Öğretim Görevlisi Alımında Hangi Ales Puanı Dikkate Alınıyor?

A

Akademik Forum

Guest
Öğretim görevlisi alımı

nazmi hocam; alesten sözelden 72 puanım var. ama lisans sayısal mezunuyum. myo öğretim görevlisi alımına başvuru yapabilir miyim.

C

CATPAT

Guest
merhaba

Nazmi hocam, İşletme mezunuyum. Yüksek lisansımı Halkla İlişkilerden yaptım. Sözel puanım 70.

Bir meslek yüksek okuluna öğretim görevlisi ilanı açılmış.
İlanda, işletme veya halkla ilişkiler mezunu olmak, halkla ilişkilerden yüksek lisans yapmış olmak yazıyor.
Şimdi bu durumda eşitağırlık puanım 70 değil, sözel puanım 70.
Mezun olduğum lisans diplomam ise işletme yani eşit ağırlık puanına giriyor. Başvurum iptal olur mu.

parafiskalite

Yardımcı Editör
Nazmi hocam, İşletme mezunuyum. Yüksek lisansımı Halkla İlişkilerden yaptım. Sözel puanım 70.

Bir meslek yüksek okuluna öğretim görevlisi ilanı açılmış.
İlanda, işletme veya halkla ilişkiler mezunu olmak, halkla ilişkilerden yüksek lisans yapmış olmak yazıyor.
Şimdi bu durumda eşitağırlık puanım 70 değil, sözel puanım 70.
Mezun olduğum lisans diplomam ise işletme yani eşit ağırlık puanına giriyor. Başvurum iptal olur mu.

Hocam ılan sartında "mezun olunan alan puan turu" mu yazıyor yoksa "basvurulan alan" mı ?
Mezun olunan dıyorsa ea, basvurulan alan dıyorsa sozel puanınızı kullanacaksınız.

A

Akademik Forum

Guest
Ales sozel esit agirlik?

Merhaba. Ben lisansimi ve tezli yuksek lisansimi tarih alaninda yaptim. Simdi bir universitede uluslararasi iliskiler alaninda asistan olmak istiyorum ancak ales esit agirlik 70 alamadim. Sozelden o puani aldim. Uluslararasi iliskiler alaninda doktoraya yazilacagim. Anladigim o ki ales esit agirlik 70 olmadan uluslararasi iliskilerden arastirma gorevlisi olamiyorum. Peki baska ne tip kadrolar vardir benim ales sozel 70 puanimi kullanabilecegim ve onunla yine uluslararasi iliskiler bolumune atanmami isteyebilecegim? Cevaplarsaniz minnettar kalirim.

finduilas

Profesör
Merhaba. Ben lisansimi ve tezli yuksek lisansimi tarih alaninda yaptim. Simdi bir universitede uluslararasi iliskiler alaninda asistan olmak istiyorum ancak ales esit agirlik 70 alamadim. Sozelden o puani aldim. Uluslararasi iliskiler alaninda doktoraya yazilacagim. Anladigim o ki ales esit agirlik 70 olmadan uluslararasi iliskilerden arastirma gorevlisi olamiyorum. Peki baska ne tip kadrolar vardir benim ales sozel 70 puanimi kullanabilecegim ve onunla yine uluslararasi iliskiler bolumune atanmami isteyebilecegim? Cevaplarsaniz minnettar kalirim.

ALES puan turunden ziyade alim sartlarina bakmaniz lazim. Alim sartlarinda genelde "lisans mezunu olmak, yl yapiyor olmak ya da yapmis olmak" yazar. Su ana kadar "doktora yapiyor olmak" sarti olan bir ilan gormedim. Boyle bir ilan olmadigi surece de girmeniz imkansiz. Ancak doktora bittikten sonra ogretim uyesi olarak girebilirsiniz, onda ALES'in onemi yok.

parafiskalite

Yardımcı Editör
ALES puan turunden ziyade alim sartlarina bakmaniz lazim. Alim sartlarinda genelde "lisans mezunu olmak, yl yapiyor olmak ya da yapmis olmak" yazar. Su ana kadar "doktora yapiyor olmak" sarti olan bir ilan gormedim. Boyle bir ilan olmadigi surece de girmeniz imkansiz. Ancak doktora bittikten sonra ogretim uyesi olarak girebilirsiniz, onda ALES'in onemi yok.

Hocam son bır kac aydır boyle ılanları cok gorur olduk, "doktora yapıyor olmak" sartı koyuyorlar. En son Istanbul Unı'de gormustum.

akademia55

Öğrenci
Şimdi bana bilen biri açıklayabilir mi?

* Önlisans sözel alandan Halkla İlişkiler bitirdim. Sonra lisans tamamlamayla Öss'ye girmeden ea olan açıköğretim fakültesinden işletmeyi bitirdim. İşletmeyi bitirdikten sonra işletme yüksek lisans yaptım.

*şimdi öğretim görevlisi şartlarında mezun olunan alandan 70 almak şartı var.

*başvuru yaptığım alan sözel alan

*Alesten sözel puanım yüksek

*Ve başvuru yapacağım yer, bana mezun olunan alandan 70 lazım diyor.

*ama ben açıköğretime sözel alandan kazandığım üniversite sayesinde geçtim.

Sorular:

1) MYO'larında başvurulan alanın puanı önemli değil mi?

2) Sözel bir alanda ki meslek yüksek okulundan geçtiğim için acaba benim sözel puanıma mı bakılır? çünkü lisans EA

29/11/2009 tarihindeki karar beni de etkiler mi?

"Alan türü değişen programlardan mezun olanların, öğretim elemanı kadrolarına atanmalarında lisans/ön lisans eğitime başladıkları puan türünden ALES'ten en az 70 almalarının uygun olduğuna karar verildi."

teşekkürler

VALLA YÖK'e kadar yolum var :D

parafiskalite

Yardımcı Editör
Şimdi bana bilen biri açıklayabilir mi?

* Önlisans sözel alandan Halkla İlişkiler bitirdim. Sonra lisans tamamlamayla Öss'ye girmeden ea olan açıköğretim fakültesinden işletmeyi bitirdim. İşletmeyi bitirdikten sonra işletme yüksek lisans yaptım.

*şimdi öğretim görevlisi şartlarında mezun olunan alandan 70 almak şartı var.

*başvuru yaptığım alan sözel alan

*Alesten sözel puanım yüksek

*Ve başvuru yapacağım yer, bana mezun olunan alandan 70 lazım diyor.

*ama ben açıköğretime sözel alandan kazandığım üniversite sayesinde geçtim.

Sorular:

1) MYO'larında başvurulan alanın puanı önemli değil mi?

2) Sözel bir alanda ki meslek yüksek okulundan geçtiğim için acaba benim sözel puanıma mı bakılır? çünkü lisans EA

29/11/2009 tarihindeki karar beni de etkiler mi?

"Alan türü değişen programlardan mezun olanların, öğretim elemanı kadrolarına atanmalarında lisans/ön lisans eğitime başladıkları puan türünden ALES'ten en az 70 almalarının uygun olduğuna karar verildi."

teşekkürler

VALLA YÖK'e kadar yolum var :D

Hocam benım gecen sene sozel puanım 69du, Sıvıl Havacılık bolumu ıcın ogretım gorevlısı alımı yapılacaktı, myo muduru bana "uc puan turunden bırı 70 olsaydı.." dedı. Sıvıl Havacılık ygs'nın ea puan turunden ogrencı alan bır bolum. Benımde mezun oldugum alan ea. Ama sozel puanım 70 olsaydı gırebılecektım.
Bu soylem gore herhangı bır puan turunden 70ı gecmek yeterlı demekkı.
Bende sımdı Dıs Tıcaret ve Pazarlama/Halkla Ilıskıler bolumu ıstıyorum, bolum de sozel, benım puanım da sozel. Bakalım ne olacak :)

akademia55

Öğrenci
Hocam benım gecen sene sozel puanım 69du, Sıvıl Havacılık bolumu ıcın ogretım gorevlısı alımı yapılacaktı, myo muduru bana "uc puan turunden bırı 70 olsaydı.." dedı. Sıvıl Havacılık ygs'nın ea puan turunden ogrencı alan bır bolum. Benımde mezun oldugum alan ea. Ama sozel puanım 70 olsaydı gırebılecektım.
Bu soylem gore herhangı bır puan turunden 70ı gecmek yeterlı demekkı.
Bende sımdı Dıs Tıcaret ve Pazarlama/Halkla Ilıskıler bolumu ıstıyorum, bolum de sozel, benım puanım da sozel. Bakalım ne olacak :)

Şimdi bir ilana başvuru yapıcam mesela, lisans mezunu ea seçiyorum, alta geçiyorum sözel ales puanımı girecem, ea var, seçme aktif değil! buyur burdan yak öyleyse :D

Yanlış anladım di mi formda ea seçip sözel puan mı girilecek? Peki ales sınav sonucu belgesi eklenmeyecek mi başvuruya? Öndeğerlendirmede ales belgesi inceleniyor

akademia55

Öğrenci
Yök'ü ısrarla aramama rağmen personel daire başkanlığı cevap vermedi! Danışmada ki kişi "hocam personel daire başkanlığı telefonlara bakmaz, çok yoğunlarmış, ben genede bağlim" dedi. Adamla kanka olduk anlayacağınız 😊 olmaz ise Ankara'ya gitceğiz. Lakin genel koşullarda yazıyor. "Lisanstan mezun olunan alanda alesten 70 almak diye". Ben 2011 de yapılan değişiklikten yararlanmak istiyorum. Bakalım devam inşallah aramaya 😊😊

finduilas

Profesör
Yök'ü ısrarla aramama rağmen personel daire başkanlığı cevap vermedi! Danışmada ki kişi "hocam personel daire başkanlığı telefonlara bakmaz, çok yoğunlarmış, ben genede bağlim" dedi. Adamla kanka olduk anlayacağınız 😊 olmaz ise Ankara'ya gitceğiz. Lakin genel koşullarda yazıyor. "Lisanstan mezun olunan alanda alesten 70 almak diye". Ben 2011 de yapılan değişiklikten yararlanmak istiyorum. Bakalım devam inşallah aramaya 😊😊
Sizin durumunuz alan turu degisen program degil. Isletme daha once de EA idi, simdi de EA. Dolayisiyla o maddeden yararlanamazsiniz. Lisanstan mezun oldugunuz alan onemli, dolayisiyla EA ile basvuru yapmaniz gerek, sozel ile yaptiginiz basvuru kabul edilmez.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk