YLSY Sıkça Sorulan Sorular

Mezopotamya

Öğrenci
Hocam ben de tablodaki çizelgelerden sizin gibi anladım. Ama madde 4.4teki ifade kafamı karıştırdı ve ümitlendirdi açıkçası. Şöyle ki:

"1. yerleştirme puanı hesaplanacak (ales-ortalama-mülakat)

2. bu yerleştirme puanından 70 ve üzeri alanlar listelenecek

3. en yükse puandan başlanıp, bu kişilerin yaptıkları tercihlerine göre öğrenciler programlara yerleştirilecek

bu durumda bu üç faktörden oluşan puana göre yaptığın tercihlere göre bir yerleştirme oluyor.

yani önce tercihi yapıp da sonra gidip sadece ales puanının yettiği tercih için mülakata girmiyorsun gibi geldi"

- - - Güncellendi - - -

Hocam ben de tablodaki çizelgelerden sizin gibi anladım. Ama madde 4.4teki ifade kafamı karıştırdı ve ümitlendirdi açıkçası. Şöyle ki:

"1. yerleştirme puanı hesaplanacak (ales-ortalama-mülakat)

2. bu yerleştirme puanından 70 ve üzeri alanlar listelenecek

3. en yükse puandan başlanıp, bu kişilerin yaptıkları tercihlerine göre öğrenciler programlara yerleştirilecek

bu durumda bu üç faktörden oluşan puana göre yaptığın tercihlere göre bir yerleştirme oluyor.

yani önce tercihi yapıp da sonra gidip sadece ales puanının yettiği tercih için mülakata girmiyorsun gibi geldi"

Hocam sadece o maddeden okumaya başlarsak yanıltıcı olur. 3.1'den itibaren okuyunca maalesef dediğiniz durum çıkmıyor. Tercihleri doğrultusunda ifadesi de mülakata girdiği o kadro için kullanılmış.

Serhend

Öğrenci
hayır hocam üniversiteniz belli değil, siz yurtdışındaki okulla irtibata geçip kabul alacaksınız. Yurtdışındaki üniversitelerin bazıları başvuru ücreti alır, işte o başvuru ücretlerinden 4ünü meb karşılayacak. 4ten fazla okula başvurursanız başvuru ücretini siz ödeyeceksiniz.[/QUOTE]

peki hocam üniversite bulmak zormudur yani oraya gidip mi başvurular yapilacak yoksa buradan mi biraz bilgilendirebilir mi siz bu süreç hakkında ?ne kadar sürede okul bulmak zorunda sin eğer bulumazsam sorular sorular☺

dpd06

Öğrenci
Okul bulmak kolaydır,oraya gitmenize gerek yok, önce ülkenizi belirleyin sonra çalıştığınız alandan bir hoca bulun, sonra ona mail atın,o sizi kabul ederse tamamdır, o kabul belgesini burdakilere teslim edeceksiniz. 4 dönem kabul alamazsanz bursunuz iptal olur. İngilizceniz yoksa daha zaten dil eğitimi alacaksınız. Bunlar baya uzun yollar. Ayrıca 12 sayfalık yönetmeliği okursanız çok daha fazla bilgi edinirsiniz.

ztkc

Öğrenci
Merhaba. Bir sorum olacak.
Tablolardan birinde puan türü kısmının karşısında "EA/SAY" yazılı olan bir hane var. Fakat bu alana başvurabileceklerin mezun olması gereken lisans bölümleri 3 adet mühendislik bölümü olarak belirlenmiş. Yani bu bölümler aslında SAY puan üzerinden değerlendiriliyor fakat EA puanı ile de başvurabilme şansımız var mı demektir?

hazan8

Öğrenci
merhaba. ben meb'in açtığı kadrolara başvurmayı düşünüyorum. yalnız birkaç sorum olacak.
1. bu kapsamda gittiğimizde yurtdışında yüksek lisansı tezli mi yapıyoruz? yani buraya geldiğimizde doktoraya devam etme ihtimalimiz var mı?
2. bu kadrolara farklı bölümler için başvurduğumuzda ve mülakata kabul edildiğimizde sadece bir tanesinin mülakatına mı girebileceğiz?
3. yine bu kadrolarla yurtdışında doktora yapma olasılığımız var mı? yoksa sadece yl yapıp mı dönüyoruz? bu bizim isteğimize bağlı olan bir durum mudur? bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum.

haritacı2

Öğrenci
Öyp li yüksek lisans yapan biri doktora için ylsyyi tercih edebilir mi? öypyi bırakması mı gerekir bu durumda?

Ayrıca bu yurtdışı burs ücretleri mesela UK için 1000 pound verilmiş bunun haricinde verilen sabit bir maaş var mı? Yok ise geçim şartları zorlu mu?

lagrima

Öğrenci
İSKİ'nin Su İşleri için y.lisansa gönderilenlerin de zorunlu hizmetleri oluyor mu ? 2 katı süre burada da geçerli mi nereden öğrenebiliriz ?

dpd06

Öğrenci
Öyp li yüksek lisans yapan biri doktora için ylsyyi tercih edebilir mi? öypyi bırakması mı gerekir bu durumda?

Ayrıca bu yurtdışı burs ücretleri mesela UK için 1000 pound verilmiş bunun haricinde verilen sabit bir maaş var mı? Yok ise geçim şartları zorlu mu?

%100 emin değilim ama öyp-ylsy arasında geçiş var diye biliyorum, bu soruyu tecrübeliler cevaplamalı.
Ek maaş yok, zaten burslu öğrenci statüsünde gidiyorsunuz, devlet çalışanı değilsiniz, o yüzden ingiltere için 1000 pound veriyorlar. Benim 2 arkadaşım ingilterede şu an, paraları daha yatmadı ama gitmeden önce yüklü bir miktar vermişler, onunla idare ediyorlar, sıkıntı yaşamamışlar henüz, dikkatli harcamayla aç kalınacağını sanmıyorum.

Kriptograf

Öğrenci
mülakat acaba alan bilgisini ne kadar içerecek. Bir matematikçiye oraya gidince ülkemize ne katkın olacak denirse yazık olur. Matematiğe katkın ne olacak sorusunu ise verilecek cevabın anlaşılması için alan bilgisi içermesi gerektiğinden umarım meb bunu göz ardı etmez ve mülakatın jürilerini kontenjanı olan alanlara göre belirler.
Şimdiden herkese başarılar.Son ales puanını kullanan olmayacağına göre bizim şansımız gene düşük :)

- - - Güncellendi - - -

Ülkenin bakanlığı başka ülkeye öğrencisini öğretim görmeye yolluyor öğrenciler ise tecrübelerden ve yaşanmışlıklardan yola çıkarak aç kalma endişesi taşıyor. YLSY gerçekten bu halde mi yoksa yurtdışına giden arkadaşlar durumu objektif yansıtamıyor mu? merak ediyorumm.

mertsamet

Öğrenci
iyi günler aklıma takılan bir durumu size sormak istedim. Bazı üniversitelerin ortalama sistemi 4 üzerinden 2 70 puana gelecek şekilde iken bazı üniversitelerin 4 üzerinden 2si 50 puana geliyor. Doğal olarak bir üniversite 100 üzerinden 70 alan birisi 2.00 ortalamaya sahip iken diğerinde 4 üzerinden 2.75 yada 3.00 ortalamaya sahip olabiliyor. Bu durumu bilen çoook zeki yöneticiler hangi akla hizmet not dönüşümünü kabul etmiyor. Ben idari mahkemeye başvurmayı düşünüyorum. Bu konuda her hangi bir yaptırım uygulanabilir midir acaba?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
iyi günler aklıma takılan bir durumu size sormak istedim. Bazı üniversitelerin ortalama sistemi 4 üzerinden 2 70 puana gelecek şekilde iken bazı üniversitelerin 4 üzerinden 2si 50 puana geliyor. Doğal olarak bir üniversite 100 üzerinden 70 alan birisi 2.00 ortalamaya sahip iken diğerinde 4 üzerinden 2.75 yada 3.00 ortalamaya sahip olabiliyor. Bu durumu bilen çoook zeki yöneticiler hangi akla hizmet not dönüşümünü kabul etmiyor. Ben idari mahkemeye başvurmayı düşünüyorum. Bu konuda her hangi bir yaptırım uygulanabilir midir acaba?

Yıllarca tartışıldı bu en sonunda 2.50'ye düşürüldü idari mahkemeden bir sonuç alamazsınız.

mertsamet

Öğrenci
Yıllarca tartışıldı bu en sonunda 2.50'ye düşürüldü idari mahkemeden bir sonuç alamazsınız.

Ayrıca ana yönetmelikte not dönüşümü yapılamaz diye bir ibare yok. Zaten o ibare kalksa sorun yok olay burda bir kişilik bir olay değil. Allahın unuttuğu üniversitelerden 3 hoca eşliğinde 5 kişi 3.7le mezun olurken köklü üniversitelerde 15 prof'un verdiği eğitim ve zorlama ile birlikte zorla mezun olan öğrenci birde geçme notu 65 olunca ister istemez ortalama yapamıyor. Başlı başına saçmalık.

somu tolmayan

Öğrenci
hocam bu ylsy yi kazandığmızı varsayıyorum yds puanımız geçerli olacak mı yoksa illa toefl mi gerekli ?
ya da üniversiteden üniversiteye değişiyor mu ? 83,75 yds var yazık olsun istemem

morningglory

Öğrenci
merhaba, ben maden mühendisiyim ve Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün açmış olduğu kontenjana başvuracağım, bu durumda orda 2 yıl yüksek lisans yapıp döndükten sonra 4 yıl zorunlu hizmetimi bu bakanlıktamı yapacağım ? burada bir üniversiteye atanmam söz konusu mu?
biz bu tercihlerle sadece yüksek lisansa mı başvuruyoruz? doktorada dahilmi?
birde Öyp kadrolarının açıklanmasını malum aralık ayı içinde bekliyoruz, ben her ikisinede tercihte bulunabilecekmiyim? yada diyelim ikisinide kazandım ne olur ?

teşekkür ederim

sfagnum

Öğrenci
hocam 35. madde ıle oyp li olup, bu kısılerın ylsy ye basvurup yerlestırılmelerı halınde, ylsy ye gecıs konusunda bır sıkıntı olur mu? bır bılgını z var mıdır bu konuda?