35. Madde Senetleri İptali ve Açılan Dava Örnekleri

csaltundag

Öğrenci
Bir de maddeyi buraya yapıştırsanız :)
Ben yapıştırayım:)

GEÇİCİ MADDE 4- (1) 8/4/1929 tarihli ve 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanunun geçici 1 inci maddesinin birinci fıkrası, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun geçici 53 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici 34 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamına girmesine rağmen anılan maddelerde belirtilen sürelerde borçlarının yeniden hesaplanması için müracaat etmeyenler ile söz konusu maddelerin yürürlüğe girdiği tarihten bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar geçen süre içerisinde anılan düzenlemelerde belirtilen nedenlerle haklarında borç takibi yapılanlar veya yapılması gerekenlerin ve 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesi uyarınca yurt dışında görevlendirilmiş olanlardan bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte haklarında borç takibi yapılanlar veya yapılması gerekenlerin, kendilerine döviz olarak yapılmış olan her türlü masrafa ilişkin borç tutarları, bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üç ay içerisinde borçlu oldukları idarelere başvurmaları halinde, imzaladıkları yüklenme senedi ile muteber imzalı müteselsil kefalet senedi hükümleri dikkate alınmaksızın ve ilgililere ödeme yapma sonucunu doğurmaksızın aşağıdaki şekilde yeniden hesaplanır ve başvuru süresi içerisinde tahsilat işlemi durdurulur. Ancak bu hesaplama, 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesi uyarınca yurt dışında görevlendirilenler ile geçici 53 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen durumda bulunanlardan, aynı Kanunun 33 üncü maddesi uyarınca yurtdışında görevlendirilenler bakımından yapılırken bu kişilerin hizmetleri karşılığında aldıkları yurtiçi maaşları ve buna yönelik cezai şart talep edilmez, bunlar haricinde Türk Lirası olarak yapılmış olan her türlü masraf tutarına, sarf tarihinden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre için 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere tespit ve ilan edilen kanuni faiz işletilerek hesaplama yapılır.
a) 5/8/1996 tarihinden sonra yüklenme senedi ile muteber imzalı müteselsil kefalet senedi alınanlar hakkında, 657 sayılı Kanunun ek 34 üncü maddesinin ikinci fıkrası hükümlerine göre bu Kanunun yayımlandığı tarihten önceki süreler için herhangi bir fer'i alacak hesaplanmaz.
b) 5/8/1996 tarihinden önce yüklenme senedi ile muteber imzalı müteselsil kefalet senedi alınanlar hakkında, ilgili adına fiilen ödemenin yapıldığı tarihteki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca tespit ve ilân edilen efektif satış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek bulunacak tutar ile bu tutara sarf tarihinden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre için 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere tespit ve ilân edilen kanunî faiz işletilerek hesaplama yapılır. Ancak, bu hükümlere göre hesaplama yapılması sonucunda borçlunun aleyhine bir durum ortaya çıkması halinde (a) bendi hükümleri uygulanır.
(2) Bunların daha önce ödemiş oldukları tutar ile mecburi hizmetlerinde değerlendirilen sürelere isabet eden tutar, yukarıdaki şekilde belirlenecek tutardan düşülür. Bu madde uyarınca vazgeçilen borç tutarına isabet eden vekâlet ücreti de dâhil yargılama giderleri tahsil edilmez. Hesaplanan borç tutarı, ilgilinin durumu ve ödenmesi gereken meblağ dikkate alınarak azamî beş yıla kadar taksitlendirilebilir.
(3) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, 2547 sayılı Kanunun geçici 53 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen durumda olup, aynı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca yurtiçinde görevlendirilenlerden geçici 53 üncü maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen sürede borçlarını ödemek için başvurmayanlar ile söz konusu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar geçen süre içerisinde anılan düzenlemede belirtilen nedenlerle haklarında borç takibi yapılanların veya yapılması gerekenlerin, kendilerine Türk Lirası olarak yapılmış olan her türlü masrafa ilişkin borç tutarları, bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üç ay içerisinde borçlu oldukları idarelere başvurmaları halinde, imzaladıkları yüklenme senedi ile muteber imzalı müteselsil kefalet senedi hükümleri dikkate alınmaksızın ve ilgililere ödeme yapma sonucunu doğurmaksızın yeniden hesaplanır ve başvuru süresi içerisinde tahsilat işlemi durdurulur. Yapılacak hesaplamada, bu kişilerin hizmetleri karşılığında aldıkları yurt içi maaşları ve buna yönelik cezai şart talep edilmez, bunlar haricinde Türk Lirası olarak yapılmış olan her türlü masraf tutarına, sarf tarihinden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre için 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere tespit ve ilan edilen kanuni faiz işletilerek hesaplama yapılır. Bu kişiler hakkında da bu maddenin ikinci fıkrası hükümleri uygulanır.
(4) Bu madde kapsamında bulunanlardan, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce borcunun tamamını ödemeden veya mecburi hizmetini tamamlamadan vefat edenlerin borç yükümlülükleri ortadan kalkar. Buna bağlı olarak, borçlunun kendisi, mirasçıları ve kefilleri hakkında her türlü borç yükümlülükleri ortadan kaldırılır ve her türlü borç takibi işlemlerine son verilir.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
11.09.2014 tarih 6111 sayılı torba yasanın geçici 4.maddesini yorumlayabilen var mı?? Bilhassa a bendini...Teşekkürler..
Bunu daha önce defalarca yorumlamıştık zaten, senet yüzünden davalı iseniz ya da davalı durumda olabiledek iseniz yararlanabiliyorsunuz. Kanun yayınlandıktan sonraki davalar için kabul edilmiyor, o güne kadar davalı olanlar ya da olabilecekleri ilgilendiriyordu.

Cezairli

Öğrenci
Bu eşitlik ilkesine aykırı...Kanun yasallaştığı tarihe kadar senet imzalamış herkesi kapsamalı;en doğrusu kanunda bir tarih belirlenmeliydi.Kanun çıktığı tarihte doktorasının bitmesine bir hafta kalanın suçu ne?? Hukuki bilgisi olan bir arkadaş "a" fıkrasını değerlendirebilir mi?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Bu eşitlik ilkesine aykırı...Kanun yasallaştığı tarihe kadar senet imzalamış herkesi kapsamalı;en doğrusu kanunda bir tarih belirlenmeliydi.Kanun çıktığı tarihte doktorasının bitmesine bir hafta kalanın suçu ne?? Hukuki bilgisi olan bir arkadaş "a" fıkrasını değerlendirebilir mi?

Hocam bu kanun ve maddeleri daha önce çok tartışıldı. Zaten bu kanun 2006 ve öncesinde senet imzalayanlara af getirmek amacıyla çıktı. Bizim bu başlıktaki konumuz 35. madde senetleriyle ilgili yönetmeliğin iptali konusu. Siz isterseniz ayrı bir başlıkta bu sorunuzu sorabilirsiniz. Ama bence sormanıza da gerek yok çıkmış bitmiş af kapsamında olan bir yasa.

A

Akademik Forum

Guest
hocam ben eylül ayında atandım. devam eden yüksek lisansımı bitirmek için 3 aylık görevlendirme aldım. geçen hafta bitti ve 35. maddemde çıktı. senet imzalamamı istediler. 200000 civarında . herşeyi ayarlamıştım imzalayacaktım fakat uykularım kaçmaya başladı. bi r türlü karar veremedim. seneti imzalayıp bikaç ay çalışıp işin gidişatına göre devam yada tamam demeyi düşündüm. fakat 2 ay sonra istifa etsem bile 10000 civarında bir ödeme yapmam gerekiyor. neyse şimdi son karar aşamasındayım seneti imzalamadan istifa edersem aldığım maaşları ödermiyim. senet yoksa geri ödemede yok dediğinizi duyar gibiyim . fakat benim sormak istediğim 39 madde görevlencirmesi aldığım için geri ödememi isteyebilirler mi? son olarakta yüksek lisansım bitiyor. bu senet işlerinde üni yi oyalayabilirsem doktoraya kaydımı yaptırdıktan sonra istifa edersem doktora programındanda çıkartılırmıyım?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Hocam bu paylaşımı sürekli aktif tutalım derim. Herkesi çok yakından ilgilendiriyor.

Tabii ki Hocam amacımız da sürekli burayı aktif tutmak. Herkesin bu konudaki farkındalığını artırmak.

- - - Güncellendi - - -

hocam ben eylül ayında atandım. devam eden yüksek lisansımı bitirmek için 3 aylık görevlendirme aldım. geçen hafta bitti ve 35. maddemde çıktı. senet imzalamamı istediler. 200000 civarında . herşeyi ayarlamıştım imzalayacaktım fakat uykularım kaçmaya başladı. bi r türlü karar veremedim. seneti imzalayıp bikaç ay çalışıp işin gidişatına göre devam yada tamam demeyi düşündüm. fakat 2 ay sonra istifa etsem bile 10000 civarında bir ödeme yapmam gerekiyor. neyse şimdi son karar aşamasındayım seneti imzalamadan istifa edersem aldığım maaşları ödermiyim. senet yoksa geri ödemede yok dediğinizi duyar gibiyim . fakat benim sormak istediğim 39 madde görevlencirmesi aldığım için geri ödememi isteyebilirler mi? son olarakta yüksek lisansım bitiyor. bu senet işlerinde üni yi oyalayabilirsem doktoraya kaydımı yaptırdıktan sonra istifa edersem doktora programındanda çıkartılırmıyım?

Senet imzalamadığınız sürece herhangi bir ücret ödemezsiniz. Görevlendirmeniz yani 35. maddeniz çıkarsa daha sonra senet imzalattırmak isterler ama bu süreci en azından 2 ay kadar uzatabilirsiniz. Bunun dışında 39 aldıysanız burada ödeyeceğiniz herhangi bir ücret yoktur. Eğer üniversiteyi oyalayıp doktoraya geçtikten sonra istifa ederseniz yine doktora eğitiminiz aynen devam eder bir sorun olmaz.

edimvar

Öğrenci
Şimdi yeni alımlar yapılacak. Bir sürü genç heyecanlı. Ancak süreç başladıktan sonra asıl sorunlar başlıyor. Birçok kişi, şimdiki alım heyecanın kaybediyor ve programdan çıkmak istiyor. Biliyor ki haksızlık var. Bana söz verildi 6 ay dil eğitimi için yurt dışına gidecektim, gidemedim diyor. ÖYP ödeneklerim vardı, hiçbirini kullanamadım diyebiliyor. Ama, y.lisansımı 3 yılda bitiremezsem esas ve usullerin her yerinde kalın punto ile 'ilişiği kesilir' ve 'kefalet seneti tutarınca ödeme' diyor. İlk başta cazip olan program aslında neresinden tutarsan, insan haklarına çok fazla aykırı bir uyarlama. İptali şart. Hem de çok acil. Genç yaşta bir sürü genç depresyona giriyor ve sonu hüsran olabiliyor.

A

Akademik Forum

Guest
aralık kadrolarında ben de başvurmayı düşünenlerdenim ve acaba dedirten tek sorun tabi ki şu senet işi.. gitmek istemediğim yerleri en başta yazmayacağım.. ama oldu ya insanlık hali, dünya işi.. akademisyenliği çok istesem de olmadı.. ya da eşim de öypli olduğu için eş durumundan aynı yerlerde olmamızı sağlayamadık.. ne olacak böyle bi durumda.. birimizden biri edecek istifa ve birsürü borç katılacak hayatımıza.. kısaca dert.. uzunca depresyon.. anladığıma göre açtığınız ve peşinde olduğunuz dava en başta bu senet imzalamayı kaldırmak için değil mi hocam..

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
aralık kadrolarında ben de başvurmayı düşünenlerdenim ve acaba dedirten tek sorun tabi ki şu senet işi.. gitmek istemediğim yerleri en başta yazmayacağım.. ama oldu ya insanlık hali, dünya işi.. akademisyenliği çok istesem de olmadı.. ya da eşim de öypli olduğu için eş durumundan aynı yerlerde olmamızı sağlayamadık.. ne olacak böyle bi durumda.. birimizden biri edecek istifa ve birsürü borç katılacak hayatımıza.. kısaca dert.. uzunca depresyon.. anladığıma göre açtığınız ve peşinde olduğunuz dava en başta bu senet imzalamayı kaldırmak için değil mi hocam..

Aynen dediğiniz gibi hocam amacımız senetin yer aldığı yönetmeliği iptal ettirmek ve senet olayına kökten çözüm bulmak. Başka türlü zaten olacak gibi değil.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Aynen dediğiniz gibi hocam amacımız senetin yer aldığı yönetmeliği iptal ettirmek ve senet olayına kökten çözüm bulmak. Başka türlü zaten olacak gibi değil.

hocam ben umutluyum yönetmeliğin değişebileceğinden.. ama bir yandan da sırf akademisyen olmanın kolay yolu olarak görüp hiç gitmeyeceği yerleri yazıp o üniversitenin hocamız olacak, bölümüz açılacak diye bekleyen öğrencileri yüzüstü bırakma gibi bi şey olacak diye düşünüyorum.. evet yönetmelik çıksın ama bu durum evlilik, sağlık gibi gerçekten zaruri durumlar için olsun.. yoksa yüksek lisans doktora yapıp üzerine maaş alan sonra da aman ben istifa ediyorum artık diyenler, malesef bu durumu istismar eden insanlar da olacaktır..

bir de bu dava, aralık atamasının senet imzalatma işlemine kadar çözüme kavuşur mu ona göre varsa bir yolu biraz askıya alalım imza işini :))

edimvar

Öğrenci
hocam ben umutluyum yönetmeliğin değişebileceğinden.. ama bir yandan da sırf akademisyen olmanın kolay yolu olarak görüp hiç gitmeyeceği yerleri yazıp o üniversitenin hocamız olacak, bölümüz açılacak diye bekleyen öğrencileri yüzüstü bırakma gibi bi şey olacak diye düşünüyorum.. evet yönetmelik çıksın ama bu durum evlilik, sağlık gibi gerçekten zaruri durumlar için olsun.. yoksa yüksek lisans doktora yapıp üzerine maaş alan sonra da aman ben istifa ediyorum artık diyenler, malesef bu durumu istismar eden insanlar da olacaktır..

bir de bu dava, aralık atamasının senet imzalatma işlemine kadar çözüme kavuşur mu ona göre varsa bir yolu biraz askıya alalım imza işini :))

Arkadaşım istismar eden de olabilir ancak bu uygulama tamamıyla insan haklarına aykırı bir durum. Ben sadece öğrencilik yapsam, çalışmasam anlarım. Ancak hem ders alıyorum, hem ders veriyorum hem de mobinge uğruyorum. Yani iş yapmamız karşılığı maaş ödeniyor. O sizin dediğiniz YLSY için olabilir, ama ÖYP de kesinlikle yerinde olmayan ve bir sürü insanı kandıran bir yönetmelik. Tamamıyla hukuk normlarıyla örtüşmüyor. İstiyen insan istifa edebilmeli.

Yani giden kişi yoksa, devlet düşünsün. Cazip hale getirsin. Maaşı 5000 TL ye çeksin. Doğuya gidenlere, lojman ve yurtdışı konferanslara katılımda öncelik versin. Yanbi bunu insan haklarını çiğneyerek, eşleri birbirinden ayırarak ya da sürekli cezalandırma uyarılarıyla bu iş yürümez.

Lütfen öyp nin ne olduğunu okuyun iyice. Sadece y.lisan ve doktora dersleri aldığımızı sanıyorsanız, muhtemelen yanlış ya da eksik okumuş ya da okumadan bilgilendirilmiş olmalısınız. Bütün ÖYP liler Araştırma Görevlisidir. Yani ders aldıkları gibi, derslerde araştırmacı ve yardımcı olarak sürekli görev almaktadırlar. Üstüne fakülte ve enstitüde idari görevlendirmelerde de çalışmaktadırlar. Akşam geceye kadar labaratuvar ya da atölyelerde beklemek ya da çalışmak durumunda kalabiliyorsunuz.

Son düzenleme:

_EMİR_

Araştırma Görevlisi

YÖK'e dilekçe verdik ve bu dilekçeye verilecek cevaptan sonra Danıştay'a dava açılacak. Danıştay süreci için şu kadar sürer diyemem ancak ortalama 1 yıl diyelim.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Hocam YÖk ten dilekçenin cevabını beklemeye gerek var mı?

Tabii Hocam beklemek gerek. Yasal dayanak oluşturmamız gerek dava açmak için. Yani YÖK ben şu nedenlerle senet imzalattırıyorum diyecek biz de dava açarken bunun yasada olmadığını sadece yönetmelikte olduğunu ve buna benzer birçok ifade ekleyerek dava açacağız.

Son düzenleme:

edimvar

Öğrenci
Hocam peki yök ten dilekçeye ne zaman cevap gelebilir? bir yasal süresi var mı? bu yasal süre içerisinde cevap vermezlerse ne olacak?