ÖYP Yurtdışı Dil Eğitimi Talep Toplama

marble

Öğrenci
Yurt dışında dil eğitimi halen devam ediyor mu? Geçen gün Uludağ'ın ÖYP Koordinatölüğüne sordum. Onlar da başvurup şansımızı denememizi söylediler. Ama ardından da "geçen filanca arkadaşın başvurusu YÖK tarafından reddedildi. Yine de siz bilirsiniz" dediler. Bu doğru mu acaba? Soruyorum bunu çünkü ÖYP'nin sağı solu belli deil..

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Yurt dışında dil eğitimi halen devam ediyor mu? Geçen gün Uludağ'ın ÖYP Koordinatölüğüne sordum. Onlar da başvurup şansımızı denememizi söylediler. Ama ardından da "geçen filanca arkadaşın başvurusu YÖK tarafından reddedildi. Yine de siz bilirsiniz" dediler. Bu doğru mu acaba? Soruyorum bunu çünkü ÖYP'nin sağı solu belli deil..
Şimdiye kadar kabul edilen göremedim, ama reddedileni gördüm maalesef...

ideolog

Öğrenci
şu anda bu hakkımızı kullanabilmemiz için herhangi bir girişimde bulunan bir oluşum var mı Öğeder'in bununla ilgili çalışmaları var mı acaba

yurtdışı yabancı dil hakkımız ve ödeneklerimizi doğrudürüst kullanamadıktan sonra öyp nin pek bir anlamı kalmıyor ama maalesef ikisindede sıkıntı var

diferansiyel

Öğrenci
denediniz ve sonuç ne oldu

Birilerinin dava açmasını bekliyorlar. Ayrıca dikkat ettim yönetmelikte "gönderilebilir" ifadesi var. Daha önce "gönderilir" şeklindeydi. Yani artık itiraz etsek diyecekler ki biz kesin göndereceğiz demiyoruz zaten, gönderebiliriz demiştik ama şartlar uygun değil vs.. Yine de davalık bir durum yoksa bunlar haklarımızı elimizden almaya devam edecekler. Dava açmayı düşünenler varsa birlikte hareket edebiliriz.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ödenekler de düşürüldü hatta kuşa çevrilmiş hali bile yatmadı hiç bir yere gidemiyoruz sağolsunlar. O yüzden bu dil kursu da tam yalan oldu diyebiliriz.

asaasa

Öğrenci
Birilerinin dava açmasını bekliyorlar. Ayrıca dikkat ettim yönetmelikte "gönderilebilir" ifadesi var. Daha önce "gönderilir" şeklindeydi. Yani artık itiraz etsek diyecekler ki biz kesin göndereceğiz demiyoruz zaten, gönderebiliriz demiştik ama şartlar uygun değil vs.. Yine de davalık bir durum yoksa bunlar haklarımızı elimizden almaya devam edecekler. Dava açmayı düşünenler varsa birlikte hareket edebiliriz.

Dava açmak lazım ama bu işlerden cidden yıldım. Bunu geçtim başka konularda (çift diploma programı mesela) da YÖK haklarımızı elimizden almaya devam ediyor

drhirtuser

Öğrenci
26.12.2014'te yayınlanan Öyp usul ve esaslarında;

Yurtdışında yabancı dil eğitimi
MADDE 8-(1) ÖYP araştırma görevlilerinden aşağıdaki şartları taşıyanlar, istekleri halinde yabancı dil eğitimi için en fazla altı ay süreyle 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında yurtdışına gönderilebilir.(2) Araştırma görevlilerinin yurt dışında yabancı dil eğitimi alabilmeleri için;a) Başvurutarihinden önceki beş yıl içinde alınmış olmak kaydıyla, eğitim almak istedikleri yabancı dile ilişkin yabancı dil sınavından en az 65 puan almışolmak ya da eşdeğerliği ÖSYM tarafından kabul edilen yabancı dil sınavlarından eşdeğer puan almış olmak,b) Yurtdışındakibir yükseköğretim kurumundan yabancı dil eğitimi için antetli ve imzalı kabul belgesi almak,gereklidir.(3) Yabancı Dil Eğitimi için yurtdışına gönderilecek araştırma görevlilerinden belirlenenşartları sağlayanlar, bağlı bulunduğu fakülte veya enstitüye başvurularını yaparlar. Enstitü/Fakülte yönetim kurulunda değerlendirilerek yurtdışınagönderilmesi uygun bulunan başvurular ilgili rektörlük aracılığıyla YÖK'e teklif edilir. Rektörlüklerce YÖK'e gönderilen teklifler Yürütme Kurulundagörüşülerek karara bağlanır.(4) Yabancı DilEğitimi almak için yurtdışına gönderilecek araştırma görevlilerine yol masrafı,yevmiye ve zorunlu sağlık sigortası, yabancı dil eğitim giderleri olarakyapılacak ödemeler ülke ve ödeme unsurları itibarıyla Yürütme Kurulu tarafındanbir liste halinde belirlenir ve ilgililere duyurulur. YÖK Strateji GeliştirmeDairesi Başkanlığı tarafından araştırma görevlisi için kadrolarının bulunduğuyükseköğretim kurumuna aktarılacak kaynağın tutarı, kaynak aktarımı tarihindekiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak hesaplananTürk Lirası tutarını geçemez. Kaynak aktarılma tarihinden sonra meydana gelecekkur farkları hiçbir şekilde dikkate alınmaz. Bu ödemeler dışında ilgililereherhangi bir ad altında ödeme yapılamaz.

şeklinde yayınlanmıştır. Peki bu durumda yurt dışı dil eğitimlerine nasıl gideceğiz ???
Tesekkurler bilgi icin yalniz su kabul mektubu vs gereklimi? Yok bu konuda da cok doyurucu degil:( Sadece basvuru yeterlimi? Son zamanlarda kabul olunan yada gidip donen vs varmi arkadaslar yazabilirmi lutfen

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben İngilizce öğretmeniyim ve İrlanda Dublin'de Erasmus + KA1 projesi kapsamında öğretmenlere yönelik verilen bir metot eğitimi aldım. Geçen sene İngiltere'ye de aynı sebeple gitmiştim, ama açıkçası İrlanda'dan daha çok memnun kaldım. Hem İrlanda hem de Dublin beni büyüledi. İnsanları çok sıcak, kolay iletişim kurabiliyorsunuz. Katıldığım kursta gözlemlediğim dil öğretimi de oldukça profesyonel ve etkileyiciydi. Ben dil ve hizmetiçi eğitimi alacaklara Dublin'i öneririm.

Hatta bu konuda bilgilendirici biri Türkçe diğeri İngilizce iki blog yazım bulunmaktadır:

https://donmezbulent89blog.wordpress.com/2014/12/28/erasmus-ka1-course-in-dublin-ireland/

https://donmezbulent89blog.wordpress.com/2014/12/28/erasmus-ka1-kursu-deneyimi-dublin-irlanda-4/

tolga.besyo

Öğrenci
Yurt dışında herhangi bir dil eğitim merkezinden antetli ve imzalı kabul belgesi alıp YÖK e başvuruda bulunup şansımı deneyeceğim. Olumlu ya da olumsuz sonucu burada sizlerle de paylaşırım.

edimvar

Öğrenci
Yurt dışında herhangi bir dil eğitim merkezinden antetli ve imzalı kabul belgesi alıp YÖK e başvuruda bulunup şansımı deneyeceğim. Olumlu ya da olumsuz sonucu burada sizlerle de paylaşırım.

Acaba ÖYP yurt dışı dil eğitimi devam ediyor mu? ben uzun süredir kimse gidemiyor diye biliyorum. Ve hatta bu imkanda yararlanamadan yüksek lisansım bitti, doktoram da bitecek diye endişe ediyorum. Lütfen bir gelişme olursa, öyp yurtdışı dil eğitiminden yararlanan olursa buradan bilgilendiriniz.

A

Akademik Forum

Guest
Biraz zor gibi ama imkansız değil. Umarım yok ten olumlu bir dönüş olur.

veterinarius

Öğrenci
yurtdışı dil eğitimi için niye biz başvuruyoruz yök yerleştirmiyor mu?üniversitelere tek tek mail mi atacağız kabul ediyomusunuz diye çok saçma, ben de şansımı deneyeceğim bakalım inşallah olur

edimvar

Öğrenci
yurtdışı dil eğitimi için niye biz başvuruyoruz yök yerleştirmiyor mu?üniversitelere tek tek mail mi atacağız kabul ediyomusunuz diye çok saçma, ben de şansımı deneyeceğim bakalım inşallah olur

Hocam ne zamandır, uzun süre YÖK bu sözünü tutmuyor diye biliyorum. Yani, uzun süre ÖYP kapsamında yurtdışı dile eğitimi alabilen yok diye biliyorum. Ya da benim haberim yok. Lütfen, son zamanlarda 1 yıl içerisinde giden varsa buraya yazsın.

veterinarius

Öğrenci
kendi çabalarımızla başvuru yapıp kabul alsak ve de yöke bildirsek yine de mi kabul etmeyecekler acaba?
verilmiş bir hak ve üzerine yatıyorlar her şeyde olduğu gibi,adaletsizlik bu,giden arkadaşlar varsa paylaşırlarsa bize de yol gösterici olacak

ser0can

Öğrenci
Ben YÖK' ü aradım. Şimdiye kadar kimseyi göndermemişler. En azından üniversiteye aktarılan seyahat ve proje ödeneklerini dil eğitimi için kullanmak isteyenlere bir kolaylık yapılsa bari. Çünkü bir çok kişi ödeneğini üniversitelerin beceriksizliği nedeniyle kullanamadığından yada kullanmadığından geri YÖK'e iade ediliyor

- - - Güncellendi - - -

Önceden YÖK' de Şennur Hanım la görüşüp bilgi alıyorduk. Onunla görüşme şansı olan var mı?

- - - Güncellendi - - -

Biraz önce kendisiyle de görüştüm. Kaynak yokmuş ve aktarılmayacakmış. Başvursanızda çıkmaz dedi. Hayırlı olsun

veterinarius

Öğrenci
bu ülkede zaten eğitime ne zaman doğru düzgün kaynak ayrıldığı görülmüş ki,hiç şaşırmadım bu bilgiye. kimbilir eğitim haricinde nelere kaynak ayırıyorlardır yazık ya..