ÖYP Usul ve Esas İle İlişik Kesilemeyeceğine Dair Mahkeme Kararı

A

Akademik Forum

Guest
Temyizdeyse ve bu karar onanırsa, o zaman öyp kadrosunun normal 33/a kadrosundan farkı kalmıyor ki??

Yani kadrodan atılma durumu ortadan kalkmış mı oluyor?

Nanay

Öğrenci
Davanın sonucu temyiz gibi durumlarla değişmezse eğer öyp lilerin 33a lılardan işten çıkarılma açısından bir farkının kalmayacağını anlıyorum. Konu ile ilgili moderatörler veya yetkililer bilgi verebilir mi ?

omarfako2

Öğrenci
Evet arkadaşlar gayet önemli bir konu. Güncel tutmak gerek. Bence kadroyla ilişik kesilmesi noktasında kilidi açacak çok çok önemli bir konu. Lütfen daha çok ilgi gösterip bu başlığı takip edelim. Eğer temyizde karar onanırsa çok büyük bir adım atılmış olacak senetlerle ilgili. Senetler de kadroyla ilişik kesilmesi da iptal olmuş olacak.

A

Akademik Forum

Guest
Senetler komple iptal olmaz bence ama bu durumda tazminat ödemesi ve kadrodan atılma olmayacağı için, süre aşımı ya da başarısızlık durumunda kadronun olduğu okula dönmesi sağlanıp normal 33/a arş. gör. gibi orada hizmet edilmesi beklenir. Senet yapmayanlar ise bulundukları yerde ar.gör. olarak çalışmaya devam ederler diğer 33/a'lılar gibi. Ben böyle yorumladım.

humanistim

Öğrenci
Arkadaş bunca ÖYP'li asistan var şu memlekette ve hepsinin bu güvencesizlikle ilgili problemi var bu kadar önemli bir karar var ortada ne konuyla ilgili gündem oluşturabiliyoruz ne de konuyu tam olarak bilenlerden yönlendirici bir geribildirim alabiliyoruz, ağlamayana meme yok hepimiz hakkımızla girdik ve emek veriyoruz çalıştığımız işlere sonuna kadar güvenceli olmak en temel ihtiaycımız saygılar...

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaş bunca ÖYP'li asistan var şu memlekette ve hepsinin bu güvencesizlikle ilgili problemi var bu kadar önemli bir karar var ortada ne konuyla ilgili gündem oluşturabiliyoruz ne de konuyu tam olarak bilenlerden yönlendirici bir geribildirim alabiliyoruz, ağlamayana meme yok hepimiz hakkımızla girdik ve emek veriyoruz çalıştığımız işlere sonuna kadar güvenceli olmak en temel ihtiaycımız saygılar...
Özellikle ÖYP araştırma görevlilerinde çok fazla rastlanan bir durum bu. Gündem takip edilmiyor, birlik olunmuyor, kendi başına gelmedikçe umursamazlıkla karşılanıyor bütün olumsuzluklar.

BUHARALI

Öğrenci
Senetler komple iptal olmaz bence ama bu durumda tazminat ödemesi ve kadrodan atılma olmayacağı için, süre aşımı ya da başarısızlık durumunda kadronun olduğu okula dönmesi sağlanıp normal 33/a arş. gör. gibi orada hizmet edilmesi beklenir. Senet yapmayanlar ise bulundukları yerde ar.gör. olarak çalışmaya devam ederler diğer 33/a'lılar gibi. Ben böyle yorumladım.

Cidden böyle bir durum varsa çok sevindirici bir durum. En azından pskolojik olarak daha rahat oluruz

Son düzenleme:

kertos

Öğrenci
Emsal gösterip davayi kazanamayan arkadaşımız da var. O karara göre de usul esaslara göre işten atılması gerekir demişler. İşe almayı, görevlendirmeleri kanuna dayandırmışlar fakat işten atmayı usul ve esas ile geçiştirmişler. Danıştayda düzeltilir diye düşünüyoruz. Dava dilekçeleri bunlar dikkate alınarak hazırlanmalı.

kertos

Öğrenci
Yeni bir YD kararı daha

usul ve esaslara dayanılarak ilişik kesilemeyeceğine dair yeni bir YD kararı. dava sürecinde olanlar varsa bu kararı da emsal olarak gösterebilir.

kolaylıklar, başarılar ve bol şans

kertos

Öğrenci
Bu karar usul ve esaslarla ilişik kesilmeyeceği derken yabancı dile vurgu yapmış sanırım. Süre konusunda da sizce emsal olabilir mi?

süre için de aynı şekilde değerlendirilir. benim kararda yer alan savunmanın özeti kısmına bakınca da görebilirsiniz (konunun ilk mesajında da görebileceğiniz "2015 - 867 Karar" olarak verdiğim PDF dosyası) .