2012 ÜDS İlkbahar Sınav Sonuçları Açıklandı

sidneh

Profesör
Sidneh, "KPDS ile ÜDS 'tamamen' sınav stratejisi ve tekniğine dayalı sınavlar" derken öyle bir hava yaratmışsınız sanki. Fakat son yazdıklarınızla hemen hemen aynı şeyleri söylüyoruz.
Shockhan, sana sadece selamlarımı iletiyorum :)

Hemen hemen aynı şeyleri söylemiyoruz, siz taktikle en fazla 3-5 soru çözülebileceğini söylüyorsunuz, ben, direkt kelime soran soruların dışında, bütün soruların çözülebileceğini söylüyorum. Ama taktiklerin gökten inme verildiğini söylemedim hiçbir zaman. Alıntıda söylediğimden de o anlam nasıl çıktı, gerçekten merak ettim.

Soruyu anlamadan sadece bilinen bir kaç teknikle en fazla 3-5 soru fazladan çözebilirsiniz. Birden çok kez bu sınava girdim ve aynı şekilde birden çok kez kursa gittim, öyle gökten inme teknik verildiğini görmedim, duymadım ben. İlk şart okunanı ve sorulanı anlamak, bunun doğal bir sonucu olarak zaten zamanla sorulara hakim olmaya başlıyorsunuz.

hocam kimse size anlamadan bu soruların çözülebilceğini iddia etmemiş zaten. ingilizcesini oturtmuş kişiler için soruları çözmek kolaydır. ama benim gibi ingilizceyi sonradan öğrenen( pek çok kelime de öğrenmiş) biri olarak sorulara yaklaşım tarzını da bilmemizin bize daha çok fayda sağlayacağı kanaatindeyim. örneğin bazen kelimelerin hepsinin anlamını bilmeme rağmen onu metne oturtmada sorun yaşayabiliyorum. işte o zaman ufacık bir tiyo doğru şıkka yönlendiriyor.

bilge baran

Öğrenci
Hemen hemen aynı şeyleri söylemiyoruz, siz taktikle en fazla 3-5 soru çözülebileceğini söylüyorsunuz, ben, direkt kelime soran soruların dışında, bütün soruların çözülebileceğini söylüyorum. Ama taktiklerin gökten inme verildiğini söylemedim hiçbir zaman. Alıntıda söylediğimden de o anlam nasıl çıktı, gerçekten merak ettim.

Teknikten kastettiklerimiz farklı sanırım. Mesela bir cümle tamamlama sorusunda ilk kısım if clause were/went gibi past bir yapıyla başladıysa şıklarda would/could/might ile devam eden bir cümle arayacağız. Bu, teknikten daha çok if clause konusunu bilmekle ilgili bir şey. Benim teknikten kastım şu; zaman sorularında şıklardaki iki kısım da zaman olarak birbiriyle uyumlu olmalı, ilk boşluk past ise ikinci kısım da past; ilk kısım present ise ikinci kısım da present olmalı. Ben zaman sorularını neredeyse hiç anlamadan bana öğretilen bu teknikle çözüyorum. Siz de teknik derken böyle bir şey söylüyorsanız evet ben 3-5 soru dışında pek bir şey yapılamayacağını söylüyorum. Kelime soruları dışında her sorunun bunun gibi ya da buna yakın bir tekniği varsa paylaşırsanız gerçekten çok mutlu olurum :)

de la cuesta

Öğrenci
ayrıca üds-kpds seden 65 ve üzeri alanları toelf ve ielts sınavına davet ediyorum,İngilizcelerini yeterli bulacaklar mı orada acaba? :) mesela yurtdışında yl ve araştırma için önkoşul olarak istedikler 7.0-7.5 puanları alacaklar mı? :D

hocam gireceğim toefla ama çok pahalı paraya kıyamıyorum :)

sidneh

Profesör
Estağfurullah hocam, naçizane ne biliyorsam onu yazıyorum. :)

Örnek notlarımda var ama aklımda hımmm... Mesela bir cümlede boşluk tamamlama var, seçeneklere baktınız, aktifler ve pasifler var diyelim. Boşluktan sonra gelen kelimeye bakıyorsunuz, eğer kelime nesne ise boşluk aktif, nesne değilse pasif oluyor. Ya da diyelim ki cümlede zaman var (yesterday, 1988 vs.) present perfect tense'i eliyorsunuz direkt. Ya da iki boşluk "since" ile bağlanmışsa, ilk boşluk simple past ikincisi past perfect oluyor. Bu gibi taktiklerle kelime anlamına hiç bakmadan cevapları bulabilirsiniz.

Burada vermiştim birkaç örnek. Ek olarak,

Bir cümlede "would rather" varsa, "would rather"'dan sonra kişi geliyorsa simple past, gelmiyorsa simple present tense kullanılır.

Herhangi bir zaman bağlacını takip eden yan cümle asla future tense olamaz.

Cümlede bir eylemin kaç defa tekrarlandığı belirtiliyorsa asla continious (herhangi biri) olamaz.

Cümlede "by" ya da "by the time" yoksa future perfect içeren seçenekleri eleyebilirsiniz.

Cümlede "would have V3" varsa, o kesinlikle bir if clause sorusudur.

Boşluğun arkasında "but" ya da boşluğun önünde "otherwise" varsa if sorusudur.

"As if = as though" arkasından kesinlikle past gelir.

vs. Bütün hepsinin yazılı olduğu defterimi burada paylaşacağım zaten. Ve bu taktiklerle bütün gramer sorularını çözebilirsiniz, en azından ben çözüyorum. :)

sarimaske

Araştırma Görevlisi

Bir cümlede "would rather" varsa, "would rather"'dan sonra kişi geliyorsa simple past, gelmiyorsa simple present tense kullanılır.

Cümlede bir eylemin kaç defa tekrarlandığı belirtiliyorsa asla continious (herhangi biri) olamaz.

Cümlede "by" ya da "by the time" yoksa future perfect içeren seçenekleri eleyebilirsiniz.

vs. Bütün hepsinin yazılı olduğu defterimi burada paylaşacağım zaten. Ve bu taktiklerle bütün gramer sorularını çözebilirsiniz, en azından ben çözüyorum. :)
merakkla beklemedeyim:)

Hq23

Öğrenci

beklemedeyiz hocam:)

forzareagle

Öğrenci

O defteri bekliyoruz :)

eylül

Öğrenci
Merakla bekleyenlerin sayısı her geçen gün artıyor ama ne gelen var ne giden:)
"Sidneh in defteri" yeni bir şehir efsanesi mi olacak ne:adoration:

hkt

Öğrenci
merhaba arkadaşlar. dilden çok çekmiş birisiyim Allah hepinizin yardımcısı olsun. bol bol okumanızı tavsiye ederim. tabi doğru okuma taktikleri ile. okumanında mı taktiği olur denebilir ama öyle bir oluyormuşki. ben 3.5 ay sakaryadan bir hocayla çalıştım (gidip geldim ve netten) 70 alıp bu işten kurtuldum . hoca nın bu taktiklere yetiştirdiği yani dili geçirttiği 35-40 asistanı var Türkiye'de.

merhaba arkadaşlar. dilden çok çekmiş birisiyim Allah hepinizin yardımcısı olsun. bol bol okumanızı tavsiye ederim. tabi doğru okuma taktikleri ile. okumanında mı taktiği olur denebilir ama öyle bir oluyormuşki. ben 3.5 ay sakaryadan bir hocayla çalıştım (gidip geldim ve netten) 70 alıp bu işten kurtuldum . hoca nın bu taktiklere yetiştirdiği yani dili geçirttiği 35-40 asistanı var Türkiye'de.

Hocam siz de okuma taktikleri ile ilgili bir iki ipucu verir misiniz
Bir de bahsettiğiniz hocaya nasıl ulaşabiliriz ?
Teşekkürler ...

sidneh

Profesör
İnşallah işinize yarar. =) İrem Yayıncılık'ın KPDS&ÜDS Sınav Stratejileri kitap setini de tavsiye ederim, orada taktikler çok güzel anlatılmış. Özellikle ikinci kitapta, okuma parçaları, cümle ve paragraf tamamlama sorularıyla ilgili çok güzel ipuçları var.