YÖKDİL Sınavı

ran

Doçent
Merhaba,

YÖK'ün ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde 30 ilde gerçekleştireceği sınav hakkında yorumları buradan yapabiliriz. Forumda bununla ilgili bölüm, konu bulamadım ne yazık ki. Sadece anasayfa haberi var.

Bildiklerimiz;

- Başvurular 30 Ocak 2017 tarihinde http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapılabilecektir.
- Sınav tarihi 5 Mart 2017
- Sınav ücreti 75 TL
- İlk sınav yalnızca İngilizce olacak, sonraki sınavlarda Almanca, Fransızca, Arapça dillerini kapsayacaktır.

Soru sayısı, sınav süresi, hangi illerde yapılacak gibi bilgiler henüz belli değil. Güncellemeyi bu konu üzerinden ya da yeni forum açılırsa oradan yapabiliriz.

Hasanimo

Araştırma Görevlisi
Hocam kaldırılan ÜDS'nin ismi değiştirilmiş hali bu sınav. Dünya standarttan uzaklaşıp özelleştirilmiş sınavlar yaparken tüm yabancı dil sınavları kaldırılıp Yds'yi çıkardılar. Yanlıştan geç de olsa dönülmüş yani. Fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri olmak üzere 3 alanda yapılır bence.

ran

Doçent
Hocam kaldırılan ÜDS'nin ismi değiştirilmiş hali bu sınav. Dünya standarttan uzaklaşıp özelleştirilmiş sınavlar yaparken tüm yabancı dil sınavları kaldırılıp Yds'yi çıkardılar. Yanlıştan geç de olsa dönülmüş yani. Fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri olmak üzere 3 alanda yapılır bence.

Evet, biliyorum. Özetle; 4 yıl öncesine geri dönüldü.

YDS = KPDS
YÖKDİL = ÜDS

ran

Doçent
Yds ve yokdılı zorluk acısından derecelendırebılır mısınız ? Ve ıkı farklı dıl sınavının olması neden, kapsamları mı farklı ? Ikısıne de daha once gırmedım ve yds'ye hazırlanmayı dusunuyordum.

YÖKDİL ilk defa yapılacağı için zorluk bakımından kimse kıyaslayamaz. YDS'de KPDS'de olduğu gibi her alandan soru gelirken, YÖKDİL Sınavı'nda ÜDS'de olduğu gibi; seçtiğiniz alana (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) göre sorular gelecek.

parafiskalite

Yardımcı Editör
YÖKDİL ilk defa yapılacağı için zorluk bakımından kimse kıyaslayamaz. YDS'de KPDS'de olduğu gibi her alandan soru gelirken, YÖKDİL Sınavı'nda ÜDS'de olduğu gibi; seçtiğiniz alana (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) göre sorular gelecek.

Yokdıl daha mantıklı oyleyse.

horozigo

Araştırma Görevlisi
Alan seçilebildiği olumlu bir özellik. Ayrıca, e-yds veya diğer sınavlara giremeyen adaylar için de süreklilik bakımından faydalı oldu diye düşünüyorum.

Online kurslar kendilerini eminim buna göre revize edecektir.

A

Akademik Forum

Guest
Umarım birkaç sene sonra YDS'nin geçerliliğine bir engel konulmaz. Ben bir sosyal bilimciyim bu sonbaharda dil sınavına tekrar girmeyi düşünüyordum. Tüm bu gelişmelere rağmen yine tercihim YDS. Bildiğim sistem sonuçta. YDS daha genel bir sınavsa, ne olursa olsun tüm akademik kadrolarda geçerliliğinin sürmesi gerekir.

A

Akademik Forum

Guest
Sınavın geçerli olduğu yerler belli mi, her yerde doktora ve doçentlik için deniyor ama yüksek lisans için geçerli olacak mı, öğretim elemanı kadrolarına başvuruda geçerli olacak mı? YDS ile eşdeğer denilmiş ama burası Türkiye, belli olmaz.

K

King2245

Guest
Yokdil&yds

Şunu da en cok merak ediyorum, her kurumda gecerli olacak mi? Hani yds nin yaninda yokdili de görür müyüz? Göremezsek 75 tl verip girmenin hic bir anlami yok sonra kurumlarin verdigi tazminat olayi bunu da karsilar mi ? Muallak. Her zamanki gibi altyapi hazirlanmadan bir icad ? Cevaplar yok ne olacagi belirsiz .

C

Cemelik

Guest
Merhaba

Arkadaşlar merhaba, başkaları da sormuş acaba YÖKDİL'le akademik ilanlara başvurabilecek miyiz? YDS var ama daha yüksek alabilirim diye denemek istiyorum.

hbs

Öğrenci
ilk kez yapılacak olduğundan yds'ye oranla daha kolay ve anlaşılır bir sınav olacağını düşünüyorum.. en azından nisan ayındaki yds'den önce deneme şansı var,,

M

MİSafir

Guest
kusura bakmayın cahilliğime verin sorumu ama YOKDİL sınavına banka/kredi kartı kullanmayan adaylar nasıl başvuracak?