35. Madde Senetleri İptali ve Açılan Dava Örnekleri

lightandhappy

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık bir ay önce CİMER aracılığıyla YÖK'e zorla 33aya geçirilenlerin yaşadığı haksızlığı dile getiren bir dilekçe yazmıştım. Bugün yanıt geldi. Yazı YÖK tarafından üniversiteme yönlendirilmiş. Üniversitem de 1 Ocak 2018'den önce 33aya geçirldiğim için zorunlu hizmetimin olduğunu belirtmiş. Bilginiz olsun. Bu yaşadığımız haksızlığı danıştay kararı ancak düzeltir diye düşünüyorum artık.

V

Vesvesele

Guest
Konunun Özüne Dönelim Artık

arkadaşlar konu senetlerin iptali ve bu konudaki davalar iken bambaşka yorumlar yapıyorsunuz..Bu 33/a 50/d olayını biyere bırakalım gündeme dçnelim lütfen artık

lightandhappy

Öğrenci
arkadaşlar konu senetlerin iptali ve bu konudaki davalar iken bambaşka yorumlar yapıyorsunuz..Bu 33/a 50/d olayını biyere bırakalım gündeme dçnelim lütfen artık

Hocam biz de zaten yaşadığımız haksızlıktan dolayı senetlerin iptalini istiyoruz. Yazdığımız dilekçe de bunu belirttik. Burada bambaşka bir yorum yok. Konunun özünde sanırım bir yanlış anlaşılma var.

- - - Güncellendi - - -

Zaten senetlerin iptalini istemenizin de mantıken bir gerekçesi olmalı dimi? Bizim gerekçemiz de bu zorla istemeden 33aya geçirilmek. Sizin gerekçeniz ayrı olabilir tabi.

oyp_zorunlu

Öğrenci
Maalesef kanun gereği 1 ocak öncesi geçirilenlerin zorunlu hizmeti var, 1 ocak sonrası geçirilenlerin zorunlu hizmeti YOK.

Ortada tabii ki koca bir haksızlık var.

Ama tek adaletsizlik bu değil. Senetlerin iptalini gerektiren en az 3 neden daha var.

lightandhappy

Öğrenci
Evet hocam çok haklısınız. Benim bir gerekçem de eş durumu vermedikleri için senetlerin iptalini istemem. Herkesin ciddi gerekçeleri var sonuçta. Dediğiniz gibi 1 Ocak öncesi zaten 33a'ya geçirilmemiz üstelik bunun kendi isteğimiz dışında olması çok büyük haksızlık ama kimse sesimiz duymak istemiyor.

yyyssf

Öğrenci
Evet hocam çok haklısınız. Benim bir gerekçem de eş durumu vermedikleri için senetlerin iptalini istemem. Herkesin ciddi gerekçeleri var sonuçta. Dediğiniz gibi 1 Ocak öncesi zaten 33a'ya geçirilmemiz üstelik bunun kendi isteğimiz dışında olması çok büyük haksızlık ama kimse sesimiz duymak istemiyor.

Eş durumu; doktora bitecek zorunlu hizmet düşmeye başayacak. eşinizin ilinden veya komşu illerden kamuya tekrar atamanız yapılırsa eşdurumundan tayin oluyorsunuz. diğer memurlar gibi ben eşimin yanına gideceğim derseniz öyle bir eş durumu bizde yok.

oyp_zorunlu

Öğrenci
Hocam eş durumuna da izin yok ki. En son bununla ilgili mahkeme kararı yayınlandı. Öncelik kurumun ihityacı, aile değil diye.

Yök'ün o yazısına güvenmeyin. Ona bakarsanız YÖK 33a'ya geçtikten sonra 35 ile görevlendirilmeyenlerin zorunlu hizmeti yok kararı almış ama KHK'yı öne sürerek kararırını uygulamıyor.

Güvenmeyin yani geçerim diye. Eş durumundan geçiş yapamayan arkadaşım var. Kadro da kazanmıştı ama geçiş yapamadım. Mahkemeye vermesine rağmen.

Son düzenleme:

lightandhappy

Öğrenci
Evet hocam YÖK eş durumuna da izin vermiyor söylediğiniz gibi. Şu an o kadar zor durumda bıraktılar ki bizleri. Geleceğimiz hakkında söz söyleme hakkını da elimizden aldılar.

mehmet001

Öğrenci
Hocam ben 35 madde ile görevlendirildiğimde 50d'li idim. Zorunlu hizmet yükümlülüğümüz olmamasına rağmen formaliteden diyerek senet imzalatıp 35. madde ile görevlendirme verdiler. 33a'ya ise en son geçirilenlerdenim. Yani yanlış hatırlamıyorsam mayıs 2018'de torba yasa ile 33a'ya geçirildim. Halböyleyken istifa etmem durumunda senetlere itiraz edebilir miyim?

D

Dr.Ar.Görr

Guest
Hocam,
Bu başlıkta daha önceki açıklamalara baktığımızda Mayıs 2018 düzenlemesine göre geçenlerin zorunlu hizmeti yok. Senetlerin de hükmü olmamalı. Hatta size 50/d'den ötürü de senet imzalatmamaları gerekliydi. İlginç ilginç davranış şekilleri. Anlamak zor.
Ocak 2018 ve öncesi 33/aya geçirilenlerin zorunlu hizmeti olacağı hem KHKden hem de 2017'deki düzenlemeden ve yönergelerden anlaşılıyor.
YÖK bu konuda genel bir açıklama yapıp aydınlatsa en azından üniversitelerin inisiyatifine bırakılmayız.

mehmet001

Öğrenci
Hocam,
Bu başlıkta daha önceki açıklamalara baktığımızda Mayıs 2018 düzenlemesine göre geçenlerin zorunlu hizmeti yok. Senetlerin de hükmü olmamalı. Hatta size 50/d'den ötürü de senet imzalatmamaları gerekliydi. İlginç ilginç davranış şekilleri. Anlamak zor.
Ocak 2018 ve öncesi 33/aya geçirilenlerin zorunlu hizmeti olacağı hem KHKden hem de 2017'deki düzenlemeden ve yönergelerden anlaşılıyor.
YÖK bu konuda genel bir açıklama yapıp aydınlatsa en azından üniversitelerin inisiyatifine bırakılmayız.

Hocam bu konu hiç ummadığım bir zamanda benim için hayati bir mesele haline geldi. Zaten bana 35. madde ile görevlendirmeyi ben istemeden zorla verdiler. Verirken zorunlu hizmet yok neden senet imzalıyorum dedim senet imzalamazsan görevlendirme yapmayız dediler. E yapmayın dedim. Hayır yapmamız gerekiyor dediler :) Yani nerden bakarsanız tutarsız acayip bir durum. Ben 35. madde ile görevlendirildikten sonra mayıs ayında bana kağıt gönderdiler. Seni 33a'ya geçiriyorsuz tebliğ tebellüğ kağıdı. Kanun geçirin diyor bana neden soruyorsunuz dedim. Hayır imzala dediler. Mecbur imzaladık. Şimdi özel sebeplerden istifa etme durumum sözkonusu. Gelip 1 yıl çalışayım zorunlu hizmetimi doldurayım diyorum. Zaten seni dönem başında çağıracağız ama zorunlu hizmetin doktora bitiminde başlar diyorlar. Deli Dumrul'un köprüsü gibi. Geçmek parayla. Yok dersen hem dayak atıyor hem para ödetiyor. :/

mdphantom

Öğrenci
Arkadaşlar dava açmak isteyen varsa yardımcı olabilirim

Emir Hocam, iyi günler,

Ben başka bir konuyu merak ediyorum ve geçmişte bu 35. madde senetlerine forumda en çok uğraşan kişilerden birisi olduğunuz için size de bir sormak istedim.

Şimdi YÖK'e ve Yargıtay'a göre bizim bu senetlerim 2 tarafında iradesine ve kabulüne dayanan özel hukuk sözleşmesi. Eğer biz bu senetlerden çayarsak bu sebep ile tazminat ödememiz gerekiyor.

Peki aynı şekilde Danıştay görüşlerine ve verdiğimiz senetlere göre bu senetlerin geçerli olduğu süreler içinde (mesela doktora eğitimi) kurumların bizi geri çağırması durumunda kurumlar taahhüt ettikleri vaatlerden vazgeçmiş olmuyorlar mı? Bu durum da bizim maddi-manevi tazminat hakkımız olur mu?

Mesela benim senedim 6 yıllık lisansüstü eğitim süresi için verilmişti ve kurum "öncelikli alan" kabul edilen bir alanda doktora yapmama, alanımın tüm gün lab. çalışması gereken bir alan olmasına ve doktora ders döneminde olmama rağmen 33/a'ya yeniden geçirmeyi bahane edip (benim kuruma geri dönmek gibi bir talebim olmadı) yeni açılan ve sadece 3 tane 1. sınıf öğrencisi olan ve her hangi bir lab. olanağı olmayan bölüme geri çağırdı.

Bu durumda sözleşmeye aykırı davranıldığı için tazminat talebi ile dava açılabilir mi sizce?

Son düzenleme:
A

AkademikForum00

Guest
Arkadaslar merhaba,
Atanacağım bölümde yüksek lisans var ancak doktora programı yok. Ben de baska üniversitede yüksek lisans ders dönemimi bitirdim ve teze geçeceğim. Durum şu ki bölüm beni git-gel şeklinde yüksek lisans okuluma devam etmeme izin verir mi ( çünkü iller birbirine çok yakin ve ikamet ettiğim ilde okuyorum) yoksa beni illa 35. Madde dahilinde bir okula görevlendirebilir mi? Bu konuda bana uygulayacaği zoraki bi tutum olur mu?kabul etmeme gibi bir hakkım var mı görevlendirmeyi? (öypli değilim ve öncelikli alanlar değil bölümüm)
Ayrica 50d'liyim ve sözleşme süreleri yasal olarak 1 yıl düzenlendiği için hiçbir şartı kabul etmeyip yüksek lisansim bittikten sonra ilişkimin kesilmesini belirtip ayrılma durumum söz konusu olabilir mi?
Bu konuda siz tecrübeli arkadaşlara danışmak istiyorum. Lütfen mazur görün acemiliğimi.

Argör1122

Öğrenci
Dava açılınca genelde nasıl sonuçlanıyor acaba ve davanın sonuçlanması ne kadar sürüyor?

Bi de dava açılması halinde yeni ilanlara başvurulabiliyor mu acaba?

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar dava açmak isteyen varsa yardımcı olabilirim

Dava açılınca genelde nasıl sonuçlanıyor acaba ve davanın sonuçlanması ne kadar sürüyor?

Bi de dava açılması halinde yeni ilanlara başvurulabiliyor mu acaba?

mu_maya

Öğrenci
Arkadaşlar; ben ÖYP 33/a tekrar ataması için başvuru yapmadım ve 50/d statüsünde kaldım. Herhangi bir başarısızlık, istifa ya da mezuniyet durumunda zorunlu hizmet ve senet yükümlülüğüm var mı acaba? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

diogenes

Öğrenci
Arkadaşlar; ben ÖYP 33/a tekrar ataması için başvuru yapmadım ve 50/d statüsünde kaldım. Herhangi bir başarısızlık, istifa ya da mezuniyet durumunda zorunlu hizmet ve senet yükümlülüğüm var mı acaba? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Mantık olarak olmaması gerekir. Kesin bilgiyi üniversitenizin personel daire başkanlığı akademik şubeden alabilirsiniz. Eğer yarım yamalak bir cevap alırsanız Yök'e yazabilirsiniz.

argör123

Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar,
Ben zorunlu hizmeti olan bir araştırma görevlisiyim. Başka bir ünide dr öğretim üyesi kadrosu bulduğum taktirde senetlerin iptali için dava açmayı düşünüyorumakademik yükselmeyi engelleme konusu hakkında. Bu konuda çeşitli davalara rastlıyorum internette ama konu ile kapsamlı bilgisi olanlar varsa paylaşabilirlerse sevinirim.

Merin

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar
Ben de senet ödeme ile karşı karşıya gelmiş durumdayım. Azami süreden dolayı ilişiğim kesildi. Yürütmeyi durdurma davası açtım ve halihazırda süreç devam ediyor.
Ben rektörlük kararıyla şubat ayında 33 a kadrosuna geçirildim. Daha doğrusu Şubat ayında 33 kadrosunda başladım. Forumda 1 Ocak 2018 den önce 33 a kadrosuna geçirilenlerin senet yükümlülügü olduğu konuşulmuş. Buradaki ölçüt rektörlük tarafından 33 a ya atanilan tarih mi yoksa 33 a kadrosuyla göreve başlama tarihi mi?

Son düzenleme: