Öğretim Görevlisi Alımında Hangi Ales Puanı Dikkate Alınıyor?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
işletmeden mezunum. sağlık kurumları işl. yüksek lisansı yaptım. ben alesten sözel puanımı verdim. cunku 70 olan sozel...yaslı bakım programına basvurdum. alanım önlisansa girerken sözeldi. zaten lisansa gecerken herhangı bir sınava girmedim.

- - - Güncellendi - - -

Alan türü değişen programlardan mezun olanların , ogretim elemanı kadrolarma
atanmalarında lisans/onlisans eğitimine basladıkları puan turunden ALES'ten en az 70 puan
almalarrnrn uygun olduguna karar verildi. Bu karar kafamı karıstırıyor....
Ben de onu söylüyorum bakın kararda ne yazıyor sizin alanınız değişmiyor alan değişikliği başka bir şey demektir kısaca anlatmak gerekirse eskiden hukuk sözel ile alıyrdu öss'de sonra ea ile almaya başladı işre ilk başta sözel ile girenin sonradan alan değişikliği olunca yine sözel puanını kullanmasını haklı buldular demek siz onu unutun konu dışı o siz dgs ile geçtiniz. Bitirdiğiniz lisans programı işletme yani Eşit Ağırlık lisansa geçerken bir sınava girmenizle hiç bir ilgisi yok. Kararda ne diyor bitirdiği lisans alanından sorumludur diyor kısacasaı EA'dan sorumluydunuz, herhangi haksız bir işlem yok atama yapılmaz bu durumda baştan kabul etmeyeceklersi usul hatası yapmışlar.

phantom-f4

Öğrenci
hocam ben de öğr. gör. kadrosuna başvuracağım kısmetse. mezun olduğum puan türü ben girerken sözeldi. ama artık EA. ...ön değerlendirmede beni kafadan eleyebillilrler. bunun önüne geçmek içn ek olarak bir belge göndermem gerekir mi?

sinan1365

Öğrenci
iyi günler ben hem eğitim fakültesi hemde açıköğretim iktisat bölümü mezunuyum ve iktisat alanında bir öğretim görevlisi ilanına başvurmayı düşünüyorum. sorunum şudur;
1- ben ales e girerken eğitim fakültesi mezunu olarak girdim ve sözel puanım yüksek gelecek şekilde soruları cevapladım.
2- iktisat alanında başvuru için eğitim fakültesi mezunu olarak girdiğim ales puanımı kullanabilirimiyim
3- eğer kullanabiliyorsam açıköğretim iktisat için ea-söz-sayısal hangi ales puanım geçerlidir.

--erken cevaplarsanız sevinirim başvuru için çok az bir zaman kaldı.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam ben de öğr. gör. kadrosuna başvuracağım kısmetse. mezun olduğum puan türü ben girerken sözeldi. ama artık EA. ...ön değerlendirmede beni kafadan eleyebillilrler. bunun önüne geçmek içn ek olarak bir belge göndermem gerekir mi?
Hocam karar var ona göre ama siz yine de belirtin. Eleyemezler.
iyi günler ben hem eğitim fakültesi hemde açıköğretim iktisat bölümü mezunuyum ve iktisat alanında bir öğretim görevlisi ilanına başvurmayı düşünüyorum. sorunum şudur;
1- ben ales e girerken eğitim fakültesi mezunu olarak girdim ve sözel puanım yüksek gelecek şekilde soruları cevapladım.
2- iktisat alanında başvuru için eğitim fakültesi mezunu olarak girdiğim ales puanımı kullanabilirimiyim
3- eğer kullanabiliyorsam açıköğretim iktisat için ea-söz-sayısal hangi ales puanım geçerlidir.

--erken cevaplarsanız sevinirim başvuru için çok az bir zaman kaldı.

İktisat bölümüne ait olan diplomanızı kullanacağınız için EA puanı ile başvuracaksınız.

merzer

Doçent
Ales 3 yıl şartı var mı bir ilana başvuracak arkadaşa 2008 ALES i kabul ederiz demişler?
myo da öğretim göevlsii kadrosu.

sinan1365

Öğrenci
hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum. benimde başvuracağım kadro myo yanlız eşit ağırlık ales puanım 67 küsürlerde böyle bir durumda başvurumun kabul edilme ihtimali nedir?
personel daire başkanlığı kabul ederse sorun çıkarmı yada kabul etmeye yetkisi var mıdır?
yani bu 70 ales şartının azıcık esneme durumu yokmudur?

alikara

Öğrenci
nazmi hocam yazılarınızı takip ettim mezun olunan lisans programının ales türü diyorsunuz. lisansım kamu yönetimi ,başvuru yapacağım meslek yüksekokulu yerel yönetimler programı, şartlarıda sadece kamu yönetimi mezunu olmak, peki benim aynı zaman da yerel yönetimler yüksek lisans diplomamda var. sorum şu ales türü yüksek lisansla değişiyormu? (çünkü kamu yönetimi ea yerel yönetimler sözel) yüksek lisansın başvurulan programla aynı olması bir avantaj sağlıyormu(ek puan yada öncelişk gibi)? tesekkürler..

F

financier

Guest
nazmi hocam yazılarınızı takip ettim mezun olunan lisans programının ales türü diyorsunuz. lisansım kamu yönetimi ,başvuru yapacağım meslek yüksekokulu yerel yönetimler programı, şartlarıda sadece kamu yönetimi mezunu olmak, peki benim aynı zaman da yerel yönetimler yüksek lisans diplomamda var. sorum şu ales türü yüksek lisansla değişiyormu? (çünkü kamu yönetimi ea yerel yönetimler sözel) yüksek lisansın başvurulan programla aynı olması bir avantaj sağlıyormu(ek puan yada öncelişk gibi)? tesekkürler..

ALES alan seçiminde önemli olan lisansa hangi puan türünden öğrenci alınıyor olmasıdır. MYO'da öğretim görevliliği ise muhtemelen yükseklisans yapmış olmak ya da tecrübe şartı istenir. sizin o alanda YL yapmış olmanız ek puandan ziyade yazılı sınavın ardından size karşı bir pozitif ayrımcılığın olmasına katkı sağlayabilir. onun haricinde yasal olarak ek puan ya da benzeri bir uygulama mevcut değildir.

İsvacık

Öğrenci
Nazmi hocam merhaba

Bu puan türü değişen bölümler hangileridir.Nereden ulaşabilirim.Mesela ben Uluslararası İlişkiler mezunuyum eskiden benim bölümüm ''S'' diye bir puan türünden alıyordu.O zamanki puan türleri ''TM'',''S'' ve ''TS'' idi.Üniversiteye girişim 1997 ....
Bahsettiğiniz olay ''Alan Değişikliği'' bu mu?
Çünkü sözel puanım 70 üstü ama EA 67 ...

Daha açık söylemek gerekirse bölümümün Alan Değişikliği olduğunu nasıl ıspatlarım?
Neye dayanarak?

Yardımcı olursanız sevinirim...Teşekkürler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi hocam merhaba

Bu puan türü değişen bölümler hangileridir.Nereden ulaşabilirim.Mesela ben Uluslararası İlişkiler mezunuyum eskiden benim bölümüm ''S'' diye bir puan türünden alıyordu.O zamanki puan türleri ''TM'',''S'' ve ''TS'' idi.Üniversiteye girişim 1997 ....
Bahsettiğiniz olay ''Alan Değişikliği'' bu mu?
Çünkü sözel puanım 70 üstü ama EA 67 ...

Daha açık söylemek gerekirse bölümümün Alan Değişikliği olduğunu nasıl ıspatlarım?
Neye dayanarak?

Yardımcı olursanız sevinirim...Teşekkürler.

Sizinki değişmiş evet SÖZEL den EA'ya geçmiş. ÖSS belgeniz ile kanıtlayabilirsiniz.

V

victor82

Guest
elektronik mühendisi(lisans) ve siyaset bilimi(tezsiz yüksek lisans) diplomalarıyla siyaset bilimi(doktora) başvuracağım. Başvurumda hangi ALES puan türü değerlendirilecek? Aynı sorumu ÖYP başvurusu için de soruyorum.

A

Akademik Forum

Guest
hoacam aynı sorun bendede var açıköğretim işletme mezunuyum sözel puanım yüksek fakat benden eşit ağırlık istiyorlar bu konuda acil yardım ederseniz sevinirim

K

kalahari

Guest
ales puanı

uzman olarak üniversiteye 5 yıl önce atanan bir kişi mezun olduğu alandan değil, atandığı yerin alanından ales puanı ile atanmıştır.Jüride kabul etmiştir puan türünü. Şimdi bir sıkıntı olurmu şikayet olsa.. cevap yazarsanız sevinirim teşekkür ederim

K

kalahari

Guest
hocam uzman olarak üniversiteye 5 yıl önce atanan bir kişi mezun olduğu alandan değil, atandığı yerin alanından ales puanı ile atanmıştır.Jüride kabul etmiştir puan türünü. şikayet olsa şimdi bir sıkıntı olurmu .. cevap yazarsanız,yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

fatih3538

Öğrenci
Merhaba Beden eğitimi ve spor yüksek okuluna öğretim görevlisi olarak atama şartlarında ales için hangi puan türü istenir?yetenek seçimi ile girilen bir bölüm olduğu için bütün puan türleri geçerli olur mu? Teşekkürler

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Yüksek Lisans bölümüne girerken hukuk mezunu olarak eşit ağırlık puanı mı? Hesaplanır