YLSY Sıkça Sorulan Sorular

Hasanimo

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar ben y lisansı yaptım, doktoraya başladım ve askerliğim tecil oldu 2022'ye kadar. Şimdi y lisans için ylsy ile yurt dışına çıkarsam sorun olur mu? Askerlikle ilgili başlıkta y lisans için bitirenler askerliğini yapmışsa sorun yok diyor. Doktora yaptığım için bu sorunu aşmış olur muyum? Yani ylsy ile yurt dışına çıkanlar yurt içinde yaptıkları eğitimi sonlandırdıklarına dair belge getirmeli ibaresi var. Aydınlatın beni lütfen bilgisi olanlar. (Not: Askerliği yapmadım :( )

miss.esra

Doçent
Arkadaşlar ben y lisansı yaptım, doktoraya başladım ve askerliğim tecil oldu 2022'ye kadar. Şimdi y lisans için ylsy ile yurt dışına çıkarsam sorun olur mu? Askerlikle ilgili başlıkta y lisans için bitirenler askerliğini yapmışsa sorun yok diyor. Doktora yaptığım için bu sorunu aşmış olur muyum? Yani ylsy ile yurt dışına çıkanlar yurt içinde yaptıkları eğitimi sonlandırdıklarına dair belge getirmeli ibaresi var. Aydınlatın beni lütfen bilgisi olanlar. (Not: Askerliği yapmadım :( )

çok net bilemicem ama ylsyi kazanırsanız yıne askerlıgınız tecıl olur zaten cunku ylsyı kazananların hep tecil oluyor ama yine de [MENTION=37523]ziraat42[/MENTION] hocam daha iyi bilir erkek oldugu için :eek:

abdigubar

Öğrenci
yurt dışına çıkacağınız zaman üniversiteden sevk işlemini iptal ettirip yeni askerlik durum belgesini MEB e göndereceksiniz. Benim anladığım bu

finduilas

Profesör

Yuksek lisans icin cikarsaniz sorun olur evet, yuksek lisans yapamazsiniz askerligi yapmadiginiz icin. Sadece doktora yapabilirsiniz.

Hasanimo

Araştırma Görevlisi
Yuksek lisans icin cikarsaniz sorun olur evet, yuksek lisans yapamazsiniz askerligi yapmadiginiz icin. Sadece doktora yapabilirsiniz.

Çok güzel yorum yapmışsınız arkadaşlar çok faydalı oldu teşekkür ederim. Peki ben bu ylsy sınavını kazanıp yurt dışına doktora yapmak için çıkabilir miyim? Yoksa yalnızca y lisans mı var?

finduilas

Profesör
Çok güzel yorum yapmışsınız arkadaşlar çok faydalı oldu teşekkür ederim. Peki ben bu ylsy sınavını kazanıp yurt dışına doktora yapmak için çıkabilir miyim? Yoksa yalnızca y lisans mı var?

Kurum adina (TPAO, DSI vs.) giderseniz sadece yuksek lisans var. (Doktorayi kurum izin verirse yaparsiniz ama kurumla konusup emin olmaniz gerek) MEB ya da universite adina giderseniz doktora yapmaniz zorunlu, haliyle sadece doktora icin cikabilirsiniz.

Hasanimo

Araştırma Görevlisi
Kurum adina (TPAO, DSI vs.) giderseniz sadece yuksek lisans var. (Doktorayi kurum izin verirse yaparsiniz ama kurumla konusup emin olmaniz gerek) MEB ya da universite adina giderseniz doktora yapmaniz zorunlu, haliyle sadece doktora icin cikabilirsiniz.

Üniversite için başvuru yapacağım hocam. Ben üniversite için başvurumuz kabul olursa y lisansı yurt dışında, doktorayı burada yapıyoruz sandım. Bu dediğin tahmin mi? Eğer dediğin gibiyse daha çok sevinirim. Kazanırsam da müjdeni veririm inşallah :)

finduilas

Profesör
Üniversite için başvuru yapacağım hocam. Ben üniversite için başvurumuz kabul olursa y lisansı yurt dışında, doktorayı burada yapıyoruz sandım. Bu dediğin tahmin mi? Eğer dediğin gibiyse daha çok sevinirim. Kazanırsam da müjdeni veririm inşallah :)

Yuksek lisansi da doktorayi da yurt disinda yapiyorsunuz hocam, bu burs onun icin zaten, yurt icinde herhangi bir lisansustu egitim yok. Siz yuksek lisans mezunu, askerligini yapmamis biri olarak yurt disinda doktora yapma hakkina sahipsiniz su an sadece (ki bu sizin istediginiz sey). Umarim kazanirsiniz, basarilar. :)

A

Akademik Forum

Guest
merhaba, universite adina gittigimizde doktora egitimi sonrasi atanmada problemler yasandigi soyleniyor. bursiyerler geri donuslerini nasil garanti altina aliyor adina gittigi universite sorun cikarirsa veya atanma talebini redderse?

A

Akademik Forum

Guest
Ingiltere'de yuksek lisans tezinden kalan var mi hic tanidiginiz? Kalma durumunda ne oluyor, resit mi yoksa graduate sertifika mi ? Gecirme konusunda cok sikinti yaratiyorlar mi?

S

Sarikamis

Guest
Arkadaslar bu burs icin basvuru iki adımda mi oluyordu? Yani simdiki tercihlere basvuracak kisiler ilk asamayi gecip haketmis mi olmasi gerekiyor? Direk simdiki tercihlere basvuru yapabilir miyim ben? Forumda illaki bunun cevabi vardir ama suan askerde oldugum icin internete ulasimimiz biraz kisitli. Forumu inceleme fırsatı bulamadim. Kusura bakmayin lütfen.

blgnygt

Öğrenci
Arkadaşlar ben ilk kez bu sınava başvurdum ve mülakata gideceğim. Orman mühendisiyim. Mulakatta cikan sorular hakkinda bilgisi olan var mi

Yeniakademi

Öğrenci
merhabalar.2 yıl önce benim icin süreç başladı .bende ylys mulakatini gecip burssuz sadece toefl sinav ucretini aldimYurtdisina cikamadim.Basariz oldum sinavda .Simdi tebligle benden istendi masraf.Geri ödüyor muyuz Bize yapilan odemeyi?

2

2222222

Guest
Merhaba benim bir sorum olacaktı. Ben yüksek lisansı bitirdim ve mezuniyetimin üzerinden 2 buçuk ay geçti. Doktora kabulü almakta zorlanıyorum. 2015 girişliyim ve yüksek lisans artı doktora olarak senet yaptım. Doktoraya başlayamaz isem tazminata mı düşerim yoksa hizmet talep edebilir miyim?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Khiron

Öğrenci
Ales gre denkliği var peki gre notunu ylsy başvurusunda kullanabiliyor muyuz? 5 yıl geçerlilik iptal edilince elimde bu kaldı önümüzdeki başvuruda kullanabilir miyim?

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi