitiyorum. Sanırım bu yollarla gidebilirim değil mi ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Evet naklen atama ile bir başka üni.de öğretim görevliliğini kazanarak gidebilirsiniz muvafakat verirlerse. Ben o şekilde hacettepede öğreitm görevlisiyken bozok üni.ye naklen atama ile geçtim.

Emine86

Öğrenci
Merhaba, bu konu ile ilgili biraz daha farklıda olsa benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar... Özel bir meslek yüksek okulu yeni bir bölüm açmaya karar verdiğinde YÖK'e 3 tane öğretim görevlisini kendi kadrosunda göstermek zorundaymış bölüme onay alabilmek için sanırım. Bu öğretim görevlileri ile sözleşme imzalayıp kadrosuna alıp YÖK'e adlarını sunduktan sonra bu kişileri çıkarıp yeni ilan verip onların yerine başka kişileri alabilir mi yoksa bu evraklarda bölümü açmak üzere gönderdiği 3 kişiyi belirli bir süre çalıştırmak zorunda mı? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Özel üniversitede hiç bir şey belli olmaz. Sözleşme hükümlerine bağlıdır. Sonuçta bölümdışı oluyorsunuz tekrar sizi bölümünüze geri gönderebilir veya orda bırabilir veya sözleşmeyi tek taraflı fesheder. Belli bir süre çalıştırma zorunluluğu yoktur bölüm açıldıktan sonra bir kişi bile kalabilir bölümde..

A.ARMAN

Öğrenci
Merhaba, bu konu ile ilgili biraz daha farklıda olsa benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar... Özel bir meslek yüksek okulu yeni bir bölüm açmaya karar verdiğinde YÖK'e 3 tane öğretim görevlisini kendi kadrosunda göstermek zorundaymış bölüme onay alabilmek için sanırım. Bu öğretim görevlileri ile sözleşme imzalayıp kadrosuna alıp YÖK'e adlarını sunduktan sonra bu kişileri çıkarıp yeni ilan verip onların yerine başka kişileri alabilir mi yoksa bu evraklarda bölümü açmak üzere gönderdiği 3 kişiyi belirli bir süre çalıştırmak zorunda mı? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Aynı durum devlet üniversitesinde gerçekleşirse yine aynı uygulama geçerli olabilir mi?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Bölümde 3 kişi devlet üniversitesi için de zorunlu ama kadro bir kere verildimi geri çekilmez. O yüzden bir sorun olmaz devlet üni.leri için.

K

kmlc

Guest
ÖĞRETMENLİĞE KPSS PUANI İLE ATANABİLİRMİYİM
bir bucuk yıldır öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım bu atamayla kpss puanımla öğretmenliğe atandım..ağustosta istifa edip eylülde öğretmenliğe başlamayı düşünüyorum..bu mümkünmüdür..bazı yerlerde öğretim görevlileri kpss puanıyla öğretmenliğe başvuramaz diye haberler var...bizde yök kanununa ve yükseköğretim personel kanununa tabi sözleşmeli personeliz...klavuzda ilk atamada kısmındaki

"d. Kamu kurum ve kuruluşlarında 399 dâhil kanun veya kanun hükmünde kararnameler kapsamında sözleşmeli memur statüsünde çalışanlardan ilk defa öğretmenliğe atanacaklar"
bu madde bizide kapsıyor mu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hiç bir sorun yok istediğiniz zaman istifa edip öğretmenliğe atanabilirsiniz. Kısıtlayıcı bir durum bulunmamaktadır. Akademik kadrolar için istifa sınırı veya süresi bulunmaz.

hhttcc

Öğrenci
nazmi hocam meslek yüksek okullarına başvurmak için ne yapmalıyım?okulların sitelerinde duyuru mu yapılıyor?hiçbir şey bilmiyorum bu konuyla ilgili.ben ingilizce öğretmeniyim ve özel sektörde çalışmaktan bıktım.lütfen bana yol gösterin.nereden başlamalıyım.alesten 81 aldım 2011 ilkbahar döneminde.kpds üds puanı olmak zorunda mı?yoksa ales yeterli mi?neredeyse cv doldurup myo larının kapısına dayanacağım:)cevap verirseniz çok mutlu olurum.teşekkürler...