35. Madde Senetleri İptali ve Açılan Dava Örnekleri

oyp_zorunlu

Öğrenci
Hocam maalesef değişen bir şey yok.

Sadece etrafımda zorunlu hizmetini tamamlamadan kurum değiştiren bir sürü insan oldu. Nasıl oluyor da oluyor anlamıyorum.

manchester123

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
Ben ÖYP'li değilim.Üniversiteme 33. madde ile atandım. Ardından doktora eğitimim için 35. mad. ile başka bir üniversiteye görevlendirildim ve senet imzaladım. Bu yıl doktoramı bitirdim ve kadromun bulunduğu üniversiteme geri döndüm. Senet iptali durumu ile ilgili sorum var. Eşim başka bir şehirde özel sektörde çalışıyor. Benim senedimin iptali rektörlük onaylarsa mümkün müdür? Bölüme çok az öğrenci geliyor ve bana Dr. Öğretim Üyesi kadrosu bu yıl vermeyecekler, fakültede kadro bekleyenin çok olduğu söylendi. Bu durumda bölümün geleceğinin parlak olmamsı vs. nedenlerden dolayı rektörlük senedin iptalini yapabilir mi? 4 yıllık bir zorunlu hizmetim var, aile birliğimizin sağlanması için istifa etmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

Son düzenleme:

manchester123

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
Ben ÖYP'li değilim.Üniversiteme 33. madde ile atandım. Ardından doktora eğitimim için 35. mad. ile başka bir üniversiteye görevlendirildim ve senet imzaladım. Bu yıl doktoramı bitirdim ve kadromun bulunduğu üniversiteme geri döndüm. Senet iptali durumu ile ilgili sorum var. Eşim başka bir şehirde özel sektörde çalışıyor. Benim senedimin iptali rektörlük onaylarsa mümkün müdür? Bölüme çok az öğrenci geliyor ve bana Dr. Öğretim Üyesi kadrosu bu yıl vermeyecekler, fakültede kadro bekleyenin çok olduğu söylendi. Bu durumda bölümün geleceğinin parlak olmamsı vs. nedenlerden dolayı rektörlük senedin iptalini yapabilir mi? 4 yıllık bir zorunlu hizmetim var, aile birliğimizin sağlanması için istifa etmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Sylvette

Öğrenci
bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Hocam ben de benzer durumdayım. Bilgisi olan varsa ben de konuyu takip etmek istiyorum. Senedi iptal etme rektörlüğün inisiyatifinde midir bilemiyorum, ancak eşinizin çalıştığı ilde bir kadro bulmanız durumunda (eşinizin 3 sene o ilde çalıştığının belgelenmesi koşulunda) mecburi hizmet devri seçeneğiniz olabilir mi acaba?

manchester123

Öğrenci
Hocam ben de benzer durumdayım. Bilgisi olan varsa ben de konuyu takip etmek istiyorum. Senedi iptal etme rektörlüğün inisiyatifinde midir bilemiyorum, ancak eşinizin çalıştığı ilde bir kadro bulmanız durumunda (eşinizin 3 sene o ilde çalıştığının belgelenmesi koşulunda) mecburi hizmet devri seçeneğiniz olabilir mi acaba?

Hocam bana bu konuda aşağıdaki yanıt gelmişti.

Sağlık ve eş durumu mazeretlerine bağlı olarak kurum değiştirme 2547nin 35.maddesinde yer alıyor. Geçiş için öncelikle kurum bulmalısınız. Bakanlıklara bağlı bir kurumsa öncelikle sizin naklen atama için kabul edilmeniz, üniversite ise size kadro açıp ilana çıkması gerekir. Ondan sonra naklen atama için kurumunuzdan eş durumu mazeretine bağlı olarak muafakat almanız gerek. Fakat eş durumu mazeretini kullanabilmeniz için eşinizin bulunduğu şehirde son iki yıl içinde 360 gün pirim ödemiş olması şartı var.

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca üniversitemin personel daire başkanlığı. arayıp senet iptali hangi durumlarda olabilir diye sordum. Senet iptal olmuyor ama eş durumundan başka kuruma geçebilirsiniz, YÖK ilgileniyor o konuyla dedi. YÖK'ün bu zorunlu hizmet, senet vs. ile ilgili bir telefon hattı var ( 0850 470 09 65). Orayı aradım. Beni kendi üniversitemle ilgilenen kişiye yönlendirdiler, ama ne yazık ki kişi yerinde yoktu aradım açan omadı. Yarın gene aramaya düşünüyorum. Benim amacım şunu öğrenmek, bölüme öğrenci az geliyor (3-5) kişi ve bölümün kapanma durumu vs. olursa birkaç yıla bu durumda senetimin iptal olma ihtimali olur mu, ya da farklı bir nedenden dolayı senetin iptali mümkün mü. Siz de bir bilgiye ulaşırsanız, paylaşırsanız sevirim, teşekkürler.

oyp_zorunlu

Öğrenci
cevap aldınız mı hocam? senet iptal durumu olabiliyor muymuş?

Hocam bana bu konuda aşağıdaki yanıt gelmişti.

Sağlık ve eş durumu mazeretlerine bağlı olarak kurum değiştirme 2547nin 35.maddesinde yer alıyor. Geçiş için öncelikle kurum bulmalısınız. Bakanlıklara bağlı bir kurumsa öncelikle sizin naklen atama için kabul edilmeniz, üniversite ise size kadro açıp ilana çıkması gerekir. Ondan sonra naklen atama için kurumunuzdan eş durumu mazeretine bağlı olarak muafakat almanız gerek. Fakat eş durumu mazeretini kullanabilmeniz için eşinizin bulunduğu şehirde son iki yıl içinde 360 gün pirim ödemiş olması şartı var.

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca üniversitemin personel daire başkanlığı. arayıp senet iptali hangi durumlarda olabilir diye sordum. Senet iptal olmuyor ama eş durumundan başka kuruma geçebilirsiniz, YÖK ilgileniyor o konuyla dedi. YÖK'ün bu zorunlu hizmet, senet vs. ile ilgili bir telefon hattı var ( 0850 470 09 65). Orayı aradım. Beni kendi üniversitemle ilgilenen kişiye yönlendirdiler, ama ne yazık ki kişi yerinde yoktu aradım açan omadı. Yarın gene aramaya düşünüyorum. Benim amacım şunu öğrenmek, bölüme öğrenci az geliyor (3-5) kişi ve bölümün kapanma durumu vs. olursa birkaç yıla bu durumda senetimin iptal olma ihtimali olur mu, ya da farklı bir nedenden dolayı senetin iptali mümkün mü. Siz de bir bilgiye ulaşırsanız, paylaşırsanız sevirim, teşekkürler.

oyp_zorunlu

Öğrenci
Aradım başka bir numara verdiler, kendi okulumun YÖK yetkilisi. Yeni numarayı aradım ama açmıyorlar. Galiba izinli olduklarındanmış. Açıncaya kadar her gün arıyorum.

Sorum şu onlara; ben başladığımdan beri türlü yöntemlerle ÖYP'lilerin %60-70 i şuan bir yükümlülüğü yok, özgürler. Kalan %29'un keyfi yerinde, zaten o kurumda çalışmak istiyor.. %1 azınlık ise istemediği bir okulda zorla çalıştırılıyor ve senet baskısı yapılıyor. Bu senetler kime neye göre var. Üsteklik kadromun bulunduğu okula 3 yıl önce döndüm (çağrıldım) ama doktoram bitmediği için hala zorunlu hizmetim başlamadı bile? Bu durumda x2 zorunlu hizmet gibi oluyor. Bu %1'e yapılan bir haksızlık değil mi?

Bir sürü adam geçti bıraktı. Hala geçiyorlar hala bırakıyorlar. Bu işler nasıl oluyor. Tanıdıksız kaldık diye mi?

Bu ne yahu. Tanıdık olmadan ne atanabiliyoruz ne de muaf tutulabiliyoruz. Hiç bir şeyden anlamayan, hak etmeyenler sırf birilerini tanıyor diye yükseliyor. Asıl memlekete fayda üretenler zorda bırakılıyor. Hak etmeden yükselenler üstüne bir de magandalık yapıyor. Bu akademide de böyle. Nasıl bir topluma evrildik biz aklım almıyor.

aradım birkaç kez, sonra da unuttum hocam aramayı. Siz bilgi aldınız mı peki o numaradan?

banadolu

Öğrenci
Merhaba, benim de benzer bir sorunum var.
Ben de 2012'de 33a ile Adana'da çalışmaya başladım ve 35. madde ile İstanbul'da yüksek lisans eğitimi aldığım üniversitede görevlendirildim. Sonrasında doktoramı da bu üniversitede yaptım ve 6 yılda bitirdikten sonra Adana'ya geri döndüm. 2 aydır orada çalışmaktayım.
Bana imzalatılan senette doktora süresi kadar zorunlu hizmet yapmam gerektiği belirtilmiş durumda. Fakat eşim 10 yıla yakın bir süredir İstanbul'da özel bir bankada çalışıyor ve 1,5 yıl önce bilgi vermesine rağmen tayini yapılamadı. Yakın zamanda da yapılamayacak gibi görünüyor. COVID-19 sürecinden dolayı zaten insanlar diken üstünde, bu tarz taleplerin işten kovulma ile sonuçlanması bile mümkün oluyor. Bu şartlarda ben de kurumdan ayrılıp İstanbul'da vakıf üniversitelerinin kadrosuna bakabilir miyim diye düşünüyorum.

oyp_zorunlu isimli arkadaşın belirttiği gibi benim de çevremde birçok kişi senetlerinden kurtularak vakıf ya da diğer devlet üniversitelerine geçiş yaptılar. Fakat çoğunluğunun bağlı oldukları üniversite henüz eğitim vermemekteydi ya da kapanma durumu vardı. vakıf üniversitelerinden kadro bulduktan sonra bağlı oldukları kurumlar kolaylık sağladılar diye düşünüyorum. Benim durumumda ise üniversitemin bir süredir eğitim veriyor olması bir dezavantaj gibi görünüyor. Kuralları biraz daha katı uyguladıkları için senet konusu bir sıkıntı yaratabilir diye düşünüyorum. Yine de vardığımız nokta bu konuda bir standardın sağlanamaması.

nobhudson

Öğrenci
Herhangi başka başlıkta uzun diyalogları olmadığından biraz konu dışı gibi olsa da senetler hakkında olmak üzere sorum
35. madde gibi 39. madde yurt içi/dışı 3 ay üstü araştırma görevlendirmelerinde mecburi hizmet senedi imzalanmakta
35. madde aksine 39. maddede mecburi hizmetin eş ve ya da sağlık durumu gibi muafiyetleri ya da süreleri yazmaz.
39. madde ile görevlendirmeler dönüşü başka üniversiteye öğretim üyesi geçmek için senetler nasıl iptal edilebilir?

diogenes

Öğrenci
Herhangi başka başlıkta uzun diyalogları olmadığından biraz konu dışı gibi olsa da senetler hakkında olmak üzere sorum
35. madde gibi 39. madde yurt içi/dışı 3 ay üstü araştırma görevlendirmelerinde mecburi hizmet senedi imzalanmakta
35. madde aksine 39. maddede mecburi hizmetin eş ve ya da sağlık durumu gibi muafiyetleri ya da süreleri yazmaz.
39. madde ile görevlendirmeler dönüşü başka üniversiteye öğretim üyesi geçmek için senetler nasıl iptal edilebilir?

Bu senetler iptal edilemez. Ancak başka üniversiteye zorunlu hizmet olarak devredilebilir.
35.madde senetlerinden bağımsızdır. Konu başka başlığa taşınabilir. Modların bilgisine.

cnplt

Öğrenci
Merhaba,
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 35. Madde ile görevlendirilmiş durumdayım.
Doktora eğitimi bitmeden asıl üniversitemize geri dönersek, zorunlu hizmet doktora bittikten sonra mı başlıyor yoksa gittiğimiz günden itibaren işlemeye başlıyor mu?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

diogenes

Öğrenci
Merhaba,
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 35. Madde ile görevlendirilmiş durumdayım.
Doktora eğitimi bitmeden asıl üniversitemize geri dönersek, zorunlu hizmet doktora bittikten sonra mı başlıyor yoksa gittiğimiz günden itibaren işlemeye başlıyor mu?

doktora bittikten sonra.

mdphantom

Öğrenci
Merhaba,

Hocam 35. maddeye göre sizi doktora bitmeden çağıramazlar. Oldu ki çağırdılar, YÖK ne kadar zorunlu hizmet doktora sonunda başlar diye savunsa da, üniversiteler taahhütname senedini mahkemeye götürdükleri zaman hiç bir mahkeme de sadece doktora sonrası çalışmaları sayalım doktora sırasında kurumda çalıştığı süreleri düşmeyelim kısmını anlatamazlar çünkü çoğu senet de ki ibare kurum dışında bulunduğum kadar kurumda görev yapacağım şeklinde. Doktora öncesi sayılmıyor kısmını mahkemeler yemez. Tabi bu durum 33-a için geçerli. 50d iseniz zaten mecburi hizmetiniz yok.

cnplt

Öğrenci
Hocam 35. maddeye göre sizi doktora bitmeden çağıramazlar. Oldu ki çağırdılar, YÖK ne kadar zorunlu hizmet doktora sonunda başlar diye savunsa da, üniversiteler taahhütname senedini mahkemeye götürdükleri zaman hiç bir mahkeme de sadece doktora sonrası çalışmaları sayalım doktora sırasında kurumda çalıştığı süreleri düşmeyelim kısmını anlatamazlar çünkü çoğu senet de ki ibare kurum dışında bulunduğum kadar kurumda görev yapacağım şeklinde. Doktora öncesi sayılmıyor kısmını mahkemeler yemez. Tabi bu durum 33-a için geçerli. 50d iseniz zaten mecburi hizmetiniz yok.

Hocam 33-a lıyım. Ben acaba kendim gitmek için başvursam zorunlu hizmetten gün düşer mi diye merak ediyorum. Yok doktora bitmeden düşmeyecekse o zaman gitmenin anlamı kalmıyor tabi. Bir de benim taahhütnamede 4 sene boyunca ifadesi var. ama ben 4 senede bitiremedim henüz. yeniden taahhütname mi yapılacak yoksa mevcut ile devam edip oraya gidince 4 yılın üzerine hesap mı yapacaklar?

mdphantom

Öğrenci
Hocam kurumunuz iyi niyetliyse doktora sonuna kadar beklerler. Zaten senet üzerindeki rakamlar göstermelik amaç kişileri yüklü borç altına sokup zorunlu hizmetten kaçmayı önlemek borcun miktarıda kurum dışında aldığınız maaşlara göre belirlenir. Ama kurum yeniden senet yapmak isteyedebilir. Siz bence hiç kurcalamayın. Kurum fark ederse ona göre davranırsınız.