YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

tumua

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar YÖK'e sürekli baskı yapalım derim ben. Yukarıda da belirtildiği gibi YÖK ancak bu şekilde baskı yaparsak sorular sorarsak bir açıklama yapacak ya da bu konuya dair gerekli başka yerlerden bir açıklama gelecek ancak bizim yoğun talebimiz olursa. Yoksa çok önemsemiyorlar açıkçası. O yüzden YÖK'ü ya da diğer ilgili kurumları arayalım mail atalım gerekirse BİMER'e sürekli yazalım. Bir şekilde bu işi açıklığa kavuşturmaları lazım. Ortak bir dil çıkartalım bu başlığın altında ve YÖK'ü / diğer ilgili kurumları arayıp izah edelim.

tumua

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar YÖK karara itiraz etmiş ve bu itirazı TBMM'ne bildirmiş. Kısaca akademik personelin ihracı ya da yeni atamaların güvenlik soruşturması YÖK'ün değil üniversitelerin/rektörlerin sorumluluk alanıdır, üniversiteler özerktir. Eğer biz bunu yaparsak üniversiteler YÖK'ün taşra teşkilatları gibi görülür ve ulusal ya da uluslararası mahkemelerde kamudan ihraç ya da güvenlik soruşturması sonucunda olumsuz karar verme YÖK'ün elinde olursa bu kararları savunmak zorlaşır demiş.

Aynı zamanda bir diğer gelişme de şu ki 10 Temmuz'da yayınlanan kararnamede YÖK'ten alınan bu görevin Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile DPB tarafından yapılacağını ve Cumhurbaşkanının onayıan sunulacağı yazmaktaydı. Ancak henüz Strateji ve Bütçe Başkanlığı adlı kurum aktif değildi. Bugünkü yayınlanan resmi gazetede Strateji ve Bütçe Başkanlığı resmen kurulmuş ve 600 küsür çalışanıyla göreve başlamış oldu. Bu açıdan bakarsak bu güzel bir gelişme. Belki de bu kurumun aktif olması için beklediler??

Son düzenleme:
A

Akademikm78

Guest
Atamalarda kadro iznini artık Cumhurbaşkanlığı - İnsan Kaynaklarına bağlı ofis verecekmiş. YÖK kendisiyle ilgili yetkilerin insiyatifini artık cumhurbaşkanlığına devrediyor.

mkaan2016

Öğrenci
Şu an ortalık çok karışık. Her gün yeni bir atama bir düzenleme var. Bu iş biraz uzayacak gibi duruyor. Bilgi edinen olursa buraya yazabilir mi?

Son düzenleme:
A

AkdmiForum

Guest
Şöyle bir baktımda buraya yorum yazan arkadaşların çoğu. Kadrolarını ayarlamış, kadro bekliyorlar.. Akademi bu kadar ayak altı olmamalıydı. Bana kalırsa Yükseklisans notu punalamaya dahil edilecek. Ve ALES in ağırlığı artacak, bu yıllardır konuşulan bir mesele.

Ar-Gör

Öğrenci
Şöyle bir baktımda buraya yorum yazan arkadaşların çoğu. Kadrolarını ayarlamış, kadro bekliyorlar.. Akademi bu kadar ayak altı olmamalıydı. Bana kalırsa Yükseklisans notu punalamaya dahil edilecek. Ve ALES in ağırlığı artacak, bu yıllardır konuşulan bir mesele.

Aynen hocam "Kadro Bekliyorum" lafı çok irite edici.. Bizler çeşmeden aralıklarla damlayan damla gibi gelen kadroları dört gözle beklerken elalem hazırlamış bekliyor!! Neyse umarım YÜKSEK LİSANS notu olayı gerçekleşir..

703 sayılı uyum değişikliklerine dair düzenleme çerçevesinde Yükseköğretim Kurulunun üniversitelere kadro izni vermesine yönelik yetkisi yürürlükten kaldırıldı... Cumhurbaşkanınca yapılacak yeni bir düzenlemeye kadar üniversitelerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının üniversitelere öğretim elemanı kadro izni verme yetkisi yürürlükteki hükümlere kaldırılmış bulunuyor..

- - - Güncellendi - - -

Büyük bir ihtimalle bundan sonraki alımlar Devlet Personel Dairesi Başkanlğı kanalı ile yapılacak. Fakat DPB kurumunun kapandığını işittim. Bakalım Hayırlısı.

Bilgi için teşekkürler. Fakat 703 sayılı KHK nın hangi maddesinde bundan bahsediliyor. Paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Aynen hocam "Kadro Bekliyorum" lafı çok irite edici.. Bizler çeşmeden aralıklarla damlayan damla gibi gelen kadroları dört gözle beklerken elalem hazırlamış bekliyor!! Neyse umarım YÜKSEK LİSANS notu olayı gerçekleşir..

Yüksek lisans notunun dahil edilmesi ile ilgili aynı fikirde değilim. Yüksek lisansta sınava dahi girmeden 4.00 not ortalaması yapan bir sürü insan tanıyorum. Adaletli bir yaklaşım olmaz. Çoğu üniversitede yüksek lisansta, lisanstaki gibi vize final kasılmıyor.

mkaan2016

Öğrenci

Hocam sanırım benim yazdığım yanlış anlaşıldı. Kadro bekliyorum demek benim kadrom belli orayı açsınlar diye bekliyorum mu demek? Ayrıca siz de "kadroları dört gözle beklerken" diyorsunuz. Yani siz de kadro bekliyorsunuz. Biz de puanımızı alıp sizin gibi nerden kadro açılırsa oraya başvuracağız. Bence de YL notuyla atama olabilir. Ve şu üniversitelerin kendi yaptıkları sınav işini kaldırıp direk ALES-AGNO puanları üstünden alım yapılırsa daha şeffaf bir atama olur diye düşünüyorum.

tumua

Araştırma Görevlisi
Ogretim gorevliligi ya da arastirma gorevliligi sartlarinin degistigini kim soyledi arkadaslar bunu nicin tartisiyoruz. Suanki degisiklik ve odak nokta YOK’un halinin ve atanma isinin ne olacagi. Olmayacak bir seyi tartisiyoruz suanda,

mkaan2016

Öğrenci
Ogretim gorevliligi ya da arastirma gorevliligi sartlarinin degistigini kim soyledi arkadaslar bunu nicin tartisiyoruz. Suanki degisiklik ve odak nokta YOK’un halinin ve atanma isinin ne olacagi. Olmayacak bir seyi tartisiyoruz suanda,

Evet bence de buna odaklanalım. Memurlarnetin haberine göre atamalar 10-15 güne tamamlanacakmış. Muhtemelen sonrasında bir şeyler oturacaktır.

A

AkadmkF45

Guest
Ögretim görevlisi alım sistemi değişmeli, ki gidişat bu yöne doğru. Adam Agrı Üniv. den mezun oluyor, beleş beleş dersleri geçiyor. Ortalama 4,00 sonra bu adam ALES ten 70 alarak 1.sıraya yerleşiyor. torpilide varsa, al sana ögretim görevlisi... Alanı ile ilgili bir kitap dahi okumamış ögretim görevlisi doldu heryer. Herkes kendine bir yerlerde kadro açtırıyor. kimisi kadroyu dört gözle bekliyor. Sonrada başına gelen musibette ben nerde yanlış yaptım diyor.? Ögretim Görevlisi alımlarında okul notu payının düşürülmesi lazım bu kesin ve gerçek.

tumua

Araştırma Görevlisi
cok haklisiniz hocam sonuna kadar kelimesi kelimesine destekliyorum sizi. Ancak suan odak noktamiz farkli olmali diyorum sadece atanmayla ilgili buyuk bir belrsizlik var.
Arti olarak bahsettiginiz captaki Anadolu universitelerinin lisans ogrencileri gibi yuksek lisans ve doktora ogrencilerinin de bir kismi yatarak 4.00 ortalamayla mezun olabiliyor.Ozellikle lisansi da ayni universitede bitirmisse yuksek ya da doktorada verilen odevleri yazilari yapmadan “bu ogrenciyi taniyorum iyidir” mantigiyla AA alan cok yuksek ya da doktora ogrencisi var. Hatta bu yuksek ya da doktorada daha da kolaylasiyor lisansta en azindan 40 50 kisinin girdigi somut sinavlar yapilirken cogu yuksek/doktora ogrencisi vize final yerine makale ya da kitap degerlendirmesi yapiyorlar. Boylece yuksek ve doktorada “bedavadan gecmek” daha kolay oluyor. Bunun cozumu hocalarin tutumlarinda saklidir. Yuksek ya da doktora notuyla ogr gor almak ayni seye cikar diye dusunuyorum Bu konuyu ben de tartismak fikirlerimizi degerlendirmek isterim ama bu baslik altinda daha hayati olan atamalar ne olacak konusuyla ilgili guncellemeleri paylasmak ve degerlendirmek gerekli dusuncesindeyim. Takdir sizin

Son düzenleme:
A

AkFirm13

Guest
kadro atama iznini Cumhurbaşkanlığı, DPB ye veya buna eşdeğer bir kuruma verecektir. Kadro izninin Üniversitelerde olmaması iyi birşey, çoğu üniversite rektör akrabaları ile dolu.. en azından DPB kadro veya atama izni verirse daha objektif olur. Kadro bekleyen arkadaşa da selam olsun. o anladı.

Arkadaşlar öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanları için açılacak kadro izinleri 78 sayılı KHK ile YÖK'e bağlıydı.
Ancak daha sonra 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Geçici Madde 10'a göre;
"2/9/1983 tarihli ve 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yürürlükten kaldırılmıştır. 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alan kadrolar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde yeniden düzenlenerek genel kadro ve usulüne ilişkin ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesine eklenir. Bu süre içerisinde anılan cetvellere ait kadro ve pozisyonlar genel kadro ve usulüne ilişkin ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümleri çerçevesinde geçerliliğini korur."
ibaresi yayınlandı ve YÖK'ün izin yetkisi alındı.
Bu kadrolara YÖK artık izin veremeyeceğine göre kim verecek sorusuna gelince, yeni çıkan 2 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi 6. Madde, 3. fıkraya göre;
"(3) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine eklenen (III) sayılı cetveldeki kadroların, eklendikleri
tarihten itibaren bir ay içinde derece, unvan ve adet itibariyle, bir üniversite içinde ilgili
anabilim dalları arasında dağılımı, yükseköğretim kurumlarının görüşü alınarak Yükseköğretim
Kurulu tarafından yapılır. Bu dağılım Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu dağılımda sonradan
yapılacak değişiklikler de aynı usule tabidir."

denilmiştir. Aynı Kararnamenin 11. Maddesi de;
"MADDE 11 – (1) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına giren kurum ve kuruluşlarının;
memur ve öğretim elemanı kadrolarına açıktan veya diğer kurum ve kuruluşlardan nakil
suretiyle yapabilecekleri yıllık atama sayısı, bu sayı sınırlamasına tabi tutulmayacak atamalar ile
uygulamaya ilişkin hususlar, öğretim elemanları için Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınmak
suretiyle, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığının müşterek teklifi üzerine
Cumhurbaşkanınca belirlenir.
(2) Birinci fıkra kapsamında 657 sayılı Kanunun 59 uncu ve 92 nci maddeleri uyarınca
yapılabilecek açıktan atamalar için Devlet Personel Başkanlığından izin alınması zorunludur.
(3) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına giren kurum ve kuruluşlar, izleyen mali
yıla ait atama izin taleplerini içinde bulunulan mali yılın kasım ayı sonuna kadar Strateji ve Bütçe
Başkanlığına ve Devlet Personel Başkanlığına bildirir.

demektedir. Yani kararnameye göre kadro izinleri artık Devlet Personel Başkanlığından verilecek. Fakat bu kararnamenin kadro ekleri henüz yayınlanmadı. Kararnameye göre 6 ay içinde hazırlanıp kararnameye eklenecek diyor.

F

Frghws

Guest
Baslik konusuyla alakali yorum yapilirsa daha saglikli olur. Diger bahsedilen seylerle alakali ilgili basliklara yazilirsa daha faydali olur.

tumua

Araştırma Görevlisi
Bu isi bir ay icerisinde hallederler diye dusunuyorum 6 ay hicbir universiteyi bekletemezler.Arti olarak DPB 2019’da kapanacak. 6 ay icerisinde yapilanmasi tamamlanacak olan bir kararnamedeki islemleri DPB’ye birakmak akil alir degil.

erdal34

Araştırma Görevlisi
Bu sistem değişiklikleri sinirimi bozuyor.Vallahi de billahi de anlamıyorum.Yoksiste ilan yok,tamam da ne olacak? Eylül'de üniversiteler eğitime başlayacak,biz ne zaman kadroya başvuracağız da göreve başlayacaz? Duyumu olan yok mu? Biri aydınlatsin lutfen

tumua

Araştırma Görevlisi
Arkadaslar Bu maddeden hareketle en gec Kasim ayina kadar ilanlarin cikmasi sonucu cikmaz mi 3) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına giren kurum ve kuruluşlar, izleyen mali
yıla ait atama izin taleplerini içinde bulunulan mali yılın kasım ayı sonuna kadar Strateji ve Bütçe
Başkanlığına ve Devlet Personel Başkanlığına bildirir.