33/a'ya geçirilen ÖYP'linin zorunlu hizmeti

emrys

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere KHK ile 50/d'li yapıldıktan sonra bazı ÖYP'li arkadaşlarımız kendi dilekçeleri alınarak veya taleplerine başvurulmaksızın doğrudan idarenin takdiriyle yeniden 33/a kadrolarına atandılar. Kendi talepleri olsun veya olmasın bu arkadaşlarımızın zorunlu hizmetleri ile ilgili bir husus hakkında danışmak istiyorum:

<<KHK ile 50/d'li olduktan sonra üniversitesince yeniden 33/a kadrosuna ataması yapılan ÖYP'lilerin zorunlu hizmetleri, yalnızca yeniden 33/a'lı oldukları tarihten itibaren aldıkları görevlendirmelere ilişkin mi olacak yoksa eski senetleri de canlanacak mı?>>

Bazı üniversitelerin yeniden 33/a'ya atanmadan önceki görevlendirmelere ilişkin eski senetleri iade ettiklerini biliyorum. Henüz işlem tesis edilmese de bazı üniversitelerin de şifahen eski senetlerin geçerli olduğunu, zorunlu hizmetin yeniden 33/a'ya atanmadan önceki görevlendirmeleri de kapsadığını söylediklerini duydum. Bu konuda bilgi sahibi olan, yeniden 33/a'ya atandıkları tarihten önceki senetlerini iade alan veya alamayan var mı?

Teşekkür ederim şimdiden.

N

Nuri Kaya

Guest
öyp

Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere KHK ile 50/d'li yapıldıktan sonra bazı ÖYP'li arkadaşlarımız kendi dilekçeleri alınarak veya taleplerine başvurulmaksızın doğrudan idarenin takdiriyle yeniden 33/a kadrolarına atandılar. Kendi talepleri olsun veya olmasın bu arkadaşlarımızın zorunlu hizmetleri ile ilgili bir husus hakkında danışmak istiyorum:

<<KHK ile 50/d'li olduktan sonra üniversitesince yeniden 33/a kadrosuna ataması yapılan ÖYP'lilerin zorunlu hizmetleri, yalnızca yeniden 33/a'lı oldukları tarihten itibaren aldıkları görevlendirmelere ilişkin mi olacak yoksa eski senetleri de canlanacak mı?>>

Bazı üniversitelerin yeniden 33/a'ya atanmadan önceki görevlendirmelere ilişkin eski senetleri iade ettiklerini biliyorum. Henüz işlem tesis edilmese de bazı üniversitelerin de şifahen eski senetlerin geçerli olduğunu, zorunlu hizmetin yeniden 33/a'ya atanmadan önceki görevlendirmeleri de kapsadığını söylediklerini duydum. Bu konuda bilgi sahibi olan, yeniden 33/a'ya atandıkları tarihten önceki senetlerini iade alan veya alamayan var mı?

Bende aynı durumu çok merak ediyorum.. Ben ÖYP liyim ve tekrardan 33 a ya geçirildim.. Benden dilekçe aldılar ama senetimi vermediler.. 33 a ya geçtikten sonra tekrardan 35. madde görevi istemedim.. Şu an mecburi hizmete tabi miyim değil miyim.. Önceki senedim geçerli mi değil mi? Lütfen ilgili biri yanıtlayabilir mi?

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhaba arkadaşlar,

Eski senetler de, 33a ya gectikten sonraki senetler de gecerli olacak. Yani onceki gorevlendirmelerin zorunlu hizmeti tekrar 33a ya gecilmesi sebebiyle kalkmadi, devam ediyor.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

N

Nuri Kaya

Guest
Eski senetler de, 33a ya gectikten sonraki senetler de gecerli olacak. Yani onceki gorevlendirmelerin zorunlu hizmeti tekrar 33a ya gecilmesi sebebiyle kalkmadi, devam ediyor.

Hocam ama yökün kararından iki manayı da çıkarıyorum ben..
https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/oyp-mecburi-hizmet-kaldirildi.html
linkinde yök kararına bakarsak yukarıya göre 35 yoksa görevlendirme de yok gibi bir anlam çıkmıyor mu?

İyi çalışmalar..

goggles

Araştırma Görevlisi
Hocam ama yökün kararından iki manayı da çıkarıyorum ben..
https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/oyp-mecburi-hizmet-kaldirildi.html
linkinde yök kararına bakarsak yukarıya göre 35 yoksa görevlendirme de yok gibi bir anlam çıkmıyor mu?

İyi çalışmalar..

".ÖYP kapsamındaki araştırma görevlilerinin, 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi kapsamında yeniden atamalarının yapılması halinde mecburi hizmet yükümlülükleri bulunmaya devam edecektir"

Kararin son maddesi gayet acik

N

Ntnn

Guest
ÖYP 33a zorunlu hizmet..

Bu konuda fiili herhangi bir teşebbüste bulunup (istifa-başka yere geçme vb.) üniversite yönetimlerinden olumlu-olumsuz tepki alan arkadaşlar var mı acaba.. Lütfen burada paylaşabilirler mi?

A

akdmkfrm12345

Guest
33a'da anabilimdalı değişikliği nasıl oluyor bilgisi olan var mı acaba ?

erdek

Öğrenci
Bu konuda fiili herhangi bir teşebbüste bulunup (istifa-başka yere geçme vb.) üniversite yönetimlerinden olumlu-olumsuz tepki alan arkadaşlar var mı acaba.. Lütfen burada paylaşabilirler mi?

Konu güncel

50dlere senet iptal özgürlük varken 33alıya neden zorunlu hizmet var? Mahkemelik.

0yatay0

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar, zorunlu hizmetin devam edip etmediğini anlamak için etrafınızda hiç istifa eden veya buna teşebbüs eden biri oldu mu? YÖK’ün muvafakat olaylarına sıcak bakmadığına şahit oldum yakın zamanda ancak istifa edip başka bir üniversiteye geçebiliyor mu ÖYP’liler?

oyp_zorunlu

Öğrenci
Arkadaşlar YÖK'ün 20.04.2017 tarihinde aldığı kararında durum açık ve nettir. ÖYP'de 50d'den 33a'ya geçirilen araştırma görevlileri eğer yeniden 35. madde ile görevlendirilmediyse zorunlu hizmeti yoktur.

Maalesef bu forumda yazanların çoğu ve ögeder bunu görmezden gelmekte. 33a'ya geçirilip tekrar 35. madde ile görevlendirilmeyenlere dayanağı olmayan mecburi hizmete mahkum ediliyor ve kimsenin sesi çıkmıyor. Çünkü birilerinin keyfi yerinde ve rahatta. Zor durumda olanlar da zaten 50d kalıp zorunlu hizmetten sakındı.

Ayrıca zaten birçok üniversite eski senetleri iade etti (iade edenler buraya yazarsa emsal için davalarda kullanılabilir).

Mağdur olan arkadaşlar YÖK'ün kararına göre gerek cimer gerekse dava yoluyla eski senetlerini geri almalarını tavsiye ediyorum. Tabii 33a ya geçtikten sonra tekrar 35 ile görevlendirilmedilerse.

seyyah_real

Öğrenci
Hak. Adalet ve Hukuk ile genç akademisyenlerin psikolojisini hali hazırda zaten bozmuş olan bu senetlerden iptal yolu ile kurtulacağımıza inancım var arkadaşlar inşallah yakında bu senet sepet işleri tamamen kalkar.

0yatay0

Öğrenci
Hocam ben de sizinle aynı durumdayım ama elimiz kolumuz bağlı kaldık. Yapılabilecek pek bir şey bulamıyorum. Sizin dediğiniz gibi bizim durumumuzda olanlar dışında kimse şikayetçi değil. Kaldı ki ben istemeden 33a’ya geçirildim. Peki kimin umrunda? Hiçkimsenin!! Bizim sesimizi duyan pek yok! Dava dahi açılırsa sonucun olumlu çıkması da meçhul. Sizin tavsiyeniz var mı?

XOXOX

Öğrenci
hocalarım ben de bu durumdan yakınıyorum. söz konusu yazıda çok açık ve net olarak "33/a'ya geçirilip yeniden 35. madde görevlendirilmesi almayanların zorunlu hizmet yükümlülükleri yoktur" deniyor. ancak bu yazı yayımlandığından beri bu gözardı ediliyor. ben artık bu yorumlarda iyi niyet olmadığını sanıyorum. başka kurum ve kişilerin ekmeğine yağ sürmek için yapılmış yorumlar olarak görüyorum. çünkü yazılan şey çok açık ve net ya! son maddeye atıfta bulunuluyor güya ama o, yeniden 35. md görevlendirmesi alanlar için! gitmek istemiyorduysanız neden tercih ettiniz diye 6 yıl önceki ÖYP koşulları ile bugünküler bir tutularak adeta bizlerden intikam alınıyor. Oysa o dönemki özlük haklarımızdan hiçbir şey kalmadı elimizde. ne eğitim haklarımız baki ne zorunlu hizmet yönetmeliği aynı. ödeneklerimiz değişti, aldığımız taşınmazları bile bıraktık. daha niceleri var bunları herkes biliyor ama gözardı ediliyor. doktora tez dönemlerimizde zorla geri çağrılmamız da cabası.

oyp_zorunlu

Öğrenci
O yazının son maddesi sizin de dediğiniz gibi genelleme. Yani 33a ya geçirilip 35 ile görevlendirmesine devam edenler için.

Biraz da genel kurul kararını eksik yorumlayan personel hatası.

YÖK'ü arayıp sorduğunuzda onlar da bilmiyor. Bazı üniversiteler zorunlu tutuyor bazıları tutmuyor gibi bir şey söylüyor ve topu üniversitelere atıyor. Telefonla da bu işin çözülemeyeceğini ekliyorlar (aldıkları karardan bir haber).

Burada durum açık; önce ilgili yök kararını üniversiteye sunarak iyi niyetle senetlerinizi geri isteyin. Yazılı dilekçe olsun. Aynı süreçte cimer'de durum için bilgilendirme edinin gerekirse YÖK için şikayet yazın. Eğer hiçbiri işe yaramazsa dava açın.

Konudan uzak ya da burada keyfi yorumlar yazanları kesinlikle dinlemeyin. Onlar eksik yorumlanan son madde ile konuşuyorlar. Kendilerini etkilemediği için konuya yüzeysel bakıyorlar. Oysa gerçek durum YÖK kurul toplantısı kararında. YÖK kurulu 50d'den 33a ya geçirilip 35.madde ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti yoktur diyor.

Dediğim gibi onlar ya keyifleri yerinde ya da ilgili karar onları etkilemediği için, ben yapıyorum onlar da yapsın zihniyetinde kişilerdir.

Başkalarının harekete geçmesini beklemeyin yoksa arada kaynarsınız. Bu yolda teksiniz. Mücadele sizin mücadeleniz.

Yazacaklarım bu kadar.

Selamlarımla,

6

6734

Guest
Arkadaşlar merhaba,
Lütfen CİMER'den YÖK'E yazın ki bu durum bir an önce çözümlensin. Ben üniversitelerin 33aya geçirilip tekrar 35. madde ile görevlendirilmeyenler hakkında uyguladıkları farklılıkları dile getiren ve bir an evvel konuya çözüm getirerek üniversitelere bu konu ile ilgili yazı göndermelerini talep eden bir dilekçe yazdım. Sizde yazın ki konu çözüme kavuşsun. Bende kendi isteğim dışında 33aya geçirildi. Geçirilmek istememin sebebi de eş durumundan dolayıydı. Ama dekanlık bunu bilmesine rağmen haberim olmadan benimle ilgili kararı verip personel daire başkanlığı aracılığıyla 33aya geçmem gerektiğini söylerek 33aya geçirdi. 10 Mayıs 2018 tarihinde ise daha önce 33aya geçirilmeyenlere kendi istekleri ile 33aya geçme hakkı verildi. Bizlere ise bu hak tanınmadı. Sadece bu durum bile aslında bir dava konusu. CİMER'E bu konular ile ilgili ne kadar çok yazı giderse dikkate alınacağını düşünüyorum.

oyp_zorunlu

Öğrenci
hocam sizin durumunuz tek oturumluk dava. daha önce istemeden 33aya geçirilip dava açıp 50dye dönen var. bu forumu araştırırsanız ulaşırsınız.

katılıyorum. cimer şikayeti çok etkili. ben yaptım 3. bilgi edinme yazıma cevap bekliyorum. eğer olumsuz dönerlerse bu sefer direk yök'ü şikayet edeceğim. aldıkları karardan bir haberler.

ortada açık açık kararlara kanunlara aykırı uygulama var. hiç boşu boşuna ögeder vs uğraşmayın. onlar bu duruma göz yumuyor.

Son düzenleme:
6

6734

Guest
Hocam bende her iki duruma ilişkin sürekli CİMER aracılığıyla YÖK'e yazıyorum. Bu dördüncü yazışım. Son iki yazıma "Dilekçeniz incelendi. Durumunuz hakkında bilgi edinildi." cevabı geliyor. Bakalım bu sefer ki yanıt ne olacak. Lütfen tüm akademisyen arkadaşlar zorunlu hizmete ilişkin 29.04.2017 tarihli yönetmelikte yer alan çelişkili ifadelere netlik kazandırması ve her üniversitenin aynı karara göre hareket etmesi için CİMER aracılığiyla YÖK'e yazsın. Yoksa haksızlığa uğrayacağız. Eğer YÖK "33aya geçirilip tekrar 35. madde ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmetine ilişkin uygulanması gereken karar" ile ilgili üniversitelere net bir resmi yazı göndermezse ben kendi isteğim dışında 33aya geçirildiğim için dava açacağım. Akademisyenler olarak aile bütünlüğümüz hiç dikkate alınmıyor. Aile bütünlüğünün olmadığı hele ki çocuğunun bu durumdan kesinlikle olumsuz etkileneceğini bilen akademisyenlerin nasıl başarılı olması beklenir ki. Hiç bir meslek grubunda bu kadar geleceği ile ilgili kararlarda söz sahibi olamayan ve hak ihlaline uğrayan meslek yok!!!

yyyssf

Öğrenci
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
Karamaoğlu Mehmetbey Üniversites …………………………………. Bölümünde, ÖYP kapsamında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktayım. Kadrom, 674 sayılı KHK ile 2547 sayılı kanun 33a maddesinden 50d maddesine dönüştürüldü. Kendi rızam dışında, Kadrom 29.12.2017 tarihinde 2547 sayılı kanun 50d maddesinden tekrar 33a maddesine dönüştürüldü. Doktora yapmakta olduğum Dokuz Eylül Üniversitesindeki görevlendirmem sonlandırılarak Karamaoğlu Mehmetbey Üniversitesine geri çağrıldım. Nisan 2018 de Karamaoğlu Mehmetbey Üniversitesine çalışmaya başladım. Nisan 2018 den kasım 2018 tarihinde kadar, Doktora eğitimime devam edebilmek için Dokuz Eylül Üniversitesine görevlendirme verilmedi. ÖYP usul ve esaslarına göre Doktora eğitimim boyunca kadrom geçici olarak doktora yaptığım üniversiteye aktarılması gereklidir. Ancak, Karamaoğlu Mehmetbey Üniversitesi ..................................... Bölümü Araştırma Görevlileri ile birlikte Bölüm işlerinde çalışacağımız, gerektiğinde günlük idari izinle (haftada 2 gün) doktora yaptığımız üniversiteye gidebileceğimiz ve doktora eğitimimize bu şekilde devam edebileceğimiz söylendi. 674 sayılı KHK ile 2547 sayılı kanun 33a maddesinden 50d maddesine dönüştürüldükten sonra tekrar üniversitenin isteği ile 2547 sayılı kanun 50d maddesinden 33a maddesine ataması yapılan ÖYP Araştırma Görevlilerin mecburi hizmetleri konusundaki YÖK’ün 20.04.2017 tarihli toplantısında alınan karar ektedir.
Üniversitenin kendi isteğiyle ÖYP Araştırma görevlilerini 2547 sayılı kanun 50d maddesinden 33a maddesine atamasını yapması ve sonrasında bölüm ve üniversitenin işlerinin yürütülmesi adına kendi bünyesindeki Araştırma Görevlileri ile birlikte çalıştırmasından dolayı Doktora eğitimi aldıkları kuruma kadrosunu tekrar geri iade etmemesi durumunda, Ekteki YÖK’ün yazısında göre mecburi hizmet yükümlülükleri kalkar. 33a ya atanan ÖYP Araştırma görevlilerinin eğitim aldığı üniversitelere geçici kadro tahsisi yapılacağı açık olduğu için ekteki kararda 33a kadrosuna tekrar atanan ÖYP lilerin mecburi hizmetleri devam eder denmektedir. Ancak, Üniversite tekrardan 33a ya alınan ÖYP li Araştırma Görevlilerinin geçici kadro tahsislerini yapmazsa kendi bünyesinde istihdam etmeye devam ederse YÖK 20.04.2017 tarihli toplantısındaki kararı gereği, bu durumdaki Araştırma Görevlilerinin mecburi hizmetlerinin olmadığına karar vermiştir.
Üniversite tarafından, 2547 sayılı kanun 50d maddesinden 33a maddesine ataması yapılan ÖYP Araştırma Görevlilerinden, geçici kadro tahsisi yapılmadan doktora eğitimine devam ettirilenler için, mecburi hizmetlerinin olup olmayacağını (YÖK’ün 20.04.2017 tarihli toplantısında aldığı kararlar çerçevesinde) YÖK’ten görüş almak suretiyle açıklanmasını talep ediyorum.

Son düzenleme:
Olumsuz bir yorum yapacağım için affedin ama ilgili genelgenin "33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılıp 35 inci madde uyarınca gör evlendir ilmey enlerin," ifadesini bağlamından kopardığınız için mecburi hizmet yükümlülüğünüzün olmadığı yorumunu yapıyorsunuz. Oysa madde, tekrar 33a ya atanmayanların mecburi hizmeti olmadığına ilişkin. Kararın sonunda 3. maddede de açıkça bu yazmaktadır. Yazının içeriğinde tekrar 35. madde görevlendirmesi verilmemesi koşuluna ilişkin bir açıklama olmadığından tekrar görevlendirme verilmediği durumda mecburi hizmet yükümlülüğünün olmayacağı yorumu doğru değildir diye düşünüyorum.

yyyssf

Öğrenci
Olumsuz bir yorum yapacağım için affedin ama ilgili genelgenin "33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılıp 35 inci madde uyarınca gör evlendir ilmey enlerin," ifadesini bağlamından kopardığınız için mecburi hizmet yükümlülüğünüzün olmadığı yorumunu yapıyorsunuz. Oysa madde, tekrar 33a ya atanmayanların mecburi hizmeti olmadığına ilişkin. Kararın sonunda 3. maddede de açıkça bu yazmaktadır. Yazının içeriğinde tekrar 35. madde görevlendirmesi verilmemesi koşuluna ilişkin bir açıklama olmadığından tekrar görevlendirme verilmediği durumda mecburi hizmet yükümlülüğünün olmayacağı yorumu doğru değildir diye düşünüyorum.

Resimdeki italik yazılar bir bütündür. Bütün olarak okursanız ne anlatmak istediğini anlarsınız. en alt kısımda genel bir ifade kullanmış 33a geçenlerin mecburi hizmeti devam eder demiş. neden böyle diyor. çünkü 33a lı ÖYP li ye 35. madde ile geri yollamak zorunlu olduğu için bu adamların mecburi hizmeti devam edecek ancak italik yazıdaki gibi bir durum varsa zorunlu hizmeti kalkar diyor. Çünkü bu adamı kendi araştırma görevin gibi kullanacaksan zorunlu hizmet bekleme diyor.
Ayrıca kanun 50d lilerin mecburi hizmetinden bahsediyor. 33a ya tekrar geri alınanların durumundan (hangi durumda zorunlu hizmetin devam edeceği) bahsetmiyor. buna da dikkat edelim. YÖK de 33a ya alınanların durumunu açık yazmamış.

Ekli dosyalar

• 20181102_142545_576x1024.jpg
    20181102_142545_576x1024.jpg
    210.4 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme: