33/a'ya geçirilen ÖYP'linin zorunlu hizmeti

Arafta

Öğrenci
ÖYP dil kursuna senet imzalayarak giden dönüp eğitimini kadrosunun bulunduğu ünide alan biri için doktorasını bitirmek üzereyken personel daireye zorunlu hizmeti var mı diye sorduğumuz ve yok diye cevap aldığımız arkadaş var. Zorunlu hizmet dr bitmeden de yapılıyor.

- - - Güncellendi - - -

Hocam merhaba, 2012 yilindan 2015 yılına kadar 3 yıl süreyle 35. Madde ile ÖYP kapsaminda görevlendirildim. Doktora tez dönemimde kurumuna dönerek 3 yılı aşkın süredir çalışmakta ve Doktora egitimimi tamamlamıs bulunmaktayım. Fiili olarak mecburi hizmetimi tamamlamış olmama rağmen, bu hizmetin doktora bittikten sonra başladığı söylenmekte. Benim durumuma benzer durumda olan arkadaşlar var mı ?

ÖYP dil kursuna senet imzalayarak giden dönüp eğitimini kadrosunun bulunduğu ünide alan biri için doktorasını bitirmek üzereyken personel daireye zorunlu hizmeti var mı diye sorduğumuz ve yok diye cevap aldığımız arkadaş var. Zorunlu hizmet dr bitmeden de yapılıyor.

XOXOX

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

hocam ilginçmiş çünkü zorunlu hizmet yönetmeliği sanırım 2015te değişti ve yoruma açık değil. umarım 3-5 yıl sonra "bir yanlışlık yapmışız" diyerek zorunlu hizmet tazminatı istemeye kalkmazlar...
düzeltme: 2014 yılında değişmiş Tez Aşamasında Dönen ÖYP'lilerin Mecburi Hizmet Süresi Nasıl Hesaplanır ? akademikadro.net

XOXOX

Öğrenci
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
Karamaoğlu Mehmetbey Üniversites …………………………………. Bölümünde, ÖYP kapsamında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktayım. Kadrom, 674 sayılı KHK ile 2547 sayılı kanun 33a maddesinden 50d maddesine dönüştürüldü. Kendi rızam dışında, Kadrom 29.12.2017 tarihinde 2547 sayılı kanun 50d maddesinden tekrar 33a maddesine dönüştürüldü. Doktora yapmakta olduğum Dokuz Eylül Üniversitesindeki görevlendirmem sonlandırılarak Karamaoğlu Mehmetbey Üniversitesine geri çağrıldım. Nisan 2018 de Karamaoğlu Mehmetbey Üniversitesine çalışmaya başladım. Nisan 2018 den kasım 2018 tarihinde kadar, Doktora eğitimime devam edebilmek için Dokuz Eylül Üniversitesine görevlendirme verilmedi. ÖYP usul ve esaslarına göre Doktora eğitimim boyunca kadrom geçici olarak doktora yaptığım üniversiteye aktarılması gereklidir. Ancak, Karamaoğlu Mehmetbey Üniversitesi ..................................... Bölümü Araştırma Görevlileri ile birlikte Bölüm işlerinde çalışacağımız, gerektiğinde günlük idari izinle (haftada 2 gün) doktora yaptığımız üniversiteye gidebileceğimiz ve doktora eğitimimize bu şekilde devam edebileceğimiz söylendi. 674 sayılı KHK ile 2547 sayılı kanun 33a maddesinden 50d maddesine dönüştürüldükten sonra tekrar üniversitenin isteği ile 2547 sayılı kanun 50d maddesinden 33a maddesine ataması yapılan ÖYP Araştırma Görevlilerin mecburi hizmetleri konusundaki YÖK’ün 20.04.2017 tarihli toplantısında alınan karar ektedir.
Üniversitenin kendi isteğiyle ÖYP Araştırma görevlilerini 2547 sayılı kanun 50d maddesinden 33a maddesine atamasını yapması ve sonrasında bölüm ve üniversitenin işlerinin yürütülmesi adına kendi bünyesindeki Araştırma Görevlileri ile birlikte çalıştırmasından dolayı Doktora eğitimi aldıkları kuruma kadrosunu tekrar geri iade etmemesi durumunda, Ekteki YÖK’ün yazısında göre mecburi hizmet yükümlülükleri kalkar. 33a ya atanan ÖYP Araştırma görevlilerinin eğitim aldığı üniversitelere geçici kadro tahsisi yapılacağı açık olduğu için ekteki kararda 33a kadrosuna tekrar atanan ÖYP lilerin mecburi hizmetleri devam eder denmektedir. Ancak, Üniversite tekrardan 33a ya alınan ÖYP li Araştırma Görevlilerinin geçici kadro tahsislerini yapmazsa kendi bünyesinde istihdam etmeye devam ederse YÖK 20.04.2017 tarihli toplantısındaki kararı gereği, bu durumdaki Araştırma Görevlilerinin mecburi hizmetlerinin olmadığına karar vermiştir.
Üniversite tarafından, 2547 sayılı kanun 50d maddesinden 33a maddesine ataması yapılan ÖYP Araştırma Görevlilerinden, geçici kadro tahsisi yapılmadan doktora eğitimine devam ettirilenler için, mecburi hizmetlerinin olup olmayacağını (YÖK’ün 20.04.2017 tarihli toplantısında aldığı kararlar çerçevesinde) YÖK’ten görüş almak suretiyle açıklanmasını talep ediyorum.

hocam merhaba. bu yazınıza cevap alabildiniz mi?

lightandhappy

Öğrenci
Evet kesinlikle zorunlu hizmet devam ediyor. bu mulaklığı hiçbir üniversite kabul etmiyor. üniversitenin PDB dan ilk ağızdan dinlendim.

YÖK üniversitelere bu konu ile ilgili resmi yazı yazmadıkça üniversiteler bu durumu asla kabul etmez. Bu muhallaklığı çözecek tek kurum ise YÖK'tür. Bu nedenle CİMER aracılığıyla YÖK'e yazalım ki YÖK 33aya geçirilip 35. madde ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmetine ilişkin ne yapılması gerektiğini resmi olarak bildirsin bu karışıklık bir an evvel çözümlensin. Zaten zorla 33aya geçirilerek bir haksızlığa uğrattılar bizi.

yyyssf

Öğrenci
YÖK üniversitelere bu konu ile ilgili resmi yazı yazmadıkça üniversiteler bu durumu asla kabul etmez. Bu muhallaklığı çözecek tek kurum ise YÖK'tür. Bu nedenle CİMER aracılığıyla YÖK'e yazalım ki YÖK 33aya geçirilip 35. madde ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmetine ilişkin ne yapılması gerektiğini resmi olarak bildirsin bu karışıklık bir an evvel çözümlensin. Zaten zorla 33aya geçirilerek bir haksızlığa uğrattılar bizi.

Ben yukarıdaki yazı her ne kadar üniversiteme yazsamda işleme koymadım. Çünkü ne cevap vereceklerini biliyordum. aynı yazıyı YÖK e CİMER üzerinden yolladım. Ben YÖK e İstanbul Boğazı diyorum. YÖK bilmem ne diyor. yazdıkları yazıları kendileri de kabul etmiyorlar. yani YÖK ten 2. bir yazı gelene dek YÖK ün öyle bir yazısı yokmuş gibi davranın. Üniversitenin personl daire başkanıyla AUZEF sınavında birlikte görev aldım. Bu sırada merek ettiklerimi kendisine bizzat sordum. Sağ olsun hepsine cevap verdi. zorunlu hizmet devam ediyor.

mdphantom

Öğrenci
Ben yukarıdaki yazı her ne kadar üniversiteme yazsamda işleme koymadım. Çünkü ne cevap vereceklerini biliyordum. aynı yazıyı YÖK e CİMER üzerinden yolladım. Ben YÖK e İstanbul Boğazı diyorum. YÖK bilmem ne diyor. yazdıkları yazıları kendileri de kabul etmiyorlar. yani YÖK ten 2. bir yazı gelene dek YÖK ün öyle bir yazısı yokmuş gibi davranın. Üniversitenin personl daire başkanıyla AUZEF sınavında birlikte görev aldım. Bu sırada merek ettiklerimi kendisine bizzat sordum. Sağ olsun hepsine cevap verdi. zorunlu hizmet devam ediyor.

Hocam, YÖK'ün amacı zaten en başından beri ÖYP'lilerin ana üniversitelerine dönüp o kurumlarda asistan olarak çalışması idi, geçmişte de bunu denediler. Ama geri çağrılanlar idari mahkemeye dava açıp bu süreci durdurdu ve mahkemede YÖK'ün o dönemde yaptığı değişikliği iptal etti. Sonrasında ise Üniversitelerin ve YÖK'ün eline çok güzel bir koz geçti madem bizim bu ÖYP'lileri geri çağırmamız mahkemeler tarafından engelleniyor, o zaman bizde 33/a'ya geçirme bahanesiyle verdikleri senede aykırı olarak ÖYP'lileri geri çağıralım, sonrasında da ÖYP yönetmeliğinde düzenleme yapıp 35. madde zorunluluğunu kaldıralım ve bu kişilerin ilk senetlerinin geçerli olduğunu savunup zorla her istediğimiz yaptırıp çalıştıralım. Çalıştıkları sürece mecburi hizmetten düşmesin, Doktora izni de vermeyelim ki doktoralarını bitiremesinler ve 6 yılın sonunda öğrencilik ile ilişkileri kesilsin, bizde başarısızlık sebebiyle senedi işleme koyalım ve verdiğimiz paraları geri alalım. Senet den dolayı da istifada edemeyecekler tabi veya başka bir kurumada gidemeyecekler. Zaten bu ÖYP'liler mahkemeye gitse 3 yılda anca sonuçlanır mahkeme o arada bizde at koştururuz zaten. Mükemmel düzeni kurdular yani. Benim anlamadığım ise hani mahkeme uzun sürüyor, YÖK zaten bizim hakkımızdan çok kurumların hakkını savunuyor ama sendikalar neden uyuyor o kısmını hiç anlamıyorum.

yyyssf

Öğrenci
Hocam, YÖK'ün amacı zaten en başından beri ÖYP'lilerin ana üniversitelerine dönüp o kurumlarda asistan olarak çalışması idi, geçmişte de bunu denediler. Ama geri çağrılanlar idari mahkemeye dava açıp bu süreci durdurdu ve mahkemede YÖK'ün o dönemde yaptığı değişikliği iptal etti. Sonrasında ise Üniversitelerin ve YÖK'ün eline çok güzel bir koz geçti madem bizim bu ÖYP'lileri geri çağırmamız mahkemeler tarafından engelleniyor, o zaman bizde 33/a'ya geçirme bahanesiyle verdikleri senede aykırı olarak ÖYP'lileri geri çağıralım, sonrasında da ÖYP yönetmeliğinde düzenleme yapıp 35. madde zorunluluğunu kaldıralım ve bu kişilerin ilk senetlerinin geçerli olduğunu savunup zorla her istediğimiz yaptırıp çalıştıralım. Çalıştıkları sürece mecburi hizmetten düşmesin, Doktora izni de vermeyelim ki doktoralarını bitiremesinler ve 6 yılın sonunda öğrencilik ile ilişkileri kesilsin, bizde başarısızlık sebebiyle senedi işleme koyalım ve verdiğimiz paraları geri alalım. Senet den dolayı da istifada edemeyecekler tabi veya başka bir kurumada gidemeyecekler. Zaten bu ÖYP'liler mahkemeye gitse 3 yılda anca sonuçlanır mahkeme o arada bizde at koştururuz zaten. Mükemmel düzeni kurdular yani. Benim anlamadığım ise hani mahkeme uzun sürüyor, YÖK zaten bizim hakkımızdan çok kurumların hakkını savunuyor ama sendikalar neden uyuyor o kısmını hiç anlamıyorum.

ABD de 1960 larda güçlü yapılar sendikaları ele geçirmişler. aradan 50 yıl geçti Türkiye de aynı taktiği uyguluyor. Sendika aidatını kim ödüyor? sen ödemiyorsun onun için kim sendikayı yemlerse sendikalar o doğrultuda yürür. Durup dururken onca parayı sendikalara neden yedirirler?

oyp_zorunlu

Öğrenci
Malum sendika/dernek mağduriyetimizle dalga geçen, karşı kararları sevinçle paylaşan bir yapıya sahip.

Onlara güvenmeyin. Varsa da üyeliğiniz çıkın. Yukarıda hocamın anlattığı da tam bir komplo teorisi olmuş.

Öfkeden mağduriyetten ne düşüneceğimizi şaşırdık. Su kadar açık ortadaki adaletsizlik ama elden bir şey gelmiyor.

Yekta beye twittter'dan yazalım en iyisi. Malum yök'ün cimer yetklileri işine gelmeyen sorularaa cevap vermiyor. Kanuna dayandırdıklarını da olumsuzluyor.

Benim en son yazdığım 3 soruluk mailin sadece 1 sorusuna cevap vermişler o da, hala ısrarla 33aya geçen zorunlu hizmet devam eder zırvatası. Diğerlerine cevap yok. Neden. Çünkü haklıyız.

mdphantom

Öğrenci
Hocam okuyunca acaba olabilir mi diye bir anda olsa düşünmediniz mi :) :) :)
Neyse şakayı bir yana bırakırsak hocam aslında benim kızmam kendime , ÖYP ye geçmeden önce 657 ye bağlı olarak bir kütüphanede gece vardiyesinde çalışıyordum ve 2 yüksek lisansıma da başlamıştım. Sonra işte salaklık ve çocukluk hayallerimin peşinden gitme saflığı ile muvafakat alıp ÖYP ye geçtim. Bana ne kazandırdı ne kaybettirdi diye bakıyorum şimdi de o muvafakatı istediğim güne lanet ediyorum.

lightandhappy

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık bir ay önce CİMER aracılığıyla YÖK'e zorla 33aya geçirilenlerin yaşadığı haksızlığı dile getiren bir dilekçe yazmıştım. Bugün yanıt geldi. Yazı YÖK tarafından üniversiteme yönlendirilmiş. Üniversitem de 1 Ocak 2018'den önce 33aya geçirldiğim için zorunlu hizmetimin olduğunu belirtmiş. Bilginiz olsun. Bu yaşadığımız haksızlığı danıştay kararı ancak düzeltir diye düşünüyorum artık.

yyyssf

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık bir ay önce CİMER aracılığıyla YÖK'e zorla 33aya geçirilenlerin yaşadığı haksızlığı dile getiren bir dilekçe yazmıştım. Bugün yanıt geldi. Yazı YÖK tarafından üniversiteme yönlendirilmiş. Üniversitem de 1 Ocak 2018'den önce 33aya geçirldiğim için zorunlu hizmetimin olduğunu belirtmiş. Bilginiz olsun. Bu yaşadığımız haksızlığı danıştay kararı ancak düzeltir diye düşünüyorum artık.

neden 1 ocak? 1 coaktan sonra 33a ya geçirilenlerin zorunlu görevi olmuyor mu?

XOXOX

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

cevabı paylaştığınız için teşekkürler. ben 5 marttan beri cimerden cevap alamadım. okulunuzla yazışmaları hem şaşırttı hem de yyyssf hocam gibi bir soru da benim aklıma düşürdü. cevap almak için üniversitenizle yazıştıklarına göre, üniversiteden üniversiteye farklılık gösteren bir durum oluyor öyleyse... danıştay kararı konusunda katılıyorum, keşke öyle bir gelişme olsa.

lightandhappy

Öğrenci
neden 1 ocak? 1 coaktan sonra 33a ya geçirilenlerin zorunlu görevi olmuyor mu?

Hocam inanın benim de aklımda bu ifade soru işareti bıraktı. Eğer öyleyse zaten biz çok daha büyük haksızlığa uğramış oluyoruz ki zorla 33aya geçirildik. Ben dava mı açacam muhtemelen ilk etapta red gelecek sonra üst mahkemeye başvuracam. Hakkımızı aramamız gerektiğini düşünüyorum.

- - - Güncellendi - - -

cevabı paylaştığınız için teşekkürler. ben 5 marttan beri cimerden cevap alamadım. okulunuzla yazışmaları hem şaşırttı hem de yyyssf hocam gibi bir soru da benim aklıma düşürdü. cevap almak için üniversitenizle yazıştıklarına göre, üniversiteden üniversiteye farklılık gösteren bir durum oluyor öyleyse... danıştay kararı konusunda katılıyorum, keşke öyle bir gelişme olsa.

Ne demek hocam ben de 1 Mart'ta başvuru yapmıştım. ÖYP'liler arasında üniversitelerin istekleri doğrultusunda böyle bir ayrımın olması zaten çok yanlış. Bir kere çalışan haklarına aykırı bir durum yaptıkları. Her üniversite kafasına göre hareket ederse o zaman eşitlik ve adalet diye birşey kalmaz. Ki zaten kalmadı ne yazık!!! Ben dava açılması gerektiğini düşünüyorum. Mevcut sendikalar zaten 33a'ya geçirilmemizi istedikleri için yaşadığımız bu haksızlıkları görmezden gelmeyi tercih ediyor. Bireysel mücadele vermek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

hubirai

Öğrenci
Benim durumumda olan var mı bilmiyorum ama yökle görüştùğùmde onlar da kesin birşey diyemedi. Doktoramı Ocak 2017de 50d kadrosunda bitirdim, ertesi hafta da geri iade işlemlerimi başlattım. Nisan ayında kendi dilekçemle 33a geçirildim. haziran ayında ùniversiteme (Nevşehir) döndüm, ekim ayında yatd doç atamam yapıldı. Şu durumda Doktora sonrasında 33a kadrosuna geçtiğim için senet geçerli midir? Aynı durumda olup ùniversitesiyle görùşen var mı?

seyyah_real

Öğrenci
33a ya geçirilip 35 almayanların durumunun net bir şekilde ifade edilmesi 20.04.2017 tarihli alınan kararda açık olduğu bellidir. Bu sebeple kimse hakkını yedirmesin peşini bırakmasın arkadaşlar.

oyp_magduru

Öğrenci
ben de üstteki arkadaş gibi olumlu olmak istedim ama ne yazık ki zorunlu görevimiz var yök öyle diyor. üstelik alakasız insanlar dr örğ üyesi kadrosuna atanırken siz ar gör dr olarak geziyorsunuz bu da cabası. cv'sinde sizin yarınız kadar yayını olmayan insanlar size emir veriyor büyük bir ego ile. işte buna akademi diyoruz.

seyyah_real

Öğrenci
ben de üstteki arkadaş gibi olumlu olmak istedim ama ne yazık ki zorunlu görevimiz var yök öyle diyor. üstelik alakasız insanlar dr örğ üyesi kadrosuna atanırken siz ar gör dr olarak geziyorsunuz bu da cabası. cv'sinde sizin yarınız kadar yayını olmayan insanlar size emir veriyor büyük bir ego ile. işte buna akademi diyoruz.

iyi de üstat anılan karardaki yazı ne olacak "biz onu sehven yazdık' mı diyecekler, mahkemeden dönmez mi bu iş?

Son düzenleme: