YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

Mütemadiyen1

Öğrenci
703 sayılı uyum değişikliklerine dair düzenleme çerçevesinde Yükseköğretim Kurulunun üniversitelere kadro izni vermesine yönelik yetkisi yürürlükten kaldırıldı... Cumhurbaşkanınca yapılacak yeni bir düzenlemeye kadar üniversitelerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının üniversitelere öğretim elemanı kadro izni verme yetkisi yürürlükteki hükümlere kaldırılmış bulunuyor..

- - - Güncellendi - - -

Büyük bir ihtimalle bundan sonraki alımlar Devlet Personel Dairesi Başkanlğı kanalı ile yapılacak. Fakat DPB kurumunun kapandığını işittim. Bakalım Hayırlısı.

tumua

Araştırma Görevlisi
bu henüz aktif demektir. 1 yil sonra kapatilip Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi’na verilecek tasinmazlari. Bir baska basligin altinda da tam arastirmadan yazmistiniz haksiz ciktiniz. Lutfen arastirin oyle yazin.

A

AkaForum43

Guest
arkadaş haklı 1 yıldan daha erken kapanabileceğini bende okudum. taşınmazların devri çoğu kurumda olduğu gibi bundada yıllar alır. ayrıca ögretim görevlisi alımlarında yeni kriterler gelebileceğinide duydum. okul puanının etkisinin azaltılacağı ile ilgili. boğaziçi ile kars üniv. mezun olan iki kişinin aynı okul puan hesaplamasına tabii tutulması zaten saçma. hakkımızda hayırlısı olur. inşallah

https://www.memurlar.net/haber/7628...lmasi-ongorulen-dpb-ye-3-yililk-gorevler.html

Alfonso

Öğrenci
Arkadaşlar, netice itibarıyla yeni ilan çıkacak mı yoksa çıkmayacak mı? YÖK'ün izin verme yetkisi kalktı fakat üniversitelere izinsiz, ihtiyaca göre ilana çıkma serbestliği tanındı mı? Yoksa cumhurbaşkanlığından gelen izne göre mi ilanlara çıkılacak?

parafiskalite

Yardımcı Editör

agoodperson

Öğrenci
arkadaş haklı 1 yıldan daha erken kapanabileceğini bende okudum. taşınmazların devri çoğu kurumda olduğu gibi bundada yıllar alır. ayrıca ögretim görevlisi alımlarında yeni kriterler gelebileceğinide duydum. okul puanının etkisinin azaltılacağı ile ilgili. boğaziçi ile kars üniv. mezun olan iki kişinin aynı okul puan hesaplamasına tabii tutulması zaten saçma. hakkımızda hayırlısı olur. inşallah

https://www.memurlar.net/haber/7628...lmasi-ongorulen-dpb-ye-3-yililk-gorevler.html

İzninizle ben de kaynak rica edeceğim.

Ayrıca, Boğaziçi mezunu olan arkadaş aradaki farkı "%70" etkisi olan ALES ile çok rahat bir şekilde kapatabilir. Zaten 4 yıllık emeğin karşılığı için "%30" veriliyor, bari ona dokunmasınlar.

Gel gör ki, yaparlar mı yaparlar. Ben böyle bir şey bekliyorum.

A

Akademlikform

Guest
Açıkögretim mezunu birisi ile gazi üniversitesi mezunu birinin okul puanının aynı sistemde hesaplanması kadar saçma bir durum yok. YÖK ün yüzlük sisteminde mesela adam Gazi den mezun ortalaması 3,00 açıköğretimden mezun olan 3,90... gelde bu hesaplamayı adil bir sistemde yap. son zamanlarda bununla ilgili YÖK e ciddi şikayetler gidiyordu. YÖK başkanıda Selçuk üniversitesindeki konuşmada bu konuya değind

agoodperson

Öğrenci
Açıkögretim mezunu birisi ile gazi üniversitesi mezunu birinin okul puanının aynı sistemde hesaplanması kadar saçma bir durum yok. YÖK ün yüzlük sisteminde mesela adam Gazi den mezun ortalaması 3,00 açıköğretimden mezun olan 3,90... gelde bu hesaplamayı adil bir sistemde yap. son zamanlarda bununla ilgili YÖK e ciddi şikayetler gidiyordu. YÖK başkanıda Selçuk üniversitesindeki konuşmada bu konuya değind

Bunu uzun uzadıya tartışacak değilim zira kimseye bir faydası olmayacak.

YÖK düşünerek karar vermiyor, kimin sesi çok çıkıyorsa onun istediğini yapıyor. Her yaptıkları değişiklikte de kurunun yanında yaş da yanıyor.

Ben diyorum ki ALES'in etkisi zaten yüksek, eğer ilgili kişi zaten iyi ise, "aşağıladığı" kişiyle aradaki farkı ALES ile oldukça açabilir.

Evet açıköğretim için haklısınız, o zaman ona göre bir çözüm bulsunlar. 4 yıl önemli bölümlerde emek verip yüksek ortalama yapmış kişilerin hakkı neden yensin, azınlıkta oldukları için mi?

Neyse, dediğim gibi boşa konuşuyoruz. Şu anda ülkemizde akademisyen olmak için gerekenler:

Ortalama bir başarı + şans ve/veya "referans".

Ar-Gör

Öğrenci
Bunu uzun uzadıya tartışacak değilim zira kimseye bir faydası olmayacak.

YÖK düşünerek karar vermiyor, kimin sesi çok çıkıyorsa onun istediğini yapıyor. Her yaptıkları değişiklikte de kurunun yanında yaş da yanıyor.

Ben diyorum ki ALES'in etkisi zaten yüksek, eğer ilgili kişi zaten iyi ise, "aşağıladığı" kişiyle aradaki farkı ALES ile oldukça açabilir.

Evet açıköğretim için haklısınız, o zaman ona göre bir çözüm bulsunlar. 4 yıl önemli bölümlerde emek verip yüksek ortalama yapmış kişilerin hakkı neden yensin, azınlıkta oldukları için mi?

Neyse, dediğim gibi boşa konuşuyoruz. Şu anda ülkemizde akademisyen olmak için gerekenler:

Ortalama bir başarı + şans ve/veya "referans".

Yüksek Lisans not ortalamasını işin içine katmaları lazım bence öünkü başarılı olan zaten Yüksek Lisans'ta da başarılı olmuştur.. Ayrıca; Lisan mezunlarının artık ataması yapılmadığı için YL not ortalaması mutlaka ama mutlaka işin içine katılmalı.. 4 kriter olabilir= Lisans Not Ort. Yüksek Lisans Not Ort. Ales ve isteniyorsa da Yabancı Dil

N

Nmnm45

Guest
Konu ne milletin konustugu sey ne? Universiteler artik kadro iznini kimden isteyecek? Bu sorunun cevaplanmasi lazim.

agoodperson

Öğrenci
Yüksek Lisans not ortalamasını işin içine katmaları lazım bence öünkü başarılı olan zaten Yüksek Lisans'ta da başarılı olmuştur.. Ayrıca; Lisan mezunlarının artık ataması yapılmadığı için YL not ortalaması mutlaka ama mutlaka işin içine katılmalı.. 4 kriter olabilir= Lisans Not Ort. Yüksek Lisans Not Ort. Ales ve isteniyorsa da Yabancı Dil

Hocam yanlış anlamayın ancak herkes başarılı olduğu notun ağırlıklı değerlendirilmesini istiyor. Objektiflik kayıp. Aksi yönde çok çaba harcamama rağmen bu kişilere ben de dahilim.

Ben size katılmıyorum. Yüksek lisansta 1 yıllık bir eğitim alınıyor, lisansta 4 yıllık. Kimi okullar YL GNO hesabında sadece ders aşamasını dikkate alıyor, kimi tamamını. Kimi danışmanlık derslerini de hesaba katıyor, kimi katmıyor. Okulların genelinde YL ortalamasının (DR başvuruları dışında pek bir işe yaramadığından olabilir) nasıl şişirildiği malum. Lisans ortalamasına kıyasla çok daha küçük bir etki edecekse kabul edilebilir ancak aksini ben doğru bulmuyorum.

Ayrıca herkes YL yapmadığı için bunu değerlendirmeye dahil etmeyi düşünmeyeceklerdir sanırım.

Yaparlarsa ALES'i artırırlar. Ya da ALES'i kaldırıp, KPSS'ye bağlıyorlarmış, olur mu olur (!)
ALES'in oranı artırılırsa, kimsenin sesi çıkmaz. Etraf "ALES inekleri" ile dolu.

"ALES çok iyi sınav ya, inanılmaz bir muhakeme yeteneği gerekiyor" der, bir araştırma sorusu üretemez, oradan buradan aşırırlar. Söz meclisten dışarı.

