35. Madde Senetleri İptali ve Açılan Dava Örnekleri

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Merhabalar
Benim de ÖYP'li bir arkadaşım dil eğitiminden döndü ve yeterli puanı aldı fakat eylülde açılan ÖYP lisansüstü ek kontenjanlarını kaçırdığından tercih yapmadı ve ÖYP yönetmeliği gereği yüksek lisansa başlamadığı için atıldı ve imzaladığı senedi de ödemek zorunda. Zorunlu hizmetinin de 2 ayını yapmıştı sadece. O da dava açsa kazanabilir mi? Ne yapabiliriz?
Teşekkürler..

Ek kontenjanları kaçırmasının mantıklı bir sebebi var mı? Bu çok önemli. Bir de üniversite neyi tam olarak dayanak gösterdi atmak için. Dava süresini geçirmediyse bence dava açmasında fayda var.

Son düzenleme:

hi-cazkar

Öğrenci
Ek kontenjanları kaçırmasının mantıklı bir sebebi var mı? Bu çok önemli. Bir de üniversiteye neyi tam olarak dayanak gösterdi atmak için. Dava süresini geçirmediyse bence dava açmasında fayda var.

Aslında mantıklı gerekçesi yok biraz onun dikkatsizliğinden oldu. Yönetmelik gereği dilden 65i alıp da ilk açılan lisansüstü kontenjanlarına başlamayınca atılıyorsunuz ÖYP'de bu yüzden atıldı.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Aslında mantıklı gerekçesi yok biraz onun dikkatsizliğinden oldu. Yönetmelik gereği dilden 65i alıp da ilk açılan lisansüstü kontenjanlarına başlamayınca atılıyorsunuz ÖYP'de bu yüzden atıldı.

Ben de kısmen böyle olduğunu düşünüyorum. Bunun için atılması normal ancak dava açarsa dili geçmesinden dolayı yüksek lisansa başlama süresini çok az bir farkla kaçırdığından mahkeme lehine karar verebilir. Dava açmasında yarar var.

asyasyaa

Öğrenci
Merhaba
Öncelikle böyle bir başlığın açılmasına gercekten çok sevindim.
Bana senedi 35. Maddeyle görevlendirmem çıkmadan imzalattılar. 39. Maddeyle görevlendirildiğim gün. 5ay sonra da 35.madde görevlendirmem çıktı.
O zaman neyin ne olduğunu tam bilmiyordum fakat çevremdeki herkesin 35.madde çıktıktan sonra senet imzaladığını gördüm.
Böyle bir örnekle karşılaştınız mı acaba?
Dava açtığım taktirde senet iptal olabilir mi?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Merhaba
Öncelikle böyle bir başlığın açılmasına gercekten çok sevindim.
Bana senedi 35. Maddeyle görevlendirmem çıkmadan imzalattılar. 39. Maddeyle görevlendirildiğim gün. 5ay sonra da 35.madde görevlendirmem çıktı.
O zaman neyin ne olduğunu tam bilmiyordum fakat çevremdeki herkesin 35.madde çıktıktan sonra senet imzaladığını gördüm.
Böyle bir örnekle karşılaştınız mı acaba?
Dava açtığım taktirde senet iptal olabilir mi?

Size 39. madde için senet imzalatmış da olabilirler. Siz 35 için senet imzaladınız mı peki?

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar şimdi avukatla tekrar görüştüm bize Görevlendirmesi çıkmış fakat henüz senet imzalamamış senet imzalama aşamasında biri lazım. Görevlendirileceği üniversite aynı ya da yakın bir şehirde olabilen bir arkadaş da olabilir. Amacımız seneti imzalamamak için dava açmak. Bunu yapabilirsek çok daha kolay olur işimiz. Diğer senet imzalayan arkadaşların senetlerinin iptal edilmesinde de bize emsal karar olur. İşimiz kolaylaşır.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar kimse yok mu bu durumda olan?

Son düzenleme:

asyasyaa

Öğrenci
Hayır Hocam 35.madde için 5 yıl üzerinden hesaplandı (doktora icin görevlendirildim) 300 küsür milyar...
Size 39. madde için senet imzalatmış da olabilirler. Siz 35 için senet imzaladınız mı peki?

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar şimdi avukatla tekrar görüştüm bize Görevlendirmesi çıkmış fakat henüz senet imzalamamış senet imzalama aşamasında biri lazım. Görevlendirileceği üniversite aynı ya da yakın bir şehirde olabilen bir arkadaş da olabilir. Amacımız seneti imzalamamak için dava açmak. Bunu yapabilirsek çok daha kolay olur işimiz. Diğer senet imzalayan arkadaşların senetlerinin iptal edilmesinde de bize emsal karar olur. İşimiz kolaylaşır.

- - - Güncellendi - - -

A

Akademik Forum

Guest

- - - Güncellendi - - -

- - - Güncellendi - - -

İşten atılma durumu felan olmaz mı hocam peki?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Hayır Hocam 35.madde için 5 yıl üzerinden hesaplandı (doktora icin görevlendirildim) 300 küsür milyar...

Görevlendirme çıkmadan senet imzaladıysanız dava açabilirsiniz. Normalde görevlendirme çıkar senet imzalanır ilişiğiniz kesilir ve ona göre hareket edersiniz eğitiminize başlarsınız. Bu durumda senedi iptal ettirmeniz biraz daha kolay. Bir avukata danışmanızda fayda var.

- - - Güncellendi - - -

Benim 39.madde ile görevlendirme sürem iki ayı geçti.Sanırım yakında 35.madde çıkar

35 çıkmadan istifa etmenizde sorun olmaz. 39 ile görevlendirmelerde herhangi bir yasal sorumluluğunuz bulunmuyor.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar kimse yazmıyor madem ben yazmaya devam ediyim :) Tekrar görüştük avukatla arkadaşlar. Bütün emsal kararları biliyor ve ayrıca YÖK'ün 35. madde ile İDDK'ya gönderdiği 4 sayfalık metni de okudu işi gayet iyi bilen bir avukat bundan şüpheniz olmasın. Gerekirse kazandığı davaları da örnek olarak gösterebilirim. Kendisine bu senet konusunu ve YÖK'ün 35. madde ile ilgili 2547 sayılı kanunu okuttum ve orada senet olmadığından ve mecburi hizmet ile senet'in ayrı olduğundan bahsetti. Ayrıca YÖK'ün ÖYP yönetmeliğindeki 35. maddeye istinaden Araştırma Görevlilerine imzalattığı senetlerin ilgili yönetmeliğin iptali ile halledilebileceğini ve böylece senet imzalayan ya da imzalamayan tüm Araştırma Görevlilerini rahatlatacağını ve sorunu kökten çözeceğini söyledi. Bunun için de İdare Mahkemesi değil de Danıştay'a açacağımız bir dava ile çok daha iyi olacağını da belirtti. Tabi davayı yürütme durdurma istemiyle açacağız.

A

Akademik Forum

Guest
Bilgilendirdiğiniz için çok tesekkurler. Umarım davayı kazanırız. Dava açıldıktan ne kadar süre sonra sonuçlanması bekleniyor acaba ?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Bilgilendirdiğiniz için çok tesekkurler. Umarım davayı kazanırız. Dava açıldıktan ne kadar süre sonra sonuçlanması bekleniyor acaba ?

Yürütmeyi durdurma istemiyle dava açacağız. Davayı ankaradan yakından takip edeceğiz. Danıştaya gidip görüşülecek. Tahminim 3-5 ay içerisinde yürütme durdurma ile illgili karar verilir. 1 sene içerisinde de karar çıkar diye tahmin ediyorum. Ama tabii bu karar bizim için çok önemli

edimvar

Öğrenci
benim istifa etmek gibi bir durumum yok. Ancak bu 35.madde olayının gereksiz bir zorbalık olduğuna inananlardanım. İlerde çok sıkıntı ile karşılaşacağımı tahmin ediyorum. Şimdiden bile ÖYP ödeneklerini kullanamıyorum. Öyp ye gireli 3.5 sene oldu hala yurtdışı dil eğitimine gidemedim. Bu sebeple davaya destek olmak istiyorum. Hatta istifa etme durumunu ciddi ciddi bile düşünebilirim. Çünkü hiçbir avantaj diye bize duyurulan imkanlardan yararlanamadığım gibi, okulda mobbing mağduru olarak ciddi tahribata maruz kaldım. Ancak daha doktora gitmedim. Doktor da eğer resmi olarak işyerinden kaynaklı rahatsızlığımı belirtir ve rapor verirse hem işyerimdeki bölüm başkanına dava açmayı, hem de ÖYP den istifayı istiyeceğim hocalarım.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar dava açmak için öncelikle dilekçe ile bu uygulamanın yasal olmadığını ve derhal kaldırılması gerektiğini yazacağız. Amacımız gelen ya da gelmeyen cevaba göre dava sürecini başlatmak. Yalnız bu dava herkesin yararına olacağı için biz arkadaşlarımızla konuştuk dava ücretini birlikte toplayalım açalım davayı diye. Dava ücreti 5.000 TL. Hepimiz aramızda 100'er lira toplayabilirsek davayı açarız. 50 kişi versek zaten 5.000 TL yapar. Ama bu davanın sonucunda da herkes dua eder. Bu mesajımı okuyan ve bu davadan faydalanmak isteyen arkadaşlar bana özel mesaj atabilirler.

chimeneyes

Öğrenci
Değerli Hocam bukadar elzem bir konuya dair bu kadar ayrıntılı bilgi ve döküman sunduğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Dava için ne gerekiyorsa neler yapabilirsek ben kendi adıma varım benim gibi şuan doktora eğitimime devam ettiğim ve çalıştığım kurumda çalışan 3 arkadaşım daha var dönmek istemeyen... onlarla da irtibata geçip elimizden gelen üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazır olacağız diye düşünmekteyim....

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Değerli Hocam bukadar elzem bir konuya dair bu kadar ayrıntılı bilgi ve döküman sunduğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Dava için ne gerekiyorsa neler yapabilirsek ben kendi adıma varım benim gibi şuan doktora eğitimime devam ettiğim ve çalıştığım kurumda çalışan 3 arkadaşım daha var dönmek istemeyen... onlarla da irtibata geçip elimizden gelen üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazır olacağız diye düşünmekteyim....

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Ben bu konunun çok önemli olduğunu ve bu konuda birçok insanın sıkıntı yaşadığını bildiğim için kendim de dahil olmak üzere böyle bir dava açmayı uygun gördüm. Bunun için de birçok dava emsal karar okudum avukatın da kazandığı önemli Danıştay davalarını bildiğim ve ona da güvendiğim için bunun olumlu sonuçlanacağını bilerek bu işe girdim. Ben yarın ya da en geç çarşamba günü YÖK e dilekçe göndereceğim ve oradan gelen cevaba göre dava açacağız yani her türlü dava açacağız cevap verilsin ya da verilmesin önemli olan dava sürecini başlatmak. Siz de sanırım 100 tl verebilirsiniz. Ben kendim de dahil olmak üzere sizinle birlikte 10 hocamız oldu şu anda. Daha da devam edersek dava açıncaya kadar geriye kalan rakamı da tamamlarız diye düşünüyorum.

edimvar

Öğrenci
Hocam sizlerden haber bekliyoruz. Ben bu bilgiyi başka ÖYP ve 35 li arkadaşlara da söyledim. Duruma sıcak bakanlar var ciddi oranda. Umarım sonuçlanacak bir girişim olur.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Hocam sizlerden haber bekliyoruz. Ben bu bilgiyi başka ÖYP ve 35 li arkadaşlara da söyledim. Duruma sıcak bakanlar var ciddi oranda. Umarım sonuçlanacak bir girişim olur.

Bugün dilekçeyi YÖK'e gönderdim. Artık dava sürecimiz başlamış durumda. YÖK'ten gelecek cevaba ya da gelmeyecek bir duruma göre dava açacağız. Hepimiz için şimdiden hayırlı olsun. Sabırla bu süreci takip edeceğiz arkadaşlar. Davayı Danıştayda açabilmemiz bizim için de büyük bir avantaj :)

A

Akademik Forum

Guest
bende şuan 230000 liralık seneti imzalama aşamasındayım. ne seneti imzalamak nede öyp den vazgeçmek istiyorum. hayattan soğumuş vaziyetteyim. dava için gerekli olan maddi manevi yapabileceğim bir şey olursa bu konu başlığı altında yazmanız yeterli. uğraşlarınız içinde çok teşekkür ederim

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
bende şuan 230000 liralık seneti imzalama aşamasındayım. ne seneti imzalamak nede öyp den vazgeçmek istiyorum. hayattan soğumuş vaziyetteyim. dava için gerekli olan maddi manevi yapabileceğim bir şey olursa bu konu başlığı altında yazmanız yeterli. uğraşlarınız içinde çok teşekkür ederim

Biz çok teşekkür ederiz Hocam. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bana isminizi belirten biz özel mesaj atarsanız. Sizi de listeye eklerim. Ondan sonra dava açacağımız zaman size haber veririm. Dilekçenin cevabını bekleyeceğiz. Teşekkürler tekrardan :)

- - - Güncellendi - - -

Misafir olarak giren arkadaşlarımız. Üye olarak yazarlarsa daha verimli olur. Yazanları daha iyi değerlendirebiliriz arkadaşlar.