33/a'ya geçirilen ÖYP'linin zorunlu hizmeti

oyp_zorunlu

Öğrenci
Bu arada programın adı "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı". Öğretim Elemanı değil. Kadro garantisi zaten yoktu diyerek insanları lütfen iyice sessizleştirmeyelim. O kadrolar bundan 7-8 yıl önce o bölüm için yetiştirilen, emek harcayan araştırma görevlilerinin hakkıdır. Sonradan bölümü dolduranların değil.

Sendika vs. bunlar boş çabalar. Onlar ancak gerçekleşmiş şeyleri sahiplenirler. Asıl sonuç buradaki kollektif hareketlerle alınıyor. Lütfen birbirimizi yoluna engel olmayalım. Destek olalım. Keser döner sap döner. O sap ÖYP. Ve 2010'dan beri o kadar çok döndü ki...

Ya başka okula geçiş hakkı verilmeli ya da kadroları verilmeli. Bir ÖYP'li 7-8 yıl araş. gör. olarak bekletilemez. Ayıptır günahtır. Burada kanundan yönetmelikten bahsetmeyin lütfen.

Son düzenleme:

oyp_zorunlu

Öğrenci
[MENTION=64926]Mrd[/MENTION]ecember hocam ama şöyle bir durum var. Ben bu kararı okuyup 33a'ya geçmek istedim. Okulum tarafından da zorunlu hizmet doğacağı konusunda bilgilendirme almadım. 6 ay sonra KHK'yı öne sürüp bütün 33a'ya geçirilenlerin mecburi hizmeti devam eder demek ne kadar doğru? O KHK zaten ilgili kararın en üstünde de yazıyor. Ona rağmen bir karar alınmış. Sonrasında karardan mı dönülmüş ? Bunun tek izahı; yap diyorlar yapıyoruz, ol diyorlar oluyoruz. Böyle olmaz.

Son düzenleme:

Mr December

Baş Editör
[MENTION=64926]Mrd[/MENTION]ecember hocam ama şöyle bir durum var. Ben bu kararı okuyup 33a'ya geçmek istedim. Okulum tarafından da zorunlu hizmet doğacağı konusunda bilgilendirme almadım. 6 ay sonra KHK'yı öne sürüp bütün 33a'ya geçirilenlerin mecburi hizmeti devam eder demek ne kadar doğru? O KHK zaten ilgili kararın en üstünde de yazıyor. Ona rağmen bir karar alınmış. Sonrasında karardan mı dönülmüş ? Bunun tek izahı; yap diyorlar yapıyoruz, ol diyorlar oluyoruz. Böyle olmaz.

Hocam o okulunuzun iş bilmezliği olmuş. Bizim okul bize resmi yollardan eski senetlerimizin geçerli olduğunu ve zorunlu hizmeti tekrar yüklendiğimizi belirten bir tebliğ yaptı.

gulsunozdemir

Öğrenci
Değerli hocalarım zamanında destek olmamakta suçlanmışız ama inanın bundan on yıl önce bu kadronun böyle bir kadro olduğunu dahi algılayamamıştım. Bu sorunlar şuan herkesin sorunu.norm kadro sadece 35. Madde ile görevlendirilenlerin değil. O dönemde bu programın adı öyp bile değildi. 33 a nın 35. Maddesine göre görevlendirilir şeklindeydi.ne kendi üniversitem ne de öğrenim gördüğüm üniversitenin hiç bir maddi imkanından faydalanmadım.Sadece öğrenimimi tamamladım. Amacım bu süreçten nasıl etkileneceğimizi sormaktı sadece.teşekürler

Programa ilk başlayanlar sorunsuz bir şekilde tamamladı ilk öypli 35 madde ile görevlendirilenler vardı fakültede bölümde. Doktoralarını bitirip üniversitelerine döndüler kadrolarına atandılar hatta mecburi hizmetlerini bile tamamladılar. İçlerinden doçent olan var. Sonra kadrolarinin bulunduğu üniversiteye gitmek istemeyenler, aralarından görevlendirildikleri üniversitelerde istenmeyen kişi haline gelenler vs. Program maalesef bozuldu. Dediğiniz gibi haklar birer birer kaybedildi.

Mr December

Baş Editör
Programa ilk başlayanlar sorunsuz bir şekilde tamamladı ilk öypli 35 madde ile görevlendirilenler vardı fakültede bölümde. Doktoralarını bitirip üniversitelerine döndüler kadrolarına atandılar hatta mecburi hizmetlerini bile tamamladılar. İçlerinden doçent olan var. Sonra kadrolarinin bulunduğu üniversiteye gitmek istemeyenler, aralarından görevlendirildikleri üniversitelerde istenmeyen kişi haline gelenler vs. Program maalesef bozuldu. Dediğiniz gibi haklar birer birer kaybedildi.

Hocam onlardan bir sürü kişi prof da oldu gayet mutlu akademik hayatları var. ÖYP YÖK tarafından alınınca bozuldu ve en temel nedenlerden biri de yetiştirici okulların ÖYP kadrosu açıp kendilerine asistan almaları oldu. Başında yine sistem güzel gibiydi ve bu kadar sömürü yoktu, şu an resmen sömürü haline geldi.

Hocam onlardan bir sürü kişi prof da oldu gayet mutlu akademik hayatları var. ÖYP YÖK tarafından alınınca bozuldu ve en temel nedenlerden biri de yetiştirici okulların ÖYP kadrosu açıp kendilerine asistan almaları oldu. Başında yine sistem güzel gibiydi ve bu kadar sömürü yoktu, şu an resmen sömürü haline geldi.

Yetiştirici okullara ÖYP kadrosunda araştırma görevlisi tepeden inme YÖK tarafından verildi ve maalesef bize iki olumsuz örnekle yansıdı. Başka üniversitelerin kadrosundaki ÖYPliler ise eğitimlerini başarı ile tamamlayıp kendi üniversitelerine döndüler. Sanırım herşey biraz da insanın kendinde bitiyor.

Mr December

Baş Editör
Yetiştirici okullara ÖYP kadrosunda araştırma görevlisi tepeden inme YÖK tarafından verildi ve maalesef bize iki olumsuz örnekle yansıdı. Başka üniversitelerin kadrosundaki ÖYPliler ise eğitimlerini başarı ile tamamlayıp kendi üniversitelerine döndüler. Sanırım herşey biraz da insanın kendinde bitiyor.

ODTÜ ve Boğaziçi'ne tepeden inemedi o kadrolar nedense(!). ÖYP'nin kaldırılma nedeni olarak da bu iki üniversite asla ÖYP kadrosu istemedi demek ki iyi birşey değildi ima edilerek ÖYP kaldırıldı.

6

6734

Guest
Arkadaşlar merhaba,

Bence eski düzenlemeler hakkında tartışmayı bırakıp, senetlerin affı konusunda kanun tasarısının çıkması hakkında birlik olmalıyız. Eşim kadromun bulunduğu şehre gelemediği için 33a'ya geçmek istememe rağmen zorla 33aya geçirildim. Dava açmayı düşündük ama bu forumdaki arkadaşların açtıkları davaların 1 seneden beri sonuçlanamadığını da öğrendik. Bu nedenle bu durumu da hem bu nedenle hem de maddi olanaksızlar nedeniyle askıya aldık. Sanırım bu senetlerden muaf olmanın tek yolu bu kanun tasarısı olacak. Lütfen herkes CİMER aracılığıyla YÖK'E yazsın ki YÖK sesimizi duysun. Mayıs 2018'de çıkan tasarı da 33a ya geçirilmeyen arkadaşlar KENDİLERİ İSTERSE 33a kadrosuna geçirildi. Peki bizim gibi istemeden Ocak 2018'de geçirilenelerin suçu neydi? Resmen hak ihlaline uğradık. YÖK bu duruma da bir an evvel çözüm getirmeli. Aldıkları her kararda yoruma açık bir kapı bırakıyor zaten. Örnek: Mayıs 2017'de çıkarılan karara göre 33aya atanan ancak 35. madde ile görevlendirilenlerin zorunlu hizmetleri yok diye yazsa da KHK'yi öne sürüp zorunlu hizmetiniz var demeleri gibi.

0yatay0

Öğrenci
Hocam çok doğru söylüyorsunuz. Olumlu sonuçlanmış dava örnekleri bulunabilirse elimiz kuvvetlenir. Benim de durumum sizinki gibi ve kamu denetçi kurumuna başvurdum. Sonuç bekliyorum şuan.

6

6734

Guest
Hocam kamu denetçi kurumuna yapmış olduğunuz başvuru sonucunu yanıt geldiğinde burdan paylaşabilirseniz sevinirim. YÖK artık CİMER aracılığıyla yaptığımız başvurularda aynı başvuruyu tekrarlarsak "mükerrer olması nedeniyle başvuruyu işleme almadıklarını belirten" bir yanıt gönderiyor. Aslında hukuken eski senetlerin iptal olması gerekir. Çünkü yapılan anlaşmayı dikkate almadan YÖK kendisi bir gecede bizi 50d'ye geçirdi ve anlaşmayı bozdu. Bu durumu da biz ÖYP'lileri tekrar 33a'ya alarak çözebileceğini düşündü. Ancak Ocak 2018'de istemeyerek 33a'ya tekrar geçirelenler olacağını hesaba katmadılar ki bu durumu da Mayıs 2018'de aldıkları kararla düzelterek isteyenleri 33a'ya geçirin dediler. Peki bizim gibi dilekçesiz, talebsiz geçirilenlerin suçu neydi acaba? Gerçekten ÖYP sistemi karmaşık bir hal aldı ve ben artık bu sistemin içinde yer almak dahi istemiyorum. Bugünki aklım olsa cari alımlarla başvurumu yapardım. Artık geleceğimizin ne olacağını düşünmekten yapmam gereken çalışmalarıma odaklanamaz oldum ve biliyorum ki benim durumumda olan birçok arkadaş da var. Lütfen herkes senetler, istemeden 33aya geçirilme ve eş durumu hakkında CİMER'e yazsınki bu sorunlar artık çözülsün.

M

mecburi

Guest
mecburi hizmetten çıkma

hocam merhaba, acaba mecburi hizmeti yaparken hizmetin düşmesi için dava açılabilir mi.
Mecburi hizmet yükümlüsü olmamak için.çünkü 33 e geçtim ama üniversite ısrarla bana görevlendirme vermedi. 2 haftada bir gidiyorum doktoramı yaptığım yere tezimi böyle bitirmem çok zor. bu nedenle şu andan tibaren dava açıp hizmet yükümlülüsü olmamak istiyorum ki başarısızlık durumunda senet ödemeyeyim.

bana yardımcı olan olursa sevinirim.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
hocam merhaba, acaba mecburi hizmeti yaparken hizmetin düşmesi için dava açılabilir mi.
Mecburi hizmet yükümlüsü olmamak için.çünkü 33 e geçtim ama üniversite ısrarla bana görevlendirme vermedi. 2 haftada bir gidiyorum doktoramı yaptığım yere tezimi böyle bitirmem çok zor. bu nedenle şu andan tibaren dava açıp hizmet yükümlülüsü olmamak istiyorum ki başarısızlık durumunda senet ödemeyeyim.

bana yardımcı olan olursa sevinirim.

Buyrun hocam bana mesaj atın yardımcı olalım inşAllah

gaysar_lee

Öğrenci
Buyrun hocam bana mesaj atın yardımcı olalım inşAllah

hocam merhaba, öyp'liyim, 2012 ağustos'ta atandım, 2013 martta 35'le görevlendirildim. 2018 ocak'ta kendi isteğimle/dilekçe imzalayarak 33a'ya geçtim ve ilk kurumuma döndüm. şimdi istifa edip başka üniversiteye geçmeyi düşünüyorum. senet ödemek zorunda kalır mıyım? açılan davaları kazanabilir miyim?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
hocam merhaba, öyp'liyim, 2012 ağustos'ta atandım, 2013 martta 35'le görevlendirildim. 2018 ocak'ta kendi isteğimle/dilekçe imzalayarak 33a'ya geçtim ve ilk kurumuma döndüm. şimdi istifa edip başka üniversiteye geçmeyi düşünüyorum. senet ödemek zorunda kalır mıyım? açılan davaları kazanabilir miyim?

Hocam konu ile ilgili size özel mesaj yazdım. Evet kazanma durumunuz var.

hybrid_tones

Öğrenci

Sizinle aynı durumdayım hocam.

2010 ÖYP'liyim ve 2011 yılında eğitim göreceğim kuruma görevlendirildim. Aralık 2017'de döneceğim kuruma 33a ile atandım ve 35. madde ile görevlendirilmedim. 2018 Şubatında mezun oldum ve 2018 Temmuz ayından beri ilk atandığım üniversitedeyim. Ben ve benimle aynı durumda olan bir arkadaşıma dekanlıktan sözlü olarak hocam YÖK ile görüştük kesinlikle zorunlu hizmetiniz yok denmişti. Bunun rahatlığıyla da başka üniversitelere başvurular yaptık. Bana yaklaşık 3 hafta önce bir üniversiteden kabul geldi ve hatta ilan metni dahi yolladım. Bu arada personel'den zorunlu hizmetimin olup olmadığıyla alakalı yazılı olarak bilgi istedim ve acı gerçekle geçen Cuma yüzleştim. Yüksek bir meblağ ve 2024 yılına kadar zorunlu hizmet çıktı karşıma.

Dava açmak istiyorum ve avukat arayışı içindeyim. Açıkçası meblağ yüksek olduğu için istifa etme seçeneğini değerlendiremiyorum şu anda.

D

DrOyp

Guest
Mecburi Hizmet

Hocam merhaba, 2012 yilindan 2015 yılına kadar 3 yıl süreyle 35. Madde ile ÖYP kapsaminda görevlendirildim. Doktora tez dönemimde kurumuna dönerek 3 yılı aşkın süredir çalışmakta ve Doktora egitimimi tamamlamıs bulunmaktayım. Fiili olarak mecburi hizmetimi tamamlamış olmama rağmen, bu hizmetin doktora bittikten sonra başladığı söylenmekte. Benim durumuma benzer durumda olan arkadaşlar var mı ?

mehmet001

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar
Kadrolarımız 50d'ye alındığında doktoraya başladım. Okul daha önce 35. madde ile görevlendirilenlerden ders dönemi bitenleri geri çağırma hazırlığı yaptığından bir yıl için gitmeye değmez diyerek haftada 2 gün derslere gittim ve doktora ders dönemini tamamladım. Kimse de bana illa görevlendirme almalısın demedi dekanlık bunu kabul etti. Zaten başka üniversitelerde benzer şekilde derslere gidip gelen arkadaşlarım vardı. Ancak ders dönemim bittikten sonra personel dairesi durup dururken 35. madde ile görevlendirilmem gerektiğini söyleyip görevlendirme ile beni Ankara'da üniversitesine gönderdi. Şuanda görevlendirmemin birinci senesi doldu. Yetmezmiş gibi geçen hafta personel dairesi beni arayıp ders dönemin bitmiş bize eleman lazım geri gelebilir misin dedi? Hayır gelemem diyince dekanlık istiyor aksi takdirde doktora sonrası kadro sıkıntısı çekersiniz diyerek üstü kapalı bir şekilde tehtit etti. Ben üniversitenin sürekli böyle başına buyruk kararlar almasından bıktım. Doktora sonrası zorunlu hizmetle orada çalışırsam yine bir sürü garip uygulamayla karşılaşacağımdan eminim. O yüzden yol yakınken istifa etmeyi düşünüyorum. İstifa edersem hukuki olarak senetlerden kurtulabilir miyim? Diğer bir sorum ödeme durumu sözkonusu olursa görevlendirmeden itibaren bugüne kadar geçen süreyi mi öderim yoksa senetlerin tamamını mı talep ederler?