Yıldız Teknik Üniversitesi Dil Merkezini Kazananlar

orhan1982

Öğrenci
muafakiyet sürecinde olan yada ataması henüz yapılmayan dil okuluna yerleştirilen var mı? Öğrenebildikleri bir bilgi varsa paylaşmaları iyi olur
ben yıldız tekniğe yerleştim okulu aradığımda pazartesi başlamak zorundasın dedi
Yök ile konuştuğumda ise dikkate almayın süreç tamamlanmadığı için bekleyeceksiz bizede üniversitenizden sürecin devam ettiğine dair yazı yollayın dedi
Açıkçası her kafadan bir ses çıkıyor bir başka yök çalışanıda atama tamamlanmadan neden tercih yaptın diyor dil için...
bu durumda olan ve bilgiye ulaşan varsa paylaşması iyi olur

toksikolandoz

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar ben öyp3 grubu olarak ytü'de yabancı dil eğitimi aldım. 3. grup olmamıza rağmen halen oturmamış bir sistem söz konusuydu. Kurs başladığından 2 ay sonra kadar düzenli bir program içerisine girebildik. İelts ve YDS olara sınıflar ayrıldı ve bunun karşılığında dilekçe imzalamak sonunda kaldık. Yds grubundaki arkadaşların 8'i sınavı geçerken ( bunların bir çoğu zaten 60 üstüyle başlamışlardı.) 8'i de 65 barajı geçemeyip bir çoğuda 50'yi zorlayarak geçti. Bu seviyede bireysel çalışmayla yakalanabildi.Ben ytü'ni dil eğitimi için yetersiz bulmaktayım ve tercih yaparken forumları taramanızı tavsiye ederim. Bu zorlu süreçte herkese başarılar diliyorum.

makina

Öğrenci
davutpaşada olması lazım ama emin olamadım. kız arkadaşım için soruyorum. dil eğitimine gitme durumu var. acil öğrenmem gerek bu konuyu. en iyisi davutpaşa yabancı dilleri aramak sanırım.

ahmetmekin

Öğrenci
(Bu değerlendirme Eylül Yds sınavından sonra yazılmıştır.)
Ben 2013 mart-eylül arası yıldız teknik'te dil eğitimi aldım. Tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle üniversitenin kurumsal olarak yds'ye yönelik bir dil eğitimi için hazırlıklı olmadığını gördük.
Biz 3.dönem öğrencileri olmamıza rağmen işler spontane yürüyordu, oturmuş bir yapı yok.
Örneğin, biz kursa başladığımızda iki hafta, öğleci-haftasonu karışık bir program uygulandı. Daha sonra normale döndü.
Şimdi kurs bitiminde tekrar iki grubu öğleci yaptılar.
Lisans öğrencileri ile çakışmalar oluyor ve öyp'liler üvey evlat muamelesi görüyor.
Derslikler çok küçük, 15 öğrenci sınıfa girdiğinde 16.kişi ancak sınıfın ortasına oturabiliyor.

Uygulanacak müfredat ile ilgili sıkıntılar oldu. Önce 4 sınıf oluşturulmuştu ve hepsine seviyelerine göre kur sistemi uygulandı.
(Okuma-Dinleme-Yazma-Konuşma) Bizi sınavlar ilgilendirmez, biz size ingilizce öğreteceğiz dediler.
Ancak daha sonra biz öğrenciler olarak itiraz ettik ve bu sistemin bizi hiçbir sınavdan geçiremeyeceğini söyledik.
Kurs başladıktan 1,5 ay sonra 3 sınıf IELTS sınavına yönelik, 1 sınıf YDS sınavına yönelik bir program takip etmeye başladı.
Ancak biz yds grubu olarak YDS'nin 1 ay öne alınması ile 2,5 aylık bir zaman kaybı yaşamış olduk.
İzlenecek programın içeriği de Öyp Koordinatörü olarak görevlendirilen bir hocamız tarafından -haftalık olarak- belirleniyordu.
Ki bu bence çok yanlış bir uygulama. Müfredat bir kişinin inisiyatifine bırakılamayacak kadar önemli bir konudur.
Bununla ilgili bir komisyonun görevlendirilmesi ve içeriğin bir ekip tarafından, çok önceden titiz bir çalışmayla belirlenmesi daha isabetli olur diye düşünüyorum.

Bir de okul yönetimi ile öyp grubu arasında bir bütünlük sağlanamadı.
Kurs başında bir toplantı yapıldı. Bir de sınava yönelik gruplar oluşturulurken.
Onun dışında bir iletişim sağlanamadı. Öyp koordinatörümüzün (Onur Hoca) pozitif ve sıcak yaklaşımı dışında idareden hiçbir yardım alamadık.
Örneğin bazı kurslarda, kalacak yer temin edilmiş, servis imkanı sağlanmış, bazı sosyal faaliyetler yapılmış (piknik, gezi vb.).
Burda sadece okulun yemekhanesinden yemek yiyebilmemiz için ak.personel kartları verildi o kadar.

Haftanın her günü başka bir hocanın derslere gelmesi ciddi bir sorun oluşturdu.
Program bütünlüğü sağlanamadı. Biz iki veya en çok üç hocanın bir sınıfa girmesi gerektiğini ifade ettik.
Ancak dikkate alınmadı. (Ek ders dengeleri yüzünden)

Hocalarımızın tamamı insani olarak çok iyiydi. Bizimle diyalogları ve yaklaşım tarzları çok olumluydu.
Ancak bazıları alanında gerçekten çok iyiydi ve bize de çok faydalı oldular.
Örneğin Tolga hoca ve Asuman hoca YDS'de, Ali Çağrı hoca ile Ayten Hoca İELTS'de çok çok iyiler.
Özellikle Tolga hoca yds sınıfı için çok çabaladı.
Bununla birlikte malesef yds sınavına yabancı, ve vasatın altında olan hocalar da var.
İdarenin bu konuda mutlaka öyp öğrencilerinden dönüt alarak verimli olan hocaları bu programda görevlendirmesi gerekir diye düşünüyorum.

Sonuç: Yds sınıfından 8 kişi 65 üstü aldı, 8 kişi kaldı.
İelts 1. sınıftan 1 kişi hariç herkes sınavı geçti.
İelts 2. sınıf yarı yarıya geçti diye biliyorum
İelts 3. sınıf bu aralar sınava girecek

Kendi aranızda iyi organize olmanız, hocalarla ve idareyle sürekli diyalog halinde olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
selamlar....

Y

Yıldız Zede

Guest
Merhaba arkadaşlar
Ben dil eğitimini bu üniversiteden aldım bir çok arkadaşım gibi çok pişmanım.YDS eğitimi namına hiç birşey yok sırf program dolsun diye çok çok kötü hocalar verildi.Hergün ayrı bir hoca derse geliyordu. Hocalar iyi niyetliydi ama bu size hiç bir fayda sağlamaz amacınız YDS sınavından geçmek.Size tavsiyem bura dışında nereyi yazarsanız daha iyi bir eğitim alacağınıza inanıyorum. Kalacak yer sıkıntısı yaşamazsınız yakın semtlerde uygun yerler mevcut(pansiyonlarda 300 lira , evlerde 600'den başlıyor) yemekhanede ucuz yemek yersiniz(beş çeşit 2.5 lira) .

Archy

Öğrenci
Arkadaşlar ben de geçtiğimiz dönem yıldız teknikte dil eğitimi aldım.(10 mart 2014-15 eylül 2014) Pre intermediate seviyesinde başladım.Kursa başlamadan önceki yds puanım 45 ti.Kurs bittikten sonra 86.25 aldım.Ben bulunduğum sınıftaki hocalarımdan çok memnundum.Hepsi bizimle derste de ders dışında da çok ilgilendi.Çok sistematik bir biçimde çalıştık.Benim ingilizce temelim iyi olduğu için açıkçası dersler dışında çok ekstra çalışmadım.Ama ingilizce temeli olmayanlar ders dışında da mutlaka çalışmaları gerektiğini düşünüyorum.Günde 6 saat ders olsa da ders dışındaki zamanlarda ilk 3 ay bol bol ingilizce okuma yapılması gerektiğine inanıyorum.Sonraki 3 ay da bol soru çözümü yapılırsa başaramayacak kimse olmayacaktır.Şimdiden gidecek arkadaşlara başarılar diliyorum.

cengah

Öğrenci
Arkadaşlar giderken götürülecek belgeler hakkında bilgisi olan var mı? Herhangi bit duyuru ya da bilgi olması halinde buradan paylaşalım lütfen

Kursun nerede alındığı önemli değil. Önemli olan sizin bireysel çalışmanız. Her gün az da olsa çalışın, ertelemeyin, biriktirmeyin. Düzenli kelime ezberleyin ve okuma yaparak kelime bilginizi destekleyin.

İlk 1-2 ay gözlem yapın hocaları ve anlatımlarını değerlendirin. Verim alamadığınız hoca varsa zaman kaybetmeden değişiklik talep edin.

Anlamadığınız yerleri zaman kaybetmeden anında sorun.

Eğer İngilizce temeliniz hiç yoksa mutlaka ek bir kurstan destek alın. Çünkü bu kurs temeli olmayan birine temel kazandırıp 50'yi geçirir. Ama 65'i garanti etmez.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Başarılar dilerim.