Ales iptal edilmeli....

Sizce Ales İptal Edilmeli mi?

• Evet

Oy: 37 69.8%
  • Hayır

Oy: 16 30.2%

• Kullanılan toplam oy
    53

bayan yanı

Öğrenci
o kanunu okuduğum için davanın saçma olduğunu söylüyorum zaten. daha önceki yazdıklarıma bak altı çizili ve bolt olması bir cümlenin daha dikkatli okunması gerektiği anlamına gelir. gençlik zor tabi heyecan dünyayı kurtarma isteği falan. bakalım daha nereye toslayacaksın. eğer benim akademisyen olma hayallerimi geciktirecekse ben senin davana neden karşı çıkmıyayım ki? ayrıca cümlelerinin sonuna gülücük koyunca sana artı puan kazandırmaz sadece yazacak doğru dürüst birşey bulamadığın anlamına gelir. forumda beni destekleyen arkadaşlar balıklama buraya atlıyor bana destek verenler özel mesaj atıyor sanırım daha düşünceli oldukları için.

bence sen ileride ne diyceksin biliyor musun: ne kadar gaza gelen birisiymişim ben ya atlamışım sazan gibi diyceksin
ben de diycem ki: bi cellula vardı ne oldu ona? gülücük gülücük iki nokta üstüste sola açık parantez

nirvana

Öğrenci
o kanunu okuduğum için davanın saçma olduğunu söylüyorum zaten. daha önceki yazdıklarıma bak altı çizili ve bolt olması bir cümlenin daha dikkatli okunması gerektiği anlamına gelir. gençlik zor tabi heyecan dünyayı kurtarma isteği falan. bakalım daha nereye toslayacaksın. eğer benim akademisyen olma hayallerimi geciktirecekse ben senin davana neden karşı çıkmıyayım ki? ayrıca cümlelerinin sonuna gülücük koyunca sana artı puan kazandırmaz sadece yazacak doğru dürüst birşey bulamadığın anlamına gelir. forumda beni destekleyen arkadaşlar balıklama buraya atlıyor bana destek verenler özel mesaj atıyor sanırım daha düşünceli oldukları için.

bence sen ileride ne diyceksin biliyor musun: ne kadar gaza gelen birisiymişim ben ya atlamışım sazan gibi diyceksin
ben de diycem ki: bi cellula vardı ne oldu ona? gülücük gülücük iki nokta üstüste sola açık parantez

O arkadaşlar "düşünceli" değil, düşüncelerinin kamusallaşmasından korktukları için özel mesaj atıyorlar. Diğer bir deyişle tepkiden korkuyorlar. Sinmiş, sindirilmişler haberleri olsun. Yazsınlar buradan düşüncelerini bu akademisyen adayı arkadaşlarda, o "mantıklı" ve "toplumsalcı" görüşlerini de görelim.

Ayrıca bu "genç" kelimesini ne kadar aşağılayıcı, olumsuz bir anlamda kullanmışsın. Sen bu kafayla akademisyenim zannederken ilkokul müdürlüğü yaparsın, söyleyeyim. Hem sen yaşlı mısın? 20'li yaşların sonu demişsin. Ne ara büyüdün, geliştin bu kadar. Keşke gelişmeseymişsin, başkalaşmasaymışsın bu kadar. Tüm yüklediğin olumsuz anlamlarıyla "genç" olsaymışsın, kalsaymışsın. Kaldı ki, bizim yaşımızı eğitim durumumuzu nereden biliyorsun da öyle 20 yıl falan yazıyorsun. Bu niceliklerinden bize ne. Diğer bir deyişle; o nicelikler ve alt metinde dile getirdiğin "ben biliyorum bu sistemi" nidalarından çıkardığın ders şu an bulunduğun "haklı" konum mu? Edindiğin nitelik, kimlik bu mu?

"Benim akademisyen olmamı geciktirecekse" gibi saçma sapan cümleleri de yazma lütfen artık. Bu söylediğin salt seni ilgilendiren bir şey. O yüzden özel olan düşünceleri kendine sakla ve daha kamusal bir algıyla düşün, veriler sun, yazılar yaz.

devran

Doçent
yani ales iptal olursa ve oypler bu surecten gecikirse ki gecikmez sonbahar ales puanlariyla alirlar gene, bu dava eden arkadaslari bizleri baglamaz ales ilkbahar donemine bel baglayan arkadaslar-bende onlardan biriyim- alesin iptal olmasindan ve oyp surecine yetisememekten endise etmekte haklilar fakat sorumlu olarak dava acan bizleri degil vurdumduymaz,beceriksiz,bilimsellikten bihaber,badem biyikli,takunyali osym yi sorumlu tutsunlar,birilerinin kulagina bu ses simdi sinek viziltisi olarak gelebilir ama gun olur bu ciglikta bogulurlar...
insanlar kufur yiyecem diye hakkini aramasin mi?forumlarda dahi birbini kontrol mekanizmasi bir 'mahalle baskisimi ' yaratilmak isteniyor?hakkinda ne soylerler bak dava acma sus,sin mi diyelim?bu elalem ne dusunur mantigiyla hareket eden insan zaten akedemisyen olmasin,olamazda zaten ancak ogretmen olur ki burda amacim ogretmenleri asagilamak degildir,ancak hazir bilgiyi karsidaki alicaya aktaran aracilar durumunda olur.yani bu konuda bir ton sey soylenebilir ama daha fazla soylemeye gerek duymuyorum...

CELLULA

Öğrenci

:p;):rolleyes::eek::mad::cool:

bayan yanı

Öğrenci
bazı insanlar bazen öyle inanarak boş konuşuyorlar ki etkilenmemek elde değil. benim küfürle ilgili sözlerimi mahalle baskısı zannetmeler, beni hiç tanımadan etmeden uluslararası yayınlarımı bilmeden akademisyen olamaz diye yaftalayanlar. kısacası bu forumda seviye yerlerdeymiş ben boşuna uğramışım buralara. düşüncesizce dava açmalar. başka bir forum bulayım kendime ben.

he arkadaşlar he dav süper oldu tabi geç bile kalındı hee hee

nirvana

Öğrenci
bazı insanlar bazen öyle inanarak boş konuşuyorlar ki etkilenmemek elde değil. benim küfürle ilgili sözlerimi mahalle baskısı zannetmeler, beni hiç tanımadan etmeden uluslararası yayınlarımı bilmeden akademisyen olamaz diye yaftalayanlar. kısacası bu forumda seviye yerlerdeymiş ben boşuna uğramışım buralara. düşüncesizce dava açmalar. başka bir forum bulayım kendime ben.

he arkadaşlar he dav süper oldu tabi geç bile kalındı hee hee

Bu yayın işini insanların "penis boyu" gibi konuşmalarından inanılmaz rahatsızım. Benimde yayınlarım var. Ne maaşım var ne bir şey. Yayın yapıyorum beri yandan. Eeee? Marx gibi bir dehayı üniversitede barındırmamışlar. Yazdıkları da "akademik" amaçlı değil esasen. Bir yandan da Türkiye'nin her yerinde yayın yapan hanzo proflar var ama. Onların yayınları var ama di mi(!)? Ulusal, uluslararası. Napıcaz şimdi? Her gün sığır bir yığın prof konuşuyor tv'de. Üniversitelerin tam manasıyla içine edilmesinin nedeni onların omurgasızlığı değil mi? Siyasal rüzgara ve bencilce tercihlerine, belli koltuklara göre konum değiştiriyorlar. Tonla yayınları var. "Beden dili" vb. konularda kitap yazan bir yığın prof. "Maaş artsında..." Kaçını biliyoruz? Ne değişiyor? Bu proflar neyi dönüştürebiliyor onu söyle sen?
Ayrıca gerekçe olarak hala kendini öne sürmen akıl alır gibi değil. Senin kendin dışında öne sürebileceğin kuramsal bir şeyler, hepsini geçtim bu "dava, ösym, ali demir, cemaat" ile ilgili kendin dışında daha makro düzeyde söyleyebileceğin bir şey yok mu? İyice serbest piyasa bilimine geçmişiz. Niceliği alan Üsküdarı geçiyor. Kendinden yola çıkarak bilim yapan bir güruh. "Ben" düşündüm, "bence", "benim" yayınlarım, "bana" göre... Konferansların çoğunda bunlardan geçilmiyor. Sen o uluslararası yayınları 1. tekille mi yazıyorsun? Neredeymiş o dergi, adı neymiş? Merak ettim şimdi. Sen aç Selçuk Üniversitesinin uluslararası hakemlisine bak istersen. Ne rezil yazılar var gör. Biliyoruz biz bu "bilim kankalık"larını, postmodern medrese kafalarını. Haa dediğim gibi yok ben "daha bilimsel" dergilerde yazdım diyorsan, dergilerin adını söylersen sevinirim. Eğer Routledge falan dersen düşer bayılırım bilesin!

A

aeales

Guest
büyük olasılıkla yaşım birçoğunuzdan büyük. yirmilerin sonundayım. üniversite bittikten sonra yurtdışına gittim. bir iki sene evvel döndüm. toplamda 20 sene okul hayatım var ve okulla ilgili bir davaya da ben karıştım. yani zamanında biz de uğraştık bazı davalarla. hem de hukuk sistemi türkiyeden çok daha iyi durumda olan ülkelerde. kanınızın kaynadığının farkındayım dava adamı olduğunu sanmanın ne demek olduğunu bilirim. hep haklısınızdır. yalnız şunu unutmayın bu çıkardığınız vızıltı sesinizi duyurmak istediğiniz insanların zerre umrunda değil.

o zman kısa yoldan KADER dıyelım bu nasıl olur ? bumudur yanı ? olayın ozunu su 3 Durum mu acıklıyor : KAN KAYNAMASI, DAVA ADAMI OLDUGUNU SANMAK VE VIZILTI CIKARMAK !!!!!

çinekop

Öğrenci
dün akşam mirgün cabas'ın programında ygs'liler vardı (bu arada biz "okumuşlardan" çok daha iyi kendilerini ifade ettiklerini söylemeliyim). İçlerinden birinin puanı yanlış hesaplanmış, üstelik hergün farklı farklı puanlarla karşılaşıyormuş ve puanı giderek düşmekteymiş: Muhtemelen ek sınav yüzünden sıralamalar değişiyor. İşte 2.alesin ardından başımıza gelecek şey...

bayan yanı

Öğrenci
o yayınlardaki ingilizceyi ve almancayı (ikisinde de çalışmalarım var ) anlayabileceğinizi zannetmem. sizi üzmek de istemem. ama eğer dili merak ediyorsanız IELTS'ten 8 (sekiz) aldığımı belirtmeliyim. aslında 8.5 (sekiz buçuk) da bir puanla kaçırdım o önümde güzel bir kız vardı onun yüzünden listeningte bir iki soruyu kaçırdım ondan. yök denkliklerine de bi zahmet bakıverin. Calgary üniversitesinin bi de freiburg üniversitesinin rankinglerine de bi zahmet bakıverin internetten. aldığım ve teklif edilen yurtdışı bursları artık söylemiyim. peki neden öyp o zaman? cevap: aile
not açıklamayı kendini methetmeyi hiç sevmeyen bana bunları yaptırdınız ben daha bişey demiyorum.

ayrıca dava açanlar gözünüz aydın belki bu olaydan sonra şansınız artabilir.
http://haber.gazetevatan.com/chpden-iptal-basvurusu/375163/1/Gundem

neptün

Öğrenci
Arkadaşlar burası insanların YARARLI bilgiler paylaşacağı sosyal bir platform.. Lütfen bunun bilincine varalım. İnsanlar birşeyler öğrenmek için buraya geliyorlar ve buradaki insanların ne yaşı, ne cinsiyeti ne de kendince başarıları kimsenin umrunda değil.
Fikrimizi, düşüncemizi söyleyemeyecek miyiz yani derseniz elbet söyleyeceksiniz ama illa karşındakine kafandaki fikrini, doğrunu kabul ettirmek ne demektir, ne cahilliktir. Bu tahammülsüzlüğe anlam veremiyorum. Modern bir toplumda insanlar fikirlerini söyler başkasına uyar uymaz orası kimseyi ilgilendirmez, ne anlamı var daha üstelemenin. Birisi kalkmış dava açmış öbürü diyor bu hareketin yanlış tamam yani daha niye üsteliyorsunuz. Sana yanış ona doğru ya da sana doğru ona yanlış illa fikrinizizi kabul mu ettirmek zorundasınız birbirinize.
Şahsen ben bu siteye birşeyler öğrenmek için üye oldum ha öğrendim de çok şükür ve bunun böyle devam etmesini rica ediyorum. Lütfen kesin artık şu tartışmayı, özgür bir ortamda olduğumuzu ve herkesin istediğini düşünmekte özgür olduğunu o yüksek notlar alan beyninize sokun lütfen!

carnivale

Öğrenci
Arkadaşlar hiçbir birey bir diğerinin dava açma hakkını engelleyemez. Hiç kimse de dava açma yolunu seçmesi eleştirildi diye karşısındakini aşağılayamaz. Şunu anlamalısınız ki burada ifade ettikleriniz karşınızdakinin düşüncelerini değiştirmeye yetmez. Hepimizin kendince bir çözüm arayışı ve sorunlara farklı yaklaşımı mevcut... Bunları karşımızdakine hakaret ederek, delicesine eleştirerek değiştirebilmek hayal olur. Düşüncelerimizi ve duygularımızı saygıyla dile getirirsek en azından fikir alıverişi yapabiliriz. Zira hepimiz çok zor durumdayız devlete, geleceğe, hayallerimize olan umutlarımızın sarsılması ve uzun süren bekleyişlerimiz yüzünden... Burası bilginin paylaşıldığı bir platform. Gereksiz yere kişisel saldırılarda bulunulup tatmin olunacak bir yer değil. Birbirimizi eleştirerek yalnızca sinirlerimizi yıpratıyoruz...

hicran

ALES Soru Editörü
alesin iptali tartışmasından nerelere gelinmiş.. bunu nasıl başardığınıza hiç girmiyorum.
rheuman; bu başlıkda....daha kötü bir dille yazanlar var mış....ilk sayfadan beri okudum...
yeterince açık herhalde. evet, alesin iptalini isteyenlere dokunmuyoruz, iptal çözüm olmaz diyenlere nereden vuracağımızı şaşırıyoruz. ne alakası var ales ile yurtdışı yayınlarının, marketin, kasiyerliğin? bariz bir şekilde saçmalamışsınız konuyu buraya kadar getirerek.
bayan yanı; nerede kaç puan aldığınızı söylemektense -madem reklam sevmiyorsunuz- yayınlarsınız bir çalışmanızı, nasılsa burada kimin ne olacağına karar verebilenler var, onay verirlerse akademisyen olursunuz.

ales iptal olmadı. olsun diyenler de haksızlık gideriyoruz nidaları arasında yeni bir haksızlığı savunduklarının farkına varamadılar. eğer ÖSYM'ye bir tepki gösterilecekse, amenna. Liseliler Taksim'de eylemdeyken eminim oradaydınız. Bu kadar hak hukuk savunucusu olduğunuza göre!!!!! (bakın ünlemi üç beş tane koyuyorum ki etkili olayım. kapmış mıyım?)

Mustafa

Araştırma Görevlisi
ALES puan derdim yok, ancak iptal edilsin diyenlere de saygım var. Ortada bir haksızlık varsa kesinlikle iptal edilmelidir. Eğer bu kişilere eşdeğer sorular sorulacaksa hangi konulardan ne zorlukta soru geleceğini bilecekler. Soruları değiştirseler; zor olsa sınavı iptal olan 278 kişiye, kolay olsa sıralamada geri düşen diğer arkadaşlara yazık olacak. İşin idari kısmından hiç anlamam. Dediğim gibi..

nirvana

Öğrenci
ÖYP gecikmesinde, sen cellula ve arkadaşları hemen davanızı çekin. Birilerinin geleceği ertelenebilir. Küfür yersin bak. Seni tanımasalar da çok ağırına gider, duymayacağın bu küfürler. İyi düşünün eeey dava açan arkadaşlar, "gençler, hezeyan içindeki, insanlara saldıran, saldırgan" arkadaşlar, iyi düşünün. Bırakın bu işleri, "sistem değişmez". "biz de uğraştık" bu işlerle. He heeey siz beni ne zannettiniz. Bırakın, "saldırmayın". Komik geliyor emek, adalet arayışınız. Üstüne birde benim gibi sakinlikle karşılayın görüşlerimi ve her şeyi. "Komikleşiyoruz". Hak arama kadar komik bir şey var mı şu hayatta! Yok. Buna tabii ki tamamen kişisel gerekçeler sunacağım büyük bir olgunlukla. Yol yakınken aklınızı başınıza toplayın, burası Türkiye.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Sevgili arkadaşlar, mümkün olduğu kadar müdahale etmemeye çalışıyoruz burası olabildiğimiz en özgür ortam ama sizden ricam seviyeyi biraz daha korumamızdır neyse ki şimdiye kadar korundu lütfen bundan sonra da bu şekilde devam edilmesi dileği ile iyi forumlar dileriz.

gokhan1507

Öğrenci
Ales iptal edilmemeli.

Çünkü iptali gerektirecek herhangi bir durum yok.

278 aday tekrar sınava alınacak. Bu duruma adaletsizlik var diyorlar. Ama bence saçmalıyorlar.

Neden mi?

Son yıllarda yapılmış olan ALES Sınavlarına bakınız, hepsi zaten birbirine çok benzer. Neredeyse hepsinin seviyesi aynı. Yeni yapılacak sınavında (278 Aday için) seviyesi 24 Nisanda ki sınavla aynı olacaktır.

Velev ki tekrarlanacak sınav zor ya da kolay olsun. Sınavı tekrarlanmayacak 270.000 kişi, 278 adaydan dolayı ne çok çok büyük zararlara uğrar ne de çok çok büyük kazançlar elde eder bu durumdan. Değişen bir şey olmaz. Sonuçta 278 aday içinde çok farklı amaçlarala ALES Sınavına girenler vardır ve herkesin okuduğu bölümler farklıdır.

Sınavınız anlaşılan kötü geçmiş ve tekrar yapılmasına umut bağlıyorsunuz.

Asıl sınavın iptali saçmalık ve adaletsizlik olur.

devran

Doçent
Ales iptal edilmemeli.

Çünkü iptali gerektirecek herhangi bir durum yok.

278 aday tekrar sınava alınacak. Bu duruma adaletsizlik var diyorlar. Ama bence saçmalıyorlar.

Neden mi?

Son yıllarda yapılmış olan ALES Sınavlarına bakınız, hepsi zaten birbirine çok benzer. Neredeyse hepsinin seviyesi aynı. Yeni yapılacak sınavında (278 Aday için) seviyesi 24 Nisanda ki sınavla aynı olacaktır.

Velev ki tekrarlanacak sınav zor ya da kolay olsun. Sınavı tekrarlanmayacak 270.000 kişi, 278 adaydan dolayı ne çok çok büyük zararlara uğrar ne de çok çok büyük kazançlar elde eder bu durumdan. Değişen bir şey olmaz. Sonuçta 278 aday içinde çok farklı amaçlarala ALES Sınavına girenler vardır ve herkesin okuduğu bölümler farklıdır.

Sınavınız anlaşılan kötü geçmiş ve tekrar yapılmasına umut bağlıyorsunuz.

Asıl sınavın iptali saçmalık ve adaletsizlik olur.
benim sinavim kotu gecmedi ortalamanin uzerindeydi 85 uzerinde gelir diye dusunuyorum fakat sorularin cok benzer olugunu iddia etmissin ben ayni kanaatte degilim,gecen yillara oranlara matematik sorularinda hic olmadigi kadar sekil grafik ve mantik yurutme vardi,cebirin agirligi bir hayli azaltilmisti,islem,moduler aritmetik,problem sorulari(karisim,denklem,hiz,isci havuz vs) bunun aksine geometiriden de gecen yillardan fazla soru vardi ozellikle analitik geometriden cemberin analitigi dahi sorulmustu.simdi burdaki haksizlik artik ortalamayi stantard sapmayi hic anlatmiyorum,sinavi yenilenen 278 kisi bu yeni sinav formatina gore bize nazaran 22 gun bizden fazla calisma imkani buldu.22 gun ekstra sure kazandilar.22 gun cok fazla bir sure?278 kisiden biri alesde benden yada diger adaylardan bikac puan yuksek alsa akedemik ortalamalar ve kpds ayni olmak kosuluyla ki alesin agirligi oypde %50,oyp den haric birde ylsy var direk ales punaiyla yurtdisina burslu gonderiliyor,0.1 puan fazlayla oyp yada ylsy kadrosu alinabilir.on degerlendirme surecinde cari usulde alesin agirligi %60,hos benim kotu de gecebilirdi bu ales elimde gene alesin aralik doneminden puanim var 80 kusur,ortalamamda 3.10,kpdsm 60,bu puanlar benim icin yetiyor oyp surecinde gecen yilin puanlarina baktigimda benim bolumumde 78-87 arasi alinmis.ama benim tuzumun kuru olmasi burdaki haksizliga goz yummama engel degil.olayi cok bireysellestirmissin sanki alesim cok kotu gectide o yuzden iptal edilmesini istiyorum,istiyoruz.burdaki itiraz herkesin hakki yeniyor belki farkinda degilsin ama senin de.ben yaptim oldu anlayisi,bunun insanlara dayatilmasi,bu beceriksizlik,insanlarin hayallerini bagladiklari sinavlardaki hatalar.benim karsi ciktigim anlayis bu...bukadar seye ragmen hala bi adeletsizlik yok diyip karari savunabiliyosan tabiki gene senin algin,savunmaya devam et...

çinekop

Öğrenci
açıkçası sınavı kötü geçenlerin alesin iptalini istediği yönündeki iddiaya katılmıyorum.

diyelim ki sınav tekrarlandı ve bu "uyanık" (!) aday önümüzdeki günlerde yine sınava girdi: birdenbire zekası açılıp da çığır açacak değil ya. 70 aldıysa 90 mı çekecek? farzedelim böyle birşey oldu ve 90 aldı, belli ki sınav kolaydı: o zaman da standart sapmalarla denge kurulacak.

itiraz edenlerin asıl endişesi tüm adayların EŞDEĞER bir sınavla değerlendirilmemesi ve İKİ sınavla yapılan değerlendirme sonucu STANDART SAPMALARIN nasıl adil bir şekilde hesaplanacağı noktasındadır.