ÖYP Usul ve Esas İle İlişik Kesilemeyeceğine Dair Mahkeme Kararı

engere

Öğrenci
Hocam durumunuzu tam anlayamadım, metni okudum ama hukuk diline pek aşina olamadığım için herhalde . Şimdi davayı siz mi kazandınız ve bu davanın sonucunun anlamı nedir?

Merhaba,
Davamı kısaca özetlemek gerekirse yerel mahkeme yürütme durdurma kabul kararı vermişti.Kararında usul ve esaslara dayanarak ilişik kesme işleminin yapılamayacağı gerekçesini sunmuştu.Üniversite bu karara itiraz etti ve dosya erzurum bölge idareye geldi.Paylaştığım kararda da görüleceği üzere bu itiraz oy çoğunluğuyla bölge idare tarafından reddedilmiş durumdadır.Yani bana uygulanan idari işlemin şu an için yürütmesi kesin olarak durdurulmuştur.Dosya yine yerel mahkemede esastan karar verilme aşamasına geçmiştir.

goggles

Araştırma Görevlisi
Arkadaslar artik oypli kalmadi herkes 50d li. Bunun icin bence bu davalarla filan artik ugrasmaya gerek yok.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

engere

Öğrenci
Arkadaslar artik oypli kalmadi herkes 50d li. Bunun icin bence bu davalarla filan artik ugrasmaya gerek yok.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sonuçta malum khk kararına karşı da dava açılacak.Bizim idare mahkemelerinden bu yönde kararlar çıktıktan sonra AİHM'de kararın bozulma olasılığı yüksek olacaktır.Hukuka güvenmekten ziyade bir tutum içinde olmamız tüm öyplileri umutsuzluğa iter ki bu da Yök ve üniversite yönetimleri hükümranlığında hepimizi itaatkara çevirir.

kalman

Öğrenci
https://www.tbmm.gov.tr/anayasa/anayasa82.htm

MADDE 128. ....Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir.

MADDE 130. .... Yükseköğretim kurumlarının kuruluş ve organları ile işleyişleri ve bunların seçimleri, görev, yetki ve sorumlulukları üniversiteler üzerinde Devletin gözetim ve denetim hakkını kullanma usulleri, öğretim elemanlarının görevleri, unvanları, atama, yükselme ve emeklilikleri, öğretim elemanı yetiştirme, üniversitelerin ve öğretim elemanlarının kamu kuruluşları ve diğer kurumlar ile ilişkileri, öğretim düzeyleri ve süreleri, yükseköğretime giriş, devam ve alınacak harçlar, Devletin yapacağı yardımlar ile ilgili ilkeler, disiplin ve ceza işleri, malî işler, özlük hakları, öğretim elemanlarının uyacakları koşullar, üniversitelerarası ihtiyaçlara göre öğretim elemanlarının görevlendirilmesi, öğrenimin ve öğretimin hürriyet ve teminat içinde ve çağdaş bilim ve teknoloji gereklerine göre yürütülmesi, Yükseköğretim Kuruluna ve üniversitelere Devletin sağladığı malî kaynakların kullanılması kanunla düzenlenir.

Hocam merhaba,

Bende doktorada bilimsel hazırlıktan atılma durumuyla karşı karşıyayım. Sizin yazdıklarınız bir nebze rahatlattı beni. Cevaplarsanız bu konuda sorularım olacak:

Öncelikle bilimsel hazırlıktan atıldıktan sonra geri döndüğünüzde bilimsel hazırlığa yeniden mi başladınız yoksa doktoraya mı başladınız doğrudan?
ohal den sonra sizce elimiz daha mı güçlendi bu konuyla ilgili yoksa tersi bir durum mu oldu?
aynı durumda olan insanların bazılarının davaları kazanırken bazılarının kaybetmesi neden kaynaklanıyor?

en temel sorularım bunlar, şimdiden teşekkürler

engere

Öğrenci
buradan dosya sorgulama sekmesinde 'danıştay esas numarasından' seçeneğini; 'Birim Adı' sekmesinden 'Danıştay 8. Daire Başkanlığı'nı seçiyoruz. Esas No: 2016 / 3886

danıştaydaki davayı buradan takip edebilirsiniz.

22.07.2016 tarihi itibariyle "( 08/04/2016 ), Esastan Havale İçin Beklemede ( Dosyanız incelenmek üzere Tetkik Hâkimine verilme sırası beklemektedir. Dosyanız geliş tarihi sırasına göre Tetkik Hâkimi tarafından incelenecektir. )" yazmaktadır.

Kertos'un bahsettiği yukarıda belirtilen dava 6 aralıktan beri karar aşamasında görülmektedir.Yakın zamanda sonuçlanacağını düşünmekteyiz.
Aynı gerekçelerle(usul esaslara göre ilişik kesme olamayacağı) temyiz sürecinde olan farklı bir arkadaşımızın davasında ise danıştay 8. daire'den maalesef 'bozma' kararı çıkmıştır.Yani arkadaşımız lehine olan karar tekrar mahkemesine gönderilmek üzere bozulmuş durumdadır.
Yine farklı gelişmeleri güncel olarak bilgilerinize sunarım arkadaşlar.

amasyatbb

Öğrenci
merhaba benimde 2015 mart ayında dil şartı nedeniyle ilişiğim kesildi. o dönemde dönüşler hakkında umut olmadığı ve malum dil kursları ve toelf ödemeleri nedeniyle maddi sıkıntıda olduğum için mahkeme yoluna gitmedim. son durumum ise kpss ile kyk da 4b statüsünde farklı bir ilde yeniden düzen kurma konusunda çalışmaktayım.
eğer yardımcı olabilirseniz bir kaç sorum olacaktı.
öncelikle dil şartı ile ilişiği kesilenlerin 657 nin 92 maddesi ile (yani uzman çavuşların memurluğa geçerken kullandıkları madde burada istisnai memurlara verilmiş bir hak var ve 2547 de bu sınıfa giriyor.) memur atamam yapılabilir mi ve varsa emsal uygulama yada bunun mevzuattaki yeri hakkında bilgi verebilirmisiniz.
ikinci olarak öyp ye dönüş için geç kaldım mı bu başvuru için bir süre sınırı var mı
son ve en çok merak ettiğim mahkeme sonucu ile ilgili gelişme var mı
şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

engere

Öğrenci
merhaba benimde 2015 mart ayında dil şartı nedeniyle ilişiğim kesildi. o dönemde dönüşler hakkında umut olmadığı ve malum dil kursları ve toelf ödemeleri nedeniyle maddi sıkıntıda olduğum için mahkeme yoluna gitmedim. son durumum ise kpss ile kyk da 4b statüsünde farklı bir ilde yeniden düzen kurma konusunda çalışmaktayım.
eğer yardımcı olabilirseniz bir kaç sorum olacaktı.
öncelikle dil şartı ile ilişiği kesilenlerin 657 nin 92 maddesi ile (yani uzman çavuşların memurluğa geçerken kullandıkları madde burada istisnai memurlara verilmiş bir hak var ve 2547 de bu sınıfa giriyor.) memur atamam yapılabilir mi ve varsa emsal uygulama yada bunun mevzuattaki yeri hakkında bilgi verebilirmisiniz.
ikinci olarak öyp ye dönüş için geç kaldım mı bu başvuru için bir süre sınırı var mı
son ve en çok merak ettiğim mahkeme sonucu ile ilgili gelişme var mı
şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba,
ilk sorunuz için pek bilgim olmasa da şöyle bir örnek anlatabilirim; ar.görevliliğinden çıkartılanların sınavsız olarak bir memuriyete girişi söz konusu olamıyor. Örneğin dil şartından atılan bir arkadaşın belediye kadrosuna atanmasını uygun bulmamışlar.Ancak kpss sonucu kazandığınız bir kamu kurumuna girebiliyorsunuz.
ikinci sorunuz içinse kesinleşmiş olumlu bir mahkeme kararı sonrası atıldığınız üniversiteye başvuruda bulunabilirsiniz. İsteğinizi kabul etmeme durumunda dava hakkınız doğar.Ancak şu an için bildiğim kadarıyla dil şartını sağlayamayan arkadaşların davalarında danıştayda kesinleşmiş bir sonuç yok. Ayrıca bu aralar maalesef istinaf mahkemelerinden olumsuz sonuçlar geliyor.

Son düzenleme:

seyyah_real

Öğrenci
Kertos'un bahsettiği yukarıda belirtilen dava 6 aralıktan beri karar aşamasında görülmektedir.Yakın zamanda sonuçlanacağını düşünmekteyiz.
Aynı gerekçelerle(usul esaslara göre ilişik kesme olamayacağı) temyiz sürecinde olan farklı bir arkadaşımızın davasında ise danıştay 8. daire'den maalesef 'bozma' kararı çıkmıştır.Yani arkadaşımız lehine olan karar tekrar mahkemesine gönderilmek üzere bozulmuş durumdadır.
Yine farklı gelişmeleri güncel olarak bilgilerinize sunarım arkadaşlar.
Merhaba sorgu sonucunda Dosyaya Ait Bilgiler
Dosyanın Son Aşaması
( 25/01/2017 )
, Mahkemesine Gönderildi
Karar Sonucu
( 13/12/2016 )
, RET ONAMA (GEREKÇE DEĞİŞTİREREK )
şeklinde bir yazı var ne anlama geliyor acaba?

engere

Öğrenci
Merhaba sorgu sonucunda Dosyaya Ait Bilgiler
Dosyanın Son Aşaması
( 25/01/2017 )
, Mahkemesine Gönderildi
Karar Sonucu
( 13/12/2016 )
, RET ONAMA (GEREKÇE DEĞİŞTİREREK )
şeklinde bir yazı var ne anlama geliyor acaba?

Danıştay 8. Daire'nin bu kararında; yerel mahkemenin usul esaslar gereğince ilişik kesilemeyeceği nedeniyle verdiği iptal kararı gerekçesi değiştirerek onanmış bulunmaktadır. Yani 8. daire, usul esaslar gereğince ilişik kesilebileceği sonucuna varırken yerel mahkemenin iptal kararını başka bir gerekçeyle onamıştır. Bu gerekçe de davadaki özel bir durumla ilgilidir. Nitekim konuyla ilgili farklı davalarda yerel mahkemelerin verdiği iptal kararları 8. dairede bozuldu.

Son düzenleme:

tsinabru

Öğrenci
Danıştay 8. Daire'nin bu kararında; yerel mahkemenin usul esaslar gereğince ilişik kesilemeyeceği nedeniyle verdiği iptal kararı gerekçesi değiştirerek onanmış bulunmaktadır. Yani 8. daire, usul esaslar gereğince ilişik kesilebileceği sonucuna varırken yerel mahkemenin iptal kararını başka bir gerekçeyle onamıştır. Bu gerekçe de davadaki özel bir durumla ilgilidir. Nitekim konuyla ilgili farklı davalarda yerel mahkemelerin verdiği iptal kararları 8. dairede bozuldu.

8. dairenin bozduğu iptal kararlarını neden Anayasa Mahkemesi'ne taşımamışlar ilgili arkadaşlar. Anayasa Mahkemesi'nde devlet memurunun işine yönetmelik veya Usul ve Esaslarla son verilemeyeceğine, mutlaka bir yasayla düzenlenmesi gerektiğine dair kararlar var.

engere

Öğrenci
8. dairenin bozduğu iptal kararlarını neden Anayasa Mahkemesi'ne taşımamışlar ilgili arkadaşlar. Anayasa Mahkemesi'nde devlet memurunun işine yönetmelik veya Usul ve Esaslarla son verilemeyeceğine, mutlaka bir yasayla düzenlenmesi gerektiğine dair kararlar var.

Yargılama süreci kesinleşen bir dava olmadı henüz. Son olara 8. dairede karar düzeltme talepleri reddedildi. Yerel mahkemenin yeni uyma kararı sonrasında hüküm kesinleşirse ancak anayasa mahkemesine gidilecek.

F

Forums

Guest
Merhabalar, yeni yönetmelike göre 4 yarıyılda dersleri bitiremezsek doktora kaydımız siliniyor. ÖYP 50d'li araştırma görevlisiyim, 4 yarıyıl sonunda derslerimin hepsini bitiremezsem kadroyla ilişiğim de kesilir mi acaba? Yoksa yeniden doktora kaydımın yapılması ihtimali olur mu ki, benzer durumda olan var mı acaba? Bulunduğum yerde eğitim olduğu için sınavsız ve mülakatsız direkt doktora eğitimine başlamıştım. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhabalar, yeni yönetmelike göre 4 yarıyılda dersleri bitiremezsek doktora kaydımız siliniyor. ÖYP 50d'li araştırma görevlisiyim, 4 yarıyıl sonunda derslerimin hepsini bitiremezsem kadroyla ilişiğim de kesilir mi acaba? Yoksa yeniden doktora kaydımın yapılması ihtimali olur mu ki, benzer durumda olan var mı acaba? Bulunduğum yerde eğitim olduğu için sınavsız ve mülakatsız direkt doktora eğitimine başlamıştım. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
Doktoradan kaydinizin silindigi her durumda kadro ile de ilisiginiz kesilir.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr December

Baş Editör

1 dönem daha ders almanızla ilgili enstitünüzle görüşün (tabi 1 dönemde kalan derslerinizi geçebilecekseniz).

yasinşah

Öğrenci
o arkadaşlardan biri benim :) döndüm ve başladım. tabi üniversite danıştaya temyize gitti. 2 yıl kadar sürebilir. karışık bir durum yokmuş aslında. memurların işe alınması ve işten çıkarılması kanun ile olurmuş. usul ve esasların dayandığı kanunun böyle bir yetkisi yokmuş.

sizinle iletişime geçebilir miyiz?
benim de öyp 33a ile ilişiğim kesildi.