Öğretim Görevlisi Alımında Hangi Ales Puanı Dikkate Alınıyor?

denizk

Öğrenci
Bir ilana başvurmak istiyorum. İlanın programı sözel.

Benim durumum:
Ön lisans sözel
Lisans Eşit Ağırlık
Yüksek lisans Sayısal

Bu durumda başvurumda üniversitede yada Yök hangi ales puanını dikkate alacak?

denizk

Öğrenci
Papirus cevap için teşekkürler.

Fakat belirttiğiniz durum Araştırma Görevlisi için değil mi?
Öğretim Görevlisi için de geçerli midir?

papirus

Araştırma Görevlisi
hepsi için geçerli, ilan edilen kadronun puan türüne göre ales puanınız esas alınır, örneğin söz program için siz sayısal mezunuysanız eğer say puanınız hesaplanmaz söz puanınız hesaplanır.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Bir ilana başvurmak istiyorum. İlanın programı sözel.

Benim durumum:
Ön lisans sözel
Lisans Eşit Ağırlık
Yüksek lisans Sayısal

Bu durumda başvurumda üniversitede yada Yök hangi ales puanını dikkate alacak?

Öğretim görevlisi alımında durum farklı ben düzeltiyim, alımlara başvurduğunuz bölümün değil kendi mezun olsuğunuz lisans programının türürün puanı hesaba katıır. Sizin için eşit ağırlık olacaktır. Ben de sayısal bir alana sözel puan ile atanmıştım öğretim görevlisi olarak.

master07

Öğrenci
NAZMİ hocam öğretim görevliliği için ne dersiniz ben şu an kadrolu sınıf öğretmeniyim kendi alanımda araştırma görevliliği veya öğretim görevliliği düşünüyorum öğretim görevliliğinde işten çıkarılma riski varmı doktora yapma şansı nasıldır ne kadar maaş alınır ortalama bilgi verebilir misin rica etsem...

denizk

Öğrenci
Nazmi hocam,
Şöyle bir durum olsa nasıl olur? Yorumunuzu rica ediyorum.

Kadro Araştırma görevlisi olarak açılırsa, ben şuan yüksek lisans yapıyorum (tezsiz). Bu kadroya geçsem. İleride öğretim görevlisi kadrosuna atanabilir miyim? Yoksa yine ales ea puan, üniv. sınavları vb. prosedürün işlemesi mi gerekir?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
NAZMİ hocam öğretim görevliliği için ne dersiniz ben şu an kadrolu sınıf öğretmeniyim kendi alanımda araştırma görevliliği veya öğretim görevliliği düşünüyorum öğretim görevliliğinde işten çıkarılma riski varmı doktora yapma şansı nasıldır ne kadar maaş alınır ortalama bilgi verebilir misin rica etsem...
Maaş 50 tl daha az araştırma görevliliğinden, yani 2.040 tl. Doktora için bazen engel çıkartıyorlar ama desteklemedikleri kesin. İşten çıkartma olmaz özlük hakları aynı araştırma görevlisi ile.
Nazmi hocam,
Şöyle bir durum olsa nasıl olur? Yorumunuzu rica ediyorum.

Kadro Araştırma görevlisi olarak açılırsa, ben şuan yüksek lisans yapıyorum (tezsiz). Bu kadroya geçsem. İleride öğretim görevlisi kadrosuna atanabilir miyim? Yoksa yine ales ea puan, üniv. sınavları vb. prosedürün işlemesi mi gerekir?
Şu andaki yönetmeliğe göre sadece sınavla yani tekrar atama ile kadro değiştirebilirsiniz veya dekanın kararı ile araştırma görevlisi kadrosunda öğretim görevlisi olarak kadronuz geçici olarak değiştirilir ve ders verebilirsiniz.

Son düzenleme:

denizk

Öğrenci
Nazmi hocam,
Araştırma görevlisi kadrosu yüksek lisans eğitimim boyunca devam eder değil mi?
Yani eğitimim bitince kadronun devamı söz konusu mudur?

Not : Kusura bakmayın sorularım basit olabilir ama, akademik kariyer ile ilgili yeni yeni bilgi topluyorum.

rahsel

Öğrenci
Merhaba
Ben birşey sormak istiyorum.siyaset bilimi ve kamu yönetimi yükseklisans öğrensiyim.malum pazar günü ales'e gireceğim.alanım tahmin edeceğiniz gibi ea.fakat sınavda söz1 ve söz2 ve say1 çözmeyi düşünüyorum.araştırma görevlisi kadrolarına başvururken sözel puan ya da ea puan ne derece etkili olur bunu öğrenmek istiyorum.cevaplarsanız ve açıklarsanız çok sevinirim.teşekkürler...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba
Ben birşey sormak istiyorum.siyaset bilimi ve kamu yönetimi yükseklisans öğrensiyim.malum pazar günü ales'e gireceğim.alanım tahmin edeceğiniz gibi ea.fakat sınavda söz1 ve söz2 ve say1 çözmeyi düşünüyorum.araştırma görevlisi kadrolarına başvururken sözel puan ya da ea puan ne derece etkili olur bunu öğrenmek istiyorum.cevaplarsanız ve açıklarsanız çok sevinirim.teşekkürler...
Say-2 çözmezseniz EA puanınız çok düşük gelir belki de 70 barajını bile geçemezsiniz. Sizin başvuracağınız hiç bir kadro için sözel puanı istenmeyecek dolayısı ile bir işinize yaramaz. EA önemli.

rahsel

Öğrenci
Nazmi hocam fakat kadrolar açıklanırken ales puan türü belirtilmiyor yanlış mı biliyorum.ve alanımdan bazı arkadaşlarım puan türünün önemli olmadığını söyleyerek sözel alan çözdüklerini belirttiler ve çok yüksek puanlar aldıklarını söylediler ve benimde kafamda soru işaretleri oluştu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi hocam fakat kadrolar açıklanırken ales puan türü belirtilmiyor yanlış mı biliyorum.ve alanımdan bazı arkadaşlarım puan türünün önemli olmadığını söyleyerek sözel alan çözdüklerini belirttiler ve çok yüksek puanlar aldıklarını söylediler ve benimde kafamda soru işaretleri oluştu?
Yanlış biliyorsunuz o kadar kolay değil ne yazık ki :) Arkadaşlarınız size çok yanlış bir bilgi vermiş.. hem de çok yanlış.. Zaten konuyu baştan sona okuduysanız orda da arkadaşımız bilgi vermiş.

papirus

Araştırma Görevlisi
Öğretim görevlisi alımında durum farklı ben düzeltiyim, alımlara başvurduğunuz bölümün değil kendi mezun olsuğunuz lisans programının türürün puanı hesaba katıır. Sizin için eşit ağırlık olacaktır. Ben de sayısal bir alana sözel puan ile atanmıştım öğretim görevlisi olarak.

Öğretim görevlisi alımlarında durumun farklı olduğunu bilmiyordum, şaşırdım da açıkçası :S yanlış bilgilendirme için özür denizk hocam...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Öğretim görevlisi alımlarında durumun farklı olduğunu bilmiyordum, şaşırdım da açıkçası :S yanlış bilgilendirme için özür denizk hocam...

Hatta kararı da ekliyim. En son sayfasında yazıyor, aslında baştan sizin dediğiniz gibiydi hepsinde aynıydı ama üniversitelerden gelen talepler üzerine sadece araştırma görevlilerinde uygulanmaya başladı dedikleriniz, diğerleri için mezun olunan alan kaldı.

esinti

Öğrenci
Merhaba size birsey danışmak istiyorum.
Ben önlisans tıbbi dök. ve sekreterlik mezunuyum.
Daha sonra açıköğretim fakültesinden sınavsız 3 ve 4. sınıfı okuyup, lisans tamamlama yaptım.
Üzerine yüksek lisans yaptım
Geçen hafta İstanbul'da bir Vakıf Üniversitesinin Öğretim Görevlisi ilanına başvurdum. Yazılı ve sözlü sınavına girdim.
Başarılı oldum. İlan edildikten sonra okulu aradım, Personel Daire Başk. aradım. Evraklarınızı getirin atamanızı yapalım dediler. Ve İzmir'den 2. kez İst.a geldim, evraklarımı getirdim. Hatta okul bana o kadar güvence verdiği için istanbul'da ev aramaya başlamıştım.Personel daire başk. evraklarımı götürdüm. Ancak bana söylenen Ales Puanınız eşit ağırlıklıdan 70 olmalı.
Şimdi okul YÖK'e yazı yazdıklarını cevap beklediklerini söylediler. Maddi ve manevi sıkıntı yaşadım. Sizinde daha önce paylaştığınız YÖK kararlarında (2009-36) Alan değişen programlardan bahsediyor.
Ben şimdi YÖK'e bireysel başvurayım mı?
Üzüntülü bir durum yaşıyorum. Bu konuda fikir verirseniz sevinirim Teşekürler

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Siz bana hangi lisans bölümünden mezun olduğunuzu ve hangi bölüm kadrosuna başvurduğunuzu ve alesden hangi puanı verdiğinizi söyler misiniz. Ayrıca siz dikeygeçiş yapmışsınız alanınız değişmemiş önlisans alanınızın hiç bir ilgisi yoktur öğretim görevliliği başvurusunda.

Son düzenleme:

esinti

Öğrenci
işletmeden mezunum. sağlık kurumları işl. yüksek lisansı yaptım. ben alesten sözel puanımı verdim. cunku 70 olan sozel...yaslı bakım programına basvurdum. alanım önlisansa girerken sözeldi. zaten lisansa gecerken herhangı bir sınava girmedim.

- - - Güncellendi - - -

Alan türü değişen programlardan mezun olanların , ogretim elemanı kadrolarma
atanmalarında lisans/onlisans eğitimine basladıkları puan turunden ALES'ten en az 70 puan
almalarrnrn uygun olduguna karar verildi. Bu karar kafamı karıstırıyor....