Öteki 4 yıl dirsek çürütüp derece yapmıştır. Alanında bilgilidir. Alanında muhakeme yeteneği olmadan o dereceyi vermezler adama. Ancak azınlıkta olduğu için mağdur olur.

Dediğim gibi, söz meclisten dışarı. Bu açıköğretim hususu bence de önemli. Ancak bir yere düzen getirelim derken, başka bir yeri bozuyorlar. Örneğin, yeni ALES sistemi.

Neyse, ben kafayı yiyorum yavaş yavaş. Beni bırakın, siz devam edin.

Ar-Gör

Öğrenci
Ya ben çoğu söylediğine katılıyorum hocam ama zaten dikkat ettiysen ben oran vermedim.. Sadece daha adil olması için yl not ortalamasını da katabilirler diye düşünüyorum.. Tabi bunların hepsi teori çünkü ortada henüz fol yok yumurta yok.. Bakalım ne olacak.. Ales konusunda şikayetler atracak bence ve ya değişecek tekrar ya da yeni bir sınav getirilecek yök-dil gibi diye düşünüyorum!!

parafiskalite

Yardımcı Editör
Arkadaslar sızde yok’u arar mısınız ? Telefonu acıp dırekt kapatıp ardından baglanıyormus gıbı muzık calmaya basladılar :)
Artık numaramı acmama kararı mı aldılar acaba 😁

mtz

Öğrenci
Ben yaşayıp gördüklerimden sonra hiç kimsenin lafına inanmaz oldum. Sadece sonuca bakıyorum, değerlendirmemi o yönde yapıyorum zira lafla peynir gemisi yürümüyor. Bu ülkede kısa sürede o kadar çok şey değişiyor, verilen sözler unutuluyor ve hiçbir kurum yaptığı yanlışların bedelini ödemiyor, bilakis masumlara ödetiyor.

Ölsem unutmam herhalde, Danıştay puan geçerliliklerini iptal ettiğinde YÖK'ü 2 kez arayıp farklı kişilerle muhatap oldum. Bana söylenen cümle aynıydı: '' İçinizi ferah tutun, mağduriyetinizi gidereceğiz. Biz de sizler için çok üzgünüz, yanınızda olduğumuzu bilin. '' Sonuç itibariyle benim Ales puanım yandı gitti, 30 Eylül'e kadar tezim bitmeyeceğine göre tekrar Ales'e gireceğim. Başvuru ücreti olmuş 100 TL. Ailemden utana sıkıla isteyeceğim bu ücreti, üstüne de yıllar sonra tekrar Ales'e hazırlanacağım. İnanın belirli bir yaştan sonra bu daha zor geliyor insana.

Şimdi ben kime inanayım, kime güveneyim? YÖK'ü veya başka bir kurumu asla aramam artık. Cimer üzerinden şikayetlerimi iletiyorum, sağolsunlar cevap yazmıyorlar ama ben yazmaktan vazgeçmeyeceğim zira çok fazla haksızlık ve düzeltilmesi gereken çok şey var.

Öğretim Görevlisi şartlarında ne değişiklikler olacakmış acaba? Bilen varsa kaynak vererek yazabilir mi? Yapılan her bir değişiklik olumsuz sonuçlara yol açıyor, mümkünse dokunmasınlar. Şu akademik kariyer idealim için ayırdığım zaman ve emeğe artık yanar oldum.

Ayrıca aşağıdaki linkte '' öğretim elemanı kadrolarına açıktan veya diğer kurum ve kuruluşlardan nakil suretiyle yapabilecekleri yıllık atama sayısı, bu sayı sınırlamasına tabi tutulmayacak atamalar ile uygulamaya ilişkin hususlar, öğretim elemanları için Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınmak suretiyle, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığının müşterek teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenir." ifadesi bulunmaktadır. '' bilgisi yer aldığına göre bu durumda kadro konusunda asıl yetki Cumhurbaşkanı'nda oluyor, değil mi? Bir kusurum olduysa afedersiniz. Saygılarımla.

https://www.memurlar.net/haber/7641...lere-kadro-izni-verme-yetkisi-kaldirildi.html

erdal34

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar anlamadım , ne olacak? Ben kadro bekliyordum .YÖK kadro vermiyorsa, kim verecek? Şu anda ünversitelerin vasfı ne?