Ales iptal edilmeli....

Sizce Ales İptal Edilmeli mi?

• Evet

Oy: 37 69.8%
  • Hayır

Oy: 16 30.2%

• Kullanılan toplam oy
    53

devran

Doçent
haberde baronun dava acacak kimselere yardimci olacagi yaziyor,kurumsal olarak dava acmalari daha etkili olurdu,keske boyle bir girisimleri olsa...

bayan yanı

Öğrenci
benim anlatmak istediğimi ömür arkadaş belgelendirmiş. "6114 Sayılı ”Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un” verdiği eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak ilgili sınavın 15 Mayıs 2011 tarihinde aynı saatte ve aynı sınav merkezlerinde yapılmasına karar verilmiştir." bu noktadan sonra açılacak her dava zaman kaybıdır.

siber

Öğrenci
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=23248834

Bu linkte ekşisözlük'ten bir arkadaş eşdeğer sınavın nasıl ve ne şartlar altında yapılabileceğini gayet güzel bir şekilde yazmış. Mahkemenin kararından o kadar emin olmamak lazım. Kanunun nasıl uygulandığı da önemli. ÖSYM bunların hepsini hesaba katıp öyle karar vermeliydi. Hatayı ÖSYM yapıyor biz burada birbirimizi yiyoruz teyy allam.

Emine86

Öğrenci
Arkadaşlar son ALES sınavında SÖZ-2 de 32. sorunun cevabı açıkça görülmekteki "D" fakat anahtarda "B" diye verilmiş, değerlendirirken bu şekilde mi değerlendirilecek buna nasıl itiraz edip düzelttirebilirir fikri olan var mı?

meriç

Öğrenci
Arkadaşlar son ALES sınavında SÖZ-2 de 32. sorunun cevabı açıkça görülmekteki "D" fakat anahtarda "B" diye verilmiş, değerlendirirken bu şekilde mi değerlendirilecek buna nasıl itiraz edip düzelttirebilirir fikri olan var mı?

emine arkadasim parcada Istiklal Harbimiz ve Hayatim adli kitabin 1944 yilindan once kaleme alindigina dair hic bir bilgi bulunmamakta bu yuzden de `B` yaniti soylenemez diye dusunuyorum ben.

bayan yanı

Öğrenci
6114 Sayılı ”Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un” verdiği eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak... bunu nasıl çürüttünüz dava dilekçesinde?

bayan yanı

Öğrenci
bence bu yazdıkların aynı kanunun verdiği kısmi iptal ve eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak sınavın iptal edilmesini haksız kılmıyor. eğer ösym kitapçık eksikliğinden değil de kendince mesela istanbuldaki sınavı öğleden sonra yapsaydı ya da başka bir gün o zaman bu dilekçe haklı olabilirdi. ama ösym sınavı bütün merkezlerde aynı anda yaptı tahmin edilmeyen sorun ortaya çıktığı için kısmi iptal verdi. yani kısacası bu dilekçe bu davayı kesmez.

CELLULA

Öğrenci
bence bu yazdıkların aynı kanunun verdiği kısmi iptal ve eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak sınavın iptal edilmesini haksız kılmıyor. eğer ösym kitapçık eksikliğinden değil de kendince mesela istanbuldaki sınavı öğleden sonra yapsaydı ya da başka bir gün o zaman bu dilekçe haklı olabilirdi. ama ösym sınavı bütün merkezlerde aynı anda yaptı tahmin edilmeyen sorun ortaya çıktığı için kısmi iptal verdi. yani kısacası bu dilekçe bu davayı kesmez.

:) ...................................:p;):rolleyes::eek::mad::cool:

bayan yanı

Öğrenci
prensip olarak bana hakaret edildiği zaman aynı şekilde cevap vermem o yüzden o kısmı geçiyorum senin terbiye düzeyini öğrendim iyi oldu.

birisi senin haksız olduğunu yanlış yaptığını söylediğinde karşı tarafın dedikleri açısından kendine bir bak derim belki haklı olduğu noktalar olabilir. zira ösym'ye duyduğun öfke nedeniyle sağlıklı düşünemiyorsun.

ben de dokuz eylül ünide. girdim sınava ama şansıma benim kitapçığım tamdı ve bir sorun yaşamadım. ama kısmi iptalin yanlış olduğunu belki ellinci kez söylüyorum ösym yanlış yaptı.

sen ve diğer dava macerasına atılan arkadaşlar kendilerine biraz dışarıdan bakabilseler açtıkları davadan bir şey çıkmayacağını görecekler. ama eğer öyp süreci bu dava yüzünden aksarsa o zaman birçok insandan küfür yiyeceğin açık onu da söyliyeyim.

nirvana

Öğrenci
6114 Sayılı ”Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un” verdiği eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak... bunu nasıl çürüttünüz dava dilekçesinde?

al sana dilekçeden bi bölüm...............

......Şubat ayında Meclis'ten çıkan 6114 Sayılı Ölçme, Seçme Ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun'un 7 maddesi'nin 3'üncü fıkrasında yer alan "sınavların aynı anda ve eş zamanlı" ibaresine dayanılarak, "Kitapçık basılan bir sınavın eş zamanlı, aynı zamanlı sorulması lazım. Bozarsanız bu hukuka aykırı olur. Yapılan bu sınavda da bozdular. Eşiklik ilkesine aykırılık olayı ortaya çıktı. Maddi hukuk kuralına ayırımcılık olmaz"....
ve daha buna benzer hukuki terimler......:cool:

Yaa arkadaş ımm..bak artık benim yazdıklarıma yorum yapma...yazdıkların sinirlerimi bozuyor artık...saçma sapan şeyleri savunup duruyorsun...ben sendeki zihniyeti anladım.ok..kapişşş...ben ne kadar sana birşeyleri anlatmaya çalışsam da ''senin anlayabildiklerin, tıpkı ösym nin sınırlı sayıdaki hatalı kitapçığı gibi, sınırlı''...sadece anlamak istediklerini anlıyor ve de bunu saçma sapan şeylerle savunuyorsun....artık iş yargı da...boşa konuşma...yapılan haksızlık sana yapılsa idi, acaba ne yapardın...
ösym nin yaptıkları ortada...daha nesini savunuyorsun, anlamak mümkün değil yaaa.....bende artık sana laf anlatacak söz kalmadı...başka sözlerinde bu form yeri değil...hadi işine bak sende....selametle

prensip olarak bana hakaret edildiği zaman aynı şekilde cevap vermem o yüzden o kısmı geçiyorum senin terbiye düzeyini öğrendim iyi oldu.

birisi senin haksız olduğunu yanlış yaptığını söylediğinde karşı tarafın dedikleri açısından kendine bir bak derim belki haklı olduğu noktalar olabilir. zira ösym'ye duyduğun öfke nedeniyle sağlıklı düşünemiyorsun.

ben de dokuz eylül ünide. girdim sınava ama şansıma benim kitapçığım tamdı ve bir sorun yaşamadım. ama kısmi iptalin yanlış olduğunu belki ellinci kez söylüyorum ösym yanlış yaptı.

sen ve diğer dava macerasına atılan arkadaşlar kendilerine biraz dışarıdan bakabilseler açtıkları davadan bir şey çıkmayacağını görecekler. ama eğer öyp süreci bu dava yüzünden aksarsa o zaman birçok insandan küfür yiyeceğin açık onu da söyliyeyim.

Sana ne bayan yanı! Sana ne! Sana n'oluyor anlamadım. Bu ne saçma bir düşünce. Cellula'ya hak vermemek elde değil. Belli ki Cellula arkadaşımız kollektif bir düşüncenin gereği olan bir şeyi yapıyor ve sonuna kadar iyi de yapıyor. Sana ne! "Küfür" yermiş. Denilecek şey mi bu! Gerekçe ne, ÖYP'de sorun çıkarmış. Çıkarsa çıksın arkadaşım. Bu ne sağlamcılık. Zaten bu düşünce tarzından olmuyor mu her şey? Senin bildiri dağıtan gençleri döven esnaftan ne farkın var şimdi. Cellula ne de güzel bir şey için mücadele ediyor. Varsın ÖYP'de, ÖSYM'de batsın. Farklı hayatlar her zaman mümkündür, farklı kuruluşlarda. Lakin sığ bir zihniyetle olayları ele almanın mahiyeti yok.

Sen bu işlerle uğraşmak kolay mı sanıyorsun? Cellula dilekçesini yazmış, araştırmış, belki birkaç vasıta değişmiş millet kafelerde kesişirken; ne için? Tanımadığı, bilmediği arkadaşları haksızlığa uğradığı için. Biraz insanların hassasiyetlerine saygı. Şu ülke biraz daha çekilir kılınıyorsa, Cellula ve onun gibi hassasiyetlere sahip arkadaşların, büyüklerimizin tanımasalar dahi sürüden ayrılan, nüans dolu dokunuşları sayesindedir. Burada önemli olan zaten davayı kazanıp kazanması kesinlikle değildir. Bizde az çok tahmin etmiyor muyuz sanki. Kaldı ki, "burası Türkiye, bir şey değişmez" tavrını tek değişmez, karşı çıkılamaz ve boyun eğmemiz gereken bir gerçeklik gibi nasıl sunarsın?! Önemli olan arkadaşımızın buradaki küçücük ışığa kayıtsız kalmayarak, "bir umut" diyerek yola koyulmasında ki inceliktir.

Ayrıca ne demek "küfür yiyeceğin açık"? Eeeee? Yesin! Sana ne? Mahalle kafası değil de nedir bu? "Bak küfür yersin; adamı kınarlar" kafasını, bu ikaz etme, uyarma kafasını ne çok seviyorlar bu ülkede. "Devletin bekası" için dilekçe verme deseydin keşke. Hiiiiç "laflarımı çarpıtma" gibi bir köylü kurnazlığına girişme, ideoloji kavramına dair algın olmadığını da böylelikle öğrenmeyelim.
Bu ne bencillik! Artık bireycilik de değil bu, bencillik resmen. Ortaokul değil bu ülke. Öyle kimse kimseyi yaptığı "iyi, güzel, takdir-e şayan" davranışları için kınayıp ikaz edemez, etmemelidir de. Çocuk gibi bir de, "küfür yersin" demiş. Nerelere geldik! Sen bence bir eyleme falan git. Gitmemişsin belli. Git de, insanların nasıl tek tek hepimizi ilgilendiren arketiplerle bir bütün oluşturduğunu gör; o damarlarındaki kanın nasıl daha hızlı aktığını hisset. Öyle kırık gerdanla konuşur gibi, "ben kimseyle bir olmam, hakaretlere karşılık vermem" tavrın nasıl değişiyor görürsün.

Öte yandan Cellula, sonuna kadar, sonuna kadar destek veriyorum ve inan saygım sonsuz yaptığın şeye. Değişiklikleri ve eyleminin gidişatını, sonuçları bizimle paylaşırsan çok mutlu olurum. Adını bilmesem de, tanımasam da - ki dediğim gibi güzel yanı bu - teşekkürler sana ve senin gibi "macera"lara atılan arkadaşlara!!

neptün

Öğrenci
@bayanyanı
Dava açılması konusundaki düşüncelerinizi bir yere kadar anlıyorum, siz de bir yere kadar haklı olabilirsiniz ama o bir yer ne yazık ki hiç etik değil. Diyorsunuz ki OSYM herşeyi kuralına uydurdu sizin çabalarınız boşuna üstelik bi de ekliyorsunuz sizin bu boşuna dava açmanız OYP sürecini etkileyecek o zaman birçok insandan tepki göreceksiniz. Tepki gösterecek olan gene siz olacaksınız biz değil. Hakkıyla bir iş olmadıktan sonra çok mu önemli birkaç ay daha erken birkaç ay geç onu anlamıyorum. Kusura bakmayın ama ben bir akademisyen adayına da bunu yakıştıramıyorum. Akademisyen bence bir çok şeyin temsilcisi olacak ve birçok genç tarafından örnek alınacak. Bir bilim adamı olacak yeri geldiğindeyse dava adamı. Ve davasından "aman zaten bunun sonucu belli boşu boşuna hem kendimi yoracağım hem de kıymetli zamanım boşa gidecek" diye vazgeçmemeli.. Ben haksızlığa karşı çıkan arkadaşlarımla gurur duyuyorum ve çok mutlu oluyorum artık bilinçli gençler var en azından birilerini rahatsız edebiliyoruz diye. Yani sonuç istediğimiz gibi olmasa dahi, sınav tamamen iptal olmasa dahi en azından birilerinin kulağında sinek vızıltısı kadar bir ses çıkartabilmişsek bu da gayet iyi bir başarıdır, hatta çok şaşıracaksınız ama ÖYP süreci uzasa dahi bu büyük bir başarıdır! Çünkü bizler size göre kafasızız, çıkarlarımızı düşünemiyoruz, devletin bu düzenine ayak uyduramıyoruz ve size de ayak bağı oluyoruz.. E özür dileriz napalım haksızlığa susup oturmayı öğrenemedik bir türlü!

bayan yanı

Öğrenci
büyük olasılıkla yaşım birçoğunuzdan büyük. yirmilerin sonundayım. üniversite bittikten sonra yurtdışına gittim. bir iki sene evvel döndüm. toplamda 20 sene okul hayatım var ve okulla ilgili bir davaya da ben karıştım. yani zamanında biz de uğraştık bazı davalarla. hem de hukuk sistemi türkiyeden çok daha iyi durumda olan ülkelerde. kanınızın kaynadığının farkındayım dava adamı olduğunu sanmanın ne demek olduğunu bilirim. hep haklısınızdır. yalnız şunu unutmayın bu çıkardığınız vızıltı sesinizi duyurmak istediğiniz insanların zerre umrunda değil.