2013 Güz ÖYP Dil Merkezleri Yorumları

Hangi Dil Merkezi Sizce Daha İyi Eğitim Vermektedir?

• AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Oy: 5 6.8%
  • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

Oy: 1 1.4%
  • ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Oy: 4 5.5%
  • BOĞAZIÇI ÜNİVERSİTESİ

Oy: 9 12.3%
  • DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

Oy: 2 2.7%
  • GAZİ ÜNİVERSİTESİ

Oy: 3 4.1%
  • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

Oy: 6 8.2%
  • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

• MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Oy: 3 4.1%
  • ODTÜ

Oy: 25 34.2%
  • YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Oy: 1 1.4%
  • GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

• SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

Oy: 6 8.2%

• Kullanılan toplam oy
    73
  • Anket kapatılmış .

kalaritanya

Öğrenci
ODTÜ TECRÜBESİ....

Arkadaşlar öncelikle tebrikler, akademik hayatınızda başarılar... Dil eğitim için ODTÜ'de son dönem olarak yaşananları aktarmak istedim. Doğrusu tercih zamanı bu tür yazıların çok faydalı olduğunu biliyorum...

Odtü'de dil kursu Yabancı Diller Okulunda veriliyor. Bilmeyenler için söyleyim okul Odtü kampüsü içinde Eskişehir girişine yakın konumdadır. Kızılaydan ve Ulustan direkt buraya giden dolmuşlar var.

İlk gün size grammar ağırlıklı seviye tespit sınavı yapacaklar. buna göre pre-int, int ve up-int gruplarına ayrılacaksınız.
bu ayrım ilk başta moral bozucu olabilir. ama önemsemeyin, zamanla tüm gruplar aynı seviyeye geliyor. dahası pre-int grubundaki arkadaşların diğerlerinden yüksek puanlar aldığını gördük.

Kursa başladığınızda ilk önce genel ingilizce eğitimi alacaksınız. bunun için size bazı kitaplar verilecek.
Language Leader diye bir kitabı takip edeceksiniz.
Burada amaç okuma-grammar-dinleme becerilerinizi geliştirmek olacak.
Ayrıca More to Read diye bir okuma kitabı var. Ondan da metinler okutulacak.

Kursta kimi arkadaşların yaptığı hataya düşüp bize "bize yds lazım, bana ne bundan" demeyin. Bu sizi ielts sınavına hazırlayacak. Bir de More to Read Yds için iyi bir hazırlık kitabı. çok okumak lazım. mümkünse hocanın ödev vermesini beklemeden bitirmek lazım.

Kursta 2. aydan sonra ielts için kitaplar(4 kitap) gelecek ve sizi bu sınava hazırlayan bir eğitim alacaksınız. Bu süreçte sürekli bbc dinlerseniz, yazı yazarsanız ve hocanıza kontrol ettirirseniz ya da sınıfta korkmadan ingilizce konuşmaya çalışırsanız ielts'den iyi puanlar alırsınız.
nitekim öyle oldu. bizim sınıftan yds dogması olmayan herkes ielts'den 5.5 ve üzeri puanlar aldı.

İelts 2 yıl geçerliliği olan bir sınav olabilir ama şöyle bir avantaj sağlıyor: kursun ortasında sorumluluğunuzu yerine getiriyorsunuz. rahatlıyorsunuz. yds'ye rahat giriyorsunuz.

kursun son iki ayı artık tamamen yds'ye yöneliniyor. sürekli sorular, ezber yapılacak kelimeler, testler, geçmiş sınavlar...
eğer bu soruları atlamadan çözer, kelimeleri ezberler, bu arada more to read 2'yi de okuyup sınava girerseniz çok rahat 80 ve üzerine çıkarsınız.
Tabi tüm öğrenciler 80 alamıyor. Ama herkes yds'den 65 ve üzeri alıyor.

burada şunu söylemek istiyorum. Bizim dönemimizin kimi sıkıntıları vardı... yazın sıcaklığı, oruç, bayram arası, durduk yere pat diye yds'nin bir ay öne çekilmesi, yurtta kalanların yemek sıkıntıları vs... tüm bunlara rağmen herkes sınavı geçti bizim sınıftan...
bu açıdan şimdi kursa gitmek daha avantajlı...

Odtü, gerçekten farklı bir üniversite... gidince göreceksiniz... belirli bir eğitim sistemleri var. gerçekten dil öğretiyorlar. eğitmenlerin tamamı ingilzceyi iyi biliyorlar... ama tüm bunların hepsi sizin ve sınıfınızın gayretine bağlı...
hocalardan azami ölçüde faydalanmayı, sürekli soru sormayı ihmal etmeyin... yoksa istediğiniz kıvamda öğrenemezsiniz.

Gelelim sosyal imkanlar meselesine...
1- Odtü yurtlarında kalamazsınız. bunu unutun.
2- Odtü'ye gelen dolmuş güzergahına yakın yerlerde yurtta kalmak bence en mantıklı olanı. Evde kalmak iyidir tabi ama 6 ay için ne gerek var zahmete...
3- Odtü servislerinden faydalanırsınız ama zamanları bazen uymayabilir...
4- Odtü merkez kütüphanesi gerçekten hoş. gidin görün...
5- Yemekhanesinden öğlen 2 tl'ye 4 çeşit yemek yiyebilirsiniz. yemekler iyidir...
6- Kültür Merkezinde etkinlikler oluyor, canınız sıkılırsa gitmeye değer...

hatırladıklarım şimdilik bunlar, sizlere aktarmak istedim.
kısaca, odtü düşünülmeden yazılacak bir üniversite... bence...
(Bu arada kaç aldın derseniz, ielts:6.5, yds:88)

H

hande-

Guest
ilk üç tercihim belli ama 4. ne olacak muamma. mesafe sıkıntısı ve dil merkezleri hakkında yazılan birbirine zıt onlarca yorum nedeniyle her seferinde tercih düzeni değişiyo. özellikle yıldız teknik. itü 9 eylül ve marmara konusunda kararsızım. tüm bunların yanında selçuk üni için yapılan olumlu yorumlar ve konyanın gayet rahat bir şehit olması kendi tarafına çekmiyor değil. istanbul gibi yerde hem yollarda sürünüp hem de üstüne kötü bi eğitim alırsam yazık olacak aslında hepimize olacak. odtü ve boğaziçi dışında pek de övülen bir dil merkezi yok gibi hayır devamsızlığı sorun etmeseler kendin özel kursa gidersin ama onu da önemsiyolarmış.yani durum en son dediğim gibi ilk üç sonrasını ya kura çekicem ya da etli ekmek eşliğinde yds çalışcam:)) hepimize sonuçlar şimdiden hayırlı olsun önemli olan hoca her zaman. mesela ankara üni de birkaç hocanın harika olduğunu iddia ediyorlar.. herneyse öyp sonuçları sürpriz olduğu gibi dil merkezleri de sürpriz olacak bu gidişle

mavihayalci

Öğrenci
ilk üç tercihim belli ama 4. ne olacak muamma. mesafe sıkıntısı ve dil merkezleri hakkında yazılan birbirine zıt onlarca yorum nedeniyle her seferinde tercih düzeni değişiyo. özellikle yıldız teknik. itü 9 eylül ve marmara konusunda kararsızım. tüm bunların yanında selçuk üni için yapılan olumlu yorumlar ve konyanın gayet rahat bir şehit olması kendi tarafına çekmiyor değil. istanbul gibi yerde hem yollarda sürünüp hem de üstüne kötü bi eğitim alırsam yazık olacak aslında hepimize olacak. odtü ve boğaziçi dışında pek de övülen bir dil merkezi yok gibi hayır devamsızlığı sorun etmeseler kendin özel kursa gidersin ama onu da önemsiyolarmış.yani durum en son dediğim gibi ilk üç sonrasını ya kura çekicem ya da etli ekmek eşliğinde yds çalışcam:)) hepimize sonuçlar şimdiden hayırlı olsun önemli olan hoca her zaman. mesela ankara üni de birkaç hocanın harika olduğunu iddia ediyorlar.. herneyse öyp sonuçları sürpriz olduğu gibi dil merkezleri de sürpriz olacak bu gidişle
hocam sana katılıyorum benimde kafam çok karıştı ,itü ,yıldız teknik marmara gidip yol trafiği çekiceğime konyaya gidip adam akıllı ingilizce çalışırım ki hakkında hiç olumsuz yorum duymadım ben 3.tercihimi akdeniz konyayı 4.tercihim yaptım ,dediğin gibi buda süpriz olucak hayırlısı artık

H

hande-

Guest
aynen hocam ben de yukarı taşıdım. bazı yerler hakkında kötü yorumlar varken bazıları hakkında iyi ya da kötü hiç bişi yok:) nerdesiniz gençler çıkın ortaya bişi söyleyin bir önceki dönemde çarşaf çarşaf yorum yapılmışken şimdi yok yahu onlar da bıkmış heralde. konya da eğitim ielts e yönelik te olsa tadından yenmeyecek amaaa :)))

deryat

Öğrenci
gazi üniversitesi'nin YDS programı yetersizdi, resmen bizim 2 ayımızı yediler. Özel kursa gitmeseydim sınavı geçemezdim..
Hocalarımız yetersiz demek istemiyorum ama izledikleri program YDS'ye hazırlanan bir gruba yetecek düzeyde değil..

H

hande-

Guest
yds m düşük olduğu için düşük olan öyp puanım yüzünden iyi bir dil merkezine gidemiyorum:) beni daha iyi cezalandıramazdınız teşekkürler :)))

mavihayalci

Öğrenci
Yorumlardan yola cikarsak ilk 5 icin

1. Bogazici
2. Odtu
3. Itu
4. Akdeniz
5. Ankara

diyebilir miyiz?
itü ve ankara ya selçuk üniv de ekleyebilirsin hatta ankara 6.sırada bile kalabilir aslında yorumlardan benim anladığım her dönem yönetim ve hocalar değişiyormuş buna görede iyiliği ve kötülüğü değişiyor yinede kişinin çalışmasına bağlı olduğunu düşünüyorum

Uğurlu kız

Öğrenci
Hocam tübitak bursuyla ilgili bir sorum olacaktı. bu yıl mezun oldum ve tübitak yüksek lisans bursunu da kazanmıştım ama öyp oldu atandım ve dil eğitimine gideceğim nasipse. tübitak bu durumda dil eğitimine gittiğime dair bir belge istiyormuş benden. 1 yıl dondurup sonraki yıl veriyormuş bursu. bu belge nasıl bir belgedir ve ben bu belgeyi nerden alırım ? atandığım yerden mi yoksa eğitimine gittiğim dil merkezinden mi :ambivalence:

emre6135

Öğrenci
Merhaba ...
Ben de dil eğitimime halen Boğziçi'nde devam ediyorum. İkiye ayrılmış gibiydi eğitim. İlk kısımda genel İngilizce eğitimi aldık .. İkinci kısım ise daha çok sınava yönelikti... Sistem açısından gayet başarılı bir sistemleri var.. Ancak tabi ki hoca faktörü önemli. sistem iyi olmasına rağmen çok kötü bir hocaya denk gelirseniz kötü olabilir. Şansıma bize denk gelen hocalar gayet iyiydi .. Ulaşımı biraz sıkıntı olabiliyor zaman zaman ama okul için değer cidden.. Herkes için hayırlı olur umarım

sarimaske

Araştırma Görevlisi
Hocam tübitak bursuyla ilgili bir sorum olacaktı. bu yıl mezun oldum ve tübitak yüksek lisans bursunu da kazanmıştım ama öyp oldu atandım ve dil eğitimine gideceğim nasipse. tübitak bu durumda dil eğitimine gittiğime dair bir belge istiyormuş benden. 1 yıl dondurup sonraki yıl veriyormuş bursu. bu belge nasıl bir belgedir ve ben bu belgeyi nerden alırım ? atandığım yerden mi yoksa eğitimine gittiğim dil merkezinden mi :ambivalence:
öyle birşey yok hocam o hazırlık sınıfı için bende alıyorum burs dil eğitimide aldım.

van__gogh

Öğrenci
kazandığımız dil eğitim yeri üniversiteler kendileri ilan mı ediyor seviye sınav tarih yada ilgili belgeleri şu imza olayı senet olayını

nur_89

Öğrenci
kazandığımız dil eğitim yeri üniversiteler kendileri ilan mı ediyor seviye sınav tarih yada ilgili belgeleri şu imza olayı senet olayını

Dil eğitimini kazandığınız üniversitenin duyurularını takip edin. İstenen belgeler, seviye tespit sınavı vs. ile ilgili bilgileri onlar belirlerler. Kadronuzun olduğu üniversitede eğitim alacaksanız, senet yapılmıyor.