9 temmuz 2017 YÖKDİL Sınavınız Nasıl Geçti

A

Akademik Forum

Guest
dfhj

Ben de katiliyorum size..ama gercekten ilk sinavdan 70 80 alanlar nasil aldi ben onu merak ediyorum

A

Akademik Forum

Guest
asd

Ben de katiliyorum size..ama gercekten ilk sinavdan 70 80 alanlar nasil aldi ben onu merak ediyorum

yani bu 2.yökdilden 70-80 kolay alımazdı mı diyorsun? valla ben 80 aldım hiç de zorlanmadım ama bu daha zormuş sanırım ilkinden daha doğrusu şıkların netliği öncekine nazaran daha azmış daha net değilmiş gibi geldi bana yorumlardan. her ikisine de girenler en iyi karşılaştırmayı yaparlar tabii. ama açıklanan 8 soru da bi numara yok önceki gibi kolay olan sorular değilse tabi onlar.

A

Akademik Forum

Guest
Umarım öyledir fakat kitapçık koydunuz deyince ben şüpheye düştüm . 10 tl ye kıyıp itiraz formunu gönderdim .bakalım cevap ne gelecek . Eğer dediğiniz gibi temel kitapçık yayinlaniyorsa yok e bedavadan para kazandırdık .

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar Anadolu Üniversitesi Yökdil aday işlemleri kişisel sayfamda duyuru var ancak sorular yok. Sorular nerde yayınlandı acaba? Bilgi verirseniz sevinirim

A

Akademik Forum

Guest
zordu

ilk sınava göre çok aşırı zordu. İlk sınavdan alınan puanın en az 15 puan düşüğünü hesaplamak lazım. İlk defa çeviri sorularında ve parağraf tamamlamada zorlandım. Kendime hayret ettim ya.

A

Akademik Forum

Guest
drzaza

bence sınav üds bandındaydıilk sınava girmedim ama bu sınav bahsedildiği gibi kolay değildi cloze test ve passage sorularında zorlandım

A

Akademik Forum

Guest
YÖKDİL mi YDS mi Neyin Peşindesiniz

Ya arkadaşlar neyin hesabı neyin peşindesiniz anlamıyorum doğrusu. Bu sınavlardan 100 alsan başın göre ermez. Sonuçta bir baraj konmuş lisanüstü eğitim için. Zaten amacın ing eğitim veren bir yerde yapmaksa 100 bile yerine göre kesmez. Listening, wriring, speaking yetkinliklerde ister. Diğer durumlarda artık her geçen gün google benzeri araclar bile büyük oranda ceviri yapabiliyor. Gelecekte saat yada cep tel uygulamasıyla simultane ceviriler de olacak. Artık kelime kelime ceviri yerine cok kullanılan cümlelerin bile çevirileri oluyor. Özetle gelecekte bu geçen yıllara boş yere bir birimizle uğraşıp egolarımızı tatmin ettiğimiz boşa geçen gençlik çağlarına gülüp geçeceğiz, hayıflnacağız belkide.

İyi yapan da az yapanda aklı selimle değerlendirip kendi kendimizin önüne set çekip, yetkilileri de sıkıntıya sokmayalım. İyi niyetle düşünülmüş, emek verilerek hazırlanan bizlere de bir yerde fırsar sunan, tıkanmışlığı gidermeye yarayacak uygulamalara destek verelim. Boş yere moral motivasyonlarımızı kırmayalım. İşi eleştiri gözüyle bakarsak her birimiz her şeyde daha mükemmelini arayıp bu işin sonunu getiremeyiz.

Hepinize hayattaki akademik hedeflerinize ulaşmalada ayrı ayrı başarılar diliyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Ender

E

Eylül25

Guest
Gözetmenlerin işlevsizliği

Arkadaşlar, size rahatsız olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum. Önümde oturan kişi sınavın başından en son dakikasına kadar sürekli hareket etti (kesinlikle normal hareketler değildi) ve yan tarafındaki sırada oturan arkadaşların kağıtlarıyla birlikte benim kağıdıma da bakmaya çalıştı. Hatta kaç kez arkasını dönüp baktı bana. Bu durumu sınav esnasında gözetmenler farketti ancak bir müdahalede bulunmadılar. Sınav sonunda bilerek en son ben ayrıldım sınıftan ve sordum neden müdahale etmediklerini. Erkek olan gözetmenin verdiği cevap çok komikti. Hareket ediyor diye uyaramazdım ki dedi! Bayan olan gözetmen ise durumun farkında olduklarını kabul etti. Ama ikisi de kaçamak cevap verdiler. Sınavda konsantrasyonum pek çok kez dağıldı ve çoğu soruyu iki kez okumak zorunda kaldım. Buraya yazmanın bir faydası olmayacağını biliyorum ama içime dert oldu sizinle de paylaşmak istedim.

A

Akademik Forum

Guest
Ya arkadaşlar neyin hesabı neyin peşindesiniz anlamıyorum doğrusu. Bu sınavlardan 100 alsan başın göre ermez. Sonuçta bir baraj konmuş lisanüstü eğitim için. Zaten amacın ing eğitim veren bir yerde yapmaksa 100 bile yerine göre kesmez. Listening, wriring, speaking yetkinliklerde ister. Diğer durumlarda artık her geçen gün google benzeri araclar bile büyük oranda ceviri yapabiliyor. Gelecekte saat yada cep tel uygulamasıyla simultane ceviriler de olacak. Artık kelime kelime ceviri yerine cok kullanılan cümlelerin bile çevirileri oluyor. Özetle gelecekte bu geçen yıllara boş yere bir birimizle uğraşıp egolarımızı tatmin ettiğimiz boşa geçen gençlik çağlarına gülüp geçeceğiz, hayıflnacağız belkide.

İyi yapan da az yapanda aklı selimle değerlendirip kendi kendimizin önüne set çekip, yetkilileri de sıkıntıya sokmayalım. İyi niyetle düşünülmüş, emek verilerek hazırlanan bizlere de bir yerde fırsar sunan, tıkanmışlığı gidermeye yarayacak uygulamalara destek verelim. Boş yere moral motivasyonlarımızı kırmayalım. İşi eleştiri gözüyle bakarsak her birimiz her şeyde daha mükemmelini arayıp bu işin sonunu getiremeyiz.

Hepinize hayattaki akademik hedeflerinize ulaşmalada ayrı ayrı başarılar diliyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Ender

Öyle bir teknoloji hiçbir zaman olmayacak, olmasına inanman da senin bu dil olayına ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Ego tatminiyle de alakası yok. Emek kavgası var. Evet YDS'den 100 bile alsam bu beni İngilizce biliyor yapmaz. Ama YDS'den barajı geçmek için gerçekten barajı geçmeyi hak etmen gerekiyor. Ama Kutsal YÖKDİL sınavınız için öyle bir durum yok lise İngilizcesi + az biraz kelime bilgisi ziyadesiyle yeterli barajı geçmeye.

İ

İlhamc

Guest
Bu sınavların önemi

İşi yarışa dükenlere karşı bu eleştirin doğru ama biz ekmeğimize bakıyoruz . yani okuduğum ingilizce akademik bir makaleyi anlamak çok önensiz değil. Sınavlarda çok basit değil ayrıca. Eminim ingiliz ülkelerde bile sokakta bu kadar ağır bir dil yok. Bu akademik bir seviye. Küçümsemeyi bırakmanızı tavsiye ederim. Neticede bir çaba var

A

Akademik Forum

Guest
cevap

Aşırı aşırı kolay demişsiniz. o zaman kesinikle 100 almanız lazım. eğer almadıysanız 100 bu tür ifadeler kullanmayınız.

M

Mukaddes Kral

Guest
Yökdil 2

İngilizce makale okuyan ve yazan biri için sınav kolaydı bence. Okuduğunu anlamaya yönelik bir sınav diyebilirim. Sınava hiç çalışmadım. Ancak 45 dk önce bitirdim ve soruların hepsini anlayarak cevapladım. İlk sınava girmedim o nedenle kıyaslama yapamam. Ancak ilk sınav geldi geçti. Halen o kolaydı bu neden zor oldu diye hayıflanmaya gerek yok. Bu sınavda YDS ye göre kat kat kolay bir sınavdı. Başarılı olamayan arkadaşlar 3. Yökdil sınavına 2-3 ay çalışsınlar kesin istedikleri puanı alırlar. Yökdil varken YDS sınavına girmeyi mantıklı bulmuyorum. Sonuçta ingilizce sınavlar bir barajı geçmek amacıyla var. Nitekim ne YDS ne de YÖKDİL ingilizce bilgisini tam olarak ölçen sınavlar değil.

Tarko

Doçent
Arkadaşlar, size rahatsız olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum. Önümde oturan kişi sınavın başından en son dakikasına kadar sürekli hareket etti (kesinlikle normal hareketler değildi) ve yan tarafındaki sırada oturan arkadaşların kağıtlarıyla birlikte benim kağıdıma da bakmaya çalıştı. Hatta kaç kez arkasını dönüp baktı bana. Bu durumu sınav esnasında gözetmenler farketti ancak bir müdahalede bulunmadılar. Sınav sonunda bilerek en son ben ayrıldım sınıftan ve sordum neden müdahale etmediklerini. Erkek olan gözetmenin verdiği cevap çok komikti. Hareket ediyor diye uyaramazdım ki dedi! Bayan olan gözetmen ise durumun farkında olduklarını kabul etti. Ama ikisi de kaçamak cevap verdiler. Sınavda konsantrasyonum pek çok kez dağıldı ve çoğu soruyu iki kez okumak zorunda kaldım. Buraya yazmanın bir faydası olmayacağını biliyorum ama içime dert oldu sizinle de paylaşmak istedim.

böyle bir durumda önce müdahale edilmesini isteyin, etmiyorlarsa da yerinizin değiştirilmesini talep edin.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaslar fen bilimlerinden anlam bütünlüğünü bozan cumle sorularini tam okarak hatirlayan varmi.

A

Akademik Forum

Guest
Sınav esnasında gözetmenle konuşmak yasak diye biliyorum. Yoksa kesin söylerdim o sırada. Böyle bir üniversite mezunu Nasıl olabilir dedim ama üniversiteyi de nasıl bitirdiği ortada. Kopyada ve rahatsızlık vermede ustalaşmış arkadaş. Diyeceğim şu ki, buradaki arkadaşların çoğu gün gelecek o sınavlarda gözetmen olarak yer alacak hatta belki şu an yapanlarda vardır. Dikkat edelim kötü niyetli kişilerin başkalarının hakkına girmesine engel olalım. Aldığımız ücretin hakkını verelim.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar bu dil sınavlarında herkesin amaci bir baraji gecmek. Nitekim baraj gecildikten sonra kimin ne kadar ingilizce bildiğinin onemi kalmıyor. Onun icin birakin isi zorlastirmayi insanlar sırf dil yuzunden sikinti yasamasinlar. Kaldiki akademisyenlikte ingilizce tek kriter degil. Bir grup arkadas var surekli yds den su puani aldim bu puani aldim diye sozde hava atıyorlar. Aldiysaniz kendinize almadiysanizda. Ama kimse kalkip YOKDIL sinavini kucumsemesin lütfen. Sanki sokaktan herkesi cevirseniz gozu kapali bu sinavdan 50 60 alacakmis gibi bir ortam olusturdunuz. Insanlara haksizlik yapmayin. Bu bir baraj ve bence yeterli bir baraj fazlasi zaten yanlış. Dune kadar UDS vardi kimse konuşmuyordu kolaydi zordu diye. Buda asaggi yukari ayni zorlukta. Birakin artik bu kisir donguyu.