Kadro Dereceleri

zdmr

Öğrenci
Nazmi hoca 6/2 olacak maaşa esas derece ve kademeniz. ama benim kazança esas 8/1 gözüküyor. Emekli , kazanç ve görev diye üç kategori olması kafamı bulandırdı. bununla ilgili pek bilgiye ulaşamadım

muleta

Öğrenci
merhaba, benim de bir sorum var. erciyes üniversitesi 1.derece bir ilana çıktı. İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ MEZUNU OLMAK. İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK. şimdi, ben bu şartı taşıyorum ve başvuracağım, ama çalıştığım üniversitede 6.derecedeyim. bu kadroya atanma durumunda mıyım ve kadro dereceleri maaşı etkiliyor mu? 3 yıllık üniversite personeliyim, ama bu derece olaylarına hala kafam basmıyor :) :)

the

Öğrenci
Nazmi hoca 6/2 olacak maaşa esas derece ve kademeniz. ama benim kazança esas 8/1 gözüküyor. Emekli , kazanç ve görev diye üç kategori olması kafamı bulandırdı. bununla ilgili pek bilgiye ulaşamadım

bakın hocam konu çok basit. olay kanundan kaynaklı. öğretim elemanları normal kadrolarında olması gerekenden 2 kademe yüksekten maaş alırlar. siz mühendis olursanız devlette 8/1'den başlarsınız. Öğretim elemanı olduğunuz için 8/1 değil 2 kademe fazlası 6/1 olur. kafanız bulanmasın. emekli ve görev dereceniz 8/1 , kazancınız 6/1 'dir.

- - - Güncellendi - - -

merhaba, benim de bir sorum var. erciyes üniversitesi 1.derece bir ilana çıktı. İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ MEZUNU OLMAK. İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK. şimdi, ben bu şartı taşıyorum ve başvuracağım, ama çalıştığım üniversitede 6.derecedeyim. bu kadroya atanma durumunda mıyım ve kadro dereceleri maaşı etkiliyor mu? 3 yıllık üniversite personeliyim, ama bu derece olaylarına hala kafam basmıyor :) :)

kadro ilanının çıktığı yer çok önemli. muhtemelen kadronun çıktığı yer sosyal bilimler enstitüsü ve kadro 50/d kadrosu. çünkü yüksek lisans yapıyor olma şartı ve 1. derece kadro ilanı dediğiniz için kafamda enstitü kadrosu canlandı. doğru mudur?

C

ch.accepted

Guest
bakın hocam konu çok basit. olay kanundan kaynaklı. öğretim elemanları normal kadrolarında olması gerekenden 2 kademe yüksekten maaş alırlar. siz mühendis olursanız devlette 8/1'den başlarsınız. Öğretim elemanı olduğunuz için 8/1 değil 2 kademe fazlası 6/1 olur. kafanız bulanmasın. emekli ve görev dereceniz 8/1 , kazancınız 6/1 'dir.

Hocam kazanç 6/1 derken neyi kastettiniz acaba? Ben bu derece konularının tamamen formalite olduğunu sanıyordum. Ben de bu dönemde atandım ve yeni başlayacağım. Benle başlayan ve mühendis olmayan arkadaşlarla aramızda ne gibi bir fark (maaş farkı? emeklilikte bir fark?) oluşturur bu 7/1 ve 6/1 olayı. Teşekkür ederim şimdiden.

the

Öğrenci
Hocam kazanç 6/1 derken neyi kastettiniz acaba? Ben bu derece konularının tamamen formalite olduğunu sanıyordum. Ben de bu dönemde atandım ve yeni başlayacağım. Benle başlayan ve mühendis olmayan arkadaşlarla aramızda ne gibi bir fark (maaş farkı? emeklilikte bir fark?) oluşturur bu 7/1 ve 6/1 olayı. Teşekkür ederim şimdiden.

şu anda sizin ile mühendis olmayan araştırma görevlisi arasındaki maaş farkı 20-30 TL'yi geçmez. zaten 3 senede bir derece düşüldüğü için ve yüksek lisans doktora 6 sene sürdüğü için ve 6 senede en fazla 2 kademe alınabildiği için hiçbir zaman mühendis ile mühendis olmayan araştırma görevlisi arasındaki fark uçuruma dönüşmez. doktora bitip yardımcı doçent olduktan sonra ve diğer ileri ki safhalarda belki etkisini görürsünüz.

özetle sizin bunları çok kafaya takmanıza gerek yok. kadro dereceleri tamamen formalite değiller ama ilk etapta etkisi yok denecek kadar azdır. o yüzden siz akademisyenliğe yoğunlaşın. en önemlisi çok erkenden doçentliği alabilmekte.

muleta

Öğrenci
kadro ilanının çıktığı yer çok önemli. muhtemelen kadronun çıktığı yer sosyal bilimler enstitüsü ve kadro 50/d kadrosu. çünkü yüksek lisans yapıyor olma şartı ve 1. derece kadro ilanı dediğiniz için kafamda enstitü kadrosu canlandı. doğru mudur?[/QUOTE]

- - - Güncellendi - - -

- - - Güncellendi - - -

kadro ilanının çıktığı yer çok önemli. muhtemelen kadronun çıktığı yer sosyal bilimler enstitüsü ve kadro 50/d kadrosu. çünkü yüksek lisans yapıyor olma şartı ve 1. derece kadro ilanı dediğiniz için kafamda enstitü kadrosu canlandı. doğru mudur?

hocam, kadro fakülte kadrosu. ingiliz dili ve edebiyatı bölümü için öğretim görevlisi kadrosu.

Merhabalar. Şimdi cevapları okudum ancak emin olmak için doğru anladığımdan tekrar sormak istedim.
Ben bu atamalarda ÖYP ile bir yere yerleştim, göreve yeni başladım. Yalnız şimdi açılan kadro ilanlarında daha iyi bir yer var ve oraya başvurmak istiyorum, 50d kadrosu.

Kadro derecesi 4 olarak gözüküyor ve şartlarda da bu kadro derecesinin altındakiler başvuramaz gibi bir ibare yok. Ben şimdi bu araştırma görevlisi kadrosuna derecesi 4 olarak gözükmesine rağmen sorunsuz bir şekilde başvurabiliyorum değil mi?

Peki neden kadro derecesi 4 olarak gözüküyor o halde herkes başvurabiliyorsa? Bu kadro derecelerini kafam almıyor, alamıyor.

Tarko

Doçent
Merhabalar. Şimdi cevapları okudum ancak emin olmak için doğru anladığımdan tekrar sormak istedim.
Ben bu atamalarda ÖYP ile bir yere yerleştim, göreve yeni başladım. Yalnız şimdi açılan kadro ilanlarında daha iyi bir yer var ve oraya başvurmak istiyorum, 50d kadrosu.

Kadro derecesi 4 olarak gözüküyor ve şartlarda da bu kadro derecesinin altındakiler başvuramaz gibi bir ibare yok. Ben şimdi bu araştırma görevlisi kadrosuna derecesi 4 olarak gözükmesine rağmen sorunsuz bir şekilde başvurabiliyorum değil mi?

Peki neden kadro derecesi 4 olarak gözüküyor o halde herkes başvurabiliyorsa? Bu kadro derecelerini kafam almıyor, alamıyor.

50/D geçici kadrodur, doktora bittiğinde ilişiğiniz kesilir. bu yüzden öyp kadrosundan daha avantajlı değildir. Üstelik kadro derecesi 4 gözükse bile öyp kadrosuyla aynı maaşı alırsınız.

Kademeler kafanızı karıştırmasın, olaya şöyle bakın, nerde başlarsak başlayalım en düşük kadro ile başlarız ve kıdem arttıkça kademe artar, bu kadar basit.

Hocam teşekkür ederim. Ben kadronun avantajlı olmamasını sorun etmiyorum, şu anda bulunduğum yerde mutsuzum sadece.
Peki neden 4. derece olarak açıyorlar bu kadro ilanını? Bir anlamı var mı?

makrizi

Öğrenci
Öğretim görevliliğinden, ilan edilen araştırma görevliliğine müracaat edeceğim. İlandaki kadro derecesi 7 olarak yazıyor.
benim bordroda derece ve kadro 3/2, emekliliğe esas olan 4/2. ilana müracaat edebilir miyim. edersem kabul edilmeme ihtimali var mıdır?

- - - Güncellendi - - -

derce ve kademe yazacaktım.
cevabı bekliyorum değerli arkadaşlar.

bigthunder

Doçent
Örneğin 4. derecede ilan çıkılmışsa buna hiç iş hayatına atılmamış biri giremez. Normalde akademik kadrolara başlama derecesi 7'dir. Bu derecelendirmeler 3 yılda bir artar. Yani sizin 4. dereceye başvurabilmeniz için12 yıl gibi bir çalışma süresine sahip olmanız gerekir. O kadro derecesini haketmeniz gerekir dediği odur.

hocam bu dediğinize göre bir bölümde 2 ilan var ikiside doktora yapıyor olmak diyor ancak biri 1/7 diğeri 1/4 bu nasıl oluyor ki aynı göreve atanacak 2 araştırma görevlisi dereceleri niye farklı oluyor?

koseus

Öğrenci
Hocam ben de bilgisayar mühendisiyim fakat 7/1'den başlatmışlar beni. Sekretere sordum, o da personel işlerine sormuş ve

Diplomanızda, BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ MEZUNUDUR YAZIYORSA 7/1 .

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ÜNVANI VERİLMİŞTİR YAZIYORSA 6/1 DEN İŞLEM GÖRÜYORMUŞ

cevabını verdi. Böyle bir şey olabilir mi?

cerhan

Öğrenci
O nasıl bir saçmalıktır ya, Bilgisayar Mühendisliği mezunudur yazınca mühendis olmuyormuş muyuz? :S

2004 mezunuyum, benim diplomamda "... biyolog ünvanını verildi" yazarken benden sonraki mezunların diplomalarında "biyoloji mezunu" yazıyor. Artık biyolog ünvanı verilmiyormuş.
Ayrıca benden önceki yüksek lisans mezunlarının diplomalarında "bilim uzmanı" yada "yüksek biyolog" yazarken benimkinde sadece "bu diplomayı haketmiştir" gibi bir ibare var.
Sanırım meslek tanımlarıyla ilgili zaman içinde yapılan değişikliklerin sonucu bu.

koseus

Öğrenci
2004 mezunuyum, benim diplomamda "... biyolog ünvanını verildi" yazarken benden sonraki mezunların diplomalarında "biyoloji mezunu" yazıyor. Artık biyolog ünvanı verilmiyormuş.
Ayrıca benden önceki yüksek lisans mezunlarının diplomalarında "bilim uzmanı" yada "yüksek biyolog" yazarken benimkinde sadece "bu diplomayı haketmiştir" gibi bir ibare var.
Sanırım meslek tanımlarıyla ilgili zaman içinde yapılan değişikliklerin sonucu bu.

Hocam neticede mühendislik lisans programını bitirince mühendis ünvanı alınmıyor mu? Bu konuda hakkımı aramak için nereye başvurmam gerekir? İlgili bir mahkeme kararı var mıdır acaba?

Google'da "mühendis ünvanı" diye arayınca TEF mezunlarına mühendis ünvanı verilmesi haberi çıkıyor hep. Adamlar tamamlama dersleriyle ünvan alıyor, biz fakültenin kendisini okumuşuz, "ünvanın yok" deniyor. Komedi

Ayrıca 3458 SAYILI MÜHENDİSLİK ve MİMARLIK HAKKINDA KANUN

Birinci Madde- Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve selahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birini haiz olmaları şarttır:

a) Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteplerinden verilen diplomalar;

- - - Güncellendi - - -

Personel İşleri'ne şu şekilde mail attım

Diplomanızda, BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ MEZUNUDUR YAZIYORSA 7/1 .
BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ ÜNVANI VERİLMİŞTİR YAZIYORSA 6/1 DEN İŞLEM GÖRÜYORMUŞ

şeklinde bilgi vermişsiniz. Bildiğiniz üzere 657 sayılı kanunun 2. maddesi şöyledir:

Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları , öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,

Diplomamda "mühendis ünvanı verilmiştir" ibaresi geçmiyor olsa da 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun'un 1. maddesinin a bendi şöyle diyor:

Birinci Madde- Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve selahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birini haiz olmaları şarttır:

a) Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteplerinden verilen diplomalar;

http://www.tmmob.org.tr/hukuk/tuze_detay.php?kod=8

Eğer yine bir gelişme olmazsa dilekçeyle başvurup verecekleri olumsuz cevapla mahkemeye gideceğim.

- - - Güncellendi - - -

Bir mail daha attım

Konuyu başka üniversitelerde çalışan mühendis arş. gör. arkadaşlarla paylaştığımda onların da diplomalarında "ünvanı verilmiştir" ibaresi geçmediği halde böyle bir durumla kaşılaşmadıklarını öğrendim. Hatta bir tanesini örnek olarak gönderiyorum http://n1310.hizliresim.com/1g/x/u0unc.png

İlaveten http://www.memurmedya.com/haber/550/teknoloji-fakultesi-okuyanlara-muhendislik-unvani.html haberine baktığınızda Teknoloji Fakültesi mezunlarının dahi mühendis ünvanını kullanabileceğine dair yasal düzenleme yapılmışken Mühendislik Fakültesi mezununa "mühendis ünvanına haiz değilsin" demek yasal değildir.

C

ch.accepted

Guest

Hocam o konuda haklısınız da benim diplomamda da "xx mühendisliği lisans derecesi almıştır" yazıyor ama beni 6/1 den başlattılar. Yani koseus hocaya karşı bir haksızlık var ortada. Bunun düzeltilmesi gerekiyor.

dutxuri

Araştırma Görevlisi
Saçma mı bulursunuz, güler misini bilmem ama :) bir şey merak ediyorum.

Benim Kıdem Ay/Yıl 2 / 2
Derece /Kademe 7/ 3

Buradaki üçü neyi ifade ediyor. Evet kademe ama neye göre yani nasıl 3. kademe oldum :) ve bunun artışıyla ne oluyor?
Birisinden şunu duymuştum. Her 3 yılda bir bir derece artıyor, doğru mudur bilemem.
Şimdiden teşekkürler.