33/a'ya geçirilen ÖYP'linin zorunlu hizmeti

muhammedi12

Öğrenci
Arkadaşım 33 ya geçtikten bir kaç ay sonra doktorasını bitirip Kars 'a geri döndü. Bir yıl sonra başka bir üniversiteden teklif geldi ve oraya gitmek için zorunlu hizmetim yok deyip muvafakatname istedi. Kars üniversitesi, arkadaşım için KHK dan ve YÖK kararından sonra 35 ile görevlendirme yapmamış, sadece 33a kadrosuna almış. şimdi önceki senede istinaden zorunlu hizmetin var deyip gitmesine izin vermiyorlar. Arkadaş yökü aradı, "yoruma açık, üniversitenin takdirindedir" dediler. Rektör yardımcısı arkadaş hakkında soruşturma açabilmek için açığını araştırıyor, personele "yalan beyanlar uydurun" diyor. Kısaca arkadaşa kampüsü dar etmek niyetindeler. Keyfi uygulamalar var. Kars personelinin dediğine göre zamanında herkesi 33a ya almışlar ama kimseye yeniden görevlendirme yapmamışlar(sorumsuzluk üniversitede yani), bu şekilde seni gönderirsek dr sonrasında geri gelen herkes gider, kimseyi tutamayız demişler. Hem kanunları okuyup anlamaktan ve gereğini yapmaktan acizler hem de tehditle baskıyla üniversite yönetiyorlar.

Ben de 33a ya alındım ve dr için yeniden senet imzaladım. hem de 1,5 yıl geriye dönük imzalattılar. önceki senidimin bitiş tarihinden dr bitiş tarihine kadar imzaladım. önceki senedi sordum, o da tekrar aktif oldu dediler. itiraz ettim, hayır dediler. telefonda münakaşa etmek istemedim, boynum bükük imzaladım, sonra 33a ya aldılar.

XOXOX

Öğrenci
Arkadaşım 33 ya geçtikten bir kaç ay sonra doktorasını bitirip Kars 'a geri döndü. Bir yıl sonra başka bir üniversiteden teklif geldi ve oraya gitmek için zorunlu hizmetim yok deyip muvafakatname istedi. Kars üniversitesi, arkadaşım için KHK dan ve YÖK kararından sonra 35 ile görevlendirme yapmamış, sadece 33a kadrosuna almış. şimdi önceki senede istinaden zorunlu hizmetin var deyip gitmesine izin vermiyorlar. Arkadaş yökü aradı, "yoruma açık, üniversitenin takdirindedir" dediler. Rektör yardımcısı arkadaş hakkında soruşturma açabilmek için açığını araştırıyor, personele "yalan beyanlar uydurun" diyor. Kısaca arkadaşa kampüsü dar etmek niyetindeler. Keyfi uygulamalar var. Kars personelinin dediğine göre zamanında herkesi 33a ya almışlar ama kimseye yeniden görevlendirme yapmamışlar(sorumsuzluk üniversitede yani), bu şekilde seni gönderirsek dr sonrasında geri gelen herkes gider, kimseyi tutamayız demişler. Hem kanunları okuyup anlamaktan ve gereğini yapmaktan acizler hem de tehditle baskıyla üniversite yönetiyorlar.

Ben de 33a ya alındım ve dr için yeniden senet imzaladım. hem de 1,5 yıl geriye dönük imzalattılar. önceki senidimin bitiş tarihinden dr bitiş tarihine kadar imzaladım. önceki senedi sordum, o da tekrar aktif oldu dediler. itiraz ettim, hayır dediler. telefonda münakaşa etmek istemedim, boynum bükük imzaladım, sonra 33a ya aldılar.

hocam şu an bulunduğum bölümde kafkas'tan bir arkadaşımız var. yüksek lisansını yeni bitirdi. kafkas'ın 35. madde görevlendirmesini bozmadan 33/a'ya kadro aktarımı yaptığını, kars'a gitmesine bile gerek kalmadan süreci hallettiğini, hatta yıllardır kars'a gitmediğini söylüyor. bölümden bölüme, fakülteden fakülteye, üniversiteden üniversiteye bu uygulama çeşitlilikleri hakikaten çok sinir bozucu. üniversiteler özerk mi değil mi bir karar verilse!

oyp_zorunlu

Öğrenci
ganster mi mafya mı bunlar :D

bizim okulun personeli de senetler geçerli dedi, hatta ukalaca konuştu benimle. resmi dilekçeni yaz vs..

hadi bakalım :)

6

6734

Guest
Sanırım bu konu ile ilgili birileri dava açmadığı sürece hep sıkıntı çıkaracaklar bizlere. YÖK'nun bir resmi yazı ile duruma açıklık getirmesi bu kadar mı zor acaba?Ancak üniversitelerin bu mantıklı karara karşı çıkacağını bildikleri için yazmak istemiyorlar. Tek çözüm olarak bizlere hukuki yollardan hakkımızı arama seçeneğini bırakıyorlar!!! Eş durumu da vermiyorlar. Resmen hayatımızı hipotek altına aldılar. Kendi isteğimiz dışında da 33aya geçirilip senet yüklenmesi cabası.

6

6734

Guest
Merhaba arkadaşlar,
CİMER'e yaptığım başvuru sonucunda Akademik 14 Birimi tarafından gelen yanıtta "Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine göndermiş olduğunuz mesajınız değerlendirilmiş ve konu hakkında bilgi edinilmiştir.Bilgilerinize" yazılmıştır. İki defadır aynı yanıtı alıyorum kendilerinden. Net bir yanıy yok ne yazık ki! Yorum sizin artık.

M

musti_polat

Guest
Zorunlu görev

Merhaba arkadaşlar,
CİMER'e yaptığım başvuru sonucunda Akademik 14 Birimi tarafından gelen yanıtta "Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine göndermiş olduğunuz mesajınız değerlendirilmiş ve konu hakkında bilgi edinilmiştir.Bilgilerinize" yazılmıştır. İki defadır aynı yanıtı alıyorum kendilerinden. Net bir yanıy yok ne yazık ki! Yorum sizin artık.

Merhaba hocalarım,
Bende geçen hafta yök'e 35. madde ile görevlendirilmeyenlerin mecburi hizmetlerinin devam edip etmediğini sordum. Gelen cevap "CİMER Başvurunuz incelenmiştir. YÖK Başkanlığının söz konusu yazısı uyarınca 50/d den tekrar 33/a geçen ÖYP li araştırma görevlilerinin mecburi hizmet yükümlülükleri tekrar doğmaktadır. İyi günler dileriz." Kendi yazdıkları genelge ile ters düşüyorlar. Onuda sormama rağmen onunla ilgili bir cevap gelmedi. Devam etsin bakalım. Normdan dolayı kadro alamıyoruz. Mecburi hizmet var. Dr. olarak çalışmaya devammmm.:(:(

oyp_zorunlu

Öğrenci
YÖK'ün ÖYP sorunlarıyla ilgili tavrı açık; olumsuz. Adamlar "hayır"la düşünme başlıyorlar. Ama isteğin/sorunun azıcık ucundan haklılığı varsa da "üniversitenizle iletişime geçin"le bitiriyor.
YÖK yürütme kararı açık açık 35 ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti yoktur diyor. Daha önce 35 ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti zaten yok, hiç olmadı. senet bile imzalamadırlar. onlar için bir karar olmuş olamaz. mantığa uygun değil. Madde açık açık 35 ile tekrar görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti yoktur diyor. (Lütfen bu şekilde işlem yapan varsa yazsın, emsal uygulama olur).
YÖK khk'yı gerekçe göstererek tüm 33alıları aynı kefeye koyuyor. Diğer taraftan Ögederin avukatı dava açılırsa haklı çıkma ihtimali var diyor. Yani dava açmak lazım. Ya da okulu ikna etmek.

0yatay0

Öğrenci
Hocam bildiğim birkaç üniversite zaten zorunlu hizmetin olmadığını belirtiyor. Problem şu ki tüm üniversitelerin farklı mağduriyetler oluşturmaları. Zorunlu hizmetimizin olmadığını YÖK’ün açıkça belirtmesi gerekir. Bu da maalesef pek mümkün değil gibi. YÖK’ün birçok konuda çözüme yanaşmadığı ortada. Örneğin siz üniversitenizden muvafakat alsanız da son karar verici gibi hiçbir yere gidemezsin diyor. Halbuki biz senetleri üniversitelerle imzalamadık mı? YÖK neden bu kadar engelleyici davranıyor anlamak mümkün değil! Bir de tekrar 33a’ya geçiş işlemlerinde kimileri isteyerek 50d’de kaldı ve zorunlu hizmetler iptal edildi. Tamam bu kişiler için iyi olmuştur ama istemeden 33a’ya geçirilenler neden zorunlu hizmetle karşı karşıya? Anlayamadığım bu konuları YÖK’ten bir Allah’ın kulu dahi cevaplayamıyor... O zaman neden tüm üniversiteleri organize etme işine giriyorsunuz kardeşim diyen birileri de yok... Dava açmanın da maalesef çok işe yarayacağını düşünemiyorum. O zaman kabul et, otur ve adam akıllı bir yerde çalışamadığın için de sadece maaşını al ve yat fikrine zorlandığımız açık bir şekilde ortada! Bilinçli mi yapılıyor artık şüphelenmeye başladım... Yahu bölüm aktif değil diyorum... Bir Allah’ın kulu bunu çözemiyor. Zorunlu hizmetin var, orada kalmak zorundasın ve başka yere geçemezsin cevabı alıyorum :(

gulsunozdemir

Öğrenci
Merhabalar buraya mı yazmam gerekiyor bilemiyorum. 35.madde kapsamında görevlendirme 9 yıl yl ve dr a eğitimimi tamamladım. Şimdi kendi üniversitene geri döndüm. Biliyorsunuz ki şimdi norm kadro meselesinden kaynaklı okulda kadro veremeyecekler.Bizi öğretim üyesi yetiştirmek üzere göndermişlerdi ancak şimdi norm kadrodan kaynaklı bu olamayacak. Bu nedenle görev süresi tamamlama zorunluluğu nasıl etkilenecek? Başka bir üniversite de kadro açılırsa başvurulabilir mi burada tanınan bir hak var mı? Bu konuda bilgisi olan varsa yazabilirse sevinirim?

chilecAsh

Araştırma Görevlisi
Merhabalar buraya mı yazmam gerekiyor bilemiyorum. 35.madde kapsamında görevlendirme 9 yıl yl ve dr a eğitimimi tamamladım. Şimdi kendi üniversitene geri döndüm. Biliyorsunuz ki şimdi norm kadro meselesinden kaynaklı okulda kadro veremeyecekler.Bizi öğretim üyesi yetiştirmek üzere göndermişlerdi ancak şimdi norm kadrodan kaynaklı bu olamayacak. Bu nedenle görev süresi tamamlama zorunluluğu nasıl etkilenecek? Başka bir üniversite de kadro açılırsa başvurulabilir mi burada tanınan bir hak var mı? Bu konuda bilgisi olan varsa yazabilirse sevinirim?

OYP de hicbir zaman ogretim üyeliğine oncelikli atanma durumu olmadi zaten. Bu durumda cok arkadas var. Zorunlu hizmetinizi tamamlamadan veya senetinizi odemeden farkli bi kuruma gecemiyorsunuz.

XOXOX

Öğrenci
CİMER'den alakasız cevap aldıkça, bilgi edinme hakkımız gereği ısrarla yazmaya devam edin lütfen. Ben az önce 9. mesajımı yolladım. Israrla aynı cevabı atıyorlar asıl sorumu cevaplamıyorlar.

Aşağıda hazırladığım ekleniyi de lütfen ekleyin mesaja.

Ekli dosyayı görüntüle 6047

eklenti geçersiz diyor hocam.

senet affının daha önce çıktığı, yine çıkabileceği belirtilmiş forumda. ancak ben bununla ilgili bir bilgi bulamadım. daha önce ne zaman, hangi şartlarda çıktı acaba? teşekkürler.

gulsunozdemir

Öğrenci
teşekkür ederim bu konu ile ilgili peki bir çalışma var mı?

- - - Güncellendi - - -

Eklentiyi açamadım ama tekrar yüklerseniz sevinirim

- - - Güncellendi - - -

Yanlış bilmiyorsam af 2014 yılında çıkmıştı ancak o dönemde çok dava vardı nasıl olduysa öyle bir şey çıkarmışlardı.Bir çok insan o afla kurtuldu zaten.

oyp_zorunlu

Öğrenci
Eklentii resim olarak yükledim şu linkte tekrar. İlgili kararın doğru okunmasıyla ilgili.

https://hizliresim.com/36pk9O

İlgili kararın (33a'ya atanıp tekrar 35 ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti yoktur) açıklamasını isteyelim. Mecburi hizmet var mı yok mu diye sormayın. Onlar cevap olarak khk'yı öne sürüp hep var diyor. Biz YÖK genel kurul kararının ne demek istediğini ve neden uygulanmadığını soralım.

Lütfen buraya bir ise CİMER'e iki.

Burayı da güncel tutalım

not. Bu yöntem ile daha önce #akademikzammı başarmıştık. gerçi konuyu başkaları sahiplendi sonradan... Akademik zammın çıkış noktası bu forumdaki bir başlıktır. Eskiler bilir. Nese konu sapmasın ama siz dediğimi yapın lütfen. Burayı güncel tutup cimer'e baskımızı devam ettirelim.

Son düzenleme:

Mr December

Baş Editör
Eklentii resim olarak yükledim şu linkte tekrar. İlgili kararın doğru okunmasıyla ilgili.

https://hizliresim.com/36pk9O

İlgili kararın (33a'ya atanıp tekrar 35 ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti yoktur) açıklamasını isteyelim. Mecburi hizmet var mı yok mu diye sormayın. Onlar cevap olarak khk'yı öne sürüp hep var diyor. Biz YÖK genel kurul kararının ne demek istediğini ve neden uygulanmadığını soralım.

Lütfen buraya bir ise CİMER'e iki.

Burayı da güncel tutalım

not. Bu yöntem ile daha önce #akademikzammı başarmıştık. gerçi konuyu başkaları sahiplendi sonradan... Akademik zammın çıkış noktası bu forumdaki bir başlıktır. Eskiler bilir. Nese konu sapmasın ama siz dediğimi yapın lütfen. Burayı güncel tutup cimer'e baskımızı devam ettirelim.

Hocam yeni çıkan kararları hep eski kararların üstünde geçerli görüyorlar. Yüklediğiniz karar o şekilde yorumlanıyor ama daha sonra çıkan kararda 33a'ya geçirilenlerin zorunlu hizmeti tekrar yüklenir yazıyor. YÖK yıllardır aynı şeyi yapıyor maalesef, eski karar üstüne karar çıkarınca diğerinde kendi adına olumlu bişey yoksa umursamıyor o kararı. Ben o eski karara dayanarak bir hak aranamayacağını düşünüyorum neredeyse 8 yıldır ÖYP'nin içinde mağduriyet yaşayan biri olarak.

Mr December

Baş Editör
OYP de hicbir zaman ogretim üyeliğine oncelikli atanma durumu olmadi zaten. Bu durumda cok arkadas var. Zorunlu hizmetinizi tamamlamadan veya senetinizi odemeden farkli bi kuruma gecemiyorsunuz.

Hocam yanlış bilgi vermeyin. Eskiden öyp'de eğitimi bitirenlerin yardımcı doçent olarak atanır maddesi vardı. Program öğretim üyesi yetiştirme amacına hizmet ediyordu o zaman. Daha sonra tüm haklarımız yavaş yavaş alındı ve sadece ufak bir grubun sesi çıktı. Diğerleri kendileri zarar görene kadar hiç ses çıkarmadı biz yardım edin diye uğraşıyorken; şimdi de kendilerinin canı yandığı için sesleri çıkıyor. Etme bulma dünyası diyelim. Umarım hepimiz özgürlüğümüze kavuşur ve akademik hayatımızı ülkemizde özgürce devam ettiririz.

finduilas

Profesör
Hocam yanlış bilgi vermeyin. Eskiden öyp'de eğitimi bitirenlerin yardımcı doçent olarak atanır maddesi vardı. Program öğretim üyesi yetiştirme amacına hizmet ediyordu o zaman. Daha sonra tüm haklarımız yavaş yavaş alındı ve sadece ufak bir grubun sesi çıktı. Diğerleri kendileri zarar görene kadar hiç ses çıkarmadı biz yardım edin diye uğraşıyorken; şimdi de kendilerinin canı yandığı için sesleri çıkıyor. Etme bulma dünyası diyelim. Umarım hepimiz özgürlüğümüze kavuşur ve akademik hayatımızı ülkemizde özgürce devam ettiririz.
Egitimi bitirenler yardimci docent olarak atanir diye bir madde yoktu, yardimci docent kadrosunda oncelik verilir diye bir madde vardi, ikisi ayni sey degil. OYP hicbir zaman kadro garantisi vermedi. Ha diger butun haklar bir bir geri alindi evet, orasi dogru.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk