5 Mart 2017 YÖKDİL Sınavınız Nasıl Geçti? (Soru Tartışmaları)

zeytin_86

Öğrenci
Arkadaşlar giren kitle de boş insanlar değil ki. Elbette sorular yds'ye göre kolaydı ancak belki de ben akademisyen olduğum için böyle düşünüyorum. Doktora öğrencileri ya da yüksek lisans öğrencilerine bu sınav zor gelecekti belki de. Sonuçta akademisyen sürekli yabancı dille yazılmış makalelerle haşır neşir oluyor, yazıyor çiziyor. Bence başarının bu kadar yüksek çıkmasının bir sebebi de girenlerin çoğunun akademisyen olması. Aslında yök bunu da açıklayabilir, girenlerin ne kadarı akademisyen ne kadarı öğrenci diye. çünkü sınava başvuru yaparken hangi amaçla girdiğimizi işaretlemiştik.

A

Akademik Forum

Guest
Olmayan yada size kötü hissettiren nedir?

Öylesine gönderildi

Olmayan şey sınavın görece kolay olduğunu kabul etmeyişiniz ve sırf alana yönelik diye eski ÜDS ile bir tutuşunuz. (ÜDS'ye de 3 kez girdim çok kazıktı çoookk)
Beni kötü hissettiren şey böyle bir fırsatı kaçırmış olmam. 15 puan da ben yükseltseydim fena mıydı? Neden kaçırdım neden?

elkmuh46

Öğrenci
Arkadaşlar giren kitle de boş insanlar değil ki. Elbette sorular yds'ye göre kolaydı ancak belki de ben akademisyen olduğum için böyle düşünüyorum. Doktora öğrencileri ya da yüksek lisans öğrencilerine bu sınav zor gelecekti belki de. Sonuçta akademisyen sürekli yabancı dille yazılmış makalelerle haşır neşir oluyor, yazıyor çiziyor. Bence başarının bu kadar yüksek çıkmasının bir sebebi de girenlerin çoğunun akademisyen olması. Aslında yök bunu da açıklayabilir, girenlerin ne kadarı akademisyen ne kadarı öğrenci diye. çünkü sınava başvuru yaparken hangi amaçla girdiğimizi işaretlemiştik.

gerçekçi,akılcı ve bir bilim insanına yakışır faydalı bir eleştiri.sizi tebrik ederim

Muozto

Öğrenci
Olmayan şey sınavın görece kolay olduğunu kabul etmeyişiniz ve sırf alana yönelik diye eski ÜDS ile bir tutuşunuz. (ÜDS'ye de 3 kez girdim çok kazıktı çoookk)
Beni kötü hissettiren şey böyle bir fırsatı kaçırmış olmam. 15 puan da ben yükseltseydim fena mıydı? Neden kaçırdım neden?

Hangi ÜDS lere girdiniz merak ettim. Çünkü ben yökdile(fen alanı) hazırlanmak için 2010 ÜDS ilkbahar sorularını çözdüm. Her iki sınav da bana aşağı yukarı eşit zorlukta geldi. 2010 ÜDS sınavının Türkiye ortalamasının 51 puan olması da bu dediğimi destekliyor bence.

2010-ÜDS İlkbahar Dönemi: Sayısal Bilgiler

Son düzenleme:

ran

Doçent
"Yabancı Dil Öğretimi ile Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslar" için 5 yıldır süre diyor. Yani öğretim dili İngilizce olan bir bölüme kadroya başvurduğunda 5 yıl süre. Onun dışında süre sınırı yok.

Yorumumdaki linklere tıklarsanız aynı şeyi söylediğimi göreceksiniz ve sanırım anlayacaksınız.

A

Akademik Forum

Guest
YDS gibi bir sınav formatı zaten saçma!
Şimdi düşünelim dil tazminatı almak isteyende,doçentlik dil şartını geçmek isteyende aynı sınava giriyordu.
Fen Bilimlerinde akademik yayın yapan biri sağlık ya da sosyal bilimlerdeki ingilizce terimleri neden öğrenmek zorunda?
Üds'nin kaldırılması baştan sona hataydı.
Yökdil sınavının uygun olması alan sorularından kaynaklı.
Yapsınlar Yds sınavını da alan ayrımı yaparak görün bakın puanlar yine artacak.
Eğri oturup doğru konuşalım...

Aynen altına imzamı atıyorum

A

Akademik Forum

Guest
Hangi ÜDS lere girdiniz merak ettim. Çünkü ben yökdile(fen alanı) hazırlanmak için 2010 ÜDS ilkbahar sorularını çözdüm. Her iki sınav da bana aşağı yukarı eşit zorlukta geldi. 2010 ÜDS sınavının Türkiye ortalamasının 51 puan olması da bu dediğimi destekliyor bence.

2010-ÜDS İlkbahar Dönemi: Sayısal Bilgiler
3 değil 5 kez girmişim ÜDS'ye;
2008 ekim
2009 ilkbahar
2011 sonbahar
2012 ilkbahar
2012 sonbahar
ilk girdiğimden sonra bayağı bir çalıştım ve bayağı yükselttim (E'den C'ye atladım) sonrakilerde C seviyesinde kaldım. YDS'de B seviyesine çıktım o da var.

A

Akademik Forum

Guest
Yök dil sınavı objektif tutarlı ve alan bilgisini ölçen bir sınavdır. ÜDS formatından ve YDS formatından farklıdır. YDS sınavı BİR YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVI DEĞİL, BİR DİL TAZMİNATI ÖDEMEME VE TÜCCAR YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİNE PARA KAZANDIRMA SINAVIDIR. Bir sınavın zor olması değil, bilgiyi doğru ölçmesi önemlidir. bir sınavın sonucunu adayın psikolojisi, sınavın yapıldığı salon vb., bilgi düzeyi gibi bir çok faktör belirler. Maalesef YDS bu amaca hizmet etmemiştir ve de etmeyecektir. Geçmiş yıllarda başarılı olanların çoğu SINAV SORULARINI ÇALAN FETÖCÜLERDİR. Hırsız FETÖCÜLER sayesinde uzun yıllar bu sınavlarda SANAL BİR BAŞARI VAR ZANNEDİLMİŞ VE akademisyen olmak isteyen insanlar uzun yıllar mağdur edilmiştir. işte YÖK DİL sınavı hem bu mağduriyeti giderecek hemde adayların alan birikimlerini doğru ölçecek bir sınavdır. Bir de bu açıdan bakın konuya...Kimsenin notunda, başarısında gözümüz yok, herkes yüksek notlar alsın ve hak ederek alsın, biz herkesten fazla seviniriz.

A

Akademik Forum

Guest
benim şimdi iki sorum olacak
1.si üniversitelerin yökdil i senato kararı alıp kabul etmeme gibi bir ihtimalleri var mı ?
Ben üniversiteler yök kararını uymak zorunda olduğunu biliyorum
2.eğer üniversiteler yök ün kararlarını uygulamak zorunda ise odtü neden yds i kabul etmiyordu?

Rocky-Marciano

Öğrenci
PUAN ARALIĞI 2016 YDS YÖKDİL FARK

90-100 %3 %7 %4
80-89 %7 %9 %2
70-79 %10 %14 %4
60-69 %12 %15 %3
50-59 %14 %14 0

Bir Hocadan #yds ve #yökdil karşılaştırması...
"Son YDS ile YÖKDİL'i karşılaştırdığımızda; her puan aralığında %0 -%4 gibi bir başarı artışı olduğu görülüyor. 50-59 puan aralığında herhangi bir başarı artışı görülmüyor.
50 puan altındaki %13'lük kısım, yukarılara başarı olarak dağılmış...
Bu analiz, YÖKDİL'in diğerine göre nispeten daha kolay olduğunu gösteriyor ama çantada keklik de olmadığı belli. Çalışma anlamında YDS'ye abanan kişiler, YÖKDİL'de rahat edebilir muhakkak.
Çok düşük seviyeli adayların, gramer bilgilerini muhakkak arttırmaları gerekir ki, 55'i geçebilsinler...
Çalışmadan başarılı olduk demek diğer adayları rahatsız eder ve motivasyonlarını düşürür.
Kısacası; YDS'ye de YÖKDİL'e de muhakkak çalışarak girelim arkadaşlar...
Naçizane önerim bu.

Vahdet Özkoçak'tan alıntıdır.

C-Academic

Öğrenci
Dilci olsak da YDS'den önce phrasal verb ve kelime bakıyoruz kritik bir bölüm olduğundan ve en azından o moda girebilmek için. Tabii bu hedefin yüksekliği ile doğru orantılı. Çalışmadan da puan alırsın dil seviyen iyiyse hatta zevkine bile girersin evet ancak bunu sağa sola nispet gibi söylemenin bir anlamı yok.

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar. Ben son yds sınavından 42,5 aldım. Yökdil den 55. çevremde bu sınava girenlerden 9 kişi tanıdığım var. Neredeyse hepimiz doktora için alt sınır olan 55 için girdik. Benimle birlikte 55 ve yukarı alan iki kişi (diğeri 57,5 puan aldı). Söylemek istediğim öylesine girdim 70 ve üzeri aldım, çok kekti, basitti vb. Yorumlar biraz aldatıcı. Mutlaka belli bir bilgi birikim ve emek gerekli. Giremeyen arkadaşlar o kadar üzülmesin. Ayrıca sn. Yök başkanının da söylediklerinden anlaşılan 2. Sınavın yakın bir tarihte yapılabilecek olma ihtimali yüksek.

A

Akademik Forum

Guest
1.si üniversitelerin yökdil i senato kararı alıp kabul etmeme gibi bir ihtimalleri var mı ?
2.eğer üniversiteler yök ün kararlarını uygulamak zorunda ise odtü neden yds i kabul etmiyordu?

Eğer siz bu şekilde konuşmaya devam ederseniz olacağı en sonunda o. Yahu önceden ÜDS varken böyle konuşuyormuydunuz. YÖKDİL önceki ÜDS gibi alana dayalı ve adı da Yükseköğretim Kurumları için Dil Sınavı, adı üstünde. Yeter artık şu YÖKDİLi küçümseme ve önemsizleştirme çabaları. Bırakın bu paranoyaları. Nereden çıkarıyorsunuz kabul edilmeme olasılığını arkadaş. Geçin bu işleri de ikinci YÖKDİl sınavına çalışın geçer not almaya bakın. Yok eğer bu sınavda aldıysanız lütfen kendi kendinize kötülük etmeyin ve gereksiz şeyler peşinde koşmayın. Bu sınavı çıakrıp düzgün bir ölçme seviyesi getirenlerden Allah razı olsun.

- - - Güncellendi - - -

Yök dil sınavı objektif tutarlı ve alan bilgisini ölçen bir sınavdır. ÜDS formatından ve YDS formatından farklıdır. YDS sınavı BİR YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVI DEĞİL, BİR DİL TAZMİNATI ÖDEMEME VE TÜCCAR YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİNE PARA KAZANDIRMA SINAVIDIR. Bir sınavın zor olması değil, bilgiyi doğru ölçmesi önemlidir. bir sınavın sonucunu adayın psikolojisi, sınavın yapıldığı salon vb., bilgi düzeyi gibi bir çok faktör belirler. Maalesef YDS bu amaca hizmet etmemiştir ve de etmeyecektir. Geçmiş yıllarda başarılı olanların çoğu SINAV SORULARINI ÇALAN FETÖCÜLERDİR. Hırsız FETÖCÜLER sayesinde uzun yıllar bu sınavlarda SANAL BİR BAŞARI VAR ZANNEDİLMİŞ VE akademisyen olmak isteyen insanlar uzun yıllar mağdur edilmiştir. işte YÖK DİL sınavı hem bu mağduriyeti giderecek hemde adayların alan birikimlerini doğru ölçecek bir sınavdır. Bir de bu açıdan bakın konuya...Kimsenin notunda, başarısında gözümüz yok, herkes yüksek notlar alsın ve hak ederek alsın, biz herkesten fazla seviniriz.

Ağzına sağlık kardeşim

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar YÖKDİL sınavı çalışmayanın kesinlikle yapamadığı ve özellikle hatırı sayılır bir duruma geldiği halde YDS'nin acımasızlığına yenik düşen ve umudunu yitirmiş adayların yapabildiği bir sınav oldu. YDS'den 50-60 bandında olan adaylar gerçekten de küçümsenmeyecek bir seviyedeydiler. Yakın arkadaşlarımdan biliyorum. YDS sınavı ölçmeden ziyade mesleği yabancı dil olan, yada yurtdışında kalmış ve artık her okuduğunu kendi dili gibi anlayabilenlerin başedebildiği bir sınavdı. Sorular sizi gereksiz çeldirmelere, bildiğiniz şeylerden bile şüpheye dşürmeye yönelik YDS sınavında. Amaç kişiyi ölçmek mi yoka o kişiyle sınavı hazırlayanların boy ölçüşmesi mi? YÖKDİL eski ÜDS gibi mantıklı bir sınav. YÖKDİL sınavının tek eleştirilecek tarafı vardı, o da biraz özensiz hazırlanmasıydı soruların. Daha dikkatli olunmalı. Soru tarzı, alanlara ayrılması ve dozaj harikaydı. Bu sınavdan 65 ve üstü alanlar zaten yıllardır emek sarfeden kişiler. Hiç de öyle kek falan değil.

A

Akademik Forum

Guest
Bak dostum benim burada demeye çalıştığım olay şu
Ben yds 55 almış bir kişiyim. Bizim
Üniversite dil muhafiyeti için 60 istiyor ki bende bunun için yds çalışırken yök dil gibi bir sınav çıktı ve 77,5 aldım.ama bu notu yds çalışken aldım.
Her neyse bu not benim işime de yarıyor ki ben yds 85 aldım da yök dil çok kekti felan demiyorum. Bana sorarsan yerinde ve olması gereken bir sınavdı.
Demeye çalıştığım olay benim üniversitelerin böyle bir şey yapma yetkisi var mı kabul etmeme gibi yada bununla ilgili sıkıntı yaşayan var mı ?

A

Akademik Forum

Guest

Artık bırakın şu saçmalığı.
Koca Yök başkanı kendi ağzından söylemde bulunuyor.1.ağızdan dinliyoruz.
Hala bayatlamış sorular soruluyor.
Kardeşim her yerde geçerli olacak sınav.Nokta!
Hem ben anlamıyorum Yökdil ile ilgili olarak saçma söylemde bulunanlara.
Bunun çözümü çok basit sende girseydin sınava sen de yüksek alsaydın..
Ayrıca sınavda sanki herkes yüksek puan aldı söylemlerini bırakın.
El insaf sonuçları görmediniz mi?
Hala bir sürü insan 50 barajını aşamamış.Daha neyi konuşuyorsunuz?
Fen bilimci olarak sağlık veya sosyal bilimden kelimeleri bilmek zorunda mıyım?
Bir akademisyen adayısın bu kadar basit bir şey sana saçma gelmiyor mu?
Yds'yi de alanlara ayırın yine puanlar yükselir..
Bu kadar basit şeyleri bile düşünemeyen akademisyen adayına söylenecek hiçbir şey bulamıyorum.

mayhewtimes

Öğrenci
Arkadaşlar YÖKDİL sınavı çalışmayanın kesinlikle yapamadığı ve özellikle hatırı sayılır bir duruma geldiği halde YDS'nin acımasızlığına yenik düşen ve umudunu yitirmiş adayların yapabildiği bir sınav oldu. YDS'den 50-60 bandında olan adaylar gerçekten de küçümsenmeyecek bir seviyedeydiler. Yakın arkadaşlarımdan biliyorum. YDS sınavı ölçmeden ziyade mesleği yabancı dil olan, yada yurtdışında kalmış ve artık her okuduğunu kendi dili gibi anlayabilenlerin başedebildiği bir sınavdı. Sorular sizi gereksiz çeldirmelere, bildiğiniz şeylerden bile şüpheye dşürmeye yönelik YDS sınavında. Amaç kişiyi ölçmek mi yoka o kişiyle sınavı hazırlayanların boy ölçüşmesi mi? YÖKDİL eski ÜDS gibi mantıklı bir sınav. YÖKDİL sınavının tek eleştirilecek tarafı vardı, o da biraz özensiz hazırlanmasıydı soruların. Daha dikkatli olunmalı. Soru tarzı, alanlara ayrılması ve dozaj harikaydı. Bu sınavdan 65 ve üstü alanlar zaten yıllardır emek sarfeden kişiler. Hiç de öyle kek falan değil.

Evet katılıyorum YDS kesinlikle zıvanadan çıkmış bir yöntemle hazırlanan ve dil bilgisi ölçmekten uzak bir sınav. Sırf puan kırmak için çok tartışmalı sorular sorulurdu. YÖK Dil sınavı bu bağlamda daha iyi ama, TOEFL tarzı bir sınav hazırlanmalı. Bu sınavda başarılı olmayanlar elenmeli. İngilizce ders anlatmayacaklar speaking ve listening kısımlarından muaf olabilir. Ama mutlaka reading ve writing kısmı olmalı. Özellikle writing kısmı akademik seviyede yetkinliği ölçmeli.

Bu arada ben YDS'den daha önce 85 ve 86,25 olmak üzere iki kez puan aldım. Daha iyisini alabilirdim ama her sınavda da ilk çıkan oldum. YÖK dile girmemin amacı, daha dikkatli çözerek 95 üstü almaktı. Aldım! Görseli ekledim sonuç 98,750! 100 alamamam tesadüf oldu. Çok dikkatli olmama rağmen sınavı 40 dakika da tamamladım. Sınav bana şaşırtıcı derecede kolay geldi. Biraz daha zor sorabilirlerdi. Lakin genel manada sınavı adil ve düzgün buldum. Umarım biraz daha zorlaştırıp dengeli bir sınav olarak devam ettirirler.
Sınav istatistiklerine bakınca gördüğüm herkes için kolay olmamış. Bu durum Türkiye'de üniversitelerdeki akademisyen olmak ya da olmuş olanların dünyadan kopukluğunu yansıtıyor. Maalesef İngilizce bilmeden akademisyen olunmaz ve olunmasına da engel olunmalı. Engel olunmadığı için akademik kalitemiz İngilizceden bihaber doçentler ve profesörlerin elinde. Bir çoğu İngilizce makale yazamamakta. Onu geçtim alanlarındaki konuları Türkçe kaynaklardan izlemekte. Bu kabul edilecek bir durum değil... Bunlardan daha kötüsü İngilizce makalelerini para ile yazdıran hocalar! Rezalet!
Umarım gelecekte, sınavlar daha adil ve İngilizce bilen ve bilmeyeni ayırt nitelikte olur. Varsa eğer FETÖ sayesinde sınavlardan soruları çalarak bir yerlere ulaşmış olanlar akademik dünyadan temizlenmeli..Türkiye artık bilim ve ilim üreten akademisyenler ile muhattap olmalı...

Son düzenleme: