Kadro Dereceleri

Hasanimo

Araştırma Görevlisi
Yanlış anlamışsın. Atanabileceğin kadro derecesi 7. Şimdi başvurduğun kadro 4. Derece. Bence bu kadro atanabileceğinin 7.derecenin 3 derece üstü. Onu demek istemiştim. Zaten atandığında da maaşını 4. Dereceden değil 7. Dereceden alacaksın. Sakın ola personel daireye gidip de ben 4. ya da 5. derece maaşı istiyorum demeyesin.

- - - Güncellendi - - -

Biraz karışık anlatıyorum ama kısacası hak edilen derecenin 3 derece üstü bir kadroya atanılabilir. Maaşı hakkettiğin dereceden olmak şartıyla.

Anladım verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim :)

staphylococ

Öğrenci
Merhaba değerli arkadaşlar
Ben daha önce özel sektörde 10 yıl kadar çalıştıktan sonra üniversitede aynı alanda öğretim görevlisi oldum. Daha önceki çalışma süremin 2/3'ü alınmak suretiyle hizmet birleştirmesi yaptım. Geçen sene hizmet birleştirmemle birlikte 10 yılım bitti. Yıllık izinle ilgili olarak personel şube müdürlüğü ile görüş ayrılığı yaşıyoruz. Ben yıllık iznimin 30 gün olması gerektiğini savunurken onlar 20 günde ısrar etmekteler. Bu konu hakkında resmi ve kanuni bilgisi olan arkadaşlarımızın yardımına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

H

hızlı cevap

Guest
Merhaba değerli arkadaşlar
Ben daha önce özel sektörde 10 yıl kadar çalıştıktan sonra üniversitede aynı alanda öğretim görevlisi oldum. Daha önceki çalışma süremin 2/3'ü alınmak suretiyle hizmet birleştirmesi yaptım. Geçen sene hizmet birleştirmemle birlikte 10 yılım bitti. Yıllık izinle ilgili olarak personel şube müdürlüğü ile görüş ayrılığı yaşıyoruz. Ben yıllık iznimin 30 gün olması gerektiğini savunurken onlar 20 günde ısrar etmekteler. Bu konu hakkında resmi ve kanuni bilgisi olan arkadaşlarımızın yardımına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Daha önce tanık olduğum uygulamalardan yola çıkarak yazıyorum, zira işin resmi/kanuni kısmında deneyimim olmadı. Özel sektörde geçirdiğiniz 10 yıl derece/kademe hesabına katılmaz bildiğim kadarıyla. Bu hizmet birleştirmesi yalnızca emeklilik hesaplanırken işinize yarar (25 yıldan düşer). Bu nedenle yıllık izin sürenizin 30 gün olabilmesi için kamu hizmetinde 10 yıl tamamlamış olmanız gerekir. Yanlış bilgi veriyorsam düzeltin lütfen ancak personel şube müdürlüğünüz haklı görünüyor. Saygılarımla.

abide44

Öğrenci
5. derece kadroya atanabilmeniz için o kadro derecesini haketmeniz gerekir yani daha önceden devlet memuriyetinizin olması lazım belli bir süre. Ama tabi hata sizin değil en baştan elemeleri lazımdı ancak dava etseniz bile çok da olumlu bir cevap beklemeyin derim. Yine de bölge idare mahkemesine dava açabilirsiniz.

Nazmi hocam 5. dereceli kadroya memuriyeti olmayanların atanamayacağı konusundaki yasal dayanak nedir? Aynı durum benim başımda da var. Hangi kanun veya yönetmelikte böyle bir hüküm var ben araştırdım ama teknik bir bilgi bulamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.

Nazmi hocam 5. dereceli kadroya memuriyeti olmayanların atanamayacağı konusundaki yasal dayanak nedir? Aynı durum benim başımda da var. Hangi kanun veya yönetmelikte böyle bir hüküm var ben araştırdım ama teknik bir bilgi bulamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.
5. derece kadroya atanabilirsiniz bildiğim kadarıyla. 657'ye bakacaksınız. Orada var.

abide44

Öğrenci
5. derece kadroya atanabilirsiniz bildiğim kadarıyla. 657'ye bakacaksınız. Orada var.

Hocam ilgi alaka için teşekkür ederim. 657 Sayılı kanunda yaptığım incelemeye göre kazanılmış hak aylık derecesinin en fazla 3 derece yukarısına atama yapılabiliyor (Madde 45). Yani kazanılmış hak aylık derecesi yeni başlayan bir öğretim görevlisi için 9 oluyor (Madde 36). 3 yukarısı ise 6 dereceli kadro oluyor. Buna göre daha önce hiç memuriyeti olmamış yeni atanan bir öğretim görevlisi en fazla 6 dereceli kadrolara atanabilir diyebilir miyiz?

Hocam ilgi alaka için teşekkür ederim. 657 Sayılı kanunda yaptığım incelemeye göre kazanılmış hak aylık derecesinin en fazla 3 derece yukarısına atama yapılabiliyor (Madde 45). Yani kazanılmış hak aylık derecesi yeni başlayan bir öğretim görevlisi için 9 oluyor (Madde 36). 3 yukarısı ise 6 dereceli kadro oluyor. Buna göre daha önce hiç memuriyeti olmamış yeni atanan bir öğretim görevlisi en fazla 6 dereceli kadrolara atanabilir diyebilir miyiz?
2914 Yüksek öğretim Personel yasasına göre, akademik personel kazanılmış hak aylığının 2 derece üstünden başlar. Yani kazanılmış hak aylığı dokuz olmasına karşılık atandığı kadro derecesi 7dir ve görev aylığını bu dereceden alır. Bu durumda yeni atanan bir öğretim görevlisi 7 dereceden göreve başlar. Bunun 3 derece üstü de 4. derecedir.

R

rabia_71

Guest
Hocam merhaba bende 5. dereceden çıkılan bi ilanla öğr. gör. olarak atandım herhangi memuriyet geçmişim yok yalnız 2 yıl özel sektör tecrübem var ve yüksek lisans öğrencisiyim henüz, sizin söyleminize göre 3 derece üstü sorun yok gibi ama daha sonra sen 5. derece kadro niteliklerini taşımıyosun denilerek işten çıkarılma durumum olur mu?

abide44

Öğrenci
Hocam merhaba bende 5. dereceden çıkılan bi ilanla öğr. gör. olarak atandım herhangi memuriyet geçmişim yok yalnız 2 yıl özel sektör tecrübem var ve yüksek lisans öğrencisiyim henüz, sizin söyleminize göre 3 derece üstü sorun yok gibi ama daha sonra sen 5. derece kadro niteliklerini taşımıyosun denilerek işten çıkarılma durumum olur mu?

Hocam işe başladınız mı yoksa sınavı kazanıp henüz atama işleminiz yapılmadı mı?

R

rabia_71

Guest
hayır hocam henüz başlamadım atama bekliyorum ama bu 5. derece olması kafamı kurcalıyor.

abide44

Öğrenci
hayır hocam henüz başlamadım atama bekliyorum ama bu 5. derece olması kafamı kurcalıyor.

Hocam ben biraz araştırdım 657 sayılı DMK 45. madde gereğince daha önce hiç kamu hizmeti bulunmayanların 5. derece kadroya atanması imkansız gibi. Siz personel daire başkanlığına bu hususta bi danışın isterseniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Eğer işe başlarsanız size zahmet bize de bildirirseniz öğrenmiş oluruz en azından olup olmadığını.

Hocam ben biraz araştırdım 657 sayılı DMK 45. madde gereğince daha önce hiç kamu hizmeti bulunmayanların 5. derece kadroya atanması imkansız gibi. Siz personel daire başkanlığına bu hususta bi danışın isterseniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Eğer işe başlarsanız size zahmet bize de bildirirseniz öğrenmiş oluruz en azından olup olmadığını.[/QUOD
Daha önce hiç kamu hizmeti olmayan bir akademik personel 7. dereceden göreve başlar. O nedenle 5. dereceye atanmasında bir sakınca yoktur. 657 yanında bir de 2914 Yüksek öğretim personel kanuna bakınız. Zira akademik personelin özlük haklarını bu kanuna göre belirlenir.

abide44

Öğrenci
Hocam ben biraz araştırdım 657 sayılı DMK 45. madde gereğince daha önce hiç kamu hizmeti bulunmayanların 5. derece kadroya atanması imkansız gibi. Siz personel daire başkanlığına bu hususta bi danışın isterseniz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Eğer işe başlarsanız size zahmet bize de bildirirseniz öğrenmiş oluruz en azından olup olmadığını.[/QUOD
Daha önce hiç kamu hizmeti olmayan bir akademik personel 7. dereceden göreve başlar. O nedenle 5. dereceye atanmasında bir sakınca yoktur. 657 yanında bir de 2914 Yüksek öğretim personel kanuna bakınız. Zira akademik personelin özlük haklarını bu kanuna göre belirlenir.

Sayın hocam tabiki o kanuna da baktım. Zira bahsettiğiniz 7 derecesi görev aylığı için belirlenen derecedir, kazanılmış hak aylık derecesi değildir. 45. Madde ise kazanılmış hak aylığını baz aldığı için 9. dereceye göre en fazla 3 yukarısı yani 8-7-6 dereceli kadrolara atanabilir demektedir. Burada benim bir hatam var mı?

Akademik personel kadrolarının dereceleri 7. dereceden başlar. Atanılan kadro 7. derecedir. Yani 9.derecenin üç üstü şeklinde düşünülmüyor. 9. derece kadroya atanıp 7. derece görev aylığı alınmıyor. 5. derece de bir akademik personelin atanabileceği kadronun yani 7. derecenin 2 üstü olduğundan atanılabilir.

Son düzenleme:

dduman

Öğrenci
Merhaba.Kadro derecesi 2 olan bir öğretim görevlisi kadrosunda iki yıl deneyim şartı var.Sınava çağırırken de daha önce hiç kamu da çalışmadığım halde beni de çağırdılar.Dört yıl tecrübem var ve başka bir alandan tezsiz yüksek lisans yaptım.Daha önce burada konuşulanları okuyunca kafam karıştı.En fazla 5. derece kadroya atanılabilir yazılmış.Sizce böyle bişey olabilir mi.Yani sınava girip kazanırsam bu kadroya atanabilir miyim?

S

Seda_Nur

Guest
Merhaba.Kadro derecesi 2 olan bir öğretim görevlisi kadrosunda iki yıl deneyim şartı var.Sınava çağırırken de daha önce hiç kamu da çalışmadığım halde beni de çağırdılar.Dört yıl tecrübem var ve başka bir alandan tezsiz yüksek lisans yaptım.Daha önce burada konuşulanları okuyunca kafam karıştı.En fazla 5. derece kadroya atanılabilir yazılmış.Sizce böyle bişey olabilir mi.Yani sınava girip kazanırsam bu kadroya atanabilir miyim?

Hocam o kurum içi boş olan kadro derecesidir ona takılmayın atamanız yapıldığında sizi 7. dereceden göstereceklerdir. içiniz rahat olsun.

seyda26

Öğrenci
Kurum içi derecelendirmedir, dediğim gibi bir şeyi belirlemiyor.[/QUOTE
Nazmi bey kadro derecesi 4 olan bir ars gor kadrosyna basvuru yaptim ozel sartlari tasiyorum fakat ilanda ayrica adayin belirlenen kadro derecesine atanabilmesi icin yasal sartlari tasima gerekli ibaresi yazilmis. Ben yuksek lisans yapiyorum. Acaba bi sorun olur mu ?? Tecrube mi ariyorlar daha once bir yerde calismis olma vs. Elenir miyim bu durumda

dolphins

Öğrenci
Değerli arkadaşlar bir soru da benden... baştan bir kaç sayfa okudum ama benzer bir cevap bulamadım. yine de tekrara düşersem meşguliyet için şimdiden özür dilerim. Bir devlet üniversitede uzman kadrosu kazandım. daha önce bir kamu kurumunda 16 yıl işçi kadrosunda çalıştım ama işyerinde atandığım alanın mesleğini yapıyordum bununla ilgili çalışma süresi belgesini de alıp başvuruda kuruma ibraz etmiştim. sorum şu, süreç sonunda atamam yapılırsa kaçıncı dereceden başlıyorum? 16 yıllık çalışmışlık geçerli mi? yoksa işçi kadrosu olması nedeniyle bu süre dereceye etki etmeyecek mi?

bilgi ve yardımlarınız içim şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim

pinko_34

Öğrenci
Değerli arkadaşlar bir soru da benden... baştan bir kaç sayfa okudum ama benzer bir cevap bulamadım. yine de tekrara düşersem meşguliyet için şimdiden özür dilerim. Bir devlet üniversitede uzman kadrosu kazandım. daha önce bir kamu kurumunda 16 yıl işçi kadrosunda çalıştım ama işyerinde atandığım alanın mesleğini yapıyordum bununla ilgili çalışma süresi belgesini de alıp başvuruda kuruma ibraz etmiştim. sorum şu, süreç sonunda atamam yapılırsa kaçıncı dereceden başlıyorum? 16 yıllık çalışmışlık geçerli mi? yoksa işçi kadrosu olması nedeniyle bu süre dereceye etki etmeyecek mi?

bilgi ve yardımlarınız içim şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim

hocam basvurdugunuz ılanın sayfasında derecesı yazar. genelde 6 dan baslıyor uzmanlar