Üniversite Hocaları Sefalet Girdabında

lagrange

Öğrenci
Peki Hocam haklısınız. Sonuna kadar hem de. Bir çok kişiyi çıkarın kampüsten limon bile satamaz. Ya gerçekten hak edenler ve çok çalışanlar için yorumunuz nedir?
Limon satmakla bilim yapmayı ben aynı kefede tartamazdım. Hayatlarını bilimle kazanan insanların diğer konularda yetenekli olmasını beklememek gerekir.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Kusura bakmayın ama özelde çalışan kimseden ilerlemesi için kongre katılımı, araştırma yapma, yabancı makale yayınlama, yabancı dil öğrenme şartı koşmuyor. Bir çalışma da tüm il merkezini gezmem gerekiyor ve param olmadığı için sürekli erteliyorum ( anket ve yol parası). Her yaptığınız araştırma proje oluyor 500 tl mi alınıyor sanıyorsunuz çok komiksiniz gerçekten burası Türkiye :)) Bir Doçentlik başvurusu bile o kadar dosya çoğalt özel dosyalara koy gönder ne kadara mal oluyor haberiniz var mı bence yokki böyle konuşuyorsunuz. İşin içine görünce göreceğim sizi...

A

Akademik Forum

Guest
Araştırma görevlisi olmak demek bilim insanı olmak demektir.Bu da iyi yaşamaktan öte idealist olmak, kendi rahatını düşünmeyip bilimi ön plana koymak demektir. Çift yüksekvlisanlı, çift doktora öğrencisiyim 1.750 tl(+500 tl proje bursu) maaşla özel sektörde çalışıyorum. Daha iyi bir işte çalışabilirdim lakin akademi ile bağımı koparmamak adına bu işte çalışmayı kabul etmek zorunda kaldım.
Bir çok araştırması görevlisi arkadaşım ve hocam var. Hepsi sizin gibi ağlıyor. Maaşlar zamanında yatıyor elinizin altında devlet imkanları var maaşlar zamanında yatıyor bir çoğu bilim insanı olma kalifiyesi ve mantalitesinde olmayı geçtim insan bile olmabilme yeteneğinde değil. Böyle yapmayın ayıptır yazıktır günahtır. Sizin gibi akademide çalışıp aldığınız ücretin yarısını almaya razıyım.
Akademisyenlik - Bilim insanı olmak özel birşeydir. Zihin yapısı olarak herkes bahşedilmemiştir. Ama malesef ki akademisyen alınırken bu özelliklerden çok, ilkokul matematiği ve Türkçesine bakılıyor.
(Alanımda hiç kadro açılmadığı için akademisyen olamıyorum, yanlış anlaşılma olmasın)

efendi

Araştırma Görevlisi
Değerli hocalarım ve hoca adayları, insanoğlu öyle bir yaratılışa sahip ki daima hep daha iyisi olsun isteriz. Emin olmamız gereken bir şey var. İsteklerin hiçbir zaman sonu olmuyor. Bu şekildeki bir mantalite bize fayda vermez. Çünkü lüks kavramının sonu yok. O sebeple mübarek zatlardan birisinin şu sözü beni kendime getirmişti. "Dünya işlerinde kendinden altındakine bak ki elindekine şükür edesin, ahiret işlerinde kendinden üstündekine bak ki yaptığın ibadeti az görüp daha çok yapmaya gayret edesin." İnsan derin olarak düşünürse bu söz ne kadar da mantıklıdır. Allaha emanet olunuz.

diferansiyel

Öğrenci
Değerli hocalarım ve hoca adayları, insanoğlu öyle bir yaratılışa sahip ki daima hep daha iyisi olsun isteriz. Emin olmamız gereken bir şey var. İsteklerin hiçbir zaman sonu olmuyor. Bu şekildeki bir mantalite bize fayda vermez. Çünkü lüks kavramının sonu yok. O sebeple mübarek zatlardan birisinin şu sözü beni kendime getirmişti. "Dünya işlerinde kendinden altındakine bak ki elindekine şükür edesin, ahiret işlerinde kendinden üstündekine bak ki yaptığın ibadeti az görüp daha çok yapmaya gayret edesin." İnsan derin olarak düşünürse bu söz ne kadar da mantıklıdır. Allaha emanet olunuz.
Mübarek zatlardan biri dediğiniz Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)dir ki onun sözleri hadis olarak isimlendirilir. Biraz daha okursanız O (sav)'nun adaletli olmakla ilgili pek çok hadisine de rastlayacağınıza eminim.
Doktoralı bir akademisyen olarak elbette kamudaki lisans mezunu bir uzman kadar maaş almanın hakkım olduğunu düşünür ve bunun mücadelesini veririm. Kaldı ki devlet pek çok kamu kurumuna servis imkanı vermişken akademisyenlerin böyle bir hakkı yoktur ve devlete çalıştığı halde yaptığı iş için maaşından harcayan tek memurluk da akademisyenliktir. Sizler yapılan adaletsizlikleri şükürle kapatmaya çalışırsanız önce siz zalim olursunuz, sonra elinizdekinden de olursunuz.
Farklı kamu kurumunda çalışan lisans mezunu pek çok insan halen benden en az 1,5 kat fazla maaş alıyor, ulaşıma para harcamıyor, yemek için %50 daha az ödüyor, en dandik bir iş için şehir dışına yada yurt dışına çıksa harcıhah alıyor. Bizlerse araştırma yada konferans için gittiğimizde cebimizden ödüyoruz. O yüzden kimse şükürden bahsetmeye kalkışmasın. Ayrıca 4000-5000tl maaş almak demek lüks yaşamak demek değildir zira 4000tl 4 kişilk bir aile için yoksulluk sınırıdır bu ülkede.

- - - Güncellendi - - -

Ha bu arada o kadar bile kazanmadığım için bakamayacağımı düşündüğümden çok istememe rağmen çocuk sahibi olmuyorum.

efendi

Araştırma Görevlisi
Mübarek zatlardan biri dediğiniz Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)dir ki onun sözleri hadis olarak isimlendirilir. Biraz daha okursanız O (sav)'nun adaletli olmakla ilgili pek çok hadisine de rastlayacağınıza eminim.
Doktoralı bir akademisyen olarak elbette kamudaki lisans mezunu bir uzman kadar maaş almanın hakkım olduğunu düşünür ve bunun mücadelesini veririm. Kaldı ki devlet pek çok kamu kurumuna servis imkanı vermişken akademisyenlerin böyle bir hakkı yoktur ve devlete çalıştığı halde yaptığı iş için maaşından harcayan tek memurluk da akademisyenliktir. Sizler yapılan adaletsizlikleri şükürle kapatmaya çalışırsanız önce siz zalim olursunuz, sonra elinizdekinden de olursunuz.
Farklı kamu kurumunda çalışan lisans mezunu pek çok insan halen benden en az 1,5 kat fazla maaş alıyor, ulaşıma para harcamıyor, yemek için %50 daha az ödüyor, en dandik bir iş için şehir dışına yada yurt dışına çıksa harcıhah alıyor. Bizlerse araştırma yada konferans için gittiğimizde cebimizden ödüyoruz. O yüzden kimse şükürden bahsetmeye kalkışmasın. Ayrıca 4000-5000tl maaş almak demek lüks yaşamak demek değildir zira 4000tl 4 kişilk bir aile için yoksulluk sınırıdır bu ülkede.

- - - Güncellendi - - -

Ha bu arada o kadar bile kazanmadığım için bakamayacağımı düşündüğümden çok istememe rağmen çocuk sahibi olmuyorum.

Haklısınız hocam adalet maalesef hiç bir yerde yok. Inşallah siz bu ülkenin başına geçersiniz de Hz Ömer gibi adaletli bir lider olursunuz. Allah'a emanet olun