ÖYP Usul ve Esas İle İlişik Kesilemeyeceğine Dair Mahkeme Kararı

engere

Öğrenci
Yeni bir yürütme durdurma kararı

Selamlar Arkadaşlar,
Lisansüstü eğitimin azami sürede tamamlanamaması sebebiyle ilişik kesme işlemine karşı bizzat açtığım davada Van 1. İdare Mahkemesinin kararını paylaşıyorum.
Mahkeme, daha önce burada paylaşılan Erzurum 2. İdare Mahkemesinin ve Adana 2. İdare Mahkemesinin kararlarındaki gerekçelerle birebir örtüşecek şekilde karar vermiş bulunmaktadır.
Yeni dava açmış ya da ilerde dava açmak durumunda kalabilecek arkadaşların bu mahkeme sonuç ve kararlarını toplu olarak bir kanıt olarak dilekçelerinde sunmalarının yerel mahkemeler nezdinde önemli yer tutacağı görüşündeyim.Ancak tabiki bu kararlar üzerindeki içtihatı Danıştay 8. Dairesi oluşturacak ve araştırdığım kadarıyla 30 Mart 2016 itibariyle açılan ilk temyiz davası ( kertos arkadaşımızın davası oluyor sanırım) en az 2-2,5 yıl kadar sürecektir.

kertos

Öğrenci
buradan dosya sorgulama sekmesinde 'danıştay esas numarasından' seçeneğini; 'Birim Adı' sekmesinden 'Danıştay 8. Daire Başkanlığı'nı seçiyoruz. Esas No: 2016 / 3886

danıştaydaki davayı buradan takip edebilirsiniz.

22.07.2016 tarihi itibariyle "( 08/04/2016 ), Esastan Havale İçin Beklemede ( Dosyanız incelenmek üzere Tetkik Hâkimine verilme sırası beklemektedir. Dosyanız geliş tarihi sırasına göre Tetkik Hâkimi tarafından incelenecektir. )" yazmaktadır.

Gaziantep 2. İdare'den de YD kararı çıktı.

Hocam paylaştığınız dava örneklerinden ötürü çok teşekkür ederim. Burada şimdiye kadar gördüğüm davalar dil puanıyla ilgili ve de sizin bilimsel hazırlık kaynaklı davanız. Acaba yüksek lisans veya doktorayı azami sürede bitirememekten ötürü ilişiğin kesilip de yürütmenin durdurulduğu bir dava örneği var mı? Paylaştınız da görmediysem kusuruma bakmayın.

kertos

Öğrenci
ben de hatırlayamadım azami süre ile ilgili karar olup olmadığını fakat herhangi bir fark yok bu kararlar arasında. tüm bu kararlar emsal olarak gösterilebilir. her şekilde ilişik kesme sebebi usul ve esaslara dayandırılıyor. mahkeme kararları da bunun olamayacağını söylüyor. bu nedenle azami süre içinde lisansüstü programın bitirilememesi ile doğrudan ilgili bir karara gerek yok.

ben de hatırlayamadım azami süre ile ilgili karar olup olmadığını fakat herhangi bir fark yok bu kararlar arasında. tüm bu kararlar emsal olarak gösterilebilir. her şekilde ilişik kesme sebebi usul ve esaslara dayandırılıyor. mahkeme kararları da bunun olamayacağını söylüyor. bu nedenle azami süre içinde lisansüstü programın bitirilememesi ile doğrudan ilgili bir karara gerek yok.

Hocam 2. sayfadaki mesajınızda "seneti ödemem için yazı elime ulaştıktan iki gün sonra da mahkeme kararı ulaştı" demişsiniz. Paylaştığınız mahkeme sonucu belgesinde davanın özeti kısmında "... Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığının 18/06/2015 gün ve 2442 sayılı işlemi..." yazıyor. Bu ikisini göz önünde bulundurunca benim anladığım ilişik kesme ile size senet ödemenizi söyleyen yazının gelmesi arasında belirli bir süre geçmiş. Acaba ne kadar süre geçti ve siz ilişik kesme kararından kaç gün sonra dava açtınız? Bir de şu an Kafkas Üniversitesinde mi Anadolu Üniversitesinde misiniz? Yoksa yeniden tercih yapıp dil veya lisansüstü eğitimi için başka bir üniversiteye mi geçtiniz?

kertos

Öğrenci
Hocam 2. sayfadaki mesajınızda "seneti ödemem için yazı elime ulaştıktan iki gün sonra da mahkeme kararı ulaştı" demişsiniz. Paylaştığınız mahkeme sonucu belgesinde davanın özeti kısmında "... Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığının 18/06/2015 gün ve 2442 sayılı işlemi..." yazıyor. Bu ikisini göz önünde bulundurunca benim anladığım ilişik kesme ile size senet ödemenizi söyleyen yazının gelmesi arasında belirli bir süre geçmiş. Acaba ne kadar süre geçti ve siz ilişik kesme kararından kaç gün sonra dava açtınız? Bir de şu an Kafkas Üniversitesinde mi Anadolu Üniversitesinde misiniz? Yoksa yeniden tercih yapıp dil veya lisansüstü eğitimi için başka bir üniversiteye mi geçtiniz?

şöyle oldu.
ilişik kesildikten sonra dava açtım. yürütme durdurma kararı çıktı. ardından üniversite itiraz etti ve bölge idare mahkemesi yürütmenin durdurulmasını iptal etti. ardından da üniversite senet karşılığı hesaplanan miktarın ödenmesi için yazı gönderdi. yazı elime ulaştıktan bi iki gün sonra ise mahkeme kararı elime ulaştı ve üniversiteye yazdığım dilekçe ile senedin ödenmesi için başlattıkları işlemi iptal etmeleri için dilekçe verdim. dolayısıyla senet işi askıya alındı.

ilişik kesme işleminin tebliğinden itibaren 60 gün içinde dava açılması gerekiyor.
şu an 35 işlemlerim tamamlandı gibi bi şey. önümüzdeki haftadan itibaren anadolu'ya geçmiş olurum. (fakülte'nin arayıp "ilişiğini kes" demesini bekliyorum. ardından anadolu'ya geçerim.)

anadolu'ya geçiyorum çünkü oraya açtığım davayı da kazandım. kazanmamış olsaydım tercih yapmam gerekirdi (emin değilim bundan).

kafkas ilişik kesme Haziran 2015

senedin ödenme tebligatı Ocak 2016

davanın sonucunda işe başlama Şubat 2016

Not: biraz karışık yazdım ama anlaşılacağını umuyorum

Güzel açıklamanız için teşekkürler hocam. YD çıkması, sonra iptal edilmesi buna rağmen senedi ödememeniz kafamı karıştırdı. Daha sonra belgeleri tekrar incelediğimde konu açıklığa kavuştu. Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Hem sizin hem de ilk sayfada paylaştığınız dille ilgili olan davada bölge idare mahkemesi YD'yi iptal etmiş. Belli ki mahkemelerde bu konuda henüz ortak bir görüş yok. Belki de bazılarının bu davaları emsal göstermesine rağmen kazanamamasının nedeni bu. Daha önce bu konuyla ilgili Danıştayın aldığı bir karar var mı bilmiyorum ama eğer yoksa, temyiz sonucunuz içtihat oluşması açısından önemli olacaktır.

engere

Öğrenci
Hocam paylaştığınız dava örneklerinden ötürü çok teşekkür ederim. Burada şimdiye kadar gördüğüm davalar dil puanıyla ilgili ve de sizin bilimsel hazırlık kaynaklı davanız. Acaba yüksek lisans veya doktorayı azami sürede bitirememekten ötürü ilişiğin kesilip de yürütmenin durdurulduğu bir dava örneği var mı? Paylaştınız da görmediysem kusuruma bakmayın.

Van 1. İdare'nin kararı azami sürede bitirememekle ilgili. Her ne sebeple olursa olsun,mahkeme kararlarına göre ÖYP Usul ve Esaslar'ın tanımladığı yaptırımlar yüzünden ilişik kesilmesi hukuksuz diyebiliriz.

kertos

Öğrenci
ciddi bir aksilik olmadığı sürece muhakkak itiraz ederler. davayı kaybederlerse de aynı şekilde danıştaya itirazda bulunacaklar. vatandaş uyap sisteminden güncel olarak dosyanın durumu takip edilemiyor. öğrenmek için mahkemeyi aramak lazım.

GemiCy

Öğrenci
Şimdi arkadaşlar net olarak yl de 3 yıl yani 6 yarılıyıl sonunda atılma yok doğru mu anladım? 33-a kapsamında yani.
Ayrıca ilk sayfadaki emsal kararlar yeterli mi,izlenmesi gereken yol bizzat kertos hocamın anlattığı gibi mi?

Şimdi arkadaşlar net olarak yl de 3 yıl yani 6 yarılıyıl sonunda atılma yok doğru mu anladım? 33-a kapsamında yani.
Ayrıca ilk sayfadaki emsal kararlar yeterli mi,izlenmesi gereken yol bizzat kertos hocamın anlattığı gibi mi?

Bunu söylemek için erken. Şu aşamada geri dönmek için bireysel olarak dava açmak gerekiyor. Elbette önceki davaları emsal gösterebiliriz ama bu kazanmamızı garantilemez. kertos hocamın Danıştay'daki temyizi belirleyici olacak. Tabi bizim için aksi bir sonuç çıkarsa konu Anayasa Mahkemesi'ne taşınabilir mi bilmiyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Benim merak ettiğim birşey var. Şimdi yürütmeyi durdurma kararı çıktıktan sonra danıştayda temyiz süreci boyunca (ki bu süreç yıllar alabilir) kadro durumu ne oluyor? İşe geri dönüş gerçekleşip de maaş almaya devam edebiliyor musunuz?

engere

Öğrenci
Benim merak ettiğim birşey var. Şimdi yürütmeyi durdurma kararı çıktıktan sonra danıştayda temyiz süreci boyunca (ki bu süreç yıllar alabilir) kadro durumu ne oluyor? İşe geri dönüş gerçekleşip de maaş almaya devam edebiliyor musunuz?

Evet,mahkemelerin esastan lehimize karar vermeleri sonucunda işe dönüş 30 gün içinde gerçekleşiyor.Ayrıca yürütme durdurma kabul kararından sonra bölge idare mahkemeleri de bunu onarsa esastan karar verilmeyi beklemeden dahi işe geri başlanabilir.

A

Akademik Forum

Guest
Bütün ÖYP'lilerin 50d'li olması ile bu mahkeme kararlarının geçerliliği de sona ermiş olmuyor mu?