Yrd. Doç. Kadrosuna Torpilsiz Alinma

A

Akademik Forum

Guest
Aslında yardımcı doçentlik için de merkezi bir sistem getirilmeli. Doçentlik kriterleri gibi her alan için yardımcı doçentlik kriterleri belirlenmeli, her üniversite ihtiyaç duyduğu sayıda ve alanda yardımcı doçent taleplerini, akademik sene başlangıcına göre YÖK'e bildirmeli ve merkezi başvuru sistemi ile alımlar yapılmalı. Bu şekilde adrese teslim ilanlardan kurtulmuş oluruz. Herkes bu mevcut sistemden samimi olarak şikayetçi ise, bu merkezi sistemi savunsun lütfen.

A

Akademik Forum

Guest
Yani anladığım kadarıyla diyorsunuz ki asistanlar dışında kimse yardımcı doçent kadrosu almasın. O zaman yök özellikle doktora programına öğrenci alırken kişilerden imza alsın yapacağınız bu doktora eğitimi sonunda sizi hiç bir şekilde yardımcı doçent kadrosuna almayacağız bunu bilerek yapın ya da asistan dışında kimseyi dr programına almasınlar zaten yapılan doktora sonrasında yardımcı kadrosu verilmeyecek. Oradaki asistan arkadaşların hakkıymış gibi bir izlenim olmuş sizce bir bölümde asistan olup dr yapmak mı daha zor dışarıda çalışıp dr yapmak mı daha zor. ( Ben fikir vermesi açısından bir iki örnek vereyim sizin işiniz icabı sürekli ünide olacaksınız ve üninin her türlü imkanından faydalanacaksınız, hocanız sürekli yanınızda olacak, bir kongreye gitseniz sizi üni destekleyecek ve izinli olacaksınız, hocalarla ikili ilişkileriniz daha kuvvetli olacak vb.) En azından geçen yıl verilen tazminat(800 tl civarı olan) tüm dr yapan akademik personel dışında kişilere de verilmeliydi. hem bu kişiler zor şartlarda dr yapsın hem bitirince de kadro asistanların olsun o zaman bu insanlar ne için dr yapıyor.
Üniversitede asistan olan arkadaşlar aylık 3200 lirayı alıyor.Dışarıdan doktorayı bitiren arkadaş çoğu zaman işten ayrılıyor maddi açıdan sıkıntıya giriyor.Neymiş sınav sorusu hazırlıyormuşta falan da filan.Beğenmiyorsan sende dışarıda doktora yap yrd.doç kadrosuna başvur.Yrd.Doç'luk sizin tekeliniz de mi?

nisanda_sen

Öğrenci
Merhaba, yardımcı doçentlik ilanlarına başvuru konusunda yardımcı olabilir misiniz, örneğin ilan metinleri şu şekilde "bilimsel çalışma ve yayınlarını içeren dört (4) takım dosyayı ekleyerek.." tüm yayınların tez, makale vb fotokopileri mi gönderiliyor, ya da cd içinde mi, ya da başka bir yöntem var mıdır, teşekkürler..

A

Akademik Forum

Guest
Başvuru yapacağınız üniversitenin internet sitesinde dosyada neler bulunacağının ve nasıl olacağının bilgisi vardır. Genel olarak diplomalar dil sonuç belgesi nüfus cüzdan örneği ( hepsi onaylı olmasi gerek) ve tüm yayınların fotokopisi gerekir.

nisanda_sen

Öğrenci
Teşekkürler cevap için, taşra üniversitelerinde başlayan arkadaşlarım oldu, ben de ümitliyim. Bir sorum daha olacak, ilanlarda yüksek öğretim kurumlarında ders verme deneyimi diyor, bu deneyimi Nasıl sağlıyorlar, teşekkürler

erdemyeler

Öğrenci
Yani anladığım kadarıyla diyorsunuz ki asistanlar dışında kimse yardımcı doçent kadrosu almasın. O zaman yök özellikle doktora programına öğrenci alırken kişilerden imza alsın yapacağınız bu doktora eğitimi sonunda sizi hiç bir şekilde yardımcı doçent kadrosuna almayacağız bunu bilerek yapın ya da asistan dışında kimseyi dr programına almasınlar zaten yapılan doktora sonrasında yardımcı kadrosu verilmeyecek. Oradaki asistan arkadaşların hakkıymış gibi bir izlenim olmuş sizce bir bölümde asistan olup dr yapmak mı daha zor dışarıda çalışıp dr yapmak mı daha zor. ( Ben fikir vermesi açısından bir iki örnek vereyim sizin işiniz icabı sürekli ünide olacaksınız ve üninin her türlü imkanından faydalanacaksınız, hocanız sürekli yanınızda olacak, bir kongreye gitseniz sizi üni destekleyecek ve izinli olacaksınız, hocalarla ikili ilişkileriniz daha kuvvetli olacak vb.) En azından geçen yıl verilen tazminat(800 tl civarı olan) tüm dr yapan akademik personel dışında kişilere de verilmeliydi. hem bu kişiler zor şartlarda dr yapsın hem bitirince de kadro asistanların olsun o zaman bu insanlar ne için dr yapıyor.

Hayır hocam asla öyle birşey demiyoruz en azından ben kendi adıma demiyorum AMA doğrudan yardımcı dolçentliğe almak da maalesef sorun çıkartıyor.
Yani dışarıdan bakınca tamam kadro açılsın herkes başvursun, adaletli görünüyor ama o adam eğer ki ömrü boyunca hiç araştırma görevlisi olarak çalışmamışsa bu kez araştırma görevlilerine mobbing uygulamaya başlıyor.
Bu nedenle bence elbette dışarıdan alınsın ama nasıl ki özel sektörde görece yüksek kademeye işe alınırken "iş tecrübesi" aranıyor bu şekilde burada da uygulansın.
Bakın ben araştırma görevliliğinden işten atılınca (neden işten atıldığımı yukarıdaki mesajda anlattım) bir Amerikan firmasında yönetici pozisyonda işe girdim (tabi direk yönetici olarak işe girmedim sonradan yükseldim yanlış anlaşılmasın) orada "doktora yapan" ama hiç iş tecrübesi olmayan kişileri özellikle şirketlerin işe almadığını gördüm ki adaletsiz elbette ama bir nedeni var.
Neden biliyor musunuz? Çünkü ne zaman öyle birini işe alsanız adam iştede öğrenci kafasıyla davranıyor anlatması çok uzun sürer ama tecrübesi olmadığı için ona işi öğretmek için harcadınığınız efor yerine yeni yetme mezun alsanız daha karlı oluyor.
Bu açıdan salt ALES üds puanı yüksek, doktora yapmış, diploma notu iyi v.s.. gibi SADECE ÖĞRENCİLİĞİ ÖLÇEN KRİTERLER kadar gerçek hayata dair kriterler de aranmalı diyoruz. Yoksa çoğu araştırma görevlisinin de zaten torpille girdiği gerçek ama bu torpili sağlayan da gene bu öğrenci başarısına dayalı sistem.
Objektif sistem kuralım derken sırf öğrencilik notlarına bakıp adam almak sistemi daha da yozlaştırıyor ve zaten torpili de engellemiyor.
Bir de Kanadada gördüğüm birşey orada bile adamcılık var maalesef yani onu engelmemenin yolu sistemin kendisinden değil insanların düşünce tarzlarını değiştirmelerinden geçiyor. Yoksa 2000$a sahte TOEFL belgesi hazırlatıp doktoraya başlayıp 35000$ı cebe indiren adam da gördük yurtdışında.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Hayır hocam asla öyle birşey demiyoruz en azından ben kendi adıma demiyorum AMA doğrudan yardımcı dolçentliğe almak da maalesef sorun çıkartıyor.
Yani dışarıdan bakınca tamam kadro açılsın herkes başvursun, adaletli görünüyor ama o adam eğer ki ömrü boyunca hiç araştırma görevlisi olarak çalışmamışsa bu kez araştırma görevlilerine mobbing uygulamaya başlıyor.
Bu nedenle bence elbette dışarıdan alınsın ama nasıl ki özel sektörde görece yüksek kademeye işe alınırken "iş tecrübesi" aranıyor bu şekilde burada da uygulansın.
Bakın ben araştırma görevliliğinden işten atılınca (neden işten atıldığımı yukarıdaki mesajda anlattım) bir Amerikan firmasında yönetici pozisyonda işe girdim (tabi direk yönetici olarak işe girmedim sonradan yükseldim yanlış anlaşılmasın) orada "doktora yapan" ama hiç iş tecrübesi olmayan kişileri özellikle şirketlerin işe almadığını gördüm ki adaletsiz elbette ama bir nedeni var.
Neden biliyor musunuz? Çünkü ne zaman öyle birini işe alsanız adam iştede öğrenci kafasıyla davranıyor anlatması çok uzun sürer ama tecrübesi olmadığı için ona işi öğretmek için harcadınığınız efor yerine yeni yetme mezun alsanız daha karlı oluyor.
Bu açıdan salt ALES üds puanı yüksek, doktora yapmış, diploma notu iyi v.s.. gibi SADECE ÖĞRENCİLİĞİ ÖLÇEN KRİTERLER kadar gerçek hayata dair kriterler de aranmalı diyoruz. Yoksa çoğu araştırma görevlisinin de zaten torpille girdiği gerçek ama bu torpili sağlayan da gene bu öğrenci başarısına dayalı sistem.
Objektif sistem kuralım derken sırf öğrencilik notlarına bakıp adam almak sistemi daha da yozlaştırıyor ve zaten torpili de engellemiyor.
Bir de Kanadada gördüğüm birşey orada bile adamcılık var maalesef yani onu engelmemenin yolu sistemin kendisinden değil insanların düşünce tarzlarını değiştirmelerinden geçiyor. Yoksa 2000$a sahte TOEFL belgesi hazırlatıp doktoraya başlayıp 35000$ı cebe indiren adam da gördük yurtdışında.

Hocam sistemi neresinden tutarsanız tutun zaten çarpık bir sistem. Ama kişiler kendi çıkarları doğrultusunda bazı yanlışları gündeme getirirken oluşacak mağduriyetler onların umrunda değil yeterki kendi işi görülsün. Şuanda Üniversitelerde ki hocaların en az %80'i geçmişinde asistanlık olan ya da öğretim elemanlığı(veya uzmanlık) olan kişiler. Yani şuanda mutsuz araştırma görevlisi olanlar, mobbing uygulandığını iddia eden kişier 5-10 sene sonra kendileri yapacak. Sistem budur. Zaten mobbing olayı gittigide azalacak çünkü işsizlikten ve maaşının fazla olmasından dolayı torpili olan insanlar asistanlığa yöneliyor(yönlendiriliyor) bu insanlara da mobbing uygulamak öle har babayiğidin harcı olmayacak.

A

Akademik Forum

Guest
Her yer torpille alıyor. Dünyada ilk 10 üniversiteyi bitir yine giremezsiniz torpilsiz.
Aynen hocam. Bazı hocalar Aziz sancarın nobel ödülü 100 lira teşvik bile etmiyor diyorlar asıl sorun şu ki sizin torpilinizden dolayı Aziz Sancar Türkiye'de hiç bir üniye giremezdi.

mdilmac

Öğrenci
Forumda nereye yazacağımı bulamadım, en yakın başlık olarak burayı buldum :) Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesine Yrd. Doç. kadrosu açıldı, son gün 20 Aralık, henüz başvuru olmadı, siz olmasa şartı tutan bir arkadaşı mutlaka haberdar edin. İktisat İşletme, bankacılık, hukuk ve finans derslerine girecek öğretim üyesi ne ihtiyacımız var. ya da iletişime geçin bölüm başkanlıkları ile kadro ihtiyacımız var gerçekten.
Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Alacak | Akademik Personel 2016-2017

caglaa9

Öğrenci
Merhabalar. Kusura bakmayın hayatıma yön veren soruyla ilgili danışabileceğim insanlar aradığım için bu platforma üye oldum. Ancak sorumu nereden soracağımı bulamadığım için buraya yazmak mecburiyetinde kaldım. Fikir verirseniz eğer çok mutlu olurum. İstanbul üniversitesi iletişim fakültesindeyim. 1. dönemi bitirdim. Agno 3.5 üzeri. akademisyenlik istiyorum. Bunun için ales yds gibi sınavları yüksek agnoyu yapabilirim. Ancak bölümümü hiç sevmiyorum. Film çekmek sette iş tecrübesi almak kesinlikle istemiyorum. Sadece bu sınavları yüksek olan biri akademisyen olabilir mi? Yoksa akademisyenlik için tecrübe istenir mi? Benden puanları daha düşük olan biri daha avantajlı olur mu? Şimdiden bilmek istiyorum. Çünkü bu bölümde akademisyenlik dışında başka bir işle ilgilenmem. Ygs ye tekrar hazırlanmam gerekir.

eczak

Yardımcı Editör
Merhabalar. Kusura bakmayın hayatıma yön veren soruyla ilgili danışabileceğim insanlar aradığım için bu platforma üye oldum. Ancak sorumu nereden soracağımı bulamadığım için buraya yazmak mecburiyetinde kaldım. Fikir verirseniz eğer çok mutlu olurum. İstanbul üniversitesi iletişim fakültesindeyim. 1. dönemi bitirdim. Agno 3.5 üzeri. akademisyenlik istiyorum. Bunun için ales yds gibi sınavları yüksek agnoyu yapabilirim. Ancak bölümümü hiç sevmiyorum. Film çekmek sette iş tecrübesi almak kesinlikle istemiyorum. Sadece bu sınavları yüksek olan biri akademisyen olabilir mi? Yoksa akademisyenlik için tecrübe istenir mi? Benden puanları daha düşük olan biri daha avantajlı olur mu? Şimdiden bilmek istiyorum. Çünkü bu bölümde akademisyenlik dışında başka bir işle ilgilenmem. Ygs ye tekrar hazırlanmam gerekir.

hocam merhaba,

Not ortalaması, dil puanı ve alesi yüksek tutmaya bakın. Tabiiki akademisyen olabilirsiniz bu sayede. Birinci aşamanın lisansüstü eğitim ile başlayacağını unutmayın.
Bölümünüzü sevmesenizde sizin bölümünüze yakın başka bölümlerde lisansüstü fırsatları kovalayabileceğini ve tamamen başka bir alanda akademiyen olarak kalabileceğinizi aklınızın bir tarafında tutun. şimdiden hangi bölümler isterseniz bakın. hocalarla aranızı şimdiden iyi tutun ve kalmak istediğinizi her fırsatta belirtin ekstra işler yapın hallerini hatırlarını sorun.
Sorun çıkmayacaktır. Hedef belirlemek başlamak bitirmektir. Kolay gelsin.

Torpil öyle bir duruma geldiki neredeyse öğretim elmanı duyurularında "adı Mahmut olan Eskişehirli x abd'dan yüksek lisans yapmış, 30 yaşında" gibi koşullar göreceğiz. Yök buna kesinlikle el atmalı. Devletin üniversitelerini babalarının malları yaptılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